Aktuálně: 4 059 inzerátů199 456 diskuzních příspěvků18 102 uživatelů

Omeprazol i pro lidi?

Jesie
Jesie (102 příspěvků) 09.09.2024, 10:30:24 xxx.xxx.224.171

No,abyste to dokázala ukrmit pro koně,tak musíte mít nějakého spřáteleného lékaře a rozepsat předpisy na celou rodinu. Vychází to 1 balení 40mg Omeprazolu denně….takže 14 balení na 14 dní. Každý den jsem do krmení rozsypávala tablety (v pevné tobolce jsou takové malé kuličky,takže tobolku rozevřít a nasypat jen kuličky). S receptem to vyjde cca 50kč doplatek dle pojišťovy/balení. A bez receptu se sehnat nedá.

Jesie
Jesie (102 příspěvků) 09.09.2024, 10:58:28 xxx.xxx.224.171
Jesie:

No,abyste to dokázala ukrmit pro koně,tak musíte mít nějakého spřáteleného lékaře a rozepsat předpisy na celou rodinu. Vychází to 1 balení 40mg Omeprazolu denně….takže 14 balení na 14 dní. Každý den jsem do krmení rozsypávala tablety (v pevné tobolce jsou takové malé kuličky,takže tobolku rozevřít a nasypat jen kuličky). S receptem to vyjde cca 50kč doplatek dle pojišťovy/balení. A bez receptu se sehnat nedá.


 a ještě doplním,že recepty musí lidský doktor předepisovat pouze elektronicky. Pokud vystaví recept v papírové podobě,musí mít vážný důvod - nefunguje elektronické odeslání (chyba SUKL) nebo jiný,technický problém. A přísně se sleduje,jak často má lékař tyto “technické” problémy. 

Fikovnice
Fikovnice (5765 příspěvků) 09.09.2024, 12:01:43 xxx.xxx.32.72
»
Odpověď na příspěvek uživatele Jesie z 09.09.2024, 10:58:28

Toto ale není pravda. Lékař bez možnosti e-preskripce prostě píše na listinné rp. Odhadem jsem jich napsala řádově stovky po zavedení e-preskripce.

Týká se to preklinických dr., dr. - důchodců, dr. na mateřské dovolené atp.

megi-the-pes
megi-the-pes (3093 příspěvků) 09.09.2024, 14:49:16 xxx.xxx.124.31
»
Odpověď na příspěvek uživatele Fikovnice z 09.09.2024, 12:01:43

Zákon o léčivech (§ 81f) praví, že papír je pouze na výjimku, např. ano, rodina lékaře (nebude to nikdo z lékařů dělat, mluvíme-li o tomto v tomto vlákně), záchranka, první pomoc, některé vet věci,…
je to přesně, jak říká Jesie - odst. 7 a 8 je o výpadku ele. atp., nikdo si nemůže tohleto a ostatní výjimky vymýšlet nějak často

https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2007-378

Takže jo, dr. může napsat milion paper receptů, ale měl by pak pozdravovat ve vězení, protože to prostě normálně zneužil.

A to byl smysl tohohle hlídacího systému. 

Horsana
Horsana (762 příspěvků) 10.09.2024, 12:40:13 xxx.xxx.51.17

A v ČR nemáte vet recepty?

Lebo my máme ohavné ružové giga vet blankety, kde sa teda uvádza aj druh zvieraťa a vet pomaly musí uviesť aj krvnú skupinu.

No, áno, vredy.

On to totižto dávno nie je už len EGUS, podľa konsenzu z roku 2015 sa tento syndróm delí zhruba ako na obrázku. A pevne verím, že aj to sa ešte bude meniť (ak už sa nezmenilo, heh).

Minimálne je dobré si uvedomiť, že žalúdok má bezžľaznatú a žľaznatú sliznicu a ústi do tenkého čreva v pylore, kde dokážu byť zapeklité lézie, ktoré sú aj na foto z tých weboviek, napríklad.

A že sa na diétu fakt zabúda, pritom sa na vhodne zvolenej diéte dajú dosiahnuť zázraky aj úplne BEZ medikamentóznej liečby.

Ale “naslepo” som podávala pantoprazol iba svojim koňom, keď to bolo ako tak indikované a to iba preto, že boli v stave, kedy 16+ hodinová hladovka neprichádzala do úvahy.

Ale- takáto drastická hladovka krásne odhalí spomalené vyprázdňovanie žalúdka, na ktoré inak neprídete (no, prídete, na diéte, ale to už je vyšší dívčí a je nutné aspoň USG vyšetrenie).

Obrázek
Buggyra
Buggyra (4156 příspěvků) 10.09.2024, 16:24:35 xxx.xxx.198.226

Prosím jak takáto drastická hladovka odhalí zpomalené vyprazdňování žaludku? Plnokrevník sice pozorovatelné projevy vředových potíží už nemá, ale… Jestli je to diagnosticky nějak jednoduché… 🙂 A jestli tím nemůžu napáchat nějakou zásadní škodu… Je to jen otázka délky vylučování? 

Fikovnice
Fikovnice (5765 příspěvků) 10.09.2024, 17:48:09 xxx.xxx.32.176
megi-the-pes:

Zákon o léčivech (§ 81f) praví, že papír je pouze na výjimku, např. ano, rodina lékaře (nebude to nikdo z lékařů dělat, mluvíme-li o tomto v tomto vlákně), záchranka, první pomoc, některé vet věci,…
je to přesně, jak říká Jesie - odst. 7 a 8 je o výpadku ele. atp., nikdo si nemůže tohleto a ostatní výjimky vymýšlet nějak často

https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2007-378

Takže jo, dr. může napsat milion paper receptů, ale měl by pak pozdravovat ve vězení, protože to prostě normálně zneužil.

A to byl smysl tohohle hlídacího systému. 


😄 Pozdrav z vězení…😂

Je potřeba si pořádně přečíst, na jaký výrok jsem reagovala. Dokonce jsem já jako první kdesi výše napsala, že to už bychom se pohybovali v rovině podvodu.

Ad zneužití: Bohužel nerozumíte vůbec preskripci. Listinné rp. se normálně digitalizují a jdou do úložiště receptů. Je to “jen” práce navíc pro farmaceuty, což mě samozřejmě netěší. Ale nejde o to obejít systém a úložiště. Už chápete ten smysl? I listinný rp. má Personalia aegroti (která musí být samozřejmě platná), razítko, IČZ lékaře, kontakt na lékaře atd., a to vše CÚ zkontroluje. Tudíž listinný rp. a e-rp. de fakto nemá rozdíl - myšleno třeba stran možnosti zneužití, je několik pojistek. Při podezření na zneužití se lék nevydá, ev. se zavolá Policie. Já nerozumím PC, IT atd., proto se k nim nevyjadřuji. Preskripce a legislativa s ní spjatá je můj denní chleba, proto se k ní vyjadřuji. Jak prosté…

Jesie
Jesie (102 příspěvků) 11.09.2024, 10:10:45 xxx.xxx.224.171
»
Odpověď na příspěvek uživatele Fikovnice z 10.09.2024, 17:48:09

Tak to máte asi opravdu štěstí,u nás při výpadku el,.proudu byl okamžitě telefonát z lékarny,proč píšeme listinný recept a ne elektronicky - opakovaně. Takže naše amb. se do takového dobrodružství nepouští,pokud nejsou technické problémy a i tak si píšeme seznam pacientů,kterým chceme vystavit recept a dodatečně posíláme pro vyřešení IT problému. Vystavení ereceptu je tak jednoduchá záležitost,že ani není co řešit.

Jesie
Jesie (102 příspěvků) 11.09.2024, 10:13:40 xxx.xxx.224.171
»
Odpověď na příspěvek uživatele Horsana z 07.09.2024, 10:57:59

Prosím,ještě dotaz,vzhledem k tomu,že omeprazol je v tobolce,která se má rozpouštět až v tom tenkém střevě,tak se nabízí otázka,jestli má smysl dávat koni lidský omeprazol,který vlastně znehodnotím tím,že tobolku sundám. Protože tam je tedy to vstřebávání již v žaludku,což není úplně úmysl?

Fikovnice
Fikovnice (5765 příspěvků) 11.09.2024, 10:58:56 xxx.xxx.32.176
Jesie:

Tak to máte asi opravdu štěstí,u nás při výpadku el,.proudu byl okamžitě telefonát z lékarny,proč píšeme listinný recept a ne elektronicky - opakovaně. Takže naše amb. se do takového dobrodružství nepouští,pokud nejsou technické problémy a i tak si píšeme seznam pacientů,kterým chceme vystavit recept a dodatečně posíláme pro vyřešení IT problému. Vystavení ereceptu je tak jednoduchá záležitost,že ani není co řešit.


U mě nejde o štěstí. Já jsem preklinik. Tudíž já tu možnost e-preskripce fakt nemám…

Je pravdou, že asi půl roku zpátky jsem na druhou stranu rp. začala psát i důvod, proč je vystaven recept listinný. Farmaceut to zkoukne, zdigitalizuje. Nejhorší, co se stalo, že se mě na to ještě třeba zeptal. Tak jsem prostě potvrdila, že možnost e-preskripce nemám. Další věc, kterou ale doplním, je ta, že mám i osvědčení o oprávnění preskripce. Za dobu, co preskribuji, to po mně chtěli vidět dvakrát. Ale jak jsem psala výše, je několik pojistek a toto je další z nich. No a souhlasím (a i to jsem psala), že naprostá většina rp. je dnes elektronických.😉

No a napsání, byť jen omeprazolu, pro vet účely na lidské pacienty, by zneužitím bylo.

Fikovnice
Fikovnice (5765 příspěvků) 11.09.2024, 11:23:19 xxx.xxx.32.176
Jesie:

Prosím,ještě dotaz,vzhledem k tomu,že omeprazol je v tobolce,která se má rozpouštět až v tom tenkém střevě,tak se nabízí otázka,jestli má smysl dávat koni lidský omeprazol,který vlastně znehodnotím tím,že tobolku sundám. Protože tam je tedy to vstřebávání již v žaludku,což není úplně úmysl?


Ano, je to tak, jak píšete…

Saga
Saga (511 příspěvků) 11.09.2024, 13:14:13 xxx.xxx.167.183

Holky, pardon, že lezu takhle do tématu, jen jste mě dostaly s těmi recepty?! Ony už ty papírové neexistují? Ptám se tak blbě proto, že to jednak vůbec nevím a druhak proto, že když jsem si byla asi před měsícem vyzvednout recept, normálně v ordinaci u sestřičky, kde jsem nebyla kdo ví kolik let, tak sestřička na mě, že mi pošle e-recept. A já nechápavě, proč, když tu stojím, tak mi ho může dát rovnou do ruky, že o co jde? A úplně jsem se děsila, jak na mě bude koukat lékárnice, když já internet v mobilu nemaje, tam jako přijdu s nějakou smskou? No, zkrátím to, recepis jsem nedostala do ruky, ale do mobilu, lékárnice to z té smsky musela odatlit, tže mi jí bylo celkem líto, ale zvládla to a já jsem si až do teď myslela, že sestřička byla prostě jenom líná? A ono se tu už nesmí?

kometa
kometa (5543 příspěvků) 11.09.2024, 13:27:17 xxx.xxx.224.101
»
Odpověď na příspěvek uživatele Saga z 11.09.2024, 13:14:13

Já takhle s SMSkou chodím pravidelně. V hloupém mobilu. A občas je legrační, jak ho lékárníci automaticky přikládají ke čtečce, která samozřejmě nemá co načíst.🙂

Ale jinak mi vyhovuje víc než ty papírové, protože stačí zavolat, za chvíli to pípne a můžu rovnou do lékárny. A neplahočit se k doktorovi.

Buggyra
Buggyra (4156 příspěvků) 11.09.2024, 13:41:50 xxx.xxx.198.226

Naše lékárnice má nějaký chytrý mobil, který to z té SMS přečte i podle toho kodu toho erecepisu, protože to vždycky vyfotí tím mobilem a načte se jí to. Žádný QR kód mi do SMS nechodí… 

Saga
Saga (511 příspěvků) 11.09.2024, 14:10:23 xxx.xxx.167.183

Já právě taky nic jako QR kod nevedu. S tou jednoduchostí, tak to je fakt, že už tam člověk nemusí jen kvůli tomuto. Ono se asi už dneska moc nepočítá, že někdo ten internet nemá furt v kapse…🙄Mě právě překvapila ta papírová forma, jako že už není, já myslela, že se jí to prostě nechce tisknout, tak mě “odbývá”.

Horsana
Horsana (762 příspěvků) 11.09.2024, 14:17:16 xxx.xxx.51.17
»
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 10.09.2024, 16:24:35

Jj, po takej hladovke má byť žalúdok bez krmiva, iba s jazierkom tráviacich štiav, preto sa 4 hodiny pred  vyšetrením odoberá ešte aj voda, chceme tú sliznicu poriadne vidieť a dostať sa až do pyloru, eventuálne trošinku ďalej.

Po 14-16 hodinách má byť žalúdok prázdny, pokiaľ nie je, jedná sa o spomalené vyprázdňovanie žalúdka, ktoré má nejakú príčinu a tú treba nájsť.

Väčšinou sa do takého žalúdka naleje cola zero a čaká sa ďalších pár hodín a sleduje sa znovu a toto sa opakuje, až kým nie je žalúdok bez krmiva.

Ale to bez gastrokopou neuvidíte, ak má problémy, teoreticky stačí USG, kam siaha žalúdok a či sa stiahol po hladovke, ale okometricky nezistíte nič.

Horsana
Horsana (762 příspěvků) 11.09.2024, 14:22:46 xxx.xxx.51.17
»
Odpověď na příspěvek uživatele Jesie z 11.09.2024, 10:13:40

Tobolka má chrániť účinnú látku pred natrávením kyselinou v žalúdku, teda do tenkého čreva pricestuje už s natrávenou tobolkou kde sa tá účinná látka vstrebe.

Tobolky sa dajú podať tak, ako som už spomínala, aby ich kôň nerozhrýzol, ale prehltol.

megi-the-pes
megi-the-pes (3093 příspěvků) 11.09.2024, 14:41:05 xxx.xxx.124.31
»
Odpověď na příspěvek uživatele Fikovnice z 10.09.2024, 17:48:09

elek. systém měl jediný úkol, myslet si může každý, co chce, ale má to prostě hlídat

snad si někdo nemyslí, že mělo jít o ulehčení práce… hehehe

píšete si papírkové recepty, protože jste právě ta výjimka, co v zákoně je uvedená

to je celé

myslím, že je to úplně jednoduché

opsala jsem výjimky ze zákona a dala na něj odkaz, tak nevím, co Vám vadí, ale adresujte to tvůrcům zákona, ne mně

s PánemBohem

konec plevelení

pardon ostatním

.

Fikovnice
Fikovnice (5765 příspěvků) 11.09.2024, 17:04:46 xxx.xxx.32.176
Buggyra:

Naše lékárnice má nějaký chytrý mobil, který to z té SMS přečte i podle toho kodu toho erecepisu, protože to vždycky vyfotí tím mobilem a načte se jí to. Žádný QR kód mi do SMS nechodí… 


Já si nechávám občas e-recept poslat do mailu. Pak ofotím a lékárnice načte kód čtečkou. Když jí to nejde, je nafocený i ten alfanumerický kód, kterým lze nahradit QR kód.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.