Aktuálně: 4 089 inzerátů199 091 diskuzních příspěvků18 093 uživatelů

kosí zpěv

drvodelkafialova
drvodelkafialova (1131 příspěvků) 07.09.2024, 17:01:42 xxx:xxx.ab5a:4fa2

Zdravím.

Jak se letos daří kosům u vás na zahradě? Máte štěstí, že se u vás objevují? U nás na zahradě se jich pár stále drží, převážně samičky. Vždy jsem si užívala jejich ranní zpěv, který mě byl nádherný. Letos jsem si však všimla něčeho zvláštního. Jak se jejich počty kvůli viru usutu výrazně snížily, ztrácí i jejich zpěv svou krásnou melodii. Místo nádherných trylků slyším jen jakési útržky, jako by zpěv odbývali. Jeden kos u nás pravidelně zpívá, ale spíš ječí než zpívá. Pamatuji si doby, kdy zpívali s takovým nadšením, aby zapůsobili na samičky, ale teď, když samec nemá konkurenci, je jeho zpěv spíš jen halsitým pískáním. Vidím ho z okna, je to kos, ale jeho zpěv se zdaleka neblíží těm krásným melodiím, na které jsem byla zvyklá. Kdysi jsem sledovala dokument o kosech, kde bylo ukázáno, jak se mladí samci vzájemně učí zpívat a trénují své melodie. Přemýšlím, jestli by třeba nahrávka zpěvu „starých kosů“ mohla tohohle kosáka inspirovat k lepšímu výkonu. Co myslíte, má to šanci?

kometa
kometa (5537 příspěvků) 07.09.2024, 17:51:49 xxx.xxx.147.163
»
Odpověď na příspěvek uživatele drvodelkafialova z 07.09.2024, 17:01:42

Tak u nás jsou zjara kosáci slyšet pořád. Zatím.

Nahrávka zpěvu by teoreticky mohla pomoct.

acher
acher (799 příspěvků) 07.09.2024, 18:26:53 xxx.xxx.222.196

U nás je kosů dost.Hlavně na dvoře.Vůbec se nebojí a občas mně přijde,že bych je chytila do ruky.Zobou u slepic a ani před kocoury nijak nespěchají.Na jaře zpívali hodně,přes léto méně a teď už je skoro ticho.Asi už není důvod ke zpěvu.

Obrázek
kometa
kometa (5537 příspěvků) 07.09.2024, 20:01:37 xxx.xxx.147.163
acher:

U nás je kosů dost.Hlavně na dvoře.Vůbec se nebojí a občas mně přijde,že bych je chytila do ruky.Zobou u slepic a ani před kocoury nijak nespěchají.Na jaře zpívali hodně,přes léto méně a teď už je skoro ticho.Asi už není důvod ke zpěvu.

Obrázek

Není. Mláďata vyvedena.

lesnizinka
lesnizinka (2066 příspěvků) 07.09.2024, 21:42:56 xxx.xxx.86.203
acher:

U nás je kosů dost.Hlavně na dvoře.Vůbec se nebojí a občas mně přijde,že bych je chytila do ruky.Zobou u slepic a ani před kocoury nijak nespěchají.Na jaře zpívali hodně,přes léto méně a teď už je skoro ticho.Asi už není důvod ke zpěvu.

Obrázek

Taky tak, my máme doslova překosíno. Když na jaře oberou většinu jahod, pak rybízy a angrešty, tak to už mi i dost lezou na nervy. Jinak nevadí a taktéž na kočky dlabou. Je fakt, že letos jsem v zahradě našla 4 mrtvolky, důvod neznám.  Co se týče zpěvu…máme zahradu plnou ptáčků všeho druhu, ale ano, kosí zpěv si pamatuju. Ale mám dojem, že je přezpívají drozdové, těch je tu ještě víc a ve zpívání mají výdrž. 

Anonymní (neregistrovaný) 08.09.2024, 06:56:15 xxx.xxx.299.12

U nás jsou kosi vidět a hlavně slyšet spíš jen na jaře to z blízkého okolí slyším nádherný zpěv od 3 samečků ale v tuto dobu jako by se po nich slehla zem a viděl budou zase až bude sníh a zjara. Asi jich tu na vesnici není takové množství, ve městech to bude lepší.

Sardullah
Sardullah (1461 příspěvků) 08.09.2024, 10:15:09 xxx.xxx.189.104

Tak já bych u sebe na zahradě tipovala tak na 4 kousky…vídám 3 holky a jednoho kluka. Je teda fakt, když se nad tím zpětně zamyslím, že na jaře toho zpěvu nebylo tolik, ale možná je to proto, že jsem tam měla jednoho umělce, kterej mi trylkoval pod oknem asi od půl čtvrtý ráno…no tak třeba už tenhle konkrétní umřel a tak mi přijde, že je toho zpěvu méně.

Jinak v zimě bylo kosáků dost…dávám jim na zahradu na krmení jablka a docela byl u jablek “provoz”.

Fia (neregistrovaný) 08.09.2024, 11:26:58 xxx:xxx.4450:e3a5

U nás na zahradě jsou tak 2 kosi, samec a samice. Ale teď už skoro nespívají.

drvodelkafialova
drvodelkafialova (1131 příspěvků) 08.09.2024, 11:44:40 xxx.xxx.12.7

My máme hned před okny ložnice 100 letou lípu, sázela ji babička mého muže. Na jaře byla vždycky kosáky vyhledávaná a zpěvu bylo jéje.  Jak přišel ten virus, kosáci skoro zmizeli a letos se pomalu znovu vrátili, ale prostě já si nemůžu pomoct, už nezpívají tak krásně co dřív.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.