Pamatuji si,že před těmi 15 lety, když se tady katarální horečka objevila,bylo povinné očkování všech koz i ovcí..
katarální horečka
Škoda, že je v článku hrubka.
A k čemu bylo dobrý
Přesně. K čemu je očkování, když virus je proměnlivý a úmrtnost je zhruba jedno procento? Spíš by měli zveřejnit nějakou účinnou léčbu nebo aspoň podpůrnou metodu, aby se zvířata nemocí tak netrápila. O tom, jak se to léčí, co by pomohlo a ulevilo jim, jsem nečetla nikde. Víte o něčem takovém?
Neříkám,že to bylo dobré…vyskytly se s tim spojené problémy, jako zmetání březích koz i jiné.. už si přesně nepamatuji..naše kozy naštěstí žádný problém neměly..
Spíš by měli zveřejnit nějakou účinnou léčbu nebo aspoň podpůrnou metodu, aby se zvířata nemocí tak netrápila.
Vakcinace se v současnosti neprovádí, léčba je radikální. Takže se zvířata netrápí.
na viry celkem účinný léčby nejsou. jediný, co můžete dělat, je pokusit se chránit zvířata před těmi flebotomy, co to roznáší.
Radikální léčba, jak ji zřejmě myslíte, není léčba.
Ano, chránit zvířata, třeba spot ony, odpuzovače, lapače apod. Pokud už zvíře onemocní, nějak mu ulevit, to jsem myslela, ne nožem, jak nejspíš myslí kometa, ale snížit horečku, otok. Antivirotika na tohle nejsou, ale průvodní projevy by se třeba daly zmírnit. Nevím, jen tak uvažuju. Třeba jak snížit horečku a nezpůsobit další krvácení? Když se nemoc nepřenáší z ovce na ovci, je to vlastně ještě dobré. (To berte s nadsázkou, ale představte si, že to jde z jedné na druhou. To by bylo podstatně horší.) Navíc už se blíží podzim, takže snad hmyz už moc dlouho nevydrží.
Takhle. Ovce stojí cca do 10 000 Kč. Jehnička od 3 000, plus mínus. Kolik by stála léčba symptomů? Vyplatilo by se to?
Takže nějaké možnosti léčby symptomů klidně být mohou, ale běžný postup to určitě nebude. Možná u nějakého super berana.
to hodně uberte. taková nějaká normální jehnička nebo ovce, do dvou tisíc.
Mno a druhá věc je, že když budete držet takového nemocného jedince při životě, i přes vaši největší snahu se krásně můžou přes ty vektory nakazit další členové stáda. Nebudete stádové zvíře držet na lékách někde samostatně, že ne? Takže ve stádě, takže nejen že budete sypat peníze do nějaké té podpůrné terapie, ale ještě teda budete sypat do těch repelentů a jiných ochranných prostředků a na závěr tam budete mít třeba rok zvíře, které bude akorát rezervoárem choroby, která snižuje užitkovost. Kdo tohle udělá?
No, já tedy zkouším nejdřív léčit a podle výsledku pak postupuju dál. Když má tahle nemoc tak malou úmrtnost, tak tedy čekáme jen tak, jestli se z toho zvíře dostane nebo umře, když se neléčí? Snad něco se dělat dá, aby se mu ulevilo. O tom jsem se chtěla bavit. Jak zvířeti v nemoci ulevit? Když píšu o snížení teploty, chtěla bych vědět, jakým způsobem to udělat. Dobře na to působí vrbové listí, ale to nejspíš zase snižuje srážlivost krve, takže v tomto případě by se nehodilo. Třeba má někdo jiné zkušenosti a vědomosti a můžeme se o tom bavit. Nebo nemá, to je taky možné.
I když onemocní stádové zvíře, nebude snad dál ve stádu. Aby ho člověk mohl ošetřovat, dá ho někam stranou. Máte jiné představy a postupy než já, ale to se stává.
Radikální léčba, jak ji zřejmě myslíte, není léčba.
Fajn, tak to reklamujte na SVS, oddělení epizootologie.. Prostě jsou dané nemoci, které se řeší radikálně - katarální horečka, TBC, brucelóza, SLAK, ptačí chřipka…
Ano, stádové zvíře můžete dát stranou. Jenže je něco jako inkubační doba a budete dávat stranou čím dál tím víc jedinců.
Prostě nemoci velmi rychle se šířící (i když nejsou vyloženě smrtelné, jako třeba SLAK) a ty, u kterých hrozí přenos na člověka, se řeší takto.
A proto není stanovená ani léčba medikamentózní, protože se s ní nepočítá. Veterinární medicína je v tomhle na rozdíl od humánní přísně pragmatická a ekonomická. Především u hospodářských zvířat. A termín radikální léčba používá. Díky ní jsme byli jeden z prvních (ne-li prvním státem minimálně v Evropě), který se úspěšně zbavil TBC a brucelózy. Holt lidské zdraví bylo a je přednější než to zvířecí.
Slovo léčba je od slova léčit. Radikální řešení u nemocí které se neléčí nebo léčit neumí (nejdou) není léčba ale selekce. Bez ohledu co tvrdí ouřada na svs. Učitel by tohle měl znát a ne papouškovat nesmysl.
A termín radikální léčba používá.
jo, ale ne v souvislosti s utrácením. Radikální metoda, radikální řešení by znělo lépe
Radikální léčba je eufemismus, co na stránkách SVS nenajdete
Slovo léčba je od slova léčit.
Takže lépe slovo eradikace?
Radikální metoda,
Ano, zní to lépe. Ale výsledek je stejný.
Vaše myšlení vzbuzuje u mne údiv…nějak nepasuje do vašeho povolání
Děti si nestěžují. A to je pro mě hlavní.