Aktuálně: 4 058 inzerátů199 458 diskuzních příspěvků18 102 uživatelů

Jak je to s kyselinami a úhyny

Tom50
Tom50 (874 příspěvků) 10.09.2024, 01:05:49 xxx.xxx.139.241
»
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 10.09.2024, 00:24:08

Zkuste se podívat na celou věc a humbuk kolem VD jinak. Přibývá lidí, kteří tuší, že VD problémy nezpůsobuje, ale je jenom při tom. Já kupříkladu nemám ve vč už 14 let tolik roztočů, aby to včelám nějak vadilo. Najděte si tu příslušné vlákno a tam se dozvíte, co se jinde dozvědět patrně nejde.

Tvrdím, že lze včelařit tak, že ničit VD ve včelstvech není potřeba, je třeba včelařit tak, aby se jim ve včelstvech nelíbilo a nedařilo se jim tam. Trubčinu nevyřezávám nikdy, žádné kyseliny mi nesmí do včel nikdy. Zopakuju co vás asi posadí na řiť. Moje léčení za rok je Gabon na měsíc, buď srpen nebo září a nebo od půl srpna do půl září, ovšem vždy jen měsíc. Vloni u poloviny ze 40 vč nebyl Gabon vůbec. Všechna vč dostanou po 10.10. Varidol fumigací a pak ránu jistoty po 15.12. Varidol acetonem. Nic víc. Kdyby vás děsila tak zvaná tvrdá chemie, nemůže ničemu vadit, protože v době ošetření není ve včelstvech dílo, ze kterého se vytáčí med. Prostě nikdy se u mě nevytáčí plásty, které byly někdy zakladené, ale jen panenské a léší se až když medníky nejsou na úlech. A včelařím i s mírou 39x24. Vše najdete když si nastudujete všechno, co jsem zanechal jen zde na CHZ. Lidé, kteří si koupí med z panenského voští se v drtivé většině vracejí. Do rekalmy nedám nikdy ani Korunu a prodám všechno a spíš se mi med nedostává. Tvrdím, že se rychle blíží den, že civilizovaný spotřebitel med z klasiky nebude chtít. Pozná se to neomylně na chuti.

K tomu, co píšu, stačí splnit jen nemnoho věcí a jde to v každém nástavkovém úle. Podmínkou je ale systém Dadant a to vy jistě nebudete chtít změnit, možná ani nevíte, co to je. Proto vám přeju mnoho úspěchů, v klasice budete mít potíže stále jen větší a budete donekonečna řešit co píšete.

Kdybyste si přečetl toto vlákno, které jsem nezaložil já, od začátku, věděl byste, že čím víc budete do svých včelstev cpát kyselin, tím budou vaše včelstva méně odolná proti invazi roztočů. A že je toto tvrzení v přímém rozporu s tím, co tvrdí Svaz, Dol a Včelařství? No ano, to se nemýlíte, v mejnstrýmu skutečně funkční rady nenajdete.

MS (neregistrovaný) 10.09.2024, 07:06:06 xxx.xxx.113.35
tom4:

Prosím mohl byste to trochu rozvést ? Myslím tu biotechniku. Jinak souhlasím, že použitím kyselin se zlikviduje všechno, i to, co by bylo dobré zachovat. Kdysi jsme diskutovali o možném přínosu zplesnivělých rohů rámků, houby a plísně jsou -některé- pro včely jednoznačně přínosem. Existuje některý ze zástupců fauny , který by byl jednoznačně ku prospěchu ? Vedou se debaty o různých dravých roztočích či úlovém štírkovi, debatovali jsme o styku úlové konstrukce se zemí, aby se do úlu mohly dostat různé mikroorganismy…Vše je v otázkách a tzv. vědci mlčí, proto se Vás ptám , zda byste to pro nás mohl trochu šířeji uvést.Děkuji


Javali už to vlastně nakousl, je to jedna z možností.Ale dá se to udělat i naopak. Záleží na tom jakou snůšku a kdy chci využít. Takže buď umělé vyrojení, nebo konstrukce falešného plodového hnízda, kde se naláká kleštík. Když ještě zlikvidujete první zavíčkovaný plod, bude to efektivnější. Nejlépe spojit více zákroků dohromady, odebrání jarního medu, tvorba oddělků, chov matek.

Když se před akátem odstraní plod, ale zůstane matka, sběrací aktivita se nesníží, dá se toho využít. Maďaři na akát dokonce klíckují, což je další z variant.

Chce to vše dělat, když kleštík přechází ve velké míře na dělničinu. Vyřezat trubčinu můžete, ale ne naslepo, koukněte zda je infestovaná.

Napsal jsem to stručně, ale později to dám obšírněji v článku.

MS (neregistrovaný) 10.09.2024, 07:11:08 xxx.xxx.113.35

Mikrofauna a mikroflóra. Nevím nic dalšího, ale v přírodě to tak funguje. Celé to je jeden propojený systém. Stejně jako lidské tělo. Nejdůležitější jsou prý střeva a co je v nich a ovlivňuje to i náladu a imunitní systém. Když si budu likvidovat mikroflóru ve střevech, bude to mít neblahé důsledky. V úlech to může být podobné. Víc by měli zjistit vědci. Zkoumají to? Nevím…

MS (neregistrovaný) 10.09.2024, 07:16:22 xxx.xxx.113.35

Gabon + Varidol je přece standartní léčení, které likviduje roztoče. Pak nelze tvrdit, že je to úlem, že je tam nemám. Prostě Vám ještě na Sibiři funguje dolská klasika. A někde už nefunguje, Gabon vůbec. Zkuste Varidol vynechat a za rok si povíme…

tom4
tom4 (108 příspěvků) 10.09.2024, 08:14:45 xxx:xxx.2b23:9d6b

No což o to, vynechat jej můžeme, ale neoddiskutovatelným faktem je, že po fumigaci spadne většinou jen pár roztočů, mimořádně třeba dvacet, tzn. že v úle prostě nejsou a že použitá technologie včelaření má na to neoddiskutovatelný vliv. Gabon už vynechávám dva roky po sobě, dělám jen fumigaci pro eliminaci těch zbývajících VD

MS (neregistrovaný) 10.09.2024, 08:45:27 xxx.xxx.61.157

Má pak smysl vůbec aplikovat  Varidol pro 20 roztočů?

goro
goro (324 příspěvků) 10.09.2024, 09:50:07 xxx.xxx.199.128
»
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 10.09.2024, 00:24:08

..súhlasím s trubčinou, tiež ju vyrezávam až pred slnovratom…ale asi som niečo v tvojom príspevku nepochopil, ty sublimuješ šťavelku v čase keď je vo včelách otvorený a tiež zaviečkovaný plod?

MS (neregistrovaný) 10.09.2024, 11:12:35 xxx.xxx.47.194
»
Odpověď na příspěvek uživatele goro z 10.09.2024, 09:45:52

No právě. To by tam nemohlo být na podzim při fumigaci méně než 20. I když vyčistí roztoče fumigací bez plodu, tak v průběhu další sezóny si včely roztoče donesou. Musel by se namnožit do podzimu na podstatně vyšší počet než max 20 ks. 20 ks je téměř nic. Takže buď nesedí ty počty, anebo je to zázračný úl, kde se roztoč nerozmnožuje. Umíte to někdo vysvětlit?

Tom50
Tom50 (874 příspěvků) 10.09.2024, 12:20:40 xxx.xxx.139.241
MS:

No právě. To by tam nemohlo být na podzim při fumigaci méně než 20. I když vyčistí roztoče fumigací bez plodu, tak v průběhu další sezóny si včely roztoče donesou. Musel by se namnožit do podzimu na podstatně vyšší počet než max 20 ks. 20 ks je téměř nic. Takže buď nesedí ty počty, anebo je to zázračný úl, kde se roztoč nerozmnožuje. Umíte to někdo vysvětlit?


Neměl bych na vás reagovat, nezasloužíte si to. Ovšem ostatní jsou nevinní a tak vysvětlím, nebo pokusím se.

Nevím to já sám i když jsem autor provozní metody, ne ale úlu. Úl je stará vesta, jen je použit přísně podle mnou stanovených zásad, které jsem na internetu za 10 let vysvětlil bezpočtukrát. Pokud se úl Blaník a v režimu Blaník použije jakýkoliv nástavkový úl s kombinací vysokého díla pro plod a nízkého panenského díla pro med, bez mřížky, pak to funguje každému.

Ano, tak snadné to je a zázračným úlem jako Blaník (ten je k tomu ale nejvhodnější) může být každý nástavkový stojan. V bodech dám co se musí udělat.

-Zavést dvě výšky rámků, plod pouze ve VN a med pouze v NN

-Zrušit jednou pro vždy očka a zmenšit největší otevření česen na max 25 cm2

-Zrušit vysoké podmety a dát jen podmety 18 mm

-Zrušit síta místo podlahy

-Nepoužívat polystyren na zateplení stěn, ale nanejvýš stropů (dekly)

-Zavést místo stropních foliií měkké igelity

-Zavést TL, tedy nástavky, které zvětšují už tak velké plodiště a trubčinu jen v TL

-Nikdy nijak neomezovat matky, nevyřezávat žádný plod, ani trubčí

-Nikdy nepoužívat mřížku

-Nikdy neklíckovat matky, už vůbec na zimu a v sezoně tuplem ne

-Mít česna u strany i u SS a raději preferovat TS 

-Úly nesmí stát nas slunci a nesmí být na podlaze ani pod umělou střechou

-Nutná je obměna plodového díla asi 40-60%, ne méně, ale ani ne více

Snad jsem na nic nazapomněl a pozoruhorné je, že podobný výčet jsem udělal včera a jak je patrné, někdo to neumí pochopit.

Jak “zázračný” úl funguje nevím. To je právě to, na co bychom tady mohli společně možná přijít. Na vědcostuty se nespoléhejme, mejnstrým potřebuje cucat z lidí peníze za léčiva a tak nás v tom nechá, lobby (mafie), která to tu ovládá nepřipustí, že by to mohlo jít bez kejklů a léků.

Mám za to, že absolutní prazáklad je nepůsobit včelám sebemenší stres i s vědomím, že něco by včelám asi ani nevadilo. Protože ale nevíme co to je, to neškodné, nesmíme dělat včelám nic, o čem máme jen malý důvod si myslet, že by jim vadit MOHLO!!!!

Anonymní (neregistrovaný) 10.09.2024, 12:24:26 xxx.xxx.4.22
goro:

..súhlasím s trubčinou, tiež ju vyrezávam až pred slnovratom…ale asi som niečo v tvojom príspevku nepochopil, ty sublimuješ šťavelku v čase keď je vo včelách otvorený a tiež zaviečkovaný plod?


Ano 1 první prolet,při začátku květu řepky1,po prvním medování1,po druhém medování při krmení  6 x po 4-5 dnech. U 30 včelstev mi trvá proces 30 minut a cena za rok je  100Kč 

romaning
romaning (34 příspěvků) 10.09.2024, 13:58:04 xxx.xxx.112.219

Co znamenají prosím ty čísla ve větách (1,1,1,6)? To jsou počty aplikací KŠ? ani ne, ne?

Jak se taková sublimace provádí, že to zabere 1 min? Něco se strká do podmetu?

MS (neregistrovaný) 10.09.2024, 14:26:08 xxx.xxx.47.194
Anonymní:

Ano 1 první prolet,při začátku květu řepky1,po prvním medování1,po druhém medování při krmení  6 x po 4-5 dnech. U 30 včelstev mi trvá proces 30 minut a cena za rok je  100Kč 


Takže během sezóny 9 x ošetření sublimací KŠ? Chápu to správně? Co mikrokrystalky všude v úle? 

tom4
tom4 (108 příspěvků) 10.09.2024, 17:20:11 xxx:xxx.2b23:9d6b
»
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 10.09.2024, 12:24:26

Nechtěl bych být Vaše včela. Musí mít mikrokrystalky úplně všude

Anonymní (neregistrovaný) 11.09.2024, 00:01:58 xxx.xxx.4.22
MS:

Takže během sezóny 9 x ošetření sublimací KŠ? Chápu to správně? Co mikrokrystalky všude v úle? 


ano 9 x 2g=18g šťavelky po aplikaci za 4 týdny po ní neni ani stopa.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.