Aktuálně: 4 090 inzerátů199 090 diskuzních příspěvků18 093 uživatelů

Jak nemít melecitózní med v plodišti

MS (neregistrovaný) 04.09.2024, 09:00:18 xxx.xxx.28.239

Jednou za několik let se v některých regionech vyskytne silná melecitózní snůška, slangově také “cement”. Popis snůšky a vlastností tohoto medu rozebírat nebudu, je to vše mezi včelaři všeobecně známé. Zaměřil bych se na to jak předcházet ukládání tohoto medu do plodiště a jak rešit i akutní situaci.

Opatření, které uvedu je možné po menších úpravách provádět v jakémkoliv nástavkovém úlu. Budeme potřebovat pouze mateří mřížku, 1-4 Blinovovy (nebo rámkové - je to jedno) přepážky, dostatek souší a mezistěn.

Nebudu nijak mlžit, v podstatě se jedná o Sedláčkovo optimalizované plodiště, jde o princip “omezení/regulace” matky v kladení. Tento systém lze provozovat celoročně, to by bylo na další dlouhý článek. Já uvedu pouze jak převést včelstvo na OP v počátku nebo v průběhu melecitózní snůšky a zachránit si tak suché plodiště, které lze po skončení této snůšky doplnit vhodnými zásobami na zimu.

Jak tedy? Vycházejme z toho, že v průměru matka klade 2500 vajíček denně. Prosím neoponujte mi, že zrovna vám matka klade 6000 a zaklade 8 vysokých rámků, je to biologicky nemožné. Odchylky existují, jsou dané kvalitou matky a vnějšími podněty, roční dobou. Ani nejlepší matka na vrcholu kladení však nikdy neudrží více než 6 oboustraně zakladených plástů RM 448 x 325, nebo 12 plástů RM 448 x 159. Optimum a průměr je ale  4 x 448 x 325 (8 x 448 x 159). Ověřeno na stovkách včelstev. Věřím, že každý si dokáže přepočítat ekvivalent pro vlastní RM.

Mám-li NR, použiji 2 - 4 přepážky a 2 NN na sobě. Mám-li VR použiji 1-2 přepážky a 1 VN pro OP. Závisí to na tom, zda použiji jednu úlovou stěnu namísto přepážek, nebo OP umístím uprostřed. V podstatě vyjdeme z umístění česna (na kraji nebo uprostřed).

Do OP mohu kdykoliv vstoupit a kdykoliv z něj vystoupit. Jen to chce vědět jak. Dobrá informace pro ty, kdo v OP včelařit z jakýchkoliv důvodů trvale nechtějí.

Rozeberu plodiště a vyberu z něj nejvíce proplodované plásty (80+%), tak aby jejich počet dosáhl uváděného množství. Mám-li méně - nevadí, dám méně! Později můžu rozšířit OP mezistěnou na cílový stav, ale nemusím! Méně je někdy více. Vybrané plásty vložím do plodiště mezi přepážky a nasadím mřížku. Zbytek částečně zakladených plodových a pylových plástů umístím do prvního medníku nad mřížkou nad plodové těleso pod ní, aby byla zachována vertikála plodu. Doplním soušemi. Nad tento první medník, který nebudu vytáčet, umístím libovolný počet medníků se soušemi, lze doplnit i MS. Důležitý je komín souší ve vertikále nad plodištěm, po stranách mohou být MS nebo i SR.

Čím dříve v průběhu melecitózní snůšky to udělám, tím lépe, tím snazší přechod.

Matka si záhy udělá v OP pořádek a plodiště zůstane suché, z 95 % pouze plod. Med půjde jen nahoru do medníků! Po definitivním ukončení problémové snůšky mohu OP zrušit. Plodiště doplním na plný počet plástů na zimování a buď nakrmím cukrem, anebo nad mřížku umístím odložený nástavek s květovým medem a nechám včely během několika týdnů na konci léta přenosit tento med do plodiště. Variant je celá řada. Podstatné je, že veškerý cement mám v mednících v panenských plástech a mohu jej buď zužitkovat na medovinu, nebo použít do oddělků a kmenových včelstev (podstavením) v dalším roce.

MS (neregistrovaný) 04.09.2024, 09:29:29 xxx.xxx.28.239

Jestě doplním. Pokud mám v plodišti VR, pak se pochopitelně nevejdou do prvního NN medníku nad mřížkou. Buď je tedy dám přes první 2 NN, anebo s nimi posílím oddělky. Jak komu vyhovuje, obě varianty jsou možné. Pokud jsou plásty zcela bez plodu, lze je mít v OP mezi stěnou a přepážkou. Klidně mohu uspořádat OP takto: STĚNA / 1-2 VR S PYLEM A ZÁSOBAMI (nemusí být) / PŘEPÁŽKA/ 4 PP/ PŘEPÁŽKA/ PRÁZDNÝ PROSTOR.

V případě první varianty je lze po ukončení snůšky vrátit do plodiště na jeho samotný okraj mimo budoucí chomáč. Na jaro se k nim dostanou jako k posledním, pak již nepředstavují problém.

MS (neregistrovaný) 04.09.2024, 09:56:14 xxx.xxx.28.239

Co a odkud? Jestli myslíte nad mřížkou, tak pokud mají v plodišti málo, krásně si přenesou dolů.

Anonymní (neregistrovaný) 04.09.2024, 10:00:21 xxx.xxx.13.225

Optimalizované plodiště je jedna z cest jak udržovat včelstvo ve stresu a tlačit jej k oslabené imunitě a následnému uhynu. S přirozeným včelařením to nemá nic společného. Raub systém 

MS (neregistrovaný) 04.09.2024, 10:24:11 xxx.xxx.28.239
drvodelkafialova:

Za normálních okolností ano, ale tady se přece jedná o úplně jiný problém. 


Vy to máte vyzkoušeno drvodělko, že s něčím takovým souhlasíte? Jak může  být raubsystém něco, kde se nemusí dokrmit ani deko cukru a kde je celý rok na včelách bedna medu? Anebo můžete sebrat všechno, jistě - je to o včelaři a jeho rozhodnutí.

Každopádně toto vlákno je primárně o něčem jiném, tak zkusme diskutovat k věci a nezasírat to nesmyslnými hejty, jinak se to zase zvrhne.

drvodelkafialova
drvodelkafialova (1131 příspěvků) 04.09.2024, 11:13:19 xxx.xxx.34.212

Ne, nemám s tím zkušenost a ani mít nebudu. Nicméně v tomhle případě jsem reagovala na anonyma. Pokud se jedná o řešení  melecitosní snůšky, přijde mi vaše metoda rozhodně zajímavá.

Tom50
Tom50 (870 příspěvků) 04.09.2024, 12:40:57 xxx.xxx.139.241

Je to nesmysl. Z mnoha důvodů nikdy nebudu provozovat OP a tudíž je tahle rada pro mě (a každého rozumného) zbytečná. Po vohni je každej hasič se říkává. Jo, OP by asi dokázalo nemít na vysokých rámcích cement,a le jak to má někdo vědět na konci května? Jak mám někdo vědět, když se to za 60 let ještě nesdtalo, že medovicový med bude cekment už od začátku června? 

Nechápu zkratky anonyma MS. A mám potíž se v tom neztratit, ztrácím se. Protože.

Já mám med v panenském vždy a tudíž mám v panenském díle i med melecitozní. A může to tak mít každý a daleko jednodušeji.

Popisované kejkle sou tak nesmírně pracný nesmysl, z úlu je komín - umí si někdo představit roztahané plodiště přes dvě vysoká patra, úplně zbytečně a nesmyslně? OP je jen raubsystém jak vyždímat, jako nenažraný kapitaista, ze včel do mrtě všechno. Mě se z takové filozofie zvedá žaludek. MS se tu staví jako etalon morálky a na nějaké báby možná dělá dojem jeho uhlazeně úlisný způsob, ale v jádru je to beskutečný rabiját když dělá včelám tohle. A hlavně jak není med nad plodem vč hladoví a strádá a pak uhyne jak píše anonym 13.225.

Ale kdo chce…

Další nesmysl. Jak říkám, vůbec tu hloupost nechápu, jak jsou včelstva nakrmená když v rámcích, kde je plod, není med, ale ani cukr?

Do nynějška jsem si o vás MS myslel, že něco umíte. Ale vy píšete takové nesmysly, s tak úděsnou pracností, které nemůžou vést k dobře živeným včelám, že si větší hloupost neumím představit. Jako bych tohle tušil jsme včera udělal vlákno o hladových včelách, na kterých to není vidět a vy odvedete pozornost ke křovákům. Co na to říct a zůstat slušný?

Mě zajímá jen včelaření s nejnižší pracností za rok a to je nevyvratitelně POUZE systém Dadant, polopatě, mě zajímá jen takový systém, kdy na jedno kilo PANENSKÉHO medu je nejméně práce za rok. Vždy musí jít o včelaření s medem jen z panenského a bez sebemenšího omezení matky a rozhodně bez mateří mřížky. Matka do medníku nejde a navíc se mi už několik let nevyrojilo žádné včelstvo. Vyzkoušel jsem hodně. OP jsem dělal jako mladý a neříkali jsme tomu tak a já tvrdím, že matky omezovat v kladení a tím decimovat vitalitu včelstev jde 10x jednodušším způsobem. Neviděl jsem všechna Sedláčkova videa, na to nemám psychickou odolnost. V žádném jsem ale neviděl, že by se pochlubil kolik % má úhynů a to je pro mě ÚPLNĚ NEJDŮLEŽITĚJŠÍ!!!!

Prozradíte nám vy MS kolik úhynů máte v %?

Tom4 je bohužel introvert a píše málo, není holt “rváč”. Bohužel nepřipomíná fakt, který tu právě on nedávno předestřel, že logicky je úžasná početní síla našich včelstev zapříčiněna jen tím, že měla celou sezonu doslova nadbytek medu a nestrádala ani milisekundu. Ano, věřím, že v OP by tenhle “problém”, tedy že máme v Blaníkách neskutečně silná včelstva, srovnatelná s květnem, u OP rozhodně nebyl.

A možná to problém není, máme nakrmeno, není kam dát cukr. Ano, vč na medovici špatně zimují. Tedy zimovala před 40 a více lety než nastalo oteplení. Tehdy se včely nedostaly (tady u nás) také 4 měsíce i déle ven na vyprášení. Nyní jsou zimy, že se proletí každý měsíc a tak se zimy moc nebojím. Neléčil jsem a dokud je v nich med léčit nebudu a uvidím.

Ano, uvažuju tak složitě, že to patrně dle odezvy lidi nestíhají sledovat. Proč asi jsem sem dával profesora Staňka s černou prognozou, že se už letos začne severní Evropa prudce ochlazovat a že ochlazení pocítíme i my? Vzpománáte jak tam Staněk mluví o Karpatském oblouku a Čechách? Tehdy mi došlo, že je možné, že se letos moje vč vyprášit v zimě nedokážou, pokud má Staněk pravdu. A taky je možné, že od letoška bude třeba cement každý rok, protože klimazměna a jiní producenti.

Nemůžu za to, že většina neumí uvažovat v takto širokých souvislostech. Mě tu nýmandi napadají, že trvám na jediném správném postupu a tudíž že jsem zkostnatělý a neflexibilní. Opak je pravdou, snažím se neustále přizpůsobovat měnícím se podmínkám a neváhám opustit nějakou kmíru i provozní metodu když to bude potřeba. Udělal jsem to za život mockrát a výsledek je Blaník. Nic víc v mých podmínkách není. V ideálních podmínkách může ÚSPĚŠNĚ včelařit každý neumětel, v obtížných jen někdo.

Dokud jsem používal mřížku, převěšoval plod a omezoval matky v kaldení, měl jsme třetinové výnosy. Polopatě, mřížka v mých podmínkách znamená, že je tu pak včelaření těžký prodělek. Ale kdo jak chce, může se klidně vrátit do středověku nebo do jeskyně, jak libo.

MS (neregistrovaný) 04.09.2024, 13:40:15 xxx.xxx.47.194

Nechápete, nerozumíte, nezkusil jste, ale všechno víte a do gulášku přidáte i Staňka, Blaník. Ještě nám chybí k pochopení širších souvislostí nacisté, židovská fyzika a bude to kompletní.

Anonymní (neregistrovaný) 04.09.2024, 13:55:25 xxx.xxx.13.225
»
Odpověď na příspěvek uživatele MS z 04.09.2024, 13:40:15

Proč se chováte stejně jako tom50? Místo věcné argumentace vyzobavate jenom co se vám hodí. 

Vím, víte že má pravdu. OP není ideální pro včely a už vůbec se nehodí do všech podmínek , takže jako univerzální řešení ani náhodou. Navíc nese negativa o kterých bylo psáno.

Ještě dodám, melecitoza není jed. Včely na ni prosperují a vychovají zimní generaci. Je to dobré krmení zadarmo. Problém může být při dlooouho trvající zimě bez možnosti proletů. Kdy naposled taková byla?

goro
goro (323 příspěvků) 04.09.2024, 18:56:23 xxx.xxx.199.128

MS napísal postup ako koncom leta ak včelár zbadá že mu včely nosia melicitózu zabezpečiť aby neskončila v plodisku a nekomplikovala včelám zimovanie…citujem…

Já uvedu pouze jak převést včelstvo na OP v počátku nebo v průběhu melecitózní snůšky a zachránit si tak suché plodiště, které lze po skončení této snůšky doplnit vhodnými zásobami na zimu.

podľa môjho názoru je to funkčné riešenie… chce to len dve podmienky, aby včelár postrehol že beží taká znáška a aby nezačala začiatkom září, ale skôr ako tento rok… ten bol pre takýto postup ideálny.. 

kto chce postup MS odskúša, kto nechce odskúšať môže k navrhnutému postupu svoje pripomienky písať, no diskutovať o OP (optimalizovanom plodisku) treba v inom vlákne (vlákno OP), MS požil v danom postupe podobu OP na riešenie konkrétneho problému s melicitózou… nikoho tu nenúti chovať včely v OP, predsa jasne v postupe uvádza : Po definitivním ukončení problémové snůšky mohu OP zrušit. Plodiště doplním na plný počet plástů na zimování a buď nakrmím cukrem, anebo nad mřížku umístím odložený nástavek s květovým medem a nechám včely během několika týdnů na konci léta přenosit tento med do plodiště. Variant je celá řada.”

MS (neregistrovaný) 04.09.2024, 20:04:32 xxx.xxx.33.100

Přesně tak. Je to alternativa a pokud to někomu v budoucnu pomůže, budu jen rád. Shrnul bych to slovy klasika:

“Dávám tedy zadarmo co umím. Kdo chceš ber, kdo nechceš nerej, neohrnuj rypák a nech být těm, kdo zájem naučit se to, co umím já, mají. Tak snadné to je.”

Anonymní (neregistrovaný) 04.09.2024, 21:01:01 xxx.xxx.13.225

Pánové, to je sice pěkný ale taky bylo napsáno toto:

"Opatření, které uvedu je možné po menších úpravách provádět v jakémkoliv nástavkovém úlu. Budeme potřebovat pouze mateří mřížku, 1-4 Blinovovy (nebo rámkové - je to jedno) přepážky, dostatek souší a mezistěn.

Nebudu nijak mlžit, v podstatě se jedná o Sedláčkovo optimalizované plodiště, jde o princip “omezení/regulace” matky v kladení"

A tohle dělat v koncem podletí je hazard ze včelstvem, je to stres v nevhodné době začátku tvorby zimní generace který může vyústit výměnou matky to v lepším případě. Vic už bylo popsáno dříve. Takže není to tak ber nebo nech být, solidní je upozornit že neni jenom černá a bílá a rozhodně tohle řešení není univerzál vhodný do všech snuskovych podmínek.

MS (neregistrovaný) 04.09.2024, 21:30:44 xxx.xxx.47.194
Anonymní:

Pánové, to je sice pěkný ale taky bylo napsáno toto:

"Opatření, které uvedu je možné po menších úpravách provádět v jakémkoliv nástavkovém úlu. Budeme potřebovat pouze mateří mřížku, 1-4 Blinovovy (nebo rámkové - je to jedno) přepážky, dostatek souší a mezistěn.

Nebudu nijak mlžit, v podstatě se jedná o Sedláčkovo optimalizované plodiště, jde o princip “omezení/regulace” matky v kladení"

A tohle dělat v koncem podletí je hazard ze včelstvem, je to stres v nevhodné době začátku tvorby zimní generace který může vyústit výměnou matky to v lepším případě. Vic už bylo popsáno dříve. Takže není to tak ber nebo nech být, solidní je upozornit že neni jenom černá a bílá a rozhodně tohle řešení není univerzál vhodný do všech snuskovych podmínek.


A Vy máte systém OP vyzkoušen jak konkrétně? Nebo jen teoretizujete? Já zkouším zhruba 5 let na přibližně stovce včelstev a nic z toho co píšete neodpovídá realitě. Evidentně jste ani nepochopil jak je to s tím “omezováním”, tak pochybuju, že to máte vyzkoušené v praxi.

Tom50
Tom50 (870 příspěvků) 04.09.2024, 21:55:43 xxx.xxx.139.241
Anonymní:

Pánové, to je sice pěkný ale taky bylo napsáno toto:

"Opatření, které uvedu je možné po menších úpravách provádět v jakémkoliv nástavkovém úlu. Budeme potřebovat pouze mateří mřížku, 1-4 Blinovovy (nebo rámkové - je to jedno) přepážky, dostatek souší a mezistěn.

Nebudu nijak mlžit, v podstatě se jedná o Sedláčkovo optimalizované plodiště, jde o princip “omezení/regulace” matky v kladení"

A tohle dělat v koncem podletí je hazard ze včelstvem, je to stres v nevhodné době začátku tvorby zimní generace který může vyústit výměnou matky to v lepším případě. Vic už bylo popsáno dříve. Takže není to tak ber nebo nech být, solidní je upozornit že neni jenom černá a bílá a rozhodně tohle řešení není univerzál vhodný do všech snuskovych podmínek.


No ale hlavně, anonym MS i Goro ignorují, že nikdo (tedy já nejsem) není jasnovidec, aby jinak nesmírně škodlivé OP udělal už v květnu nebo začátkem června. Vy říkáte jasně, že udělat tuto hrůzu v podletí je téměř jistá vražda včelstev. Možná má anonym nějaké jiné klimapodmínky, nevím, já píšu, jak se domnívám, pro většinu našeho území.

A ano, bylo by potřeba udělat vlákno OP, kde bych vysvětlil, že se tahle kra.ina dělala běžně (i bez bílé tabule, fixu a strašně učených keců nahého exhiba) od konce šedesátek když přišla Kraňka. Nikdo z toho nedělal vědu, plod převěšovali i prastaří dědíci, protože jinak se včely v nesmyslně malých úlech udržet nedaly.  Hlavně to nikdo nenazýval vzletným latinským pojmem pro superlativ. Je to zastaralá a dávno překonaná hloupost a ve skutečnosti je 10x jedndušší než Sedláčkovo šílenství. Naskočit na to mohou jen ti, co v 70 a 80 letech nevčelařili a nebo včelařili, ale netušili která bije. A když nevěděli která bije, pořídili si třeba Americký úl (paralela s elektrickou kytarou když dotyčný neumí hrát na španělku).

Ale. Abych byl objektivní. Taky jsem po Langu po Sametovce pošilhával. Měl jsem ale veliké štěstí na “velkovčelaře”, který si pořídil 250 L 1/1 a vysvětloval mi (je ročník 1948 a ještě žije), blahosklonně jako ubohému nýmandovi, že včelaření na míře 39x24x11 je překonané a on má lang 1/1. Protože se nástavky na plástovou plochu liší o jeden jediný dm2 a protože ten mamlas dělal s L to samé, co předtím s Adamcem, docvaklo mi, že láska k Západu asi i hory přenáší a že někomu taky zatěmňuje mozek. A bylo po pošilhávání. A tak jsem tomu mamlasovi vlastně vděčný.

Tím ale neříkám, že jinak je L špatný, má 6 možností výšky rámku - to snad nemá žádný jiný úl a tudíž je univerzální když to s ním někdo chce umět. Moc to ovšem kolem sebe nevidím.

Anonymní (neregistrovaný) 05.09.2024, 18:38:32 xxx.xxx.25.142
»
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 05.09.2024, 18:31:50

Zase věcný příspěvek  plný pokory, úcty a pochopení…jste úžasný člověk ve kterém je dobroty jako v pr… medu

kometa
kometa (5537 příspěvků) 05.09.2024, 18:59:41 xxx.xxx.147.163
»
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 05.09.2024, 18:38:32

Čekám na odpověď. Kolik koz a jakým způsobem chováte? 

Omlouvám se ostatním za vsuvku na včelách.  Na kozách se mnou anonym nekomunikuje.

Anonymní (neregistrovaný) 05.09.2024, 21:25:56 xxx.xxx.25.142
»
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 05.09.2024, 18:59:41

Čekejte, nejsem váš student. Ale abychom mohli jít spát, mám jich vic než vy a všechny rohatý, tak za domácí úkol jaké je to plemeno.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.