Aktuálně: 4 089 inzerátů199 091 diskuzních příspěvků18 093 uživatelů

Pylová monodieta

Tom50
Tom50 (870 příspěvků) 06.09.2024, 09:25:02 xxx.xxx.139.241

Je to nebetyčný nesmysl. Celá odborná včelařská litereatura od ww2 až do roku asi 1990 řeší pyl a pylové náhražky. Pyl včelstva prostě neměla. Až přišel Klaus, naráz vzal jezedákům a státním statkům štědré dotace na jedy a v tu ránu bylo všude celé léto tolik plevelů, že se nic s pylem řešit nemuselo. A maldí tohle nepamatují a starců se ve své nadutosti na nic neptají a nebo se jim pošklebují. Prostě před Sametovkou nebyl v podletí pyl žádný a byli bychom vděční i za pyl jen z jedné rostliny. Nebyl. Komunisti měli tak strašné herbicidy, že na plích nebyl ŽÁDNÝ plevel. Někdo si třeba vzpomene, jak pěstovali kukuřici TŘI ROKY na jednom poli. To proto, že měli selektivní herbicid, který zabil všechno, jen ne kukuřici. Nevýhoda ale byla, že na poli po postřiku 3 roky nerostlo nic než kukuřice. A tak bičovali jedno pole 3 roky stejnou plodinou.

K tomuto tématu mě inspiroval MS v jiném vlákně. Já žádnou monodietu u svých vč nepozoroval a popravdě, nedisponuji žádnou laboratoří, kde bych mohl analyzovat z čeho je pyl v mých vč. A hlavně bych takovou hovadinu nedělal! Moje včely nemají ŽÁDNÝ problém, který by se dal svádět na pylovou monodietu.

Já tady a teď tvrdím, že pylová monodieta je nesmysl, protože pro včelstvo je lepší pyl z jedné rostliny než pyl ŽÁDNÝ!!!!

A protože namachrovaný samolibý moderní arogáč není pokorný a ani ho nenapadne, že by mohl za svoje ztráty včelstev on sám, hledá příčinu někde vně. A vybral si viníka - zemědělské postřiky. Jak to, že včelstva v Blaníkách žádnou monodietou netrpí? A co to, že netrpí postřiky?

Ovšem pokud někdo nějakou technikou přinutí včelstvo mít pyl na jiných než plodových plástech, možná, že to vč ten pyl, který má v jiných než plodových rámcích, nekonzumuje a nebo ne dost. Odjakživa se v odborné literatuře tvrdí, že kojičky se krmí na plástech těsně vedle plodu a nikam se vykrmovat nechodí a nevrací k plodu. OP by pak vyvracelo nejméně stoletý vědecký názor. Vč jsou pak MOŽNÁ díky včelařově chybě podvyživená, trpí permanentním nedostakem bílkovin. Ovšem pokud včelstva nemají medové (nebo cukr) na plodových plástech a protože zásoby přenášejí jiné včely než kojičky, pak je velmi pravděpodobné, že včelstva v OP trpí podvyživou i stran glycidové složky potravy, protože u Kraňky je známá šetrnost a že vč než by přenášelo zásoby, raději se uskromní. K tomu mělo mířit moje vlákno o podvyživených včelách.

Nic netvdím vážení místní dogmatici a chytači za slovo. Já jen pokládám relevantní otázky. Ty otázky, které si možná kladl vynálezce bagru, když se dřel s krumpáčem a lopatou a říkal si, jestli by to třeba nešlo nějak jinak. Kopáč ale obyčejně bagr nesestrojí, může ale dát inženýrům ten prvotní nápad. 

MS (neregistrovaný) 06.09.2024, 09:46:37 xxx.xxx.57.24

Vůbec nevím na co reagujete. Já tu nic o pylové monodietě, postřicích a ztrátách nepsal? A ty otázky jsou konkrétně jaké? Pylová monodieta je v našich podmínkách nereálná, zdrojů pylu je v průběhu roku několik desítek.

goro
goro (323 příspěvků) 06.09.2024, 10:55:26 xxx.xxx.199.128

Samotné včely majú zabudovaný princíp donášať do úľa rôzne druhy pelu, často na bavilo pozorovať že napríklad včely v rovnakom čase prinášajú rôzne zfarbené rúsky peľu…aj poblíž monokutúry vžde niektoré zásobovačky behajú po iných kvetoch…princíp, lepší jeden druh peľu ako žiaden je pravdivý, ale ak sa včelám do toho nezamieša aktívny včelár pelochytmi včely dokážu reagovať pružne. .. každý blbý zásah reagujú včely tak aby prežili a to bez ohľadu na to aký úľ a technológiu ošetrovania včelár použije

Samostatnou kapitolou je kvalita peľu, zvyšky chemických postrekov monokultúr, ktoré vzhladom na .minimálnu koncentráciu .nezlividujú lietavky ale sa cez uložený peľ dostanú do kŕmnej kašičky pre larvy s nulovou imunitou, to už problém môže pre včely byť…nemusí viesť priamo k úhynu ale včelstvá budú len sciplonky…

Tom50
Tom50 (870 příspěvků) 06.09.2024, 21:34:42 xxx.xxx.139.241
MS:

Vůbec nevím na co reagujete. Já tu nic o pylové monodietě, postřicích a ztrátách nepsal? A ty otázky jsou konkrétně jaké? Pylová monodieta je v našich podmínkách nereálná, zdrojů pylu je v průběhu roku několik desítek.


Mladý muži. Možná trpíte představou, že se svět točí jen kolem vás. Máte asi v povaze útočit, tak očekáváte stejnou povahu i u ostatních a proto jste pořád ve střehu a myslíte si, že je vše, co napíšu, útok na vás. Uklidněte se, vy jste mi celkem volnej. Prostě šla řeč o výživě včel v podletí, pochyboval jsem, zda v OP, kde je plod oddělený od pylu, jsou zimní včely dostatečně vyživené. A přitom jsem si vzpomněl, že jsem už chtěl toto téma otevřít ještě než jste CHZ objevil vy.

Sdělíte nám váš názor na tuhle věc? Ale nemusíte, nemusíte vůbec nic.

Tom50
Tom50 (870 příspěvků) 06.09.2024, 21:48:13 xxx.xxx.139.241
»
Odpověď na příspěvek uživatele goro z 06.09.2024, 10:55:26

Mám za to, že jsem o tom přece založil vlákno s názvem neonikotinoidy.

Takže se my dva shodneme, že pylová monodieta je humbuk. Zkusíte se taky ptát, řečnicky, co k té lži tak zvané vědce vede? Já svůj názor naznačil. Jsou dvě možnosti. Buď vědci vědí kulový a umí ho.no a to se mi věřit nechce (stejně tak u politiků), a tak za tím já vidím vědomou lumpárnu. Vy se ale pane Goro, jak vás znám, budete ošívat nazvat věci nejpravděpodobnějším jménem, viďte.

Ale já se prostě ptám. Vždy. “Ja už som raz taký, otec predstavený” (snad jsem vaši řeč moc nezprznil, jestli ano, velká omluva) Pro ty, co tohle úžasné dílo neznají, je to replika v ženském rodě a je určená matce představené a česky zní: "Taková jsem já, matinko". Dovolil jsem si parafrázi, snad jsem mohl.

MS (neregistrovaný) 06.09.2024, 21:54:25 xxx.xxx.45.199

Tak proč mě v předešlém přispěvku zmiňujete? Zkuste být prosím přesný a uvádět na co a na koho tedy reagujete. 

K věci. Je to blbost. Včelám je v tuto dobu fuk, zda vyjedí uložený pyl o 5 cm blíž nebo dál.  Vliv to nemá žádný. Kdyby mělo, nezimoval bych silná včelstva. Navíc on ten pyl s medem už tam v tuto dobu stejně v kontaktu s plodem dávno je. Hledáte problém tam, kde není. 

Tom50
Tom50 (870 příspěvků) 06.09.2024, 22:36:54 xxx.xxx.139.241
MS:

Tak proč mě v předešlém přispěvku zmiňujete? Zkuste být prosím přesný a uvádět na co a na koho tedy reagujete. 

K věci. Je to blbost. Včelám je v tuto dobu fuk, zda vyjedí uložený pyl o 5 cm blíž nebo dál.  Vliv to nemá žádný. Kdyby mělo, nezimoval bych silná včelstva. Navíc on ten pyl s medem už tam v tuto dobu stejně v kontaktu s plodem dávno je. Hledáte problém tam, kde není. 


Možná jo. Ale proč to děláte se ptám po tolikáté, že je mi to už trapné.

A propos. Co jsou silná vč a proč toužíte mít silná vč? Mě stačí pindík co mám, netoužím po větším. Naopak jsem se za celý život přesvědčil, že vitálnější a výkonnější jsou slabá až ultraslabá zimní včelstvíčka.

Jo a v jiném vlákně jsem zapomněl na vaše jednodruhové medy. Ty umí Blaník jako málokterý jiný úl a nepotřebuje vaše kejkle.

MS (neregistrovaný) 07.09.2024, 09:15:08 xxx.xxx.105.232

Po ničem netoužím, konstatuji. Síla včelstev není jen o absolutní početnosti, ale i o jejich pevnosti (stabilitě). Každý rok vyzimují včelstva z početního hlediska přibližně na třetiny. ⅓ silná, ⅓ průměrná, ⅓ slabá.

Jsou včelstva, která jsou po celý rok početně slabší, ale jejich efektivita je vysoká. Takových si vážím. Někdo by je vyřadil z chovu, já ne. Vůbec to nemusí být příznak neduživosti, pokud to není důsledek zdravotního problému. V přírodě to nefunguje tak, že druh má jen jednu strategii pro přežití. Variabilita je velmi důležitá, to jen včelař chce vše unifikovat, aby to měl jakoby jednodušší. Pak se nelze divit totálním úhynům na včelnicích osazených jednotným genetickým materiálem.

Tom50
Tom50 (870 příspěvků) 07.09.2024, 09:47:24 xxx.xxx.139.241
»
Odpověď na příspěvek uživatele MS z 07.09.2024, 09:15:08

No tak i v tomto máte nakročeno, až zkrotnete, být skvělým kolegou. Ano, váš poznatek - třetiny - je u každého lepšího včelaře stejný. Já se snažím každoročně prodat nejsilnější třetinu. Letos jsem neprodal nic a výsledek je enormní množství tuháče.

Máte pravdu s těmi strategiemi, i když já asi tak složitě neuvažuju a nenazývám to tak vlzetně a učeně. Asi to jsou stratege přežití, ovšem já si pod tím pojmem představím vědomou činnost. Nebudu ale slovíčkařit, je to ASI jak říkáte.

Tady navážu na “nahaté” včely co má z nějaké odúmrti Tom4. Jsou z místa na D1 zvaného Naháč a tak jsme je tak pokřtil a Tomovi se to líbilo. Dostal je po zemřelém včelaři i s úly. Jsou to téměř nové univerzály 39x24x11 jak v plodišti tak v medníku. TS. Včely se nerojí, úplně jim stačí ty dva prostory a každý ze 3 let přinesly dvě bedny 24 medu, tedy asi 45-50 kilo. Co by kdo chtěl víc: Zjara se zúží okýnkem, pak se doplňují M a vypadlo mi, zda Tom převěšuje plod a nebo jak je dostává do medníku. Co mi nejvíc utkvělo je česno. Není štelovatelné, jde jen zmenšit. Jeho největší otevření je škvíra 9x10 mm. Úly nemají očka a to česínko je v levém rohu, nebo u rohu z piohledu za úlem. Starý včelař měl všechno tak, jak to má být.

Já v původní metodice Blaník měl česno přes celý úl 405x18 mm = 73 cm2. Před třemi lety mi došlo, že jeden můj úl má česno (předělaný starý univerzál co jsem dostal) asi jen 24 cm2. Další rok jsem zkusil česna otevřít podle zástrček, jaké jsem na včelnicích našel - jako že provizorně než vyrobím pořádné a už to tak zůstalo a nic jsem nevyrobil. Letos jsme měl některá česna 100x18 mm a některá ještě i malinko menší. Zdá se, že je to lepší, dřív se mi sem tam vyskytnul “vlhký” med nad 18,6%, pak už jen pod 18,2%. Je to nelogika, čím méně se )l větrá, tím sušší je med. Ale to jsem odběhl od tématu.

Jenže vy jste jako nepoznal jádro sdělení a chytil se podružné věci - síly vyzimovaných vč. Já se vás ale ptám, proč tedy děláte OP, když ho vlastně pro ten účel, pro který ho tvůrce stvořil po inspiraci Západem, nepoužíváte. Pak mi vychází, že jste masochista - rád se nesmyslně dřete. OK, to je váš problém. Ale proč jako sadista týráte včely?

MS (neregistrovaný) 07.09.2024, 10:15:55 xxx.xxx.105.232

Žádné včely netýrám, to bych si vyprosil. Pokud si budete takto o mně vymýšlet nikam se nedostaneme. 

Popište mi konkrétně v čem Vy vidíte pracnost a já se k tomu vyjádřím. Ale konkrétně a věcně.

Benefity: 

Přizpůsobení plodiště na míru individualitě matky

Maximální tepelný komfort plodiště → kvalitně odchované včely, snadné zužování na jaře

Snadné vyhledání a výměna matky, snadná tvorba oddělků, snadná obměna díla

Nízká rojivost, snadný protirojový zásah

Nemožnost ucpání plodistě sladinou, medem nebo pylem, matka má stále stejný prostor ke kladení

Vysoké výnosy v poměru k síle včelstva a kubatuře úlu

Oddělené plásty v plodišti a medníku, med jen z nezakladených plástů

Snadné oddělení snůšek, získávání druhových medů, snadné převozy

Žádné zebrování a podněcování

Celoroční dostatek medu a pylu

Zásahy do plodiště:

JARO

1. posun přepážek na obsednuté plásty

2. přidání 4. PP a medníků

3. odebrání 1 PP plástu na oddělek, 

LÉTO

4. Vytažení přepážky a doplnění plodiště na počet plástů určených k zimování

goro
goro (323 příspěvků) 07.09.2024, 10:18:26 xxx.xxx.199.128
»
Odpověď na příspěvek uživatele Tom50 z 06.09.2024, 21:48:13

Tome abatiša veľmi dobre pozná svoje mníšky a musí sa zoznamovať len s novickami…😉..vy ste vo včelarení, vo fórach a diskusiách mne už tak známa mníška že často poznám vašu odpoveď prv ako ju napíšete a preto sa radšej ani nepýtam 😆 váš  názor na moju osobu je značne deformovaný a neustále ma vyzývate aby som prestal byť slušný, ohľaduplný a povedal na plnú hubu čo si myslím, (hlavne aby sa to zhodovalo s vašm názorom.,. 😕…)…takto, ja hovorím vždy čo si o danej veci myslím , len sa to snažím napísať tak, aby som oponenta neurazil… váš životný postoj je iný a libujete si v tom, keď niekomu môžete ukázať “že ste chlap”, že vždy hovoríte PRAVDU NA ROVINU… no vaša “pravda” a životné postoje nie sú mi vždy sympatické (A ČASTO TÁ "PRAVDA " VOBEC PRAVDOU NIE JE 😕)…. X krát ste ma vyzývali k popisu mojej metody včelárenia a potom ste použili klasický, pre vás typický postup a začali ste ma upozorňovať na MOJE chyby a na nedostatky metódy…podobne ako to robíte teraz u MS a vlstne u každého…VAŠA PREDSTAVA, ŽE KEĎ POPÍŠETE AKÉ SÚ INÉ POSTUPY VČELÁRENIA NA ROZDIEL OD BLANÍKA ŠPATNÉ, HLÚPE A CHYBNÉ NEZOSTANE OSTATNYM VČELAROM NIČ INÉ LEN CHOVAŤ VČELY V BLANÍKU…JE TO VYSLOVENE NAIVNÉ A NEDÔSTOJNÉ VÁŠMU VEKU, ALE CHÁPEM,  “takovej sem”😉… má to však háčik… v zápale boja niekedy nepochopíte o čo ide a zbytočné sa dostanenete do zlého svetla (teda po vašom ukáže sa aký ste blbý..je to takto lepšie?😆..) len malý príklad aby ste pochopili, blahosklonne ste mi vysvetľovali ako si vaše včely v zime,keď im to počasie dovolí zbehnú do zásob pod plodiskom (mimochodom stále ochladzovaných studeným vzduchom od česna), kým moje majú zásoby (nemoderne a po starom) nad chumáčom pod vrchnákom, kde sú ohrievané stúpajúci teplom a po odviečkovaní (ak to počasie v zime dodovolí ) narieďované stúpajúcu vlhkosťou …predsa obaja vieme že včela nedokáže nasať uložený med zo zásobného  plástu v zime, bez toho aby ho zriedila . Mali by teda nahriaté a zriedené zásoby byť pre ňu celkom výhodné….či.?. . Myslím že by propagácii Blaníka viacej pomohlo,keby Zdenek dal sem text vášho"vánočnýho dárku" z IF, vy by ste ho doplnili o svoje vylepšenia, ktoré ste od vtedy zistli a nemrhali by ste časom na to presviedčať ostatných ako všetci včelária okrem vás  blbo …je toto  podľa  vás povedané dosť priamo a dosť na rovinu aby to nevyzeralo “liberálne”.…. Jáj zabudol som, zasa moc slušne a “zženštilo”… jo čo už… vráťme sa ku včelám…

Tom50
Tom50 (870 příspěvků) 07.09.2024, 11:04:51 xxx.xxx.139.241

Nemám teď čas, ale váš příspěvek je zajímavý a tak jen letem.

Jak mě vidíte mě sice mrzí, na druhou stranu, každý může mít názor na kohokoliv jaký chce a vy to umíte, na rozdíl od mnohých, kteří jsou jen zaškle zlí a nebo mlčí, jasně zdůvodnit. Víc nemám co bych dodal.

Je omyl, že propaguju Blaník. Ne, je mi fuk když někdo chce setrvat v bludech. Jen pravdivě vypichuju v čem je lepší a zatím to nikdo přesvědčivě nevyrátil. NIKDO!.

Přesto, že jste zkušený, přehlédl a nebo nepochopil, spíš obojí - nepochopil z kontextu, že mám KK v zimě a předjaří i jaru u části vč nad VN. Opakovaně tu poíšu, že je pro mě velmi obtížné zvedání VN a když nechám KK nahoře, zbyde už jen jediné zvedání VN a to zjara když se dělá nový TL. Patrně jste přehlédl, že jsem včelařil v univerzálech s pevným dnem s využitím NN jako medníků. A pořád pokusničím a pořád opakovaně zkouším a pořád se stejným výsledkem, ať je rok a zima jaká chce.

Dneska nemůžu říct kdo a jak mě inspiroval, možná Ing. Řeháček svým Eurodadantem (pochybuju, neznal jsem ho, teprve vznikal). Spíš to vzešlo z nějaké práce Boháče a nebo mojí logické úvahy ve snaze vyhnout se jedné nepříjemnosti. Zopakuju příběh a pak bude vysvětlení.

Měl jsem dvě stan, z lesa na chalupu jsem v půlce září přivezl NN s tuháčem a nevěděl co s tím. Přijel se podívat na návštěvu Petr, říkal jsem mu, že co by se stalo to dát pod VN. Pomohl a chtěl dát tuháč všude kde bylo oddělitelné dno, já souhlasil jen se dvěmi vč. Zjara jsem hořce litoval, že jsem Petra neposlech, byla to nejsilnější včelstva, tady u nás se říká “koně”, jaká jsem jakživ neviděl. Další rok už šly KK “pod nohy” všude, kde to šlo, asi polovina vč měla pevná dna a tam to nešlo. Tím bylo mnohaleté srovnání. Bez jediné výjimky byla vždy vč s horní KK horší, zaostala o 5 až 10 dní a některá žalostná. 

Zatímco včelstvo pod sebou zásoby pudově nesnese, nejsou mu tam v zimě k ničemu, snaží se je za každou cenu přenášet nad plod. To je včelí přirozenost a cokoli jde proti ní není přirozené a tvrdím, že je zhoubné - stres! Nevím kdy vč zásoby se spodní KK přenesou a je mi to nějak jedno. 

Vaše koncepce KK nad VN je špatná (liberálně není tak dobrá, nebo je horší) právě proto, že tam utíká teplo a vč se pak opozdí o nejméně 5 dní, většinou ale spíš o týden i 10 dní. No a ten týden, to je tady u nás nejméně bedna předjarního medu ze špendlíků (kříženci myrobalánu) a třešní, nesilnější uloží už trochu z jív - rakyta. Po zavedení NN 11 dá asi 20% vč dvě tyto bedny předřepkáče. Prostě Blaníkáři tady u nás máme dvě jarní snůšky. Nedávno to tu někde jasně vysvětluju, nevím ve kterém vlákně. Vysvětluju, že když jdou včelaři přidávat první M, mám já u 80% vč dvě vysoké M 30 nejen postavené, ale většinou i zakladené.

Taky jste přehlédl Tomovu fintu s igelitem, kterou vy foliáři nemůžete udělat. Tom4 dovedl k dokonalosti můj náhodný nápad a brání se autorství ze skromnosti, nechce pochopit, že pravidlo z toho udělal on, protože on to na rozdíl ode mě pochopil. Zkrátím. Já kvůli úniku tepla do horní KK vymysle buchty 15 za 2,5 rámku. Dával jsem na kraje NN po jedné a tak naprostředku byla horní KK 15/6. To hodně zlepšilo teplo a rozvoj, ale pořád to nebylo ono. Nějak jsem jednou neměl nízké buchty a nevím proč jsem ⅔ spodku jednoho vč oddělil igelitem s tím, že můžou expandovat s plodem až po HL rámků, nad kterými budou mít volno do KK. Pak mě překvapilo, že všechen plod přemístily do zadních ⅔ plodiště. Na vysokých rámcích, nad kterými byly nízné zásobní bez igelitu, plod zmizel. Bylo to tak brzy, že ho musely vyházet!!!!! Jasně ukázaly, že dutinu, byť plnou zásob, nad VN nechtějí a naopak chtějí i ultratenký strop. A ona je to i logika. Tady máte poněkolikátí é základní know-hoe za tisíce,a le vy si stále vedete svou o předehřívání a navlhčování KK. Jestli něco vysvětlím nejméně 10 a někdo pořád mele svou, jak byste ho nazval? Já holt dost drsně. Stejně, jako se se mnou odmala taky nikdo ne..al.

Tom4, jak jsem mu tohle sdělil, ihned začal horní KK oddělovat igelitem a nechává vepředu (nejblíž česnu) mezeru na jednu meziplástovou uličku + uličku u stěny. Pokud se udělá toto koncem února při zúžení, vč mají zásoby nahřáté ( ne tolik jako bez igelitu) a navlhčené, ale dole na vysokém díle mají tolik potřebné teplo. V příštím jaru dám místo igelitů folii, co je proti námraze skel u aut. Je přece jen teplejší a má kovovou folii a je pořád velmi měkká jako igelit. Už dávno jsem vám všem vysvětloval, že tvrdá stropní folie je špatná. Vy jste měl tisíc argumentů jak je báječná a tak jak chcete, váš boj pane Goro.

Ale tvrdost folie NENÍ JÁDREM SDĚLENÍ!!!!!! Tak kdo chcete reagovat, držte se jádra. Tím je horní KK vs spodní KK.

Pro ty, co jim nedocvakne moje letmá zmínka, že je tvrdá folie blbá a měkký igelit dobrý tak vysvětlím. Vč by v divočině mělo všeczny plásty nahoře přistavěné ke stropu. Od přčedválky se rozmohla velmi škodlivá stropní prkýnka 6 mm nad horními loučkami a tím byl zrušení individuální tepelně vlhkostní režim každí é jedné uličky. Igelit těsně přilne na HL a tím napodobí přírodu. Horní tvrdá folie se sice uprostřed prohne a dotkne HL rámků, u krajů ale lzftují všechny ulkičky navzájem. A to já u svých vč nestrpím. Mám takto několik úlů po předcích z nostalgie a zaostávají v jarním rozvoji a přitom to jsou úly izolované hobrou a slámou. Toto jsem ověžil za 30 let mockrát a bez jediné výjimky. Ale kdo chce kam… navíc je igelit zadarmo, ale stropní folie je drahá. Beru to jako v románu Kola. 60 nebo víc Korun na úl, x 50 úlů a za 2-3 rky folie zneprůhlední a pak to dělá pro mě dost zajímavé peníze. HLAVNĚ TO ALE NESVĚDČÍ VČELÁM TAK DOBŘE, JAKO POUHÝ IGELIT.

MS (neregistrovaný) 07.09.2024, 11:26:12 xxx.xxx.105.232

Zatímco včelstvo pod sebou zásoby pudově nesnese, nejsou mu tam v zimě k ničemu, snaží se je za každou cenu přenášet nad plod. To je včelí přirozenost a cokoli jde proti ní není přirozené a tvrdím, že je zhoubné - stres! Nevím kdy vč zásoby se spodní KK přenesou a je mi to nějak jedno.

------

To je zajímavé. Proč včely týráte proti jejich přirozenosti, když jejich přirozeností je mít zásoby vždy nad plodem. Není to týrání a zdroj stresu?

U mě přece tvrdíte, že včely týrám mřížkou, protože je to proti jejich přirozenosti. Už vidíte jak je to Vaše “týrání” hloupé a nelogické? Pochopitelně ani v jednom případě o žádné týrání nejde.

Teď Vám prozradím tajemství. Stres není vždy špatný. Jistá míra stresu (podnětů, omezení, překážek) je pro rozvoj každého živého organismu žádoucí, dokonce nezbytná. Jen jej nesmí být moc a nesmí jej být ani málo, nebo dokonce žádný. Děti stresuje škola a učení, zrušíme vzdělávací systém?

Tom50
Tom50 (870 příspěvků) 07.09.2024, 22:07:47 xxx.xxx.139.241
»
Odpověď na příspěvek uživatele MS z 07.09.2024, 11:26:12

Jinde vám vysvětluju, že stres, lidi a zvířata vs hmyz je velký rozdíl. Zvíře lze drezůrovat, ale na včely cukr a bič neplatí. To byste měl vědět. Tudíž využívat pozitivní stres u včel nejde. U včel tomu říkáme podněcování nebo stimulace a to má svá železná pravidla. Mimo ně nelze zajít.

Podsunutí zásob "pod nohy" by nepochybně týrání a stres byl v případě, že by vč nemělo zásoby a pyl na plodových plástech, ale dostalo je jen pod VN a nebo vedle plodu. Má se za to, že zásoby mezi česnem a hnízdem simulují přínos z venčí. Předkové tvrdili (a stará odb. lit.), že zásoby dole simulují snůšku a snůška přece včely nestresuje. Dokonce kvůli tomuto byly snahy dělat krmítka česnová a nebo poblíž česen, a to právě pro ten směr z venčí k plodu. Stejně motivovaná byla krmítka ve vysokých poidmetech. Jen a pouze proto, že to dělalo na včely dojem, že to jde z venčí.

Naopak, co mají nad plodem nebo vedle plodu načínají až když nefunguje spororežim, ale při přenášení spodních zásob se “rozšoupnu a dopřejí si větší ”osobní" spotřebu. A to má za následek lépe vyživené obyčejné včely kdykoli v roce a ne jen tedy včely zimní. Také k tomuto mířilo moje vlákno o “hubených” včelách. Ovšem o tom se nikdo bavit nechce.

Jistě jste si všimnul, že zásoby za blinovkou musíme poškrábat, jinak je neodvíčkují a nepřenášejí a nepodnítí se a rychlejší rozvoj by nenastal. To samé je na plodových plástech, když se tu zjara řešilo, že včely ulily vysoká plodiště a někdo si myslel, že to včely vyjedí aby mohly plodovat, tak pan Goro jasně psal, že nad plodem to uvolní JEDINĚ KDYŽ TO VČELAŘ POŠKRÁBE. Jinak se raději uskromní. To samé vám píšu, že zásoby v medníku včel nad vodorovnou mezerou - dřevo, vzduch, dřevo jsou jiné zásoby, než ty na stejném plástu jako je plod. To jsou prostě včelí zákonitosti a já se snažím využívat jejich přirozenosti a rozhodně je nenutím ke škodlivostem, jako je OP a i OP (jsou přece dvě, není liž pravda).

VODORVNÁ MEZERA MEZI NÁSTAVKY:

Originál Langstroth má HL tlustou 24 mm, VM má 8 + a SL horního rámku má 15 a tak je to dohromady 47-48 mm. 

ČSN pro míru 39 má HL 12, VM 6 a SL 8 = 26

Já se odchýlil od normy a mám HL 8, VM 6 a SL 8 = 22, experimewntuju s HL tlustou 7 a SL taktéž. Já chci mít v úle voští na dřevo.

Ale tohle není jádro sdělení, jen v souvislosti uvádím míry vodorovné mezery. Samosebou tady u nás a i Slováci jsou chytřejší než Američani a rozhodně nemají HL vysokou 24 mm, ale myslím, že méně. I tak je to nesmyslně velká mezera bez vosku. Jen kvůli tomu teoretik Boháč radil aby prostavovaly mezi patry, protože u originálu skutečněš hrozí, že chumáč nepřejde. Kor když většina dovedů má nad SL 18 mm volného prostoru k plástu.

Nechci dělat nová a nová vlákna a tak cpu souvislosti takto.

MS (neregistrovaný) 07.09.2024, 23:43:42 xxx.xxx.47.194

Také jsem si roky myslel to stejné, ale pak jsem jednou medníky včel nepodhodil pod vysoké plodiště jako obvykle a když jsem za měsíc kontroloval stav zásob, byly ze ¾ vybrané a zásoby přenošené ve vysokém plodišti. Od té doby vím, že klidně mohu nechat MV i nad mřížkou. Na kondici včelstev to nemělo žádný vliv, přezimovala jako obvykle. Kdybych to nevyzkoušel, psal bych dál stejnou teorii jako teď Vy. Dále píšete o tom, že dlouhověké včely vznikají při podněcování zdola tím, že si jako víc dovolí pro sebe. No nevím… podle mě je o dlouhověkosti rozhodnuto ještě před vylíhnutím. V jiném vlákně jste se cudně vyhnul mé poznámce o způsobu počítání úhynů, nebo jsem se jen přehlédl?

Tom50
Tom50 (870 příspěvků) 08.09.2024, 10:49:41 xxx.xxx.139.241
»
Odpověď na příspěvek uživatele MS z 07.09.2024, 23:43:42

Nemáte pravdu a dokonce ani nečtete pozorně co tvrdím.

Včely zezhora zásoby nosí k plodu až když vyčerpaly všechny možnosti spororežimu a já tvrdím, že ano, že na jednotlivých včelách není nic vidět. Ale rozdíl v kondici je markantní a projevuje se nulovými úhyny. Promiňte, ale je dost primitivní přístup stylu: “dyž to nevidim, tak to nejni!”

Včelaříte ve včelařském ráji a kvůli nesmyslům a mřížce máte poloviční a spíš menší výnosy než byste mít mohl. Ale to byste se holt musel učit něco nového a to někteří prostě nedokážou - takových je dle mého odhadu tak 80%. Ti taky sice tohle všechno čtou a sledují, ale nechápou z toho pro sebe nic - ve smyslu jak to využít pro svoje včelaření a už vůbec nebudou nic měnit. Ani vy ne. Jako nemají tihle lidi odvahu nic psát, nemají ani odvahu samostanbě myslet a samostaně něco měnit. Tihle něco změní až když by museli. Většinou ale spíš skončí.

No a jako důkaz jak neumíte chápat co píšu vám sem hned dávám citaci méhou souvětí. Je to přesná citace kurzívou a podrthnu tu pasáž, kterou jste vy ignoroval. Myslím, že bych si zasloužil abyste moje příspěvky nejen četl, čtou se romány. Moje texty  je nutné STUDOVAT a hlavně chápat!!!!

Naopak, co mají nad plodem nebo vedle plodu načínají až když nefunguje spororežim, ale při přenášení spodních zásob se “rozšoupnu" a dopřejí si větší ”osobní" spotřebu. A to má za následek lépe vyživené obyčejné včely kdykoli v roce a ne jen tedy včely zimní. Také k tomuto mířilo moje vlákno o “hubených” včelách. Ovšem o tom se nikdo bavit nechce.

Úsměvné pak je, jak vy lžete sám sobě a kouzlením s čísly ubezpečujete sám sebe (chytřejší vám to nežerou) jak nejen, že nemáte úhyny, jak jste stran úhynů vlastně v plusu. Už jen sám ten fakt je důkazem, že to počítáte nějak b.bě, co myslíte? 

Kdybyste v nejdůležitější sezoně netýral včely OP a pak ta zubožená vč nedělil, myslím, že byste úhyny neměl a nebo ne v každém roce a rozhodně méně než takto.

MS (neregistrovaný) 08.09.2024, 12:25:21 xxx.xxx.45.199

Proč si vymýšlíte za mě jakési moje úhyny??? 😲


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.