Aktuálně: 4 089 inzerátů199 091 diskuzních příspěvků18 093 uživatelů

Skutečná velikost včelí mezery

MS (neregistrovaný) 02.09.2024, 19:38:46 xxx.xxx.47.194

Aby nedocházelo při zásazích v úlovém prostoru k mačkání včel a včelařům se snadno a efektivně pracovalo s plásty, je nutné především respektovat zákonitosti včelí mezery. V prostoru mimo plodové těleso včely mezeru menší než 5 -6 mm při úlové stěně tmelí propolisem a širší než 8 mm prostavují voskovými můstky především při snůšce. Obojí výrazně ztěžuje manipulaci s plásty. Optimální velikost včelí mezery je 6 - 8 mm. Pokud někdo propaguje velikost včelí mezery 8 - 10 mm, pak se nedivím, že má medníky nadměrně prostavěné voskovými můstky a nechápe, že jiný včelař tento problém nemá ani se zúženým profilem spodní loučky. Vždy když jsem nedodržel včelí mezeru < 8 mm, docházelo k prostavování. Proto již dávno vše vyrábím tak, aby včelí mezera byla v rozsahu 6 - 7 mm. Opravdu si čtenáři dejte pozor na nepřesnosti, které zde všeználek trousí, mohlo by se vám to vymstít.

goro
goro (323 příspěvků) 02.09.2024, 20:39:33 xxx.xxx.199.128

Presnejšie povedané, priestor pre včely je definovaný ako veľkosť medzery medzi 6–9 mm (1⁄4–3⁄8 palca), v ktorej by včely nestavali vosk ani neupchávali propolisom. Ak by bola medzera väčšia ako 9 mm (3⁄8 palca), včely vyplnia medzeru plástom. Ak bola medzera menšia ako 6 mm (1/4 palca), včely vyplnia tento priestor propolisom. Samozrejme 8 mm je stred medzi ¼ a 3/8 palca a je dobrý … ale ak sú dva zaviečkované plásty v plodisku medzera medzi nimi je 9 mm, presne aby sa vmestili dve včely chrbtom voči sebe… tých 9 mm je však už riskantné medzi dvoma rámikmi nad sebou,  pretože stačí mierne prehnutie hornej latky (drevo pracuje) a už tam včely začnú stavať voskové  môstiky.. 10 mm je už  rozhodne veľa..

Tom50
Tom50 (870 příspěvků) 02.09.2024, 20:50:07 xxx.xxx.139.241

Zase lžete MS, proč to děláte?

To slavný (všimněte si, že neříkám blbý úl) americký úl má VM 8-10 MM, MY CIVILIZOVANÍ ČEŠI JÍ MĚLI 6 mm a nyní po novotě 7,5 mm, snad podle Slováků a to je mnohem lepší. S novou českou včelí mezerou - VM 7,5 mm souhlasím a doknce jsem u novějších nástavků zvětšil vnitřní rozměr ze 402 na 405 mm. To proto, že menší dřívější VM 6 mm je malá. Vyhovovala menší včele tmavé a jejím křížensům, Kraňce ale vyhovuje víc VM 7,5 mm.

Další lží včelařsky nevzdělaného narcisa, s líbeznou češtinou, je, že včely přilepují propolisem mezery 5-6 mm. To je v každé dobré knize, že je to jen 3 mm a méně. A přepočet z palců je vykládán u Langstrothu skutečně mezi 8-10 mm. U mě je VM mezi patry vždy 6-8 mm. Někdy vysvětlím proč to rozpětí.

Je tu někde, ještě než sem narcis přišel pouštět moudra, několik mých článků o VM a také o tom, že je dnes ignorovaný vztah mezi délkou ouška a roztečí nuty pro ouška. Uvádím tam, že u českého úlu to musí být 418 mm a HL musí být s oušky dlouhá vždy jen a pouze 415 mm a dokonce varuju aby lidi nakupovali přířezy s metrem v ruce, protože mnozí mladí neumětelové (výrobci) dělají HL dlouhé jak se jim zachce. A každý mi můlže věřit, že zkracovat několik set přířezů je o nervy a když rámky mají ouška kratší a třeba i nepropadnou, ale můžou se BL dostat tak blízko k vnitřní stěně nástavku, že včely BL připropolisují. Pokud je nuta jen o 3 mm větší než rámek, nikdy se nemůže stát, že by “přijela” boční loučka blíž ke stěně než na 4,5 mm a tím je zaručeno nepřilepení propolisem. Méně zkušení a b.bí tohle nerespektují. U Langu je to dokonce jen 2 mm a ten je v tomto rozměru přísnější než někdejší ČSN. Prostě vztah délky HL s oušky a šířky rozteče nuty je boční mezerník. Tečka.

Vše co tvdím je tu ode mě podrobně popsáno a myslím, že několikrát. Stračilo by kdyby se milostpán obtěžoval si to najít. Potíž je patrně v tom, že někteří mladí neumí chápat delší texty a tudíž je nečtou, protože mají zakrnělé mozky z počítačů a nemají čím chápat delší texty, jak netvrdím já, ale uznávaný a respektovaný MUDr. Stránský už před šesti lety. Katastrofa je tady v podobě nekriticky seběvědomých totálních hlupáků s nesmírnou drzostí a nepokorou. Není ostuda něco neumět a nevědět. Ostuda je dělat s dutou palicí chytrého. To je trapné a tragické.

https://www.youtube.com/watch?v=1z2glZ8ApOQ

Ale klid MS, přes to přese všechno vám všechno trpělivě (někdy i méně trpělivě, to podle stupně drzosti a stupidity) vysvětlím, protože my staří brzy odejdem a já si to do hrobu vzít nechci. Vlastně jste dobrý nahrávač a tak pokračujte. Taky skutečně umíte česky a píšete bez chyb a tak snad nejste ještě úplně ztracený případ. I když, jhak říká jasně Dr. Stránský, poškození mozkůl mladých lidí, tedy nedovivinutí jejich mozků je nevratné stejně, jako když se někomu nevivnou oči, vidět se nenaučí ani kdyby poctivě chtěl sebevíc. K uzoufání pro nás starší je, že ač mají mladí nevyvinuté mozky, dělají že jsou mitři světa a jsou arogantní, namachrovaní, jako by měli mozky plnohodnotné. Mimochodem, já ještě pamatuju lidi, absoloventy předválečných gymnázií, kteří dokázali z paměti v latině citovat celé kapitoly latinské prozy. Proti nim byla naše generace stejně pitomá, jako je to teď. O tom mluví pan Vondruška.

MS (neregistrovaný) 02.09.2024, 21:21:22 xxx.xxx.45.199

V sousedním vlákně jste psal o včelí mezeře 8 - 10 mm. Pokud dodržujete včelí mezeru 7 mm, pak je to v pořádku a já se omlouvám, že jsem Vás špatně pochopil a nařkl z nepravdy. Nejsem ješita, abych nedokázal uznat chybu. Jsem rád, že se to vyjasnilo. A co Vy, dokážete to také? Zkuste překvapit! 

Pak mi ovšem není jasné proč mi vnucujete prostavování, když má praxe na tisících rámcích dokazuje opak. Zkuste přestat pomlouvat něco co neznáte a okřikovat každého kdo nesdílí Vaše názory a postupy. Pak se zde všem bude diskutovat lépe a možná se objeví i další diskutéři, které svým řáděním zde odrazujete aby se zapojili.

MS (neregistrovaný) 03.09.2024, 08:55:15 xxx.xxx.116.234
goro:

Presnejšie povedané, priestor pre včely je definovaný ako veľkosť medzery medzi 6–9 mm (1⁄4–3⁄8 palca), v ktorej by včely nestavali vosk ani neupchávali propolisom. Ak by bola medzera väčšia ako 9 mm (3⁄8 palca), včely vyplnia medzeru plástom. Ak bola medzera menšia ako 6 mm (1/4 palca), včely vyplnia tento priestor propolisom. Samozrejme 8 mm je stred medzi ¼ a 3/8 palca a je dobrý … ale ak sú dva zaviečkované plásty v plodisku medzera medzi nimi je 9 mm, presne aby sa vmestili dve včely chrbtom voči sebe… tých 9 mm je však už riskantné medzi dvoma rámikmi nad sebou,  pretože stačí mierne prehnutie hornej latky (drevo pracuje) a už tam včely začnú stavať voskové  môstiky.. 10 mm je už  rozhodne veľa..


Já bych ještě upozornil na jednu docela podstatnou věc. Úly z přírodních materiálů mají tendenci různě dilatovat, dřevo se byť nepatrně kroutí a prohýbá. I když se použije řezivo vzduchosuché, je to stále dřevo. Zároveň po mnoha manipulacích s nástavky dochází k opotřebení, přibývá propolis na styčných plochách atd… Takže postupně se skutečná včelí mezera v reálných úlech zvětšuje a míra prostavování pak logicky roste. Proto bych všem rozhodně radil držet se při výrobě spodní hranice (6mm).

Tom50
Tom50 (870 příspěvků) 03.09.2024, 11:44:57 xxx.xxx.139.241
MS:

Já bych ještě upozornil na jednu docela podstatnou věc. Úly z přírodních materiálů mají tendenci různě dilatovat, dřevo se byť nepatrně kroutí a prohýbá. I když se použije řezivo vzduchosuché, je to stále dřevo. Zároveň po mnoha manipulacích s nástavky dochází k opotřebení, přibývá propolis na styčných plochách atd… Takže postupně se skutečná včelí mezera v reálných úlech zvětšuje a míra prostavování pak logicky roste. Proto bych všem rozhodně radil držet se při výrobě spodní hranice (6mm).


No konečně! A pak že to nepůjde!

Konečně chytrý a konstruktivní příspěvek, který podepíšu celý.

No a pokusím se vám a snad i ostatním vysvětlit jak je to u mě s prostavováním mezi patry a VM mezi patry. Původní rámek měl ouško tlusté 5 mm a HL 18. Dnes se rámek ustálil na tloušce ouška 6 a celkové tloušce HL 12. I 6 je málo, je to nejslabší místo rámku, kde je tenké dřevo probité a často pak ouško upadne a přitom rámek je velmi zánovní. Navíc jsem experimentoval s tlouškou HL až na 8 mm a bylo pak jasné a ušetřilo jednu operaci při výrobě loučky, že se nemusela osazovat ouška, která byla tudíž tlustá také 8 mm. Totiž, třeba originál D-B má ouško tlusté 10 mm. Tak jsem začal u novějších sérií nástavků dělat horní VM ne 6, ale 8 mm, tedy dělal jsem o 2 mm hlubší nutu než je někdejší ČSN. Protože přece nevyhodím stovky rámků s ouškem tlustým 6 mm a aby nekolidovaly s rámky s ouškem 8 mm, ať kamkoli přijde rámek jaký chce, vždy je VM mezi patry 6-8 mm. Horší to bylo se starými nástavky, kterým bylo nutné o 2 mm nutu porohloubit.

Samosebou je vše uvedené jen teorie, skutečnost je malinko odlišná kvůli hromadění propolisu pod oušky rámků - píšete o tom také. Vlastně u mě se nuty čistí jen zjara před přidáním medníku.

------------------

K americkým mírám s přepočtem z palců. Jestli skutečně americké zdroje u Langu tvrdí, že včely zapropolisují mezery od 6 mm, u nás a u naší včely to není pravda (napsané blbě, zní to jako bych Gorovi nevěřil, a tak to není). Možná se Vlaška, neboli včela Italská neboli Ligustica chová jinak a zalepuje i mezery 6 a méně. Kraňka ale zalepuje až mezery od 3 mm a méně. A tady je další potvrzení mých stále opakovaných tvrzení o tom, že není chytré přejímat nekriticky cizácké věci, které tady fungují jinak a nebo vůbec. Už jen fakt, že národ, co není národem (jako poslední zrušil otroctví a víc než milion se jich kvůli tomu pozabíjelo navzájem v občanské válce) a pokouší se dělat světového policajta a vnucovat celému světu “jedinou správnou doktrinu = demokracii”, a přitom dodneška neuměl přejít na metrickou soustavu, je pro mě úděsné a nedivte se mi nikdo, že jimi pohrdám.

Vaši výzvu v předchozím jsem nepřehlédl a až mojí práci poznáte líp, pochopíte, že mě vyzýváte k něčemu, co já dělám běžně.

goro
goro (323 příspěvků) 03.09.2024, 13:06:16 xxx.xxx.199.128

Všetci "VIEME", že priestor pre včely  sa často uvádza, že je medzi 6 mm a 9 mm. Nejde však o to že je to celý ten priestor včely vždy ponechajú a pod 6 mm zapropolisujú,  závisí to predsa od toho kde včely tú medzeru nechajú a neprestavajú ani nezapropolisujú (aj keď je to nie čistý propolis), je to buď 5,3 mm + alebo - 0,5 mm, alebo je to 9,0 mm + 0,0 mm - 1,0 mm. Jednoducho existujú dve odlišné pásma možného priestoru pre včely a tie sa vyskytujú preto, že v niektorých situáciách budú včely pracovať individuálne, ale v iných situáciách musia byť schopné pracovať chrbtom k sebe. Ako som písal, ak sa jedná o dva susediace plásty so zaviečkovaným plodom včely ponechajú medzeru 9 mm, teda aby mohli pracovať dve včely chrbtom k sebe, ale krajný plást pri stene nadstavku im postačuje aby bol priestor na jednu včelu pretože len jedna strana medzery je tvorená plástom….všetky medzery ale v úli má “pod palcom” včelár, a on im určí medzery, aj medzi plástami v nadstavku, aj medzi rámikmi v nadstavkoch nad sebou…predstava že včelám to vyhovuje tak či tak je blízko pravdy… je v  záujme včelára  aby boli vyhovujúce pre neho, včely sa prispôsobia (a krajný rámik nikdy nevyberám ako prvý pri kontrole lebo ho kvôli väčšej medzere ako 5 mm obyčajne pristavajú…)

Tom50
Tom50 (870 příspěvků) 03.09.2024, 17:43:12 xxx.xxx.139.241
»
Odpověď na příspěvek uživatele goro z 03.09.2024, 13:06:16

Nejsem si jistý zda jsem vše co píšete pochopil správně a v zásadě souhlasím. Jen v medníku (schválně si to změřím) podle mě nenechávají mezi zavíčkovanými medovými plásty 9 mm, možná u běžných plástů a asi proto je mezerník 10 mm. Asi jste se dopustil stejné nepřesnosti jako u výšky nástavků = NN vs VN😉 a v medníkách jim stačí menší mezera mezi zavíčkovanými plásty než mezi plásty plodovými. To by i dávala logika, ale opakuju, neměřil jsem to a píšu jen svoje zdání.

Moje nástavky jsou v jednom rozměru - délce, uvnitř větší. Šíře je 405, ale zdéli mají 422 a posledné série dokonce 425. Mimochodem stejně i VN. Někdy zopakuju vysvětlení proč. Aby pochopili i ti, co do našeho pomyslného vlaku včelařského hádání nasedli až později, když byl už rozjetý.

Mám několik starých NN po rodičích a ty mají vnitřky přesně 402x402. Vejde se do nich 11 rámků, do medníku jich dávali ale jen 9 s většími roztečemi (od oka). Já dávám do medníku rámků jen 10. To proto, že je pro mě rozhodující jestli na stejnou váhu medu odvíčkovávám 11 a nebo jen 10 rámků. Co jsme si pořídili odvíčkovací “ořezávátka”, je mírně ztluštělý plást podmínkou aby se nemusely plásty doodvíčkovávat ručně.

Možná proto mi prostavovaly mezi patry, že nebyly medníkové rámky úplně přesně nad plodovými. To šlo vyřešit širokou SL a to jsem udělal a je téměř pokoj, zlepšilo se to tak o 90%. Medníkové rámky mají SL širokou 25 mm a M se zatavuje tak, že se musí dotýkat SL. 

Můj bratr laboroval s užšími HL a to hlavně z pragmatického důvodu, neměl dost pětičtvrtního materiálu na loučky široké 25 mm a tak dal coulku a ta po zhoblování dala 20 mm. A to byla katastrofa stran prostavování mezi patry! Já letos dostal jedlová prkna bez suků, ohoblovaná na 22 a udělal z nich HL a dobré, bez chyby. A tak ty 2 mm u mě rozhodly, co ještě lze a odkdy nastane při práci peklo a pračka nervů. Chápu, že někomu to třeba nevadí, kor když nepoznal pohodlí a nikdy neměl HL široké 25 mm.

Javali (neregistrovaný) 05.09.2024, 09:27:11 xxx:xxx.d670:155a

O včelí mezeře mezi patry se toho píše hodně, ale co mezera mezi boční loučkou a stěnou úlu? Tam jsou asi včely tolerantnější, slovenská Béčka ji mívají 10mm, dělám ji taky tak, abych nepoužíval včely jako kuličkové ložisko když vytahuju rámky. 

Otázka je zda má i velikost této postranní mezery nějaký zásadní vliv na život v úle? 

goro
goro (323 příspěvků) 05.09.2024, 09:44:16 xxx.xxx.199.128
»
Odpověď na příspěvek uživatele Javali z 05.09.2024, 09:27:11

obecne táto medzera by mala byť max 6 mm, teda na jednu včelu ako medzi plástom a bočnou stenou nadstavku, ale tu sa stretávajú dve drevá, zvislé vlákna rámika a vodorovné z nadstavku a nedochádza k zmenšovaniu či zväčšovaniu medzery v takom rozsahu, že by to včelám komplikovalo život… táto medzera je dôležitá pre ventiláciu úľa včelami ale o jej veľkosti rozhodujú včely len niekde v dutine stromu a nie v úli a pre včelára je praktickejšie 9 resp. v pohode aj 10 mm… včelám by to nemalo vadiť, tie sa prispôsobia…

Tom50
Tom50 (870 příspěvků) 05.09.2024, 10:12:16 xxx.xxx.139.241
Javali:

O včelí mezeře mezi patry se toho píše hodně, ale co mezera mezi boční loučkou a stěnou úlu? Tam jsou asi včely tolerantnější, slovenská Béčka ji mívají 10mm, dělám ji taky tak, abych nepoužíval včely jako kuličkové ložisko když vytahuju rámky. 

Otázka je zda má i velikost této postranní mezery nějaký zásadní vliv na život v úle? 


No a jsme u toho, co já považuju za plíživý konec civilizace. A to, že někdo něco dělá jak si jen on myslí, že je to dobře. Ovšem ona ve skutečné civilizaci existuje tzv unifikace a ta spočívá v tom, že musí u určitého typu nějaké věci být každá součástka stejná kdekoliv na světě. Vy tedy říkáte, že se nedržíte dřívější ČSN pro úl B, ale toho, jak si vy myslíte, že je to lepší. Zde není co dodat, chytřejší vědí a ostatním stejně nic vysvětlit nejde.

A zde máte ten propastný rozdíl vyplývající ze světonázoru. Liberalizmus - jasně, klidně i 10 mm i když by to mělo být jinak, proč ne 10? A já tvrdím (konzervatizmus), že je POUZE JEDINÝ ROZMĚR SPRÁVNĚ a to je unifikovaný rozměr pro úl B. V tom se neshodnu s Gorem nikdy, protože hlavně nechci. Ale Gora bude mít všeumětelský myslitel Javali rád a mě ne. No jo no, přežiju to a myslím si své.

A tak je to v naší tak zvané demokracii. Něco má nějaká pravidla a řád. Levičáci to zničí, rozvolní a prošustrují co se dá. Když už je to neúnosné lid si zvolí pořádek. Konzervy dají vše do pořádku, to ale nejde bez utažení opasků lidu. A tak si lid zase zvolí magory, kteří vše co předešlí našetřili prožerou, zničí pravidla a pak zase znova a pořád dokola…

Češi tomu říkají: “Jak u b.bejch na dvorečku:”

Javali (neregistrovaný) 05.09.2024, 11:03:10 xxx:xxx.f7f4:7d58
»
Odpověď na příspěvek uživatele Tom50 z 05.09.2024, 10:12:16

Ale ty Béčka mívají z boku 10mm běžně protože vnitřní rozměr bývá 44 a rámek má 42, to přece není liberalismus ale pragmatismus. Pokud ty 2mm z boku navíc včelstvo neodrovnaj a zároveň tam nic nelepí tak to je lepší. U Béček 10mm bývá běžně, u optimalu už je 7,5mm. Mám oba, Béčka i optimály a radši dělám v těch s větším fukem, zejména v těch s vysokými rámky 43,5. Já si to nevymyslel, ale musím v tom vykličkovat, do nových úlů co si dělám sám už používám 10mm. Jsem si vědom, že včely by nejraději dutinu bez jakýchkoli mezer a louček a vyplněnou po svém, ale oba víme proč chceme úly s rozberným dílem. Otázka zní, zda ten trochu větší fuk z boku může mít vliv i na život v úle? 

Proč myslíte že vás nemám rád? Slyšel jsem, že jste v pohodě chlap, já osobně občas chodím kapitalistům nadávat na seznam zprávy a na včelaře jsem hodný. Váš názor mě zajímá stejně jako Gorův a uznávám vaši všeobecnou vzdělanost. 

goro
goro (323 příspěvků) 05.09.2024, 12:03:44 xxx.xxx.199.128

Novackého Včelárstvo z roku 1955 uvádza na strane 143 pozdĺžny a priečny rez 9-rámikového béčka podľa normalizácie úľov a rámikov z roku 1935. - vnútorná dĺžka boxu 440 mm (včelia medzera 10 mm)….

..ak ja napíšem, že takúto medzeru na boku včely zvládnu je to fakt…. overený desiatkami rokov….

ak sa rozhodne včelár v ČR, že bude takúto včeliu medzeru v svojom úli používať to nie liberalizmus… to je rozhodnutie praktika…ako som písal predtým, včelár vnucuje svoje predstavy o včelej medzere  včelám 

… či je o tom že v ČR musí platiť jediná a iná medzera na boku rámika…?… aká?

Javali (neregistrovaný) 05.09.2024, 16:55:05 xxx.xxx.188.244

goro: děkuji za upřesnění. Myslel jsem si, že těch 10mm bude u vás norma, teď už si nepřipadám tak nenormální, když ji řezu úmyslně 😉

Tom50
Tom50 (870 příspěvků) 05.09.2024, 19:22:17 xxx.xxx.139.241
»
Odpověď na příspěvek uživatele goro z 05.09.2024, 12:03:44

Jestli nějaká norma jasně stanovuje u B VM 10 mm, je to OK. Jesli někdo dělá VM podle toho, co si myslí, že je lepší než podle toho, CO JE SPRÁVNĚ, já v tom vidím rozdíl.

Vy jako byste zaboha nechtěl pochopit (nevěřím že byste neuměl), že pokud někdo dělá úly B, musí dodržovast normu pro ten úl. Umíte si někdo představit, že by si každý lidový tvořitel dělal například závity podle toho, jak by se to jemu zdálo jako dobré? Tohle přece pochopí i bl.ej.

Zvláštní je, že u silničních pravidel a třeba těch závitů to chápe každý, u jiného to některým dělá potíže. Jsou dvě možnosti, obě špatné - buď je málo zkušený nebo úplně…

goro
goro (323 příspěvků) 05.09.2024, 19:49:00 xxx.xxx.199.128
goro:

Novackého Včelárstvo z roku 1955 uvádza na strane 143 pozdĺžny a priečny rez 9-rámikového béčka podľa normalizácie úľov a rámikov z roku 1935. - vnútorná dĺžka boxu 440 mm (včelia medzera 10 mm)….

..ak ja napíšem, že takúto medzeru na boku včely zvládnu je to fakt…. overený desiatkami rokov….

ak sa rozhodne včelár v ČR, že bude takúto včeliu medzeru v svojom úli používať to nie liberalizmus… to je rozhodnutie praktika…ako som písal predtým, včelár vnucuje svoje predstavy o včelej medzere  včelám 

… či je o tom že v ČR musí platiť jediná a iná medzera na boku rámika…?… aká?


Tome čítali ste vôbec celý môj príspevok?

Javali nevyrába B-čka, on chová včely v Čechách, neviem v akom úli a rozhodol sa používať včeliu medzeru ako sa používa na slovenskom úli B… ja som mu napísal že môže byt bez obáv 10 mm používať, že včely to zvládnu (hoci včely by preferovali medzeru menšiu, ale o tom aká je medzera rozhoduje včelár!)  

Prečo radšej ako kopanie do GORA, NEPORADÍTE JAVALOVI AKÚ VČELIU MEDZERU (JEDINÚ SPRÁVNU) MÁ POUŽÍVAŤ PRE VČELY, AKÁ TEDA JE JEDINÁ SPRÁVNA VČELIA MEDZERA MEDZI BOČNOU LATKOU A STENOU NADSTAVKU V ČR, AKÁ MUSÍ BYT V ÚLI ABY JU ČESKE VČELY REŠPEKTOVALI, AKÚ MÁTE TÚTO MEDZERU V BLANÍKU, …PÍŠTE K VECI PROSÍM!

MS (neregistrovaný) 05.09.2024, 20:13:42 xxx.xxx.45.199

Tom.50 rozlišujte prosím. Pokud si někdo kutí doma pro sebe, může si to dělat jak chce. Je to jen jeho problém. Pokud to prodává, nabízí k prodeji, měl by dodržovat normy. Je jedno jestli jde o závit, včelí mezeru. Pokud má někdo vlastní soukromý autodrom, může si tam také jezdit podle svých pravidel.

Javali nikde nezmínil, že plánuje úly prodávat.

Tom50
Tom50 (870 příspěvků) 05.09.2024, 21:36:20 xxx.xxx.139.241
goro:

Tome čítali ste vôbec celý môj príspevok?

Javali nevyrába B-čka, on chová včely v Čechách, neviem v akom úli a rozhodol sa používať včeliu medzeru ako sa používa na slovenskom úli B… ja som mu napísal že môže byt bez obáv 10 mm používať, že včely to zvládnu (hoci včely by preferovali medzeru menšiu, ale o tom aká je medzera rozhoduje včelár!)  

Prečo radšej ako kopanie do GORA, NEPORADÍTE JAVALOVI AKÚ VČELIU MEDZERU (JEDINÚ SPRÁVNU) MÁ POUŽÍVAŤ PRE VČELY, AKÁ TEDA JE JEDINÁ SPRÁVNA VČELIA MEDZERA MEDZI BOČNOU LATKOU A STENOU NADSTAVKU V ČR, AKÁ MUSÍ BYT V ÚLI ABY JU ČESKE VČELY REŠPEKTOVALI, AKÚ MÁTE TÚTO MEDZERU V BLANÍKU, …PÍŠTE K VECI PROSÍM!


Pane kolego, klid prosím. Tohle je nedorozumění a vy jste asi přehlédl, že Javali má míru Béček, je na ně pyšný a strašně je chválí. A úspěšně v tom realizoval metodu Blaník a já dokonce nevěřil, že to na tak nízké vysoké míře bude fungovat. On jimi ve své tvořivosti začal už předtím než když jsme se poznali na IF (nesetkali jsme se, tenkrát když ke mě chlapi jeli, on nemohl). Já nevím jaká je normovaná VM Béčka a nadzvedlo mě, že on argumentuje, že SE MU ZDÁ, u Béčka lepší mezera 10 mm a já prostě tvrdím, že VM MUSÍ BÝT TAKOVÁ, JAKÁ MÁ BÝT U BÉČKA a ne jak se JEMU zdá lepší. Chápete?

Já bych stejné napsal takto: “Mám Béčka a protože to jsou skvělé úly a protože mají VM 10 mm a jiní tvrdí, že je VM menší, tak já myslím, že je 10 mm lepší”. Jistě pane kolego cítíte ten rozdíl, je to tak?

To je ta stručnost mladých. Neumí se vyjadřovat jednoznačně. Protože by to bylo moc dlouhý. A pak vznikají nedorozumění. Já si každého vážím a respektuju ho tak moc, že beru doslova co říká. Neumím se domýšlet, co chtěl asi říct, ale zkrátil to, protože se  snažil být stručný.

A Goro, ještě se vracím abych dopsal. Jste pro mě asi nejváženější včelařská osoba tady na tom foru co se týče odbornosti. Neshodnu se s vámi v jiném.

Javali (neregistrovaný) 05.09.2024, 22:00:20 xxx.xxx.188.244

Mě ale od začátku jde o to, když jsme se shodli kolik má být horizontální mezera aby ji včely neprostavěli, zda to platí i u svislé? Pokud neprostavějí svislou mezeru 10mm, není to snad pro manipulaci s rámky pohodlnější? Vubec teď neřeším rámkovou míru. Doma mám nejrůznější úly na Béčkový rámek a mezera někdy vychází z konstrukčních možností a z toho co dům dal, ale díky tomu jsem si všiml, že může být i větší.

Tom50
Tom50 (870 příspěvků) 05.09.2024, 22:05:29 xxx.xxx.139.241
MS:

Tom.50 rozlišujte prosím. Pokud si někdo kutí doma pro sebe, může si to dělat jak chce. Je to jen jeho problém. Pokud to prodává, nabízí k prodeji, měl by dodržovat normy. Je jedno jestli jde o závit, včelí mezeru. Pokud má někdo vlastní soukromý autodrom, může si tam také jezdit podle svých pravidel.

Javali nikde nezmínil, že plánuje úly prodávat.


Většinou mě štvete tak moc, že se s vámi nechci bavit. Ale tohle je tak závažné, co jste napsal, A MÝLÍTE SE, že se vám to pokusím vysvětlit.

Nejsme na světě sami a přesato samosebou si každý může dělat co che. Ale pokud je chytřejší, myslí třeba na to, zda by se pak jeho včelařina dala prodat kdyby náhodou umřel, zabil se v autě a nebo ho nějaký id.ot zmrzačil. Nebo a i to jsem zažil, přišla těžká nemoc a musel by skončit. Taky se může stát, že někdy v budoucnu bude chtít prodat včelstva, oddělky. Kor on, Javali, když má tady exotickou B míru, co když to někdo shání a dobře by mu zaplatil a pak zjistí, že to není kompatibilní a že to B vlastně není…

Dám vám konkrétní příklad co se mi stal.

Před asi 13-14 lety jsme já, bratr a kámoš Petr chtěli Vigorky. Na inzerát jsme našli věhlasného Podřipského včelaře, který je nabízel v oddělkách. Včelaří na míře 39x28x10 + 39x14x10 a tak odd na míře vysoké 28 pro míru 30 nebyl problém. Telefonem jsem se ujistil, že má skutečně míru dluhou 39. Tudíž bude hračka převést to na míru 30.

Na místě jsme zjistili, že se nám jeho rámky nevejdou do našich, dle ČSN  mnou vyrobených nástavků. OK, každý rámek přiřízneme. To by šlo, tedy kdyby nás to napadlo a měli jsme v autě pilku. Pán ale na včelnici pilku neměl a vypadalo to, že budeme mustet odjet, blížila se tma a my si udělali dlouhý výlet pro nic za nic. Včelnice byla toptiž daleko za městem za závorou hlídané rekultivované skládky a na noc se závora zamykala správcem a každý kdo neodjel, počkal si tam do rána až se otevíralo. Naštěstí věhlasný včelař našel pilčičičku svého vnuka, miniaturní hypertupá napodobenina dospělácké sadařské pilky. Jen byla velká asi 6 centimetrů, tedy tak douhý měla úplně tupý list. Tupý proto, že to bylo určeno pro tříleté dítě. Pán neměl na včelnici zahradnické nůžky, kterými by se to asi dalo ustříhat, přebývaly jen asi 3 milimetry. Petr v autě neměl štípačky, těmi by to jistě šlo a pán je taky na včelnici neměl a Petrovýma kombinačkama z auta to nešlo uštípat. Prostě jsme to do tmy pižlali dětskou hračkou, tupě vyrobenou napodobeninou pilky. Naštěstí měla pilka železný list. A pižlali jsme to se živými včelami…

Věřím, že v jádru nejste špatný chlap a tak se jistě vžijete do mojí duše a toho rozčarování ze včelaře, který měl skvělé bohaté webovky, videa, rad milion (lidově by se řeklo: “chytrej jak rádio”), ale rámky měl s dlouhými oušky. Když jsem se podivil a podivil se i míře vysoké 28, podotýkám, že včelař je inženýr TECHNIK!!!!!!, vysvětlil, že tu míru zdědil po tátovi, kterému se 24 ZDÁLO málo a 30 se mu ZDÁLO moc. A na otázku na ouška rámků mi inženýr techniky sdělil, že je dělá od oka a nikomu to nikdy nevadilo (a jen já jsem tedy exot).

Možná jste právě pochopil a možná, že i někdo další, proč tak pedantsky trvám na přesných rozměrech.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.