Aktuálně: 4 089 inzerátů199 091 diskuzních příspěvků18 093 uživatelů

Problém se zády

Luses. (neregistrovaný) 02.09.2024, 16:30:13 xxx.xxx.65.224

Dobrý den, před více jak měsícem ve stádě někdo kousl mého valacha do zad-hned k páteři… Od té doby je přímo v místě kousnutí na záda citlivější, má to takové stuhle, snažím se mu to rozmasirovat, zahřívat, fyzio mám domluvené. Pod sedlem chodí normálně, nijak nevykazuje, že by ho záda bolela, jen když na místo přitlačím. Dala jsem mu pod sedlo podložku, kterou mi doporučil i vet kdysi, ať  tlumí nárazy. Má problémy s češkami a když delší dobu nepracuje, je to horší, navíc opadava nehorázně rychle ze svalů, pod sedlo ho beru tak 2x do týdne a jinak loni, kavalety… Co myslíte, mám ježdění nechat úplně  a počkat? Děkuji 

kometa
kometa (5537 příspěvků) 02.09.2024, 16:54:46 xxx.xxx.147.163
»
Odpověď na příspěvek uživatele Luses. z 02.09.2024, 16:30:13

Tohle přes písmenka těžko vyřešíme, když toho koně nevidíme. Nepíšete nic o věku, krmení, vaší úrovni ježdění … Opadává nehorázně rychle ze svalů - nemoc?

Ježdění 2x týdně je za mě málo. Loni má být asi lonž - ono, když se to neumí, je to horší než lepší. A jestli zrovna pohyb na kruhu je ideální na špatné čéšky, o tom pochybuji.

Luses. (neregistrovaný) 02.09.2024, 17:07:08 xxx.xxx.65.224

2x do týdne jezdím teď momentálně kvůli těm zadum. Vím že je to těžko říct, když toho kone nevidite, proto čekám na toho fyzio, jen mě zajímalo, zda mu do té doby nemůžu nějak ublížit, když je kvůli toho kousnutí citlivější na zadech. Má 10, dostává müsli s E a omegou, opadava na zádech rychle, protože má celkovou stavbu těla horší, má vylezly kohoutek, páteř, tím že je i tak vysoký, proto se mu tam svaly budují hrozně špatně, nemá predispozice pro kulatý hřbet. Ohledně té lonze, to mi poradila fyzio, lonzuji ho ale na velkých kruzich a jen tak na max 15 min.

Verun
Verun (981 příspěvků) 02.09.2024, 23:00:53 xxx.xxx.220.12

Nemusel to být kousanec, koník se mohl válením třeba zranit ve výběhu o kámen , asi bych i zauvažovala třeba o poranění trnových výběžků obratlů, nějakého nervu-sval není stimulován opadává… 

opadává ze svalů…mnoho příčin: nedostatečná výživa pro budování svalů při zátěži , výstroj- klasika je nepadnoucí sedlo-tlačí kde nemá a svaly jsou ztuhlé, nepracují,  způsob ježdění -proti biomechanice, svaly nepracují,  …pak nějaká vnitřní orgánová nemoc. 

Koukněte na internet na nějaké koňské pilates, protahování, jak má  být koník vyklenutý, jak už ne…   

Verun
Verun (981 příspěvků) 02.09.2024, 23:07:38 xxx.xxx.220.12
Luses.:

2x do týdne jezdím teď momentálně kvůli těm zadum. Vím že je to těžko říct, když toho kone nevidite, proto čekám na toho fyzio, jen mě zajímalo, zda mu do té doby nemůžu nějak ublížit, když je kvůli toho kousnutí citlivější na zadech. Má 10, dostává müsli s E a omegou, opadava na zádech rychle, protože má celkovou stavbu těla horší, má vylezly kohoutek, páteř, tím že je i tak vysoký, proto se mu tam svaly budují hrozně špatně, nemá predispozice pro kulatý hřbet. Ohledně té lonze, to mi poradila fyzio, lonzuji ho ale na velkých kruzich a jen tak na max 15 min.


k tomu lonžování..já si představuju vlastní práce na 15-20 minut(obě strany-střídat) , to je uprostřed lonžování, na začátku a na konci  je cca 5-10 minut v kroku po obvodu jízdárny + malé kruhy v rozích třeba,  také se změnami stran. (může být i chůze přes zvýšené kavalety, párkrát a asi tak dvakrát do týdne)

Luses. (neregistrovaný) 02.09.2024, 23:53:42 xxx.xxx.65.224

To válení je taky možné, holky jen slyšely, že se koně v přístřešku začali honit a pak přišel s tímhle, tak jsem si říkala, že by kousanec, ale kdo ví… uvidime co fyzio řekne. Jinak sedlo jsme před rokem pasovali, to by snad mělo být v pořádku, a pod trenérem jezdím jednou do týdne, hodně mi pomohl. Protahuji ho podle fyzia už přes rok pravidelně, chodím s ním kopce i na několikrát aby nasvalil, už někdy nevím, co vic😥  On potom krásně nasvali, ale stačí nějaká menší pauza, nebo i období, kdy není tak bohatá tráva, a jde to na něm rychle vidět, celkem ho viděli 3 různí fyzioterapeuti a každý říká pořád to samé do kola-protahovani, kavalety, kopce, krmit pravidelně… Ale to jsem trochu odbocila, do příjezdu fyzia, myslíte že můžu s touto práci pokračovat, když pod sedlem jinak nevykazuje bolest? Nebo mu to ještě něčím mazat, když to má namožene?

Arbora
Arbora (375 příspěvků) 03.09.2024, 08:31:08 xxx.xxx.131.25

Pokiaľ sa tam poškodili nejaké mäkké tkanivá, či úpony, úplné zhojenie môže trvať aj rádovo mesiace. Pre môj dobrý pocit by som to dala odfotiť a prebehnúť sonom, či tam nie je nejaká diera do svalu, alebo niečo podobné. Čo sa práce týka, riadila by som sa pocitom a komfortom koňa. Možno by nebolo na škodu skúsiť pracovať na dvoch lonžiach a nekrútiť koňa na kruhu, zapojiť aj tie kavalety, slalomy a podobné blbiny. 

No a tiež by som poriešila výživu, nie je normálne, aby kôň za dva týždne opadal, jedine, že by bol kalorický príjem nižší, než výdaj. Tipla by som na šetrenie senom v ustajnení. 

kometa
kometa (5537 příspěvků) 03.09.2024, 08:39:13 xxx.xxx.224.101
»
Odpověď na příspěvek uživatele Luses. z 02.09.2024, 17:07:08

opadava na zádech rychle,

Viz Arbora. Tohle u jinak zdravého, dobře krmeného a dobře menežovaného koně prostě NENÍ normální.

Stačí období, když není tak bohatá tráva - takže kůň je pak hlady?

Luses. (neregistrovaný) 03.09.2024, 10:56:50 xxx.xxx.65.224

Sono by mohla fyzio vzít s sebou a podivat se . I ten výživář by nám mohl pomoct, když už jsme zkoušeli tolik a pořád nic moc výsledky.. přitom krev jsem mu taky dělala, jestli mu tam něco nechybí, a vet nenašla nic, v čem by mohl mít nějaký nedostatek..

Arbora
Arbora (375 příspěvků) 03.09.2024, 11:41:19 xxx.xxx.131.25

Pokiaľ fyzio nie je zároveň veterinár, tak by som to riešila s veterinárom. Idálne aj to RTG, mohol sa trebárs prevrátiť v tom prístrešku. 

Máte v krvi aj selén? Ten býva často zodpovedný za nedostatočné osvalenie. 

Ale “navíc opadava nehorázně rychle ze svalů” by som nepovažovala za nič normálne a bežné. Každopádne, obvykle sa to stáva v komerčných ustajneniach, kde sa šetrí objemovým krmivom, možno bude stačiť dopriať mu dostatok kvalitnej vlákniny zo sena, či pastvy. 

Horsana
Horsana (762 příspěvků) 03.09.2024, 16:26:37 xxx.xxx.51.17

Súhlasím s Arborou, akurát si myslím, že kôň je obrovský a dostáva dávočku jadra na nejakého 500 kg teplokrvníčka.

A to seno, to už je taká klasika, no.

Že tkanivo je po úraze bolestivé na dotyk je normálne, znamená to, že je to ešte nedohojené.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.