Aktuálně: 4 087 inzerátů199 261 diskuzních příspěvků18 097 uživatelů

Horní tlumič

Tom50
Tom50 (873 příspěvků) 10.09.2024, 02:06:21 xxx.xxx.139.241

Dlouho jsem váhal následující zveřejnit. Co zde popíšu mám vyzkoušené asi 40 let, začal jsem s tím ještě před érou VD na našem území.

Mikro historie. Jsem ze včelařské rodiny, u nás se včelařilo v úle univerzálu s mírou 39x30 + polomedníky 39x14,4. Plodiska s pevným dnem (univerzály) byly na 12 rámků, medníky čtvercové na 11 rámků. U nás bylo i pár vč na mmíře 39x24, vždy na tom byla horší vč a vždy méně medu a vždy víc rojů.

Po roce 1984 jsem začal experimentovat s KK v podobě NN nad plodištěm. Logicky nad ním, když úl měl pevné dno. Cílem bylo vylákat matku při pouštění do medníku nahoru do NN aby tam zakladla trubčinu. Kromě ní tam někdy některá matka zakladla i trochu dělničiny v podobě malých půlměsíčků plodu nad dolní loučkou polorámků. Cílem bylo aby na většině celorámků byl plod až k horní loučce. Pak se převěšoval plod a po zbytek sezony se omezovaly matky v kladení, podobně jako v moderním OP.

Ukázalo se (vymyslel jsem a TL je něco jiného než Sedláčkův POL), že když se u nástavkového úlu pod vysoký nástavek (VN) dá v časném jaru TLumič, což je NN 15 (časem jsem přešel z výšky polorámků 14,4 na 15 cm), ve kterém je 6 SR prostřídaných s dělničími plásty (po dva roky se ukázalo, že stačí jen 4 “trubčáky”), kde si vč postaví trubčinu, že se nemusí převěšovat plod. Nemusí se použít mřížka a matka do NN medníku při splnění několika málo podmínek, které nestojí žádný čas, žádné peníze a žádnou práci, klást nejde. Potíž je jen v tom, že se zjara musí zvedat VN a na podzim také. Následující bude o tom, že zvedat VN není třeba nikdy a úl by mohl mít pevné dno. Tento horní TLumič ocení staří včelaři, včelaři po úraze či nemocní a ženy.

Metoda OP kromě jiného pracuje s tak zvaným “nástavkerm včel”, který je nad VN po celý rok. Z toho vyplývá, že se vždy, když je nutné pracovat ve VN, musí Nástavek Včel (dále jen NV) sejmout a pak zase vrátit. To metoda Blaník se spodním TL nezná. Metoda s horním TL je pak bohužel stejně nevýhodná tím věčným sundaváním a vracením TL stejně, jako to je u OP s NV. Tato nevýhoda je vyvážena spoustou výhod.

Horní TL se od NV liší tím, že je v něm trubčí plod, výjimečně i nepatrně dělničího plodu. Vč tam má zásobárnu a může plodovat na vysokých rámcích bez omezení. Přebytečný med se dá z horního TL případně i vytočit, když by to bylo potřeba (já to ale nedělám nikdy).  Stejný TL se samočinně změní na Krmnou Komoru - KK hned po začátku krmení. Tehdy se tento nástavek vystrojí rámky nějak poškozenými v medometu, nebo zakladenými, které se už na med nesmějí použít a podobně. Takto se krmí skrz KK a vč do ní uloží přebytečné krmení, ale hlavně tam uloží melecitozní “cement” v letech, kdy se vyskytne v normálním čase, tedy v červenci a srpnu. 

Jediná potíž je v tom, že do této horní KK, se kterou vč zimuje, utíká v předjaří, a časném jaru tepolo a tím je brzděn rychlý jarní rozvoj o až 5-10 dní a to je stěžejní. Toto zdržení jarníhoi rozvoje má za následek v mých podmínkách 400-500 mnm asi o 10-20 kg medu méně. Proto jsem od horního TL ustoupil a vrátil se k němu až se stářím, kdy se pro mě stává zvedání VN nemožné a hlavně po objevu “igelitové finty”. 

Díky zlepšováku včelařského přítele, který tady vystupuje pod nickem Tom4, se dá toto zpomalení jarního rozvoje zmenšit a možná i úplně eliminovat. A to nesmírně jednoduše a zadarmo použitím igelitu, místo tvrdé stropní folie. Tu nepoužíváme nikdy, všude jen igelit. Kdo by sveřepě trval na tvrdé stropní folii, na igelitovou fintu MUSÍ použít igelit. Stejně má každý pro úl jen jeden strop a ten musí zůstat nahoře. 

Igelitová finta:

V předjaří po zúžení, které je podmínkou, se na VN položí igelit tak, že se u přední stěny nechá asi 4 cm škvíra aby včely mohly nahoru do KK chodit pro zásoby, ale aby jim tam neutíkalo teplo z plodových plástů. Igelit, který těsně doléhá na HL vysokých rámků vytvoří samostatný tepelně-vlhkostní režim každé jedné meziplástové uličky a to je pro úspěch igelitové finty (nenapadá mě lepší název, mezi přáteli má jméno po příjmení autora = Toma4) naprosto stěžejní.

V okamžiku přidávání prvního medníku se igelit odstraní.

V tomto okamžiku popis, vlastně dokonalé know-how ukončím a nechám prostor pro dotazy. Věřím, že se jinak laxní introvert Tom4 aktivně zapojí do vysvětlování. Horní TL funguje dobře až po jeho “fintě”. On bude tvrdit, že jsem to vymyslel já, ale ve skutečnosti to sice je pravda, ale já na to přišel náhodně a nedokázal to pochopit a dovést do použitelné technologie, se vždy stejným výsledkem. Proto tvrdím, že skutečným autorem “igelitové finty” je on.

Pro zajímavost, díky igelitfintě letos nebudu v půlce září podkládat KK pod VN u všech vč. Jde o zdr důvody a díky igelfintě, která se udělá až při jarním zužování, to nemusím udělat  teď v září.

romaning
romaning (34 příspěvků) 10.09.2024, 09:13:18 xxx.xxx.112.219
drvodelkafialova:

Zužuje se při téhle metodě včelám plodiště?  A by tam pak nebylo překážek moc.


V předjaří po zúžení, které je podmínkou, se na VN položí igelit tak…….

romaning
romaning (34 příspěvků) 10.09.2024, 09:27:02 xxx.xxx.112.219

V okamžiku přidávání prvního medníku se igelit odstraní.

Jak moc je v tuto dobu horní TL již obsazen? Nemůže dojít k podtržení vč., když se oddělá igelit mezi TL a zároveň se přidá medník? To je rozšíření téměř dvojnásobné.

Jak je to se změnou TL na KK? V té době tam už není plod? Je možné nechat stejné rámky, nebo je potřeba je zaměnit za jiné? (které se vyhodí, SR?)

goro
goro (324 příspěvků) 10.09.2024, 09:34:01 xxx.xxx.199.128

Verím že použitie “horného tlmiča” vylepší metodiku Blaníka tým že odstráni to namáhavé dvíhanie VN….

Z NN systému mám však skúsenosť, že trubčinu vystavená vo vysokom podmete alebo v dolnom nadstavku (TL) je zárukou toho, že matka sa viac drží “dolu” a nie je potrebná materská mriežka aby nešla s plodovaním do nízkych medníkov… pri systéme že trubčina bude nad plodiskom sa môže stať, že do prvého medníka matka niečo položí… (odporúčam vám nedávať do prvého medníka medzisteny ale použiť panenské staršie  súše, kde včely okraje buniek spevnili, “označili” propolisom a matka to rešpektuje, nekladie do takto označených buniek, len ak naozaj nie je kde)…

MS (neregistrovaný) 10.09.2024, 11:16:36 xxx.xxx.47.194

Tak vidíte, že horní tlumič alias KK alias MV bude nakonec lepší rešení. Ta fólie je super, používám to i při podněcování oddělků v bezsnůškovém období. Na oddělek přes folii plácnu plný nástavek medu a je radost sledovat jak prosperuje a pomalu stahuje zásoby dolů. Část uloží a část přemění na včely. 

Tom50
Tom50 (873 příspěvků) 10.09.2024, 11:46:17 xxx.xxx.139.241
goro:

Verím že použitie “horného tlmiča” vylepší metodiku Blaníka tým že odstráni to namáhavé dvíhanie VN….

Z NN systému mám však skúsenosť, že trubčinu vystavená vo vysokom podmete alebo v dolnom nadstavku (TL) je zárukou toho, že matka sa viac drží “dolu” a nie je potrebná materská mriežka aby nešla s plodovaním do nízkych medníkov… pri systéme že trubčina bude nad plodiskom sa môže stať, že do prvého medníka matka niečo položí… (odporúčam vám nedávať do prvého medníka medzisteny ale použiť panenské staršie  súše, kde včely okraje buniek spevnili, “označili” propolisom a matka to rešpektuje, nekladie do takto označených buniek, len ak naozaj nie je kde)…


Ano, vaše obava je logická, ale mě se to neděje nikdy a nebo výjimečně. A to díky zvláštní technologii, kterou jsem opět vymyslel já, je tedy originální a dlouhodobě ověřil a obecně není používaná. Lidi to nepoužívají i když jsem ten vynález dávno zveřejnil (co je zadarmo nikdo nevěří, že je dobré). O co jde. Budu se opakovat, ale opakování matka…

Nejúčinnější pojistkou nezakladení medníku je do prvního medníku v roce dát do středu mezistěnové jádro. Zopakuju jak to funguje. Viz moje články - pohádka o bratřích a sběru hřibů - že vč musí mít souše, aby mělo první med kam dávat a nemuselo čekat, až stavitelky postaví plásty. Je nutné si to dohledat na ne jen přečíst, ale NASTUDOVAT a pochopit.

Ke stěnám nástavku se dá po dvou panenských souších, když je nejhůř tak po jedné. Do středu 6 (8) mezistěn vedle sebe. Nesmí se zebrovat a nesmí se dát souše i když bych jich měl nadbytek. Musí to být mezistěny. Jak to funguje? Do krajních souší matka klást nepůjde, když má dole dost veliký prostor nezmenšený nějakými nesmysly, velikosti nejméně 100 dm2, lépe tak 125-130 dm2. Včelstvo má hned od prvního dne možnost dávat sladinu do těch dvou souší z každé strany, tudíž plní 4 souše a neomezuje dole matku sladinou. Do medníku se dává místo 11 rámků jen 10. Větší rozestupy zase brání matce zakládat když má dole na kladení místa dost. Ve středu prvního medníku v roce nesmí být ani jediný SR. Postavily by tam trubčinu, matka by jí došla zaklást a jak tam bude, už zaklade i dělničinu. Prostě VS nesmí být v medníku ani jako pětikoruna!

Vč od první chvíle má kam ukládat nárazovou snůšku. Silná snůška aktivizuje stavební pud a stavitelky začnou rychle stavět mezistěny. Matka v normálním včelstvu s neomezeným plodištěm nikdy neklade do polovičních buněk (jak jsem se tu dozvěděl, tak při týrání OP v omezeném prostoru ze zoufalství klást do polovičních buněk může, což jsem nevěděl). Ale včely poloviční buňky plní sladinou a jak tam dají polotovar medu, už to kvůli zakladení nevynášejí. Ovšem to musejí mít na vysokých rámcích dole dost místa. To by nenastalo kdyby ani u velkého úlu jako je 39x30x11 nebyl někde TLumič, tedy dole nebo nad VN) (srovnej s nesmyslným držením matky na pár rámcích). Myslím, že na NN systému tohle nebude fungovat, toto je založeno na tom, že když má matka možnost výběru, vždy klade na velké plásty raději než na nízké. U NN systému, kde jsou všechny nízké nemá tuhle preferenci a pak klade kde se jí zachce, tedy když nemá lepší možnost, ale má jen samé špatné možnosti. Když jinde tvrdím, že je NN systém špatný a že ho svět už dávno opustil, tak je za tím právě vysvětlené. Ono je toho víc špatného na NN systému, mě by ale úplně stačilo to, co uvádím tady a teď. Řešení je tak snadné, že snadější už být nemůže. Dodělat si kje každému úlu jen vysoké rámky do jediného plodiště a to se udělá ze dvou NN na sobě. A každému, kdo tohle udělal, vylezly oči z důlků a držel se za hlavu, že to nezkusil dřív.

Uvedené funguje dokonale při spodním TL. Ovšem mám vyzkoušeno, že to snad ještě lépe funguje při horním TL.

Za velmi důležité považuju, že NESMÍ být nikde v úle ani jediné očko. Jakmile má medník očko, ve včelstvu se vše odvíjí od česna a matka dává plod kvůli dostatku čerstvého vzduchu vždy přednostně k česnu a jak je očko, simuluje to česno a dává dost čerstvého vzduchu. Proto matka v medníkách klade a nejde jí v tom zabránit jinak, než mřížkou. I to jsem už několikrát popsal, zdůvodnil a tudíž detailně vysvětlil.

Hloubavějšímu dojde, že logicky musím mít přebytek nízkých panenských souší. Petr mi nevěřil, vybavil první medníky soušemi - měl jich dost a víc než polovina matek mu je zakladla přesně tak, jak jsem tvrdil. Už to pochopil. Ano, je tu práce navíc s rychtováním nízkých mezistěn. Ale protože díky absenci mřížky je dvojnásob medu, bohatě se to vyplatí. V teorii Blaník říkám, že do KK se dají souše nějak poškozené a nebo které přes všechna opatření někde matka zakladla. Ve skutečnosti nemám od 40 vč poškozenou souši ani jedinou - nejsem nádeníci v USA nebo Zélandu, ale jsem civilizovaný středoevropan a umím dávat na rámky pozor. Nemám ani zakladené polorámky a je pravda, že mi srdce krvácí z nádherných nízkých souší, které v KK zažijí léčbu a tak už nemůžou být na med, ale jen do TLumičů a pak na vyvaření. To o mezistěnovém jádru už neplatí u druhé snůšky, to je už po největším vzepětí a vč už sama omezují plodování. U mě to nastává na konci května a ne jak tvrdí stará literatura až po slunovratu.

Vše jsem tady, na IF i na VF několikrát popsal. Stačí si to ne přečíst, ale nastudovat a hlavně pochopit proč se něco dělá nějak a proč se to nesmí udělat jinak.

Romaning. Vám odpovím posléze abych důležitou odpověď Gorovi nepřekryl dalším článkem. Toto zdůvodnění je stěžerjní pro úspěšnou provozní metodu Blaník. Kdo ignoruje a nesplní VŠECHNY podmínky, jak jsem se vypsal, nebude mu to fungovat a bude lepší, když to ani nebudou zkoušet. Pokud zkusí, ne ale do detailu všechno, pak ale nesmí obviňovat mě, nýbrž jen sám sebe.

Než jsem dopsal tuto odpověď Gorovi, už je tu anonym s tvrzením, že on to dělá dávno a přitom lže, protože folii použít nelze, koukala by z druhé strany z úlu. Ale hlavně by nezajistila vlastní teplotně-vlhkostní režim jednotlivých uliček. Všimněte si, že ukradl i ty kyseliny, já to tvrdím veřejně 10 let a on najednou objevil Ameriku. Nejde mi o prvenství, jen čekám, až se tento narcis kazi.uk sám prozradí a usvědčí. On horní TL není nástavek včel, někdo to neumí pochopit. Tlumič je originální můj vynález a liší se od všech ostaních NN v podobné funkci tím, že má trubčinu a vysoké nástavky trubčinu nemají od konce dubna vůbec. Původní metodika Blaník byla, že vysoký SR ven kolem 20 května.Nejnověji jsem ověřil, že lze  tento trubčák vyndat tehdy, kdy je plné plodiště. U některých je to už první dekáda dubna, u nejpomalejších pak konec dubna.

romaning
romaning (34 příspěvků) 10.09.2024, 13:56:04 xxx.xxx.112.219

S dovolením zkopíruji odpověď z jiného vlákna, protože se přímo týká horního TL. Tom50 odpověděl jinde, zřejmě, aby nezapadla předchozí odpověď, ale myslím, že bude lepší držet vlákno pohromadě, když už se téma týká názvu

Romaning: V okamžiku přidávání prvního medníku se igelit odstraní. Jak moc je v tuto dobu horní TL již obsazen? Nemůže dojít k podtržení vč., když se oddělá igelit mezi TL a zároveň se přidá medník? To je rozšíření téměř dvojnásobné. Jak je to se změnou TL na KK? V té době tam už není plod? Je možné nechat stejné rámky, nebo je potřeba je zaměnit za jiné? (které se vyhodí, SR?) Zkuste si to představit. Ano, pamatujete si dobře, že se nikdy nesmí zvětšit prostor o víc než 50%, že se nikdy nesmí přidat vysoký medník, stejný jako je plodiště. Tak se na to podívejme. Plodiště má 39x30x11 = 129 dm2. Už má TL s plochou 64 dm2, dohromady 193 dm2. Když k tomu přidáme medník, zvětšili jsme prostor o 64 dm2, což je ku objemu (ploše díla) v úle o asi 33% - jsem líný to počítat přesně. Přece úl složený z VN + NN jako TLumiče má objem tří nízkých truhlíků a další je tedy jen třetina ze stávajícího, je to tak? Pravdou ale je, že spodní TL je jakýsi pojistný ventil a moc u něj nevadí když se dá předčasně. Prostě vč do něj doroste, neutíká mu do něj teplo jako do jakéhokoli nástavku přidaného nad plod. Tudíž přidání horního TL není tak snadné vychytat vhodnou chvíli a proto je spodní TL výrazně bezpečnější a vyžaduje mnohem méně zkušeností a taky není tak náročný na přesný den - včelaříte víkendově a právě při tom je výhodný spodní TL. To je hlavní důvod proč jsem to zveřejnil až teď. Vás se to netýká, ale je nuutné vědět, že i nahoře TL funguje. Dokud ale můžete používat dolní TL, držte se ho.

Rozumím, že když je VN+NN a přidá se se medník (další NN), tak dojde k rozšíření o ⅓. Proto jsem se ptal, jestli je v tu dobu už horní TL obsazen včelami. Zda tam už budou vystavené SR, popřípadě zakladené staré souše. Nezkoumal jsem spodní TL a vůbec nevím jak to chodí v horním TL. Obzvláště, když je od plodiště stále oddělený folií. Z toho mi spíše vycházelo, že v tu dobu je to zatím prázdná (vybraná) KK. Proto jsem se ptal, jestli současným odděláním folie mezi VN a TL, a přidáním medníku nedojde k přílišnému zvětšení prostoru (vlastně přibudou 2 NN na jeden VN)

Já neplánuji přejít na horní TL. Spodní mi naprosto vyhovuje, hlavně kvůli pozitivům jako je předehřev vzduchu od česna, trubci v chladnější periferii úlu, ale hlavně mne odrazuje sundávání horního TL během návštěvy plodiště. Já mám pár včelstev a nevadí mi si donést zvedák, abych TL na jaře vystrojil a podsunul. Spojím to zároveň s vyčištěním dna.

JirkaP (neregistrovaný) 10.09.2024, 14:09:03 xxx.xxx.38.102
»
Odpověď na příspěvek uživatele Tom50 z 10.09.2024, 11:46:17

Tome, díky za další střípek do skládanky Blaník. Myslím, že jste někde vyslovil domněnku, že se VD u spodního TL nastěhuje tam (je tam chladněji) a pak je hlavně na trubcích. Tato výhoda u horního TL asi padá (?).

Ještě jsem se chtěl zeptat. Píšete: To o mezistěnovém jádru už neplatí u druhé snůšky, to je už po největším vzepětí a vč už sama omezují plodování. Znamená to, že druhý medník už může být vystrojený deseti panenskými soušemi? 

Tom50
Tom50 (873 příspěvků) 10.09.2024, 16:12:40 xxx.xxx.139.241
»
Odpověď na příspěvek uživatele romaning z 10.09.2024, 13:56:04

Už jsem pochopil nač se ptáte. Smíchal jste dvě věci doromady. Nenastane situace, že se vyndá igelit a současně přidá medník.

Tak znovu. Igelitfinta nahrazuje podhození KK v polovině září loňského roku = zvedání VN. Díky igelitfintě se neochlazuje VN a nezbrzdí se jarní rozvoj jako když by se igelit mezi VN a KK nedal. Ale KK přece není TLumič!!!! Ten se musí v jiném čase než je přidání prvního medníku ze zimní KK teprve udělat a musí to být dřív než se přidává první medník v roce, jde asi o týden nebo 10 dní. U víkendového včelaře asi problém, každé vč to potřebuje jindy.

Zrušení KK tím, že se vyjmou 4 rámky a nahradí se prostřídaně SR a současně se odstraní igelit a současně se vyhodí vysoký trubčák zezdola a nahradí poslední M v roce (když se dělá i oddělek, je možné dát pak ještě M další). Vč najednou nemá trubčinu, nutně jí chce mít a nemá jinou možnost než odsadit horní TL. Které rámky z původní KK zůstanou v TLumiči? Ty, které nejsou ještě vybrané a zbyly v nich nějaké zimní zásoby. Kdyžn je KK suchá, je jedno které se nechají a které vyndají. 

Co se vlastně stalo? Vč má najednou o 50% větší prostor a to lze bez obav u včelstva, které má plnou velkou bednu. Díky trubčině, kterou v tu dobu vč musí mít (kdo nedovolí včelám trubce je …jo už vím, Sedláček) obsadí horní TL velmi rychle. Až je horní TL plný včel, to je nejdřív za týden, může se přidat první medník. Jak vč obsadilo horní TL je zřetelně vidět skrz igelit.

Hnidopich by asi řekl, že jinde tvrdím, že nevyřezávám trubčinu nikdy. To skutečně nedělám, ale když vyhazuju vysoký trubčák odstraním i trubčinu. Nedělám to ale kvůli VD, ale kvůli tomu, že chci aby trubce chovaly jen nahoře a místo vysokého trubčáku chci aby postavily a zakladly vysokou mezistěnu. Ta ale není na posledním místě v úle, tady to v té době už risknu a bez obav jí dám vedle nejmladšího plodu. Tehdy je to už bezpečné.

Ale to už jsou detaily, na které si každý už přijde sám vlastní praxí.

--------------------

JirkaP

Ano, výhoda trubců v nejchladnější části úlu = pod VN holt u horního TL padá. Za všechno se něčím musí zaplatit. Pozoruhodné je, že vč s horním TL nemají víc VD. Prostě ve správně vedeném Blaníku roztoče aby pohledal tak, jak to píše Tom4. Přiznám se, hlavně Tom4 a já dřív taky, byl velmi nervozní, že kde ty brouky, kterýma mejnstrým a páni chytrý ve Včelařství jsou? Kde je v Blaníkách máme? Děláme to vůbec správně, když to máme mít těžce zamořené jako všichni ostatní?My je tam ne a ne najít. A na dělničině, jak s tím straší MS? Proboha co by tam dělali? Proč by tam byli? Jo, když jim génius sebere trubčinu tak někde holt VD být musí. Na dělničinu jde VD až když musí a to asi i v případě horního TL.

Ano, další medníky už mohou být vystrojené soušemi. To už ochabla největší touha po plodu a když není ve VN matka nijak omezená a necítí se stísněná, nemá důvod lézt nahoru na nízké rámky.

tom4
tom4 (104 příspěvků) 10.09.2024, 17:30:51 xxx:xxx.2b23:9d6b

Dva nebo tři roky jsem skutečně pokaždé psal Tomovi50, že asi dělám chybu při léčení, že mi nepadají VD. Teď už jsem si zvykl, ale přece jen podložky kontroluji. Když jich je po fumigaci do 20, je to stav normál.

Tom50
Tom50 (873 příspěvků) 10.09.2024, 20:13:14 xxx.xxx.139.241
»
Odpověď na příspěvek uživatele drvodelkafialova z 10.09.2024, 18:35:24

Ano, spodní je prostě lepší, hklavbně není nutné se tak opřesně strefit v čase, prostě to dole obsadí až chtějí a nejde je tím podtrhnout. Já to vlastně dělám tak, že KK dám mezi TL a VN a je to tak až do jara. Zjara pak z TL a KK udělám nový TL a jeden celý truhlík rámků, co zbydou, vyvařím.

Horní TL jsem uvedl pro ty, kdo z nějakého důvodu nemůžou zvedat VN. A ještě to řeknu jinak. Spodní TL je bomba, horní “náhražka” z nouze.  A horní TL je už dost náročný na přesný odhad času kdy zrušit igelit a z horní KK udělat horní TL.

tom4
tom4 (104 příspěvků) 10.09.2024, 20:26:31 xxx:xxx.2b23:9d6b
»
Odpověď na příspěvek uživatele drvodelkafialova z 10.09.2024, 18:35:24

Uvedete prosím jaký zvedák jste si objednala ? Děkuji

drvodelkafialova
drvodelkafialova (1135 příspěvků) 10.09.2024, 21:10:05 xxx.xxx.115.213
»
Odpověď na příspěvek uživatele tom4 z 10.09.2024, 20:26:31

Já už sem dávala odkaz, jsem teď jen na mobilu a špatně se mi to dohledává.  Dokonce si myslím že to vlákno jste zakládal vy, jmenuje se myslím jiný úl než nástavkový nebo tak nějak.  ZÍtra na to kouknu.

ž  


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.