Aktuálně: 4 067 inzerátů199 106 diskuzních příspěvků18 094 uživatelů

Jak je to s kyselinami a úhyny

MS (neregistrovaný) 08.09.2024, 12:47:01 xxx.xxx.45.199

V poslední době se na fórech začínají objevovat příspěvky jako přes kopírák:

1)

Včelstvo zakrmené a v plnej sile ešte pred týždňom. Matka kladie, ale hned je plod vyrabovaný = stratilo schopnosť brániť sa, alebo spáchalo samovraždu. Takéto tiché rabovky predchádzajú úhynu bez včiel. Liečebný spad po KS, KMr a fumigácii v 7/8 bol 5-20 VD. Podobný spad je u všetkých včelstiev. Takže na sepsu a úhyn včelstva stačí menej než 100 VD alebo žiadny VD

2)

Zeptám se ještě jinak tečka Je možné že při aplikaci pásku s kyselinu šťavlovou dojde k razantnějšímu omezení plodování? Na jaře jsem přivezl vytzimované včelstvo na osmi rámcích ze kterých se přes léto stalo včelstvo které obsedalo plně 12vky. Žádný med jsem nevytáčel a vše jim nechal v podlétí jsem přeléčil dvakrát kyselinou mravenčí kde byla zhruba 14 denní pauza mezi jednotlivými léčeními. Trubčinu jsem nechal vylíhnout pouze první druhou pozavíčkování jsem odstranil a místo trubčiny dal rámek s mezistěnou který vystavěli. , v půlce srpna jsem do nástavku s plodem dal pásky s kyselinou šťavelovou šest kusů. Když jsem tento týden vyndával pásky tak včelstva byla na třetinové síle. Nevšiml jsem si včel zdeformovanými křídly a ani jsem neviděl roztoče kteří by byli na včelách. Na plodováno je v obou nástavcích ale vždy pouze na třech rámcích a plot má průměr 10 cm víc ne. Přemýšlím kde jsem mohl udělat chybu nebo jestli je to opravdu tou kyselinou šťavlovou. Fakt nevím co dělat jinak aby včelstva prosperovala

Atd… Každý rok to samé pořád dokola.

MS (neregistrovaný) 08.09.2024, 17:06:05 xxx.xxx.45.199

Letos bylo obzvláště teplé, extrémně teplé léto. Používat tyto těkavé látkya dokonce opakovaně dlouhodobě v podobných podmínkách považuji za hazard. Jednak může dojít k poškození zdravých včel a plodu a pak matky mohou přestat klást a včelstvo přijde o podstatnou část zimní generace. Takže pozor na to. Všiml jsem si, že je stále více a více včelařů, kteří chtějí uléčit včely na jistotu a neuvědomují si jedovatost použitých chemikálií. Někdy před 8 lety jsem poprvé a naposledy použil KM, byl jsem šokován reakcí včelstva a rozhodl jsem se, že tuto látku již nikdy nepoužiju a budu hledat jiné cesty.

Javali (neregistrovaný) 08.09.2024, 17:30:48 xxx:xxx.6792:8053

Vzhledem k tomu, že se včela neřídí rozumem a jaké zázraky přesto dokáže je jisté, že má velmi citlivé a vnímavé orgány a je nanejvýš nepravděpodobné aby je kyselina nezmrzačila. Úplně se stáčí naklonit nad proužek formidolu a s tímhle mají být 2 týdny zavřené v úle? Podle mě je náhoda, že s kleštíky nepadnou i včely a ty co přežijí jsou jednou nohou v hrobě. Jsou nechány na pospas všemu a je náhoda když se jim viry a loupeže vyhnou. Kdybych to přirovnal k člověku tak by byl slepý, hluchý, bez čichu a chuti. Když by ho někdo(včelař) nakrmil a nechal rozmnožit, příští generace by přežila.

drvodelkafialova
drvodelkafialova (1131 příspěvků) 08.09.2024, 18:33:14 xxx:xxx.2f11:3e38

U nás v loni spolek objednal k srpnovému léčení formidol. Já si k tomu svinstvu čuchla a chvíli jsem měla pocit, že to nepřežiju. Pobavilo mě, že letos jedna známá, zaúkolovaná rodinou příčichla taky. Ani bych nevěřila kolik sprostých slov zná a jak květnatě je dokáže používat. Já to do včel neměla naštěstí odvahu dát, ale zas teď tím hubím zavíječe, tak to aspoň využiju.

Tom50
Tom50 (870 příspěvků) 08.09.2024, 20:28:24 xxx.xxx.139.241

Mám za to, že jsem byl první kdo tohle začal na VF, IF a tady tvrdit. Na VF se na mě vrhli jak sršně, je to tak 10 let. Časy se mění, já prozřel hodně brzy.

Ovšem podívejme se na genezi. Když VD přišel, vědcostuti 20 let nevěděli, že to je Destuctor a bojovali s Varroa Jacobsoni Oudemans a sním lidstvo nikdy bojovat nemuselo, včela, která ho hostí má proti němu účinnou obranu. 

Nevědělo se jak s roztočem bojovat a KM byla jaksi logická volba, protože je to kyselina v živočišné říši známá. Jen někomu nedošlo, že se používá v koncenracích, jaké se v přírodě nemůžou nikdy vyskytnout. Pak vzniknul byznys a najednou nikdo z těch, co vlastní struky na peníze za kyseliny na léčení včel, nechce přijít o práci a prachy. 

Jen si dovolím připomenout. Byl jsem první kdo přišel s tím, že úhyny VD nejspíš nezpůsobuje. Víme jen, že viry - vlastně se dodneška neví co se přesně děje a souhrnně se pro to vžil pojem CCD.

Ale to bych se opakoval. Shrnu. KM byla ve své době vlastně spása a pomocník. Dnes už jen škodí. Ale když jsem kontaktoval doktora Klímu sdělil mi, že už roky nepoužívá v boji s kleštíkem nic než kyseliny. Dol vyrábí a vyváží Formidol, tak s tím taky nechtějí přestat a celý Západ prý kyselinuje. Tak jo, kdo jak chce. Západ si pak med koupí u nás, na Slovensku, v Polsku a Maďarsku a naše děti dostanou z UK plný ATB a kdo ví čeho dalšího. Sláva globalizaci, hurá, hurá, hurá!

drvodelkafialova
drvodelkafialova (1131 příspěvků) 09.09.2024, 08:05:17 xxx:xxx.5c26:691b

Já si stejně jako Tom myslím, že není hlavně vůle na straně producentů léčiv, dát na trh skutečně účinný přípravek proti varoáze. 

Je to roztoč a když to vezmu podle likividace roztočů v zahradnických provozech, co funguje na hubení roztočů, vesměs nefunguje na hmyz a opačně. Kdyby byla vůle roztoče na včelách snadno zlikvidovat, jistě by to šlo. Ale není finačně zajímavý se zbavit něčeho, co přináší hezký zisk díky prodeji spousty instrumentů a vodiček, které včelám ve výsledku spíš škodí.

goro
goro (323 příspěvků) 09.09.2024, 09:29:56 xxx.xxx.199.128
»
Odpověď na příspěvek uživatele drvodelkafialova z 09.09.2024, 08:05:17

Petra ono to nie je len o problematike odstránenia roztoča zo živočícha, na to sa od začiatku aplikovali bežne používane prípravky, ktoré dokážu roztoča zlikvidovať a včele neublížia, napr. Amitraz… je to komplikované tým, že v úli včely vytvárajú “potravinu pre ľudí”, teda med. A potraviny majú pre väčšinu primesí , ktoré môžu škodiť človeku stanovené limity ich zbytkového obsahu. .. a preto sa “vedci” aj praktickí včelári, vrhli na organické kyseliny (hoci sú voči včelám agresívne)pretože limity na ich obsah v mede nie sú stanovené a tak zbytky po boji s klieštikom (nerád používam nesprávny názov “liečenie”, lebo kyseliny včely rozhodne neliečia😕) môžu byť v mede aj vo zvýšenom obsahu, med sa predávať (aj konzumovať môže)… takto,  ja osobne  by som mojej vnučke med po použití šťaveľky pri založených medníkoch (čo je bežná prax) rozhodne nedal, ani lyžičku 😳… treba objektívne napísať že včelári napriek vedomostiach o tom že napríklad kyselina mravčia je pre včely riadne “dryák”, ju vedome nasadila pri podozrení na vírusové choroby (ktoré môže rozširovať aj klieštik) s cieľom zlikvidovať chorý plod či postihnuté krčmičky a tak majú pocit že včelstvo “ozdravia”…

MS (neregistrovaný) 09.09.2024, 10:27:33 xxx.xxx.47.194

Do polemiky. To ozdravení může samozřejmě v určité situaci zafungovat. Jako záchranná brzda. Problém je ale, že většina běžných včelařů používá tyto prostředky naprosto nesystematicky, bez hlubšího zamyšlení co, proč, kdy a jak. Prostě jen s cílem něco tam prdnout, mít splněno a to často až s křížkem po funuse, takže docílí leda tak toho, že včelstvo oddělají a dodělají. Záchranná brzda znamená, že už jsem v průseru, kde jsem ale neměl být. Květen, červen jsou měsíce kdy se musí pořešit kleštík, který ve větší míře začíná napadat dělničí plod. Když se pořeší, tak do zimy už se nikdy nevzpamatuje natolik, aby způsobil zásadní a plošné problémy. 

Docela s úspěchem se používal zimní pokap KŠ. Mělo to nějaké opodstatnění. Co vidím nyní? Spousta kape i na podzim, nebo v létě. Nebo dlouhodobé nosiče amitrazu. KŠG ve snůšce. Nebo KM mezi snůškami s nasazenými medníky a pak to prý odvětrá… Z berliček se stávají berly a rezignovalo se na biotechniku, přitom ta by měla být tím hlavním! Kdo udělá správně základní biotechnická opatrení, vůbec nemusí do zimy kleštíka řešit a já budu letos testovat, zda je vůbec třeba řešit zimní ošetření. Mám za to, že ne, pokud se vše udělá tak jak má.

goro
goro (323 příspěvků) 09.09.2024, 11:58:01 xxx.xxx.199.128
»
Odpověď na příspěvek uživatele MS z 09.09.2024, 10:27:33

..ťažko polemika keď s tebou súhlasím

 dlhodobé nosiče amitrazu sú hrôza, ktorú veterinári nikdy nemali povoliť, KM medzi znáškami je des a to polievanie šťaveľkou v lete… z pokusov vyplynulo, že včelstvá prídu o 8-10% otvoreného plodu a klieštik pod viečkom je pred šťaveľkou ochránený a tak robia včelári pokap 3x za sebou…v lete to silné rodiny zvládnu a včelár si to možno ani nevšimne ale oddelky dostanú do nosa… 🤔

Tom50
Tom50 (870 příspěvků) 09.09.2024, 12:40:05 xxx.xxx.139.241

Pane Goro, souhlasím s vámi. Vůbec tyhle nesmysly neznám, natož abych je použil. Je potřeba ve včelách brouky nemít a pak je nemusím ničit. Jak je tam nemít a nemuset nic hlídat, v květnu a červnu tuplem ne, jsem popsal v mnoha příspěvcích ze svých více než 800 příspěvků na CHZ a mnoha příspěvků na IF a i na VF. Stačí nebýt líný si to vyhledat. To není problém pro nikoho. Velký problém je to pochopit, pro některé určitě, jak jsem se bezpočtukrát přesvědčil. OK, s tím ale já už nepomůžu. Ovšem zatím je tu jen plivání a pohrdání, pošklebování. Až dokážete všichni co já, pak se bavte o Blaníku provozní metodě, protože to jde ve většině úlů a nejn v úle Blaník. Do té doby někteří šoupejte bačkorama!

A v čem to tajemství, co není tajemství, protože jsem to sto a víckrát zveřejnil, spočívá?

Nemít očka, nikdy a ani jediné

Nikdy netýrat včely mřížkou

Mít česno u strany

Mít pěkné plásty v předku a středu plodiště, na konci staré plásty

Zužovat kvůli rychlému jarnímu rozvoji, ale hlavně kvůli Nosema apis

Nikdy nezebrovat

Nikdy neoddělit plod od zásob

Netrpět prostavby mezi patry, naopak, HL a SL rámků musí být absolutně čisté

Nikdy nevytáčet vysoké plásty

Pouze panenské medníky, které nejsou v úle když se ošetřuje akaricidy

Používat na strop měkký igelit, který přilne a netrpět propojení uliček

Nevyřezávat trubčinu, ale nikdy jí nedávat mezi plodové plásty

Trubčiny ne více než asi 25 dm2 na včelstvo a nejlépe pod vysokým nástavkem

Plodiště se nesmí omezovat, matka musí mít volný přístup k 160 dm2 plástů

Nechávat každému vč nejméně 15 kg medu, třicítka výhodou, 24 celkem problém

Krmit jedině cukrem 1:1 a ne hustším a nikdy nepoužít syntetická krmiva, ani těsta

Nepoužívat pro plod míru vyšší než 30 a ne kratší než 37, D-B a Langstroth výhodou

Nenutit včely chodit po sítu a používat relativně malé jediné česno cca 20 cm2

Umístit včely na rostlý terén pod stromy do stínu - umělá střecha a podlaha vadí

Nikdy nepoužít žádnou kyselinu

Nepoužívat polystyrenem zateplené úly, raději jen tenkostěnné smrk 20 mm

-----------------------

Snad jsem na nic nezapomněl. Kdo dodrží tyto zásady, nebude mít s viry problém. Plástová plocha se počítá jednostranně a i se dřívím a s nedostavěnými mezerami na SL rámků, pokud je tam někdo má a neumí přimět včely k dostavování až dolů. Údaj o jednostranné ploše díla je orientační a nemůže sloužit k vypočítávání počtu buněk.

MS (neregistrovaný) 09.09.2024, 13:01:48 xxx.xxx.113.35

Jak je to s viry to dobře v přednáškách vysvětluje doc. Přidal. S konstrukcí úlů má výskyt a šíření virů pramálo společného. Pokud dojde k hromadným úhynům v okolí a migraci nakažených kleštíků, nemusí to zvládnout ani zdravé včelstvo. Tak to v přírodě funguje. Když se druh přemnoží, dojde v dalších letech k regulaci prostřednictvím predátorů, parazitů a nemocí. S většinou bodů, které uvádí tom.50 se dá souhlasit, ale rozhodně dodržení těchto zásad nikomu nezaručí, že nedojde k virové nákaze a sepsi. Mezi regiony jsou velké rozdíly v zavčelenosti, sumě teplot a snůškových podmínkách. Co funguje na Sibiři, nemusí fungovat na Sahaře.  Tak prosté to je milý Watsone. Doporučovat něco jako lék na všechny problémy, to je na úrovni Horsta Fuchse.

drvodelkafialova
drvodelkafialova (1131 příspěvků) 09.09.2024, 13:11:04 xxx.xxx.12.7
»
Odpověď na příspěvek uživatele goro z 09.09.2024, 09:29:56

Já to vidím tak, že zeleninu, ovoce atd jíme všichni. O tom kolikrát jsou třeba jablka na plantážích ošetřená postřiky, se ani není třeba zmiňovat. Vzhledem k množství jídla  , které všichni sníme,je množstv medu zanedbatelné. Pokud navíc ošetření provedu v bezsnůškovém období a med mám v panenských plástvích, pochybuju že jsou rezidu vůbec zachytitelná.    

MS (neregistrovaný) 09.09.2024, 15:14:54 xxx.xxx.113.35

To je pravda. Vztaženo k tomu co sníme, vypijeme a vdechneme za den, je to zanedbatelné. I když jde i o princip. Já se snažím hospodařit tak, abych tam ty jedy neměl nebo jich tam měl co nejméně. Ale máte pravdu, všemu se člověk nevyhne.

Toto vlákno bylo spíše myšleno na vztah kyselina (nebo obecněji varroacidní chemie) vs včely. Zkrátka, že nejde o žádné neškodné čajíčky, ale o silné dryjáky, které nemohou včelám jako takovým nijak prospět. Jejich jedinou funkcí je redukce početního stavu roztočů. Ale když se jde roztočů zbavit i jinak a efektivněji, proč jít touto cestou? KM moc nepůsobí pod víčky, takže mi to přijde vzhledem k účinku na pohodu a vitalitu včel jako jít s kanónem na vrabce.

Nedělat nic proti množení roztočů je blbost a vede to vždy k úhynu ať už máte Blaník nebo Braník, něco se dělat musí. Někomu stačí v jeho podmínkách jednou ročně fouknout a má klid, no a někomu to stačit nebude. A tady nastupuje biotechnika. Musím říct, že jsem byl dost překvapen jak dobře tyto postupy fungují a když jsem si srovnal včelstva ošetřená biotechnicky a klasicky, tak první skupina vítězila. 

Když se nepoužije chemie, tak se ani neničí přátelská mikrofauna a mikroflóra v úle. To je možná dost podstatná věc na kterou se zapomíná. Použitím chemie se v úlech vyvraždí úplně vše kromě včel. Není to spatně? Neničíme něco co včely potrebují, co jim pomáhá?

Javali (neregistrovaný) 09.09.2024, 16:02:51 xxx:xxx.d84e:6be4

Dodržení zásad co popsal Tom.50 zaručí, že problém včelám nezpůsobil sám včelař a u toho by jsme měli začít, tenhle hezky přestručnělý článek si tisknu na nástěnku🙂

Osobně už druhým rokem dělám oddělky se starou matkou. V původním silném včelstvu vznikne měsíc plodová pauza a má ideální podmínky k výchově mladé kvalitní matky. Včelstvo se očistí jako po vyrojení, ale neuletí a je tam opravdová matka a né žádný přešlechtěný nedonošený transtrubec, kterého by měnily.

tom4
tom4 (104 příspěvků) 09.09.2024, 16:19:53 xxx:xxx.2b23:9d6b
»
Odpověď na příspěvek uživatele MS z 09.09.2024, 15:14:54

Prosím mohl byste to trochu rozvést ? Myslím tu biotechniku. Jinak souhlasím, že použitím kyselin se zlikviduje všechno, i to, co by bylo dobré zachovat. Kdysi jsme diskutovali o možném přínosu zplesnivělých rohů rámků, houby a plísně jsou -některé- pro včely jednoznačně přínosem. Existuje některý ze zástupců fauny , který by byl jednoznačně ku prospěchu ? Vedou se debaty o různých dravých roztočích či úlovém štírkovi, debatovali jsme o styku úlové konstrukce se zemí, aby se do úlu mohly dostat různé mikroorganismy…Vše je v otázkách a tzv. vědci mlčí, proto se Vás ptám , zda byste to pro nás mohl trochu šířeji uvést.Děkuji

Tom50
Tom50 (870 příspěvků) 09.09.2024, 17:16:07 xxx.xxx.139.241
drvodelkafialova:

Já to vidím tak, že zeleninu, ovoce atd jíme všichni. O tom kolikrát jsou třeba jablka na plantážích ošetřená postřiky, se ani není třeba zmiňovat. Vzhledem k množství jídla  , které všichni sníme,je množstv medu zanedbatelné. Pokud navíc ošetření provedu v bezsnůškovém období a med mám v panenských plástvích, pochybuju že jsou rezidu vůbec zachytitelná.    


Paní kolegyně, uvedu na pravou míru názvosloví, dávejte na to pozor. Ustálilo se, že plást je v rámku a plástev je někde ve stromě, divočina. Je nutné tohle dodržovat, jeden známý si dal na etikety že má med z peneských pláství a jedna slečna se radovala, že to bylo ze stromu a ne z úlu.

Doktor Peroutka  mi do očí opakovaně tvrdil, že v medu není nic a zopakoval to před celým sálem na přednášce. Jasně to sice neřekl, ale naznačil, že urputné vyhýbání akaricidům je pošetilé.  Pozoruhodné pak je, že také veterinář Klíma pouze týrá kyselinami. Je z toho patrné, že k tomu, aby se někdo stal fanatickým aktivistou, nezabrání ani vysokoškolský diplom. Ovšem Klíma možná jen zkouší a není zavilý kyselinář, je to přece jen výzkumník. V dopise mi ale napsal lakonicky, že už mnoho let používá pouze kyseliny a proto ho jiná metoda nezajímá ve smyslu, že se mým nápadem nebude zabývat. Nic víc. Velmi podobně, kromě kyselin, se vyjádřil i Ing. Titěra. Také ho moje metoda nezajímá. Stejně se vyjádřil i pan Marada, protože prý v Rakousku nic jiného než kyseliny být nesmí. No a možná Tom4 potvrdí, že taky Matky Sklenar se nám opakovaně neosvědčily a přestali jsme je kupovat. Podobně se mě a Petrovi neosvědčily matky Vigor. Hned je mění, ještě týž rok, taky jen počkaly až položí pár vajíček, rochly jí a narazily si raději nouzáky. Nemyslím, že by to mohla být moje chyba. Jednou taky pozdní ins nezačala klást. Pan Čermák souhlasil abych mu jí poslal zpět a další rok mi jí zadarmo nahradil jinou matkou, nicméně poštovné sem a tam šlo za mnou. Nic netvrdím, ale pan Čermák je ve stejném spolku jako doktor Klíma a jeho výborné inseminky najednou začaly být jiné. 

Dr. Peroutky jsem se jasně zeptal, zda to není jen nedokonalou technikou a nebo laciností rozborů. Ne, akaricidy se v našem medu nevyskytují, ale stejné přístroje ukáží i stopová množství ATB. Komu tedy věřit? Paní Machová mi to tvrdila do očí také, pravda, při soukromém rozhovoru. Myslím, že poznám když člověk lže a nebo i jen mlží. Tihle dva by pak byli lepší než herci v Národním divadle. Neobjímám se panem Peroutkou, ale věřím mu. Známe se od mého dětství, je starší, netykáme si.

Možná by se někdo mohl zamyslet jak to, že když se znám s těmito lidmi, přesto jsem nikoho z nich nepožádal o interveci u RR Včelařství, kterému už po zkušenostech nic nenabízím a píšu sem.

drvodelkafialova
drvodelkafialova (1131 příspěvků) 09.09.2024, 17:26:10 xxx.xxx.115.213

Máte pravdu, já si na to názvosloví furt nedávám dost pozor.

Teď jen musím říct, že zbytek jsem úplně nepobrala.

Ne to s těmi kyselinami, ale s akaricidy. Jako jasně, pokud bych dejme tomu použila nějaký nevhodný prostředek v době snůšky, pak se nějaké nepatrné  zbytky jistě najdou. Ale jinak ne. 

Samozřejmě kyselinami své včely týrat nebudu, to jen pro upřesnění. 

tom4
tom4 (104 příspěvků) 09.09.2024, 19:20:17 xxx:xxx.2b23:9d6b

Ano, s těmi matkami je to pravda. Zkoušeli jsme Sklenar od p. Marady, jednání bezvadné, zaslání také, ale matky se ani u mně , ani u Toma50 neosvědčily. Stejně tak mi nevyšly matky od p. Címaly. Nechaly je zaklást kolečko a zabily je, pak si z nouzáku vychovaly podle svých představ. Vize, že koupená matka je špičková a nejlepší je falešná. Loni jsem měl od Toma50  BF, ta je zatím zlatá. Skoro doslova. Krásné včely.Jinak razím heslo, že kde se kdo zrodí, tam se hodí. Opakovaně se to potvrzuje.

Anonymní (neregistrovaný) 10.09.2024, 00:24:08 xxx.xxx.4.22

Situace je složitá v mnoha oblastech jsou VD rezistentní na léčiva používaná 40 let a proto preferuju sublimaci KŠ. KM  je dobrá, musí se hlídat teplota a nepoužít ji dvakrát na jednu generaci.Osvědčilo se mi formidol zmrazit a na noc dát na horní loučky na ostro bez obalu.Pokap KŠ  čí pouzití s glycerinem ubrousky či knoty u mě nemá takový účinek jako sublimace.Jinak vyřezat druhou trubčinu je vhodné u první jen provedu vidličkou kontrolu.Plodiště mám na dvou nástavcích 39x24 a na dvou i zimuju.Používám  sublimátor s nastavitelnou teplotou a její kontrolou po celou dobu sublimace ,je třeba používat masku,ale tu by jste měli používat u každého léčení.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.