Aktuálně: 4 059 inzerátů199 456 diskuzních příspěvků18 102 uživatelů

Jak nemít melecitózní med v plodišti

Tom50
Tom50 (874 příspěvků) 05.09.2024, 23:17:27 xxx.xxx.139.241

Proboha ignorujme tu rachomejtli nešťastnou, teda kometu.

Tak znovu, prosím anonyma MS aby nám vysvětlil, že když v plodišti OP není ani med ani cukr, jak a na čem přezimuje včelstvo s OP?

Prostě když je na nějakých rámcích jen plod a na ostatních rámcích vysokého plodiště, tedy rámncích nepanenských, jen med bez plodu, co se dělá s tím medem na černých rámcích plných výkalů včelího plodu? Na jednoduchou otázku prosím jednoduchou odpověď.

Třetí otázka, kdy se dovolí OP včelstvu dát si nad plod zásoby a kam si je dá? Třeba v září? V září mají Blaníkáři v normálních letech už měsíc zakrmeno a vč v půlce září už rapidně omezila plodování a asi třetina vč už neploduje vůbec.

A nedělají náhodou soudruzi z NDR nějakou chybu a nedělají tu chybu i ostatní Zápaďáci? Jak vědí optimalizátoři, že má Západem inspirovaný Miro Sedláček pravdu? Pan Sedláček se nemůže mýlit?

MS (neregistrovaný) 06.09.2024, 00:12:59 xxx.xxx.47.194

Děláte si srandu, nebo jste tak natvrdlý? Vše už bylo dávno popsáno. Kdybyste se uráčil to pořádně pročíst, nemusel byste se ptát znovu a znovu na hlouposti. Vy jste si stvořil v hlavě nějaké imaginární OP, ale to je jen Váš problém. A nepleťte sem Sedláčka, já nejsem jeho mluvčí, musíte se zeptat jeho. Já píšu za sebe.

Ale, že jste to Vy a já mám pro Vás slabost, tak Vám to zopakuji. Zásobní rámky plné medu a pylu jsou celý rok jednak za přepážkou v plodišti, jednak nad nad mřížkou v NN (medník včel). To celé všechno chápejte jako jedno velké široké plodiště, uvnitř kterého je jedno vlastní malé plodiště jen s plodem.  Nic z toho se nikdy nevytáčí.

Co by se dělo s rámky se zásobami v plodišti? Co asi? Včelstvo je dříve nebo později proploduje! A když ne, tak je proplodují oddělky! 

Ty 4 rámky jen (ani to neplatí absolutně) s plodem jsou ve včelstvu jen asi 3 měsíce v roce (od dubna do července). Uprostřed poslední velké snůšky se přepážka vyndá a plodiště je rázem kompletní. Co se asi tak stane ve snůšce? Co asi? Včely udělají věnce. A jak plodování slábne, věnce rostou (jsou živeny z plného medníku včel, odkud včely přenáší). I kdyby snůška teoreticky nebyla, stále je plný medník včel!

V mém OP (neřešte Sedláčka, nejsem Sedláček) se nikdy nic nezakrmuje. Včely jsou zakrmené stále, celý rok. Pokud k něčemu dochází, tak jen k pohybu zásob uvnitř úlu. Kapište to?

Tom50
Tom50 (874 příspěvků) 06.09.2024, 08:54:26 xxx.xxx.139.241
»
Odpověď na příspěvek uživatele MS z 06.09.2024, 00:12:59

Nechápu váš pohrdavý tón a v životě by mě nenapadla taková hloupost, že by tolik kejklů mohli lidi dělat a proč to vlastně dělají? Nevěřil jsem, že OP dělají lidi jen z nedostaku včelařského vzdělání. Posuďte každý sám:

Děláte si srandu, nebo jste tak natvrdlý? Vše už bylo dávno popsáno. Kdybyste se uráčil to pořádně pročíst, nemusel byste se ptát znovu a znovu na hlouposti já to pročet, pochopil, ale nevěřil jsem tomu, co čtu, protože mi uniká důvod, PROČ PROBOHA?. Vy jste si stvořil v hlavě nějaké imaginární OP, ale to je jen Váš problém. A nepleťte sem Sedláčka, já nejsem jeho mluvčí, musíte se zeptat jeho Opět, proč arogance? máte problém se věcně bavit bez snahy ponížit? OP vynalezl Sedláček, nebo snad Maryčka Magdonova? Tak to je důvod proč se o něm zmiňuju, fakt neumíte pojmout tu příčinnou souvislost Sedláček = OP?. Já píšu za sebe. Ale, že jste to Vy a já mám pro Vás slabost, tak Vám to zopakuji. Zásobní rámky plné medu a pylu jsou celý rok jednak za přepážkou v plodišti, jednak nad nad mřížkou v NN (medník včel) No a PROČ proboha tam? Já tam mám taky ty zásoby, co má OP vedle plodových rámků a navíc i ty zásoby z nástavku včel, ale mám je na každém plodovém rámku. Tam, kde je včely potřebují a dělají to tak miliony let . Polopatě: na každém plodovém je část zásob, jak medu tak pylu a MATKA NEMÁ ŽÁDNÝ STRES, tak proč jí zavíráte na několika jinak prázdných rámcích? Mě vychází tedy jediný důvod a to je, že chcete matku a včelstvo maximálně vystresovat a sobě přidělat spoustu práce, když nechcete med z postranních rámků. To celé všechno chápejte jako jedno velké široké plodiště, uvnitř kterého je jedno vlastní malé plodiště jen s plodem a důvod? RROZUMNÝ důvod?. Nic z toho se nikdy nevytáčí tak proč ty kejkle?. Co by se dělo s rámky se zásobami v plodišti? Co asi? Včelstvo je dříve nebo později proploduje! no a proč proboha dříve nebo později? mě je proplodovává hned od února a ušetřím si spoustu práce a včelstvu spoustu nenormálního týrání. A když ne, tak je proplodují oddělky! Aha a oddělky dostanou dva druhy rámků, jednak s čistým plodem bez ničeho a pak zásobními bez plodu. OK, chápu, ale nerozumím, proč týrat i oddělek? Není právě tohle důvod tak mizerrné kvality oddělků, kdy má pak začátečník nebetyčné problémy viz z tady z “naší komunity” Martin? Ty 4 rámky jen (ani to neplatí absolutně) s plodem jsou ve včelstvu jen asi 3 měsíce v roce (od dubna do července) OK, znova se ptám, PROČ?. Uprostřed poslední velké snůšky se přepážka vyndá a plodiště je rázem kompletní Uprostřed snůšky je u nás taky koncem května. Ale i když by hlavní snůška přišla, tak bych měl jít sundat medníky abych překopal plodiště? Když je v úle nejvíc včel? Jasně, spojilo by se to s nějakým odběrem medu asi (ale nástavek včel je práce a dřina navíc, když jsem byl mladý a ne dost, jak to říct slušně, ne dost vzdělaný, taky jsem dělal nesmyslně zbytečné silácké práce) ale pořád mi uniká důvod. Já to celé pochopil, že OP chce ze včel vyždímat med na těch postranních rámcích. Když ale jak tvrdíte vy tohle cílem není, TAK PROČ TO CELÉ DĚLÁTE?. Co se asi tak stane ve snůšce? Co asi? Včely udělají věnce v OP je udělají (a nebo taky ne) ale moje včely je dělat nemusejí, ani v půlce hlavní snůšky ani nikdy, moje včely je tam, ty věmce nad plodem, mají stále. A mají je tam už miliony let, ale v OP je to najednou jinak?. A jak plodování slábne, věnce rostou (jsou živeny z plného medníku včel, odkud včely přenáší) zezhora dolů včely přenáší zásoby až když hladoví, dřív ne, pak samy sebe raději omezí v plodování, jen aby na zásoby “nad hlavou” nemusely sáhnout. I kdyby snůška teoreticky nebyla, stále je plný medník včel no ano, ale já mám ten med z medníku včel přímo na plodových rámcích a včely přes vodorovnou mezeru ZEZHORA nemusí nic přenášet. A pylové zásoby včely nepřenáší, musí je mít tam, kde je plod, tedy v plodových plástech. A tak je nasnadě, že vč v OP trpí pylovou podvyživou celou sezonu. Ale svede se to na tak populární pylovou monodietu zaviněnou, jak jinak, zemědělcem. Ve skutečnosti to zaviňukje b.bý včelař zbytečným nesmyslem s názvem OP! V mém OP (neřešte Sedláčka, nejsem Sedláček) se nikdy nic nezakrmuje. Včely jsou zakrmené stále, celý rok ano, vy včelaříte ve včelařském ráji, kde by v Blaníku metodou Blaník nebylo nikdy pod 100 kilo medu za rok. Psal jsem to tu, že ve včelařském ráji umí včelařit a mít nějaký med i úplný troubelík. V našich drsných podmínkách byste neuspěl. (a s vaší nadutou nepokorou tuplem ne) Pozoruhodné je, že OP zavede koumes (asi aby vnutil pylové náhražky a vytahal z kapes jednodušších prachy), který taky včelaří ve srovnání se mnou v ráji. My tady už roky žádnou snůšku po dvou květových nemáme a když, tak je to PROBLÉMOVÁ medovice, na které se snažíme nezimovat (nikdy ale nepřišla koncem května a začátkem června). A tak je celé OP na většěině území Čech nesmysl. Je to typické pro hloupého začátečníka  - myslet si, že stačí americký úl a budou i Australské a Zélandské snůšky trvající nepřetržitě 10 měsíců ze dvanácti. Tam pak umí včelařit i de.il. Pokud k něčemu dochází, tak jen k pohybu zásob uvnitř úlu. Kapište to? Slovo kapišto je česky chápeš a já to chápu dokonale, vím jistě, že lépe než vy a právě jsem vysvětlil, proč je OP nejen hloupost, ale dokonce zhoubná a navíc pracná metoda.

MS (neregistrovaný) 06.09.2024, 09:32:15 xxx.xxx.57.24

Já se jen snažím psát Vaším stylem, aby to pro Vás bylo srozumitelné. Hele, tom.50, já nemám vyzkoušený Blaník, tak Vám tam nechodím vyprávět jak je to na hovno. Některé věci musí člověk vidět v praxi a vyzkoušet a až pak může hodnotit. Protože z toho co píšete je stále vidět, že si zatím neumíte představit jak to celé funguje. Například nechápete, že na jaro OP začíná na krásných zásobních plástech a v létě na nich končí. Období, kdy je OP proplodováno do mrtě je velmi krátké a odpovídá sledu hlavních snůšek. Výhoda je získání druhových medů a minimální rojení, přehlednost, rychlé hledání matky, obsazení medníků bez nutnosti převěšování plodu, snadná tvorba oddělků a obměna díla atd…  Tak třeba proto? A nutím snad můj systém někomu? Tvrdím, že každý může všude včelařit podle mě nebo podle Sedláčka? Ne, nic takového. Od začátku píšu, že každý si musí najít takový systém, který bude vyhovovat v jeho podmínkách. U mě včely nikdy nestrádají a to je pro mě základ. Proto mám takový počet včelstev, abych nemusel brát vše.

Blaník nemám vyzkoušený, třeba někdy vyzkouším. Neposuzuju a neodsuzuju předem. Tvrdíte, že v mých podmínkách máte 100 kg. Klidně. Anebo taky budete každý rok bez včel. Více generací roztoče, více virových chorob, větší zavčelení. Kouknul jsem kde včelaříte a v doletu máte mnohem méně cizích stanovišť. To se nedá srovnat.

To jsou takové ty silácké kecy, takových už bylo a pak pohořeli. Vůbec nemáte tušení jak to funguje u nás a jaká úskalí by tu na Vás čekali.

Máte svůj systém vyladěný na své podmínky, tak trošku pokory by neškodilo. Víte proč Blaník skoro nikdo nevyzkouší? Protože svou prezentací skoro každého odradíte. Já dodávám, bohužel.

Tom50
Tom50 (874 příspěvků) 06.09.2024, 22:26:25 xxx.xxx.139.241
»
Odpověď na příspěvek uživatele MS z 06.09.2024, 09:32:15

Ano, nikdo není dokonalý a ani já ne (židi a bomba, kapišto?).

Nicméně, jediné, co uznávám, že je ve vašem pojetí OP, což ale není OP (Sedláček), že se snadno hledá matka. Tak pane kolego (už vás beru za kolegu), já matku nikdy nehledám, proč jako bych to dělal? Inseminku mám v neprodukčním vč, které vedu jinak. Jasně, teď vás malinko zlobím, ano, váš mateční arest (matčino vězení) umožní najít rychle matku. Jinak úplně všechno ostatní je nevýhoda.

Vy klidně Blaník zkuste - nakonec kvůli ničemu jinému to tu nepíšu. Já OP a ani to vaše nezkusím, protože vím předem, že to je horší co se týče stresů a i jinak horší - výš jsem vám to dokázal .- ani jste se nepokusil vyvrátit jedinou mojá í výhradu danou v podobě otázek. Pan Goro mi někde vysvětlil, že včely pyl nepřenášejí. Chce být s každým zadobře a tak se ani nedivím, že právě v této věci ani nemuká a čeká za bukem jak se my dva poškorpíme. Je to hodný člověk a nechce konflikty.

Ale neodpověděl jste mi na žádnou otázku. PROČ to všechno děláte, když nevytáčíte med z postranních mimoplodových rámků?

Uklidněte se, přestaňte se vztekat jak trucovitý spratek a pojďme se na věc podívat bod po bodě. Já tu nepíšu abych někoho nachytal na švestkách a dokázal mu jaký je magor, když nemachruje a přistupuje ke mě a hlavně k mým zkušenostem a vědomostem s pokorou. Nakonec jak se sluší když jsem starý. Čte to dost lidí a učí se, víte o tom, že třeba Platón psal formou dialogu? Oponenta si vymyslel, byl imaginární a jeho otázky, často na tělo, řečeno eufemisticky, vymýšlel sám. On byl génius, já bych to nedokázal. Proto mi vyhovuje dohadování s někým. Tak přestaňte s měřením pindíka, vyhrál byste díky mládí. O tom včelařina není.

---------------------

Tak se znovu ptám, prosím, sdělte nám bod po bodu proč včelaříte svojí provozní metodou, když vlastně nedává včelám žádný komfort a nedává ho ani včelaři. PROČ dle mého názoru trýzníte matky v omezením prostoru? Sedláček proto, aby ze včel vypáčil všechno dosucha. Vy tvrdíte, že ne, tak proboha proč? Jaký to má benefit?

Nečetl jste tu všechno ode mě a neznáte mě z VF a ani z IF. Proto nevíte, že nemám úhyny. Proto se vás jasně, poněkolikáté ptám, kolik % máte úhynů? A ano, pro mnohé uvažuju velmi nestandardně. Já totiž chci raději méně medu a nulové úhyny. Co je komu platné, že má o 10 kilo větší výnos, což při skvělém zpeněžení udělá tak max 1.900 Kč na včelstvo, když má jen 10% úhynů a jedno vč má cenu 2.000? Jen 2 litry proto, že vosk a rámky zůstanou a jsem hodně při zdi. Jak je úhynů víc než 10%, je to ryzí prodělek! Ale to není ještě pořád všechno. Jestli uhyne vč mě, pak jsem udělal vše myslitelné, abych tomu zabránil. Už i jen tenhle pocit mi stotí za to!  Zatím úhyny nemám 14 let v řadě (od začátku nového včelření po roce 2007, kdy jsem přišel o včelstva už nechtěl včelařit) a tak se mi zdá, že je můj přístup a metoda Blaník správně.

Zkusíte pochopit kam tím mířím? Nebo se přestanete raději bavit?

MS (neregistrovaný) 07.09.2024, 08:00:59 xxx.xxx.105.232

Nerad se opakuji, je to únavné. Benefity jsem už uvedl. Mám srovnání jak s klasickým dadantem, tak s NN systémem, OP vítězí. Nebo myslíte, že jsem při svém počtu včelstev masochista a přikloním se k tomu nejnáročnějšímu a nejméně efektivnímu systému?

Já nevím, ale za ty roky jsem už od Vás přečetl stížnosti na rojení. Stejně tak v jiném vlákně píšete o zrušení včelstev, které neberou krmení. To jako není úhyn, ztráta? -1 není -1? Takže beru tyhle silácké řeči s rezervou. Třeba máte úhyny nízké, ale nulové ztráty jsou nesmysl odporující přírodním zákonům, neboť vše živé se rodí a hyne. Zrušit neprosperující včelstva před úhynem a nemít tak jakoby úhyny, tak to umím také a je to samozřejmě správně, jen tomu zpupně neříkám nulový úhyn. Lhal bych si do kapsy. Jaký by to mělo smysl?

Ale zdá se, že začínáte diskutovat alespoň trochu k věci a to já umím ocenit. Určitě bude lepší vyměnit si názory, než si vzájemně nadávat a asi i další čtenáři tohoto fóra to ocení. Trucovitého spratka Vám tentokrát nevrátím a přejdu to s nadhledem. 

Můžeme začít tím, že si pozorně přečtěte co jsem tu napsal a zjistíte, že na většinu Vašich otázek jsem už odpověděl. Chce to trošku představivosti jak to v systému, který popisuji, vypadá a pak uvidíte, že Vaše námitky jsou irelevantní.

Například. Nikde nepíšu o přenášení pylu ve smyslu, že včely pyl přeloží z jedné buňky do druhé. Proč by to proboha dělaly? Včely zkonzumují pyl z buněk, kde se nachází a je jim jedno jestli je ta buňka 5 cm pod mřížkou nebo 5 cm nad mřížkou.

Navíc jak opakovaně píšu, tak i v OP jsou mezi plodem stále buňky s pylem a zásobami, není tam jen 100 % plodu. Další kvanta pylu a zásob jsou hned za blinovkou a další kvanta jsou 20 mm nad plodovým tělesem přímo nad mřížkou.

Navíc 9 měsíců v roce jsou i na těch plodových plástech obrovské věnce pylu a zásob. Kapište to?

Tom50
Tom50 (874 příspěvků) 07.09.2024, 23:34:44 xxx.xxx.139.241

Vy jste fakt natvrdlej! A nenafukujte se pořád, začínám být unavený. Snažím se vám pomoct a hlavně vašim včelám.

Pokusím se postupně ano? Já za úhyn považuji vytracení z úlu, vžilo se CCD.

Byl jsem vychován tak, že v partě kde byli moje rodiče byl úhyn hlady největší potupa. Proto jsem nikdy neměl úhyn hlady. Pak přišel rok 2007. Předcházela mu moje těžká nemoc a darování 11 vč. Pak jsem nemohl bez včel být a pořídil si je znova a po 2 letech 2007. To se mi zhroutil svět. Na Homolce mi udělali GO srdce, napotřetí se povedlo. Zase jsem začal včelařit s předsevzetím, že to naposledy zkusím, ale pořádně a že budu léčit jak se má. Už jsem to psal mockrát, tímto to ukončeme. Nemám nikdy úhyny, před VD ani po něm, kromě roku 2007. Tečka!

To je právě profesionalita, umět vidět včas, že někde něco není dobře. Zatímco jiní vše řeší sírou, já spojením. Ovšem to proboha není přece úhyn, to je normální zootechnika. To byste měl umět rozlišit. Já ani válno neřeším sírou ale spojením. Podle mě a velmi úsoěšně začal včlařit místní lesník. Čte to tu, bohužel nepíše, je těžký introvert. Viděl jak se řeší vápno, Dostal ode mě vyzimované vč a jedno to najednou mělo. Ihned jsme zabili matku, já dojel pro zdravé záložní včelstvíčko a spojilo se to a vše v pořádku. Žádné vysíření. 

Nevím kde jste vzal, že by mě nebraly cukr. Bratr ten problém měl, já ne.

Svět se nazastavil a vyvíjí se i moje včelaření. Patrně byly méně rojivé roky, řekl byste vy a třeba to tak skutečně je. Ale několik let nenám žádné roje. Náhoda a nebo důsledek DŮSLEDNÉHO dodržení provozní metody? Ano, někdo bude sveřepě tvrdit, že mám úspěchy jen náhodou, pak se nemusíme dál bavit, co vy na to? Pokusničím a nevyčleňuju pokusnická vč, když s eněco vyrojilo, byl to většinou důsledek nějakých mých hokusů. Dokonce si myslím (jen jsme to z pokory nem,ěl odvahu napsat, že jestli se v Blaníku 30 vyrojí včelstvo, je to blbými geny a ne špatnou provozní metodou.

Ne, neodpověděl jste mi na základní  položené otázky. Zkuste to jako já vepisováním tučné kurzívy. Naopak, mlžíte, vyhýbáte se jasné odpovědi. 

Nedělejte ze mě vo.a. Neříkám, že by včely přendavala pyl z buněk do jiných buněk. Jenže je tu pro mě velmi logický názor, myslím ho má i Goro, že včely kojičky nechodí do jiného oddílu úlu se vykrmit a vracely by se k plodu. Tak to není, kojičky bílkovinově hladoví když nemají pyl na stejném rámku, kde mají plod. Natož aby prolézaly mřížkou sem a tam! Kam se pak ztrácí pyl uložený nesmyslně mimo plod? Konzumují ho létavky a dělá jim to velký problém, pan Goro vám to vysvětlí líp než já. Myslím, že ho vyhazují z úlu. Takže. Na jedné straně kojičky nedostaečně krmí plod, protože pylově strádají a tedy je to poškozuje a zkracuje život a i plod není plnohodnotný, tedy včely (i trubci) z tohoto plodu. Navíc se poškozují i létavky. Kde je pak sebenší benefit?

Tak dobře, odpíchněme se jen od dvou jednoduchých otázek, jinak se nehneme z místa.

1 - kolik úhynů na viry nebo prostě to, pro co se vžilo CCD = vytracení včel z úlu v %

2 - proč OP/MS když MS nechce vyrabovat med vyseparovaný vedle? PROBOHA PROČ?

Vše jsem vám vyvrátil, vysvětlete mi v čem je benefit vaší, pro mě nepochopitlné metody OP ala MS? Máte vitálnější včely? Přinesou víc medu? Jsou zdravější než v Blaníku, kde nehynou nikdy? Nebodají nebo nosí zlato? Co umí víc a líp než blanické včely?

Podotázky: 

Kolik plodového díla obměníte za jeden rok bez kejklů jako je přemetení včelstva?

Při květu čeho vytáčíte první med a z čeho je?

Kolik máte jarních snůšek? A kolik snůšek do roka?

Jaké všechny snůšky máte? Máte akát? A slunečnici? Co lípa? Co bílý jetel, svazenka a další?

MS (neregistrovaný) 08.09.2024, 00:13:18 xxx.xxx.47.194

Dobře, už odpovídáte. Zootechnika. Tak tedy spojením a výsledek je -1. Čili, když já problémová včelstva naopak včas rozpojuji (také zootechnika), mám vlastně +1, protože z potencionálně uhynulého včelstva jsem schopen vyrobit 2 zdravá včelstva, která přezimují. Takže když to budu takto počítat, nebudu mít úhyny žádné, budu mít úhyny plusové a vlastně opravdu mám. Každý rok vyzimuji o 30 % včelstev více. S čísly se dá různě kouzlit, ale důležitý je výsledný stav. Vždy vyzimuji více včelstev než kolik jsem jich vyzimoval v roce předchozím. To je jediný relevantní ukazatel.

Klíčem bylo pochopit základní rovnici včelaření, že 1:2 > 1+1, pak už nemusí být téměř žádné úhyny. Takže čistě statisticky jsem na tom lépe. Vy spojujete, já rozpojuji. Výsledek je v přepočtu na med (jak jste přepočítával) jasný, ne?

Jak můžu porovnávat s Blaníkem, když v Blaníku nevčelařím? Proč se ptáte na proč, když jsem už odověděl? 🙂

Protože ten med nepotřebuju vyrabovat. Náramně se hodí prakticky kdykoliv. Včely ho tam mají jako železnou rezervu, nebo jej můžu rozdat oddělkům. Obměna je snad jasná a logická. Když odeberu 1 plást ze 4 do oddělku, tak 25 %. To je standart. Když rozpojuji včelstvo, tak je obměna 50 %. Nemám všude všechny snůšky, takový génius nejsem. Obvykle 2 - 3 velké snůšky. Řekněme 2 jisté a 2 nejisté. Všechno co vypisujete mám, ale ne všude. Jarní květ někdy vytáčím 2 x, poprvé po vrbě a ovocných stromech a podruhé po javoru/řepce. 

MS (neregistrovaný) 08.09.2024, 00:20:17 xxx.xxx.47.194

kojičky bílkovinově hladoví když nemají pyl na stejném rámku, kde mají plod.

----

Nevím jestli to tak opravdu je, ale v OP jej přece na stejném rámku mají. MV + OP pod mřížkou tvoří 1 velké plodiště. Jediná bariéra je mřížka. Pro matku, ne pro kojičky! Myslíte si, že kojičku zastaví mřížka? To bych asi musel být bez včel. Vždyť ty 3 NN tvoří v podstatě jednu velkou propojenou bednu. Pořád to nechcete vidět.

Tom50
Tom50 (874 příspěvků) 08.09.2024, 01:13:03 xxx.xxx.139.241

Všechny moje pokusy bez jediné výjimky o NN systém vedly k mizerným včelstvům a ještě mizernějším výnosům. Pravda, jednalo se pouze o NN 39x15x11.

NN systém je blbost prosazená mezi válkami jistým Dr. Farrarem, ano TAM a pokud je mi známo, celý svět od toho po ww2 odešel. Jen Boháč s hrstkou podivných pseudovědců vyhrabali už dávno mrtvé a pochované dítě a snad jen v Československu ho vzkřísili. Až jednou zažijete včelstvo na vysokém plástu, kde na nízkých panenských je jen med a současně včelstvo před zimou nerozdělené, asi si senete na prdeřiť.

Vaše rozdělování vč před zimou je odsouzeníhodná finta takyvčelařů, kteří v honbě za dotacemi dělají tento podvod. 

Jenže tohle mi k vám nějak nesedí, jste koumes a podivný všeumělský vševěd, ale tohle byste nedokázal. Vím totiž proč to děláte. Odsuzuju to a nedělal bych to a sám jste to nazval kouzlením (účelovým ohýbáním čísel) s čísly. Polopatě, úhyny máte a nemalé, jenže fintou to tak nevypadá. Ovšem, že to tak nevypadá není primárum, to je jen vedlejší efekt a není to prioritní. Na konci to vysvětlím.

Už jsem se zmínil mockrát, že mám za to, že slabé zimní včelstvo a dokonce včelstvíčko udělá vlastně víc práce na kilo včel, třeba půlkilové, než přezimované dvoukilové. PŘÍKLAD!  silné dvoukilové zimní včelstvo dá  50 kilo medu a postaví jen 1-2 M, protože je nebylo kam dát, přezimovalo to na “plným prádle” a nešlo to zúžit. Jenže 4 půlkilová postaví každé 5 M a dá každé 25 kilo medu a tudíž na kilo včel odevzdalo dvojnásob medu a 10x více nových souší. Potíž je jen v tom, že tohle domnění, staré snad 50 let, neumím dovést do vždy se stejným výsledkem opakovatelné metodiky.

Tvrdím. Kdybyste přestal blbnout s OP a hlavně s pouze NN systémem a pořídil si k tomu, co máte vysoké rámky, sednul byste si po prvním roce na p.del. To vám garantuju. Ale protože jste jaký jste, ani vás to nenadne. Protože tvrdíte, že o mě a o Blaníku víte roky a přesto jste se neodhodlal. Váš boj. Já se zamlada něco dozvědět, co by mohlo dát víc medu, víc nového díla a současně jen zlomek práce, nezaváhal bych ani milisekundu. I v tom jsem originální, já neváhám zrušit hloupý systém a zkoušet jiný systém.

Na VF se do mě naváželi dva, jakýsi Matl, ten včelařit neuměl, byl jen liberální xxx. Pak Jiruš a ten aspoň včelařit uměl, i když na můj vkus dost podivně. No a jednou mě Jiruš (KaJi) dostal letmou zmínkou. A sice abych nekritizoval Lang, když na pouhých 10 rámcích a nečtverci má úplně stejnou plochu jako Adamec. Adamec je čtvercový a má víc možností. Nechtěl jsem to chápat - nemám Langy. On mi vysvětlil, že je velký rozdíl když jsou zásoby na DLOUHÉM  rámku proti kratšímu Adamcovi. Tvrdil, že jen tenhle fakt urychlí jarní rozvoj o několik dní. Má to logiku. Většina vč raději dělá velké plochy plodu na méně rámcích, než malá kolečka na mnoha rámcích.

Ale zase jsem to rozkošatil, snad pochopíte jádro sdělení. No a otázka, stejná otázka jinak. Kolik máte úhynů? Já žádné u malinkých včelstvíček zimovaných na 3 rámcích stejně, jako u “koní” na celém prádle 39x30x11 a to celé stojí na KK 39x15x11. Ani tam ani tam nemám nikdy ani jediný úhyn.

Jasně. Vy když z 10 vč uděláte 20 a 9 jich nepřežije, měl jste nejen nulové úhyny, ale jste vlastně v plusu, tedy vztaženo k původním 10 vč. Vy vlastně šidíte sám sebe a ještě vám to přijde chytré. No tak jsme se zasmáli a teď kápněte KONEČNĚ božskou. Kolik máte úhynů z počtu PŮVODNÍCH vč když byste je nerozdělil.

Jen pro pořádek. Já nemám lazárky jako důsledek dělení velkých vč, ale vždy to jsou pozdní a někdy velmi pozdní oddělky,  zimované jen za účelem náhradní matky. Kdyby byla potřeba, jenže téměř nikdy potřeba není a vypiplám z toho nové a velmi vitální včelstvo. Snažím se o zimování asi tak 25% z počtu kmenových, tedy na 40 nahlášených vč na dotaci zimuju dalších asi 10 nenahlášených. Polopatě. Do Hradištka nahlásím 50, dotaci chci jen na 40. Protože to nemá parametry včlstva. Jak vy splníte parametry včelstva u rozdělených lazarů?

MS (neregistrovaný) 08.09.2024, 12:21:11 xxx.xxx.45.199

Bohužel mě vůbec nečtete. Já přece vysoké rámky v plodišti mám.

Dřív jsem úhyny měl, ale to bylo zejména z důvodu různých testů, kdy jsem měl včelstva rozdělená na skupiny a snažil jsem se pochopit jak to celé funguje při takovém a takovém způsobu ošetřování. Tehdy tedy 10 - 30 %. Na tom jsem se hodně naučil a přišel jsem na fintu jak nemít úhyny téměř žádné, teď už si troufnu říci dokonce bez použití chemie. Nebudu psát absolutně, absolutní není nic. Ta finta spočívá v pochopení nerovnice, kterou jsem zapsal. V mých podmínkách (o x generací včel a tedy i roztoče více než ve vysokých polohách, což Vy anebo takový Zdenda Barnatý neumíte pochopit) některá včelstva kolabovat budou. Vím jak zjistit, která to jsou. Vím, kdy to zjistit a vím kdy a co s nimi udělat (samozřejmě se to nedělá před zimou, ale koncem května). Výsledkem je, že zazimuji 2 středně silná ozdravená prosperující včelstva (žádné lazárky) plná zásob namísto 1, které by buď výrazně zesláblo nebo uhynulo a nepotřebuju k tomu ani gram chemie. Voláte si s Jirkou Marxem a on velmi dobře ví jak to udělat. To je ta varoatolerance, kterou jste nepochopil. Nejde o genetiku, ale o algoritmus úkonů. Taková je současnost. Letos jsem zrušil 2 včelstva že 150. Zrušil jsem je tak, že jsem je rozpustil a teoreticky bych mohl napsat, že nemám žádný úhyn, pouze ztrátu - 1 jako Vy. Nevím proč lpíte na nějakém slovíčkaření s úhyny a snažíte se mě na tom nějak dostat, abyste měl munici to Blaník 🙂  U mě klasické úhyny nehledejte, nejsem neumětel, abych nechal včely neřízeně kolabovat. Něčím jsem prošel, něco jsem viděl a něco jsem se z toho naučil.

MS (neregistrovaný) 08.09.2024, 12:39:44 xxx.xxx.45.199

No a Vy do toho zamotáte jestě nějaké dotace, které mě vůbec nezajímají a ani o ně nežádám. To už je fakt chucpe. Chlape, Vy se nesnažíte pochopit co a jak vlastně dělám. Vy jste si něco o mně vymyslel a teď se mi snažíte to vnutit. Naposledy Vás žádám, abyste si o mně nevymýšlel a pokud Vám něco není jasné, slušně se zeptejte. Ale slušně, nejsme u výslechu a já se nerad nechávám vyslýchat podobným tónem.

Tom50
Tom50 (874 příspěvků) 08.09.2024, 13:22:29 xxx.xxx.139.241

Vzdávám to, jste génius, na kterého nikdo nemá a díky tomu jste nesmírně sebevědomý. Akorát vám neumím věřit vůbec nic, ale to je jistě můj problém. Já, i kdybyste měl tisíckrát pravdu s vaším nesmyslným pojetím OP, mám ten dar, že umím poznat nesprávné jednání a třeba i týrání včel a to vy provozujete. Tečka. Je spousta legálních věcí, které ale slušný člověk nedělá. Nedělá je i za cenu, že zůstane chudý.

Hlavně jsem se nedozvěděl proč OP ala MS když nepotřebujete vyrabovat med. Pak to děláte asi abyste měl víc práce a měl méně medu a nebo nám lžete a nechcete říct proč ty nesmyslné, zbytečné a pro včely týrající kejkle. A nepotřebujete dotace, aha. To já je taky nepotřebuju, ale jen de.il nechá někde válet peníze za nic A NEDĚLÁ NIC NEKALÉHO A TUDÍŽ MÁ NA DOTACI NÁROK. Kdo se schovává v anonymitě a pohrdá pěnězi, vždycky tím něco zakrývá. Tím jsem nabyl dojmu, že se já od vás nemám co naučit. A protože jste ještě k tomu nepříjemně arogantní sebestřed, nemám o čem bych se s vámi dál bavil. Mě jste nepřesvědčil. Ale to vy jste jistě ani nechtěl, chtěl jste mě jen ponížit. A současně jste nám neodpověděl. 

Takže, já nerad dělám nesmyslné práce a tvrdím, že nic jednoduššího než systém Dadant v našich podmínkách neexistuje. A já jen tento dokonalý systém upravil pro české podmínky docela drsné krajiny, kde žiju a pro nejběžnější úl Česka. Kdo chceš ber, kdo nechceš neohrnuj rypák. A nemachruj. 

Vlastně ano, něco jste mě naučil. Dvě věci. Jednak že jsem dobře pochopil OP a tedy jsem si potvrdil dokonalost svého instinktu nikdy nedělat špatné věci. Druhá věc je, že jsem opět doplatil na ignorování dalšího svého instinktu, nebavit se s některými lidmi. Kor když jsou to anonymní srabi bez koulí a troufají si na dědky, na ty si netroufá slušný člověk ani kdyby se stařec mýlil. Patrně jste neměl to štestí dostat dobré vychování. 

kometa
kometa (5543 příspěvků) 08.09.2024, 13:51:02 xxx.xxx.147.163
»
Odpověď na příspěvek uživatele Tom50 z 08.09.2024, 13:22:29

Kor když jsou to anonymní srabi bez koulí a troufají si na dědky, na ty si netroufá slušný člověk ani kdyby se stařec mýlil.

A výraz "anonymní srab bez koulí" patří ke slušnému vychování? Mně to tak teda nepřipadá. Jo a taky už mám nějaký ten křížek, ale takto urážlivě se nevyjadřuji.

Tom50
Tom50 (874 příspěvků) 08.09.2024, 14:22:04 xxx.xxx.139.241

Bavím se tu, jak doufám, schlapy a ne s babami v obojím smyslu slova. Kor takovými, co strkají nos kam nemají a riskují, že někdo v zápalu boje přehlédne feminitu rejpala. Jediná rozumná žena tady je drvodělka, do nikoho nereje a nenaváží se, jako vy madam a tudíž také sklízí jednání jaké jí z její společenské role náleží. Na rozdíl od vás včelaří a snaží se to naučit. 

Jádro sdělení ale byla úcta ke starším a to i kdyby se mýlili. Lezete kam vás nikdo nezve, neumíte pochopit oč jde, nejste ani včelař a jak je patrné, tak ani vaše vysoká škola nezajistila adekvátní úroveň. Ta je milá zlatá daná inteligencí. Nedá se vystudovat na žádné škole, ani vychtít, vynutit, vytrucovat. S tím se člověk musí narodit a být v dětství a mládí usmerněn výchovou. SPRÁVNOU výchovou.

kometa
kometa (5543 příspěvků) 08.09.2024, 15:09:30 xxx.xxx.147.163
»
Odpověď na příspěvek uživatele Tom50 z 08.09.2024, 14:22:04

Já se chovám slušně i k těm mladším. A nos budu strkat, kam budu chtít.

Včelám nerozumím. Ale slušnému chování a pravidlům diskuze ano.

MS (neregistrovaný) 08.09.2024, 17:14:43 xxx.xxx.45.199

To mě pobavilo. Vás urazilo, že jste si o mě navymýšlel tunu nesmyslů a ono ouha, není to pravda. Uráží Vás Vaše vlastní výmysly o mně?Tak to je vážně smolík. S tím nepomohou. Já se s Vámi bavit nepotřebuju, to Vy mi chcete dokázat unikátnost a jedinečnost Blaníku, na který nikdo a nic nemá. Já o sobě a svých metodách nic takového netvrdím. Určitě existuje celá řada cest jak včelařit bez úhynů. Čím více cest, tím lépe, tim více inspirace pro každého. 

No a dotace? Mám nárok? Jistě, ale nechci je. Umím se uživit i bez nich vlastní prací. Kdybych žil z dotací, s věčně nataženou rukou, musel bych se za sebe stydět a to já nechci. 

Tak adios amigo.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.