Dobrý den, je možné prelecit podezření na vředy předepsaným omeprazolem pro lidi? Bavila jsem se o tom s veterinarkou, a říkala, že omeprazolem hodně lidí léčí vředy v provedení pro lidi. Máte s tím zkušenosti? Samozřejmě by vše bylo pod dohledem veta, pokud bych se tak rozhodla, děkuji.
Odpověď na příspěvek uživatele Lenina z 06.09.2024, 17:39:36
Tak, když Vám to říká vetka, tak není co řešit. Jen dávkování… U lidí se teda víc používají už druhogenerační PPI (= skupina, kam omeprazol patří; byl na trhu jako úplně první zástupce).
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 06.09.2024, 18:59:45
Nee, na přeléčení vředu u člověka potřebujete troj- až čtyřkombinaci léků zahrnujících jeden inhibitor protonové pumpy (= třeba ten omeprazol) a to přeléčení se doporučuje v horizontu týdnů. Takže jedna tbl. neřeší nic.
Léčba vředové choroby žaludku:4 mg omeprazolu na kg ž.hm podávané jedenkrát denně po dobu 28 po sobě následujících dní, následované bez přerušení jako prevence recidivy v průběhu léčby podáváním 1 mg omeprazolu na kg ž.hm. jedenkrát denně po dobu 28 po sobě následujících dní.
to máte na těch 28 dní pro koně 500 kg 3 balení (něco trochu zbyde) za třikrát tři a půl tisíce peptizole.
lidský omeprazol je 20 mg/tableta, to znamená jedna tableta na 5 kilo koně. takže 100 tablet na den. velké balení po 100 tabletách stojí asi 160 kč x 28 dní, nějakých čtyři a půl tisíce.
ušetříte, ale rvete do koně těch 100 tablet a tak sháníte po všech čertech ten omeprazol. na udržovací dávku 25 tablet za den už je to ale příčetnější.
Mno, má to drobný háčik- tie tablety kôň nesmie rozhrýzť. Tobolky teda už vôbec nie.
Sú to gastrorezistentné tablety nie len tak, účinná látka sa musí vstrebať tak ako je v tenkom čreve, tak totiž tieto lieky fungujú, nepôsobia priamo v žalúdku, ako si veľa ľudí myslí, presne preto sa pred a nejaký čas po užití omeprazolovej pasty nesmie skrmovať seno, pasta na ňom iba “preletí” tenkých črevom a skončí v hrubom, kde sa seno a vláknina trávi a účinok je potom minimálny.
Preto je lepšie hľadať silu 40 mg, prípadne ísť do pantoprazolu, ktorý tých 40 mg má.
Dá sa to, ale je to pracné, najlepšie to žerú v mashi, takom tom s veľa slizu z ľanového semienka, že proste mľasknú a je to v hltane.
A pokiaľ už chcete liečiť vredy, doprajte tomu žalúdku trošku láskania a opatery a kŕmte soft diet- teda rozmočené repné rezky, senné pelety, vojtěškové, mash, ľan, otruby atď.
Lebo keď ten žalúdok bude driapať drevnaté seno a saharská tráva, úplne dobre mu nebude napriek omeprazolu.
Odpověď na příspěvek uživatele megi-the-pes z 07.09.2024, 13:00:37
No je to pravda, že většina je e-receptů. Každopádně listinné mají stejnou platnost, jen je farmaceut zdigitalizuje. Nabízí se rozpis na více pacientů…ale to už jsme v rovině podvodu.
hele nevím jak to mají humánníci, ale my veterináři musíme od jisté doby psát na všechny recepty i když má hlavičku “veterinární recept” že je vydávaný lék určený pro léčbu zvířat a je to hlavně proto, že v lékárně blbě koukají, že to není elektronické a je potřeba jim to takhle pořád vysvětlovat.
Nedavno jsem četla článek o přeléčení vředů “na slepo” ….není to vhodné , nevíte, kde se vředy nacházejí, nepoužívá se vždy léčba omerpazolem, je možné problém zhoršit.