Aktuálně: 4 089 inzerátů199 091 diskuzních příspěvků18 093 uživatelů

Věk u morčete

Anonymní (neregistrovaný) 04.09.2024, 08:24:15 xxx.xxx.140.16

Moji morčečí samičce je rok a půl může, mít ještě malý? Zkoušeli jsme ji připustit v 8 měsících ale ona toho samce pěkně zrasovala museli ho dokonce nechat zašít. Ted jsem sehnala pořádnýho chlupatýho samce ale nevim jestli to už není pozdě na mladý ?!?

Anonymní (neregistrovaný) 04.09.2024, 12:40:41 xxx:xxx.d693:399a
»
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 04.09.2024, 08:24:15

Ne, je moc pozdě. Vlastně v 8 měsících byly 2 měsíce po ideální době. 

Proč chcete mláďata? Máte chs, nebo jste množírna? 

  

jara.t
jara.t (194 příspěvků) 05.09.2024, 06:21:36 xxx.xxx.135.118
»
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 04.09.2024, 12:40:41

A proč by někdo, kdo nemá ch.s.  měl být množírna??? To vás nenapadlo, že to může být začínající chovatelka, která propadne kouzlu chovatelství na doživotí jako spoustu z nás, co tady jsme??? 

Varaxi
Varaxi (654 příspěvků) 05.09.2024, 06:39:37 xxx.xxx.129.250
»
Odpověď na příspěvek uživatele jara.t z 05.09.2024, 06:21:36

Protože chovatel, obzvláště začínající, si napřed něco zjistí, než začne chovat. 

Tohle je v lepším případě dítě nebo trdlo. V horším případě člověk, kterému do rukou zvíře nepatří.

trojAAAcko
trojAAAcko (115 příspěvků) 05.09.2024, 08:24:45 xxx.xxx.3.37
»
Odpověď na příspěvek uživatele Varaxi z 05.09.2024, 06:39:37

To ano, nejdřív si zjistí informace, ale z prvu nejdřív podmínky chovu a jak se má o to starat. Rozmnožování Vás jako začátečníka nijak ani zajímat upřímně nemusí - pokud si pořizujete jen jednoho jedince a jak to já chápu tak to byl i tento případ.
Pokud bychom chtěli začínat s chovem, ale nejdřív si všechno nastudovat - podmínky chovu, anatomie zvířete, způsob rozlišování pohlaví, rozmnožování a další tak bychom taky mohli celý život jen studovat a nikdy bychom taky nemuseli začít. Taky když dnes máme internet tak tich článků a studií se dá najít opravdu mnoho.

Kdyby byl dotaz čím má třeba krmit nebo kde a jak se má morče správně chovat když už ho má třeba rok tak bych s Vámi bezesporu souhlasil, že takový základ má být už nastudovaný, ale v tomto případě mám já osobně i pochopení.

kometa
kometa (5537 příspěvků) 05.09.2024, 12:40:21 xxx.xxx.224.101
»
Odpověď na příspěvek uživatele trojAAAcko z 05.09.2024, 08:24:45

mám já osobně i pochopení.

Přikláním se k Varaxi. Když chci chovat, tak bych měla vědět i něco teoreticky o rozmnožování.

Buggyra
Buggyra (4143 příspěvků) 05.09.2024, 13:07:34 xxx.xxx.198.226

A tak to já zase tady budu spíš s trojAčkem, mám milion slepic a o rozmnožování vim prdlajs 😀 A slepice vypadaj v cajku, dokonce mi holčička tvrdí, že moje vajíčka jsou chuťově lepší než ty z obchodu i než ty, co dělají slepice její mamky, která krmí zbytky ze šk. kuchyně. No a měřítkem mi je, že slépky furt nesou, tak asi nestrádají. Taky se chystám založit terárium se stínkama a nevím o tom zbla, jestli se páří nebo kladou spermatofory nebo partenogeneze (to mi něco říká, dost možná o tom stínkař mluvil) nebo kreacionismus, a je mi to taky celkem fuk, budu se snažit, aby se množily, protože slepičky si rády pochutnají, ale jak to dělají, vědět nepotřebuji. Teda doufám. Začnu se zajímat, až jestli se množit odmítnou. 🙂

trojAAAcko
trojAAAcko (115 příspěvků) 05.09.2024, 13:49:33 xxx.xxx.3.37
»
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 05.09.2024, 12:40:21

Upřímně mi taky přijde dotaz z půlky zbytečný, protože jestli má morče přes rok (což podle dotazu to tak vypadá), tak je to dlouhá doba na dostudování informací jako je třeba konkrétně i rozmnožování - kdy jsou plodný či jak udělat podmínky pro úspéšné rozmnožení apod… (obecně). Zrovna i ta plodnost je u tich hlodavců (savců) je podle mě jednoduše dohledatelná. 

Osobně postup - zjištění podmínek chovu (ubikace, teploty, krmení apod…) → přípava chovu → koupě jedince → dodatečná samostudie (například rozmnožování), mi přijde v pohodě. Občas to může být zrádný, protože například u plazů - Agama Vousatá může mít samice snůšku neoplozených vajíček sama od sebe, ale ohledně takových druhů to bývá často připsaný i na stránce odkud čerpáte takže to rovnou zjistíte pravděpodobně při zjišťování podmínek.

Takže ano, po nějakým roce by to už měla být taková informace nastudovaná, ale jak jsem psal, jisté pochopení proto osobně mám. 

Jen na okraj bych dodal, že vzhledem k tomu, že to někdo nemá nastudovaný jen naznačuje to, že se nebude jednat o “množírnu” jak bylo výše zmíněno.

Proč chcete mláďata? Máte chs, nebo jste množírna?

 Kdyby si někdo chtěl udělat vědomě množírnu tak podmínky chovu ho zajímat nebude a jediný co bude zjišťovat je právě rozmnožování a tudíž takový “zbytečný” dotaz by tu podle mě ani nepadnul. 😃

Varaxi
Varaxi (654 příspěvků) 05.09.2024, 14:11:34 xxx.xxx.129.250
»
Odpověď na příspěvek uživatele trojAAAcko z 05.09.2024, 08:24:45

Dobře, ale zadavatelka se o chov aktivně pokouší. Než k té samici pustila samce, měla se informovat. Ona sama píše, že ta morčata dala dohromady mimo vhodný termín a ta že se poprala. Ona sama píše, že sehnala samce za účelem chovu a zvažuje další pokus. Kdyby si něco nastudovala včas, tak to morče nemuselo skončit na šití a teď se ani neptá, protože už by dávno věděla. 

Kdyby byl dotaz - mám rok a půl starou samičku a tak mě napadlo, že bych si zkusila odchovat mladé, tak lze uznat, že zjišťuje a pak koná. Tady to je naopak. 

trojAAAcko
trojAAAcko (115 příspěvků) 05.09.2024, 14:50:06 xxx.xxx.3.37
»
Odpověď na příspěvek uživatele Varaxi z 05.09.2024, 14:11:34

Ano, to je hodně dobrý point, ale jak já mám ve zvyku - hodím do toho další vidle. 😃

Zadavatelka nezmiňuje zda si informace zjišťovala nebo ne. Jestliže ano tak třeba článek nebo text na nějaké stránce odkud se čerpá nemusí být uvedena doba plodnosti samic. Na příklad u plazů jsem se s tím zatím nesetkal, u hlodavců ano, ale také ne na každý stránce odkud jsem já čerpal. Když se píše čistě jen o rozmnožování, potom se počítá s tím, že jedinci jsou plodný a vlastně trošku to postrádá smysl tam dodávat i období plodnosti a u celkového přehledu se píše věk, povahy, krmení apod…, ale plodnosti tam kolikrát chybí a ne každého to může hned napadnout aby si ještě dohledal plodnost. 

Takže ano - dotaz je z části zbytečný, protože se to dá dohledat když člověk chce. Nikdo z nás nevíme odkud čerpala informace a jestli vůbec čerpala. Spoustu neznámých a i tak se ozve někdo kdo to má tendenci nazvat “množírnou” (což byl jediný důvod proč jsem vůbec reagoval) když to má svoji definici i v zákoně a nejednou jsem se setkal s takovými co vysoký počet odchovů nazýval “množírnou” přestože konkrétní chovatel to měl na IČO a o ty zvířata se staral. Mě osobně to dokáže pěkně vytočit jak si to může někdo dovolit. 😃

Aspoň, že zadavatelka to zkusila (asi snad) jen jednou a ne opakovaně a před druhým pokusem se tu informaci již snaží dohledat. Chyby začátečníka a já jich měl taky dost a pořád mám, ale co si budem, málokdo veřejně vypíše všechny svoje chyby v začátcích. Příště už bude zas chytřejší i zkušenější.

kometa
kometa (5537 příspěvků) 05.09.2024, 18:07:14 xxx.xxx.147.163
»
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 05.09.2024, 13:07:34

mám milion slepic a o rozmnožování vim prdlajs

Ale to je něco jiného. Vy máte slepice na vajíčka a stačí vám vědět, že je máte dobře krmit  a kurníkovat a hlídat čmelíky. vajíčka z nich ve správný čas začnou padat sama. Ale když chci připustit morčici, tak bych měla vědět, kdy je to brzo a kdy pozdě. Stejně jako u feny, kobyly, kočky….A že existuje něco jako pohlavní cyklus.

kometa
kometa (5537 příspěvků) 05.09.2024, 18:17:49 xxx.xxx.147.163
»
Odpověď na příspěvek uživatele trojAAAcko z 05.09.2024, 14:50:06

hodím do toho další vidle.

Já taky. Když zadám morče rozmnožování - gůgl vyplivne - samici lze připustit nejdřív v 6 měsících (skripta VŠV udávají 4 měsíce při dostatečné hmotnosti), nejpozději v jednom roce (což já bych osobně snížila na 9 měsíců).

Neboli rámcová informace je snadno a rychle dohledatelná.

Kilian
Kilian (1402 příspěvků) 07.09.2024, 09:08:48 xxx:xxx.c3de:2a1c
»
Odpověď na příspěvek uživatele trojAAAcko z 05.09.2024, 08:24:45

…ale to jste moc dobře nastudoval, když máte jen jednoho jedince….morčata musí být vždy dvě stejného pohlaví….

trojAAAcko
trojAAAcko (115 příspěvků) 07.09.2024, 09:22:14 xxx.xxx.110.193
»
Odpověď na příspěvek uživatele Kilian z 07.09.2024, 09:08:48

Tak já morče ani nemám a hlavně morče můžete mít jedno jen pod podmínkou, že se mu budete věnovat 24/7. Můžeme to přirovnat třeba i králíkům apod… kde tu pozornost vyžadují. 

Proto se všeobecně doporučuje dávat více jedinců, protože kdo ten čas má? Málokdo, například u myšek je potřeba víc samic jinak Vám holata neodrostou, protože se samice střídají a pomáhají si. Lugubrisy jsou též sociální a pokud jich nemáte víc tak vám taky nebudou klást vajíčka. 

Kilian
Kilian (1402 příspěvků) 07.09.2024, 10:14:43 xxx:xxx.c3de:2a1c
»
Odpověď na příspěvek uživatele trojAAAcko z 07.09.2024, 09:22:14

….věnovat se morceti neustále je nereálné a být by bylo nikdy mu člověk bemuze nahradit parťáka, stejně tak např.,u potkanů nebo osmáků..  

kometa
kometa (5537 příspěvků) 07.09.2024, 10:23:20 xxx.xxx.147.163
»
Odpověď na příspěvek uživatele Kilian z 07.09.2024, 10:14:43

Já myslím, že přesně o tom trojAAA píše. Že společenské zvíře nemá být chováno o samotě. Aspoň jsem to tak pochopila.

Já i ty “blbé” šneky chovám po třech. A vidím, jak se pořád drží pospolu.

trojAAAcko
trojAAAcko (115 příspěvků) 07.09.2024, 10:53:39 xxx.xxx.110.193
»
Odpověď na příspěvek uživatele Kilian z 07.09.2024, 10:14:43

Já neříkal, že člověk dokáže nahradit “parťáka” druhu ve svém chovu. Samozřejmě, že nedokáže a není to jen u potkanů, osmáků, ale napříč všemi různými druhy které jsou nějak sociálně založený, ať už to byli třeba i papoušci.

Řekl bych, že se tu trošku ztrácí kontext a za sebe ukončil. Většinu svého pohledu jsem již výše zmínil takže dodám už jen, že po zadání “morče chov” mělo zmíněno rozmnožování s daty jen 1 z 5 (4. v pořadí). Jinak poznámka od Varaxi “Ona sama píše, že ta morčata dala dohromady mimo vhodný termín a ta že se poprala” mi nesedí, protože nikde sama nepíše, že je dala mimo termín a v 8 měsících by to dle informací které vyhledala Kometa mělo být i v pohodě. Od 6 měsíců do 12 s tím, že i s jejím zkrácením na 9 měsíců které dodala by to mělo být pořád v pohodě. Zda to byla náhoda, že se “trefila” v období nebo bylo první pokus o spáření nastudované bohužel nevíme, ale očividně byla chyba někde jinde. Máme jen zlomek informací a většina textů tady jsou jen domněnky a teorie (samozřejmě i z mé strany), ale rozhodně z toho nehodlám dělat jistý závěry, že si informace třeba nezjišťovala popřípadě, že se bude jednat o “množírnu” apod… které tu zazněly. Když nemám informace tak nebudu dělat předčasné závěry a to je proč jsem vůbec reagoval a měl i pochopení. Nikdo z nás asi u zadavatelky nežil rok a půl a by mohl dělat takové výsledky. Také jsem i psal, že dotaz je z půlky zbytečný, protože takové informace se dají snadno vyhledat tak jak Kometa názorně ukázala. 

trojAAAcko
trojAAAcko (115 příspěvků) 07.09.2024, 10:59:32 xxx.xxx.110.193
»
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 07.09.2024, 10:23:20

Osobně se přiznám, že takhle jsem to úplně nemyslel a ani nezamýšlel napsat. 😃 Sám bych to takhle z toho svého textu nepochopil, ale pokud někdo má ZTP nebo práci z domova, že má třeba neustálý home office tak úplně nevidím problém mít jen jednoho kdy se člověk je schopen o něj neustále starat a dělat “společnost”, ale určitě jsem nechtěl naznačit, že člověk je schopen nahradit jedince druhu kterého chová. To reálně samozřejmě nejde.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.