Odpověď na příspěvek uživatele Fikovnice z 01.09.2024, 08:42:28
Tam jsem měla na mysli hlavně estrogen, jinak je to jasné. Jak začala doba covidová, tak známá, co je ta, jak se připravuje na konec světa, začala polykat D a vápník a jíst tuny hořkého jídla, protože někde říkali… všude říkali, že… a teď teda nakoupila kamion doplňků a hrdě mi to říká… a já - hele a kolik ti vlastně je, to toho musíš jíst aspoň 3x tolik… Jako… ona tomu věřila. Děsivá doba.
A tou achro achry nevimco ale zase se potvrzuje úloha kyselin…
Každopádně jsem si myslela, že to s tím citronem u skořápek je nějaká legenda…
Jenže nejspíš je to tak, že předkové věděli, co mají jíst.
Odpověď na příspěvek uživatele megi-the-pes z 01.09.2024, 10:38:59
Hodně dobré megi👏. Jen ta poslední věta vyvolává otázku. Jak to ti naši předkové vlastně poznali co je dobré? Vždyť dožít se ve zdraví třiceti- čtyřiceti let, což byl jejich věk dožití, je dnes celkem normální i bez lékařské péče. Až tedy na vyložené smolaře.
Odpověď na příspěvek uživatele J5 z 01.09.2024, 11:12:26
průměrná doba dožití tehdy nebyla průměrná doba naše. když 50% lidí umře do dvou let, s tím průměrem to hodně zahýbá a pak se ti ostatní můžou dožít osmdesáti a průměr je pořád třicet.k tomu přidej úhyny při porodu, nějakou válku nebo epidemii a je to tam.
Odpověď na příspěvek uživatele J5 z 01.09.2024, 11:12:26
Tak ti naši předkové jedli to, co měli. Zeleninu a ovoce ze zahrádky (čerstvé a bez chemie), maso občas (čerstvé), domácí máslo a vejce. Jo a ještě med. Hodně pohybu venku (takže vitamín D), v neděli kostel.
Možná taková trochu Babička od Boženy Němcové. Já něco podobného zažívala o prázdninách u své babičky.
+ viz J5 - on ten vyšší průměrný věk je dán hodně nízkou úmrtností dětí. Mí prarodiče a praprarodiče ( a další příbuzní) se běžně dožívali 80, 90 let. Nezažila jsem jenom dědečka z tátovy strany - v 50 letech zahynul na šachtě.
Odpověď na příspěvek uživatele megi-the-pes z 01.09.2024, 10:38:59
Jo jo, myslíte tu achlorhydrii…znamená to, že u starých lidí (uvádí se, že hlavně ve vysokém stáří) se snižuje kyselost žaludečního prostředí, tj. stoupá pH v žaludku. Jinak vliv pH na přestup přes biologické membrány prostou difúzí = základní zákonitosti vycházející z Henderson - Hasselbalchovy rovnice. Při kyselém pH dobře prostupují látky, které jsou svojí povahou slabé kyseliny, a naopak. Využívá se to opět např. při léčbě intoxikací. Téměř, dalo by se říct jednoduše, se dá “pohrát si” s pH moči a usnadnit tak vyloučení toxinu.
Odpověď na příspěvek uživatele megi-the-pes z 01.09.2024, 10:38:59
Jo a s tou děsivou dobou mě ještě napadl příměr polykání jódu (ve velkém) např. když se stala katastrofa ve Fukušimě. Ale myslím, že debatu o vykrývání neradioaktivním jódem v případě jaderné katastrofy jsme tu už někde měli.😉
Pokud nejsou splněny tyto podmínky profrčí Ca v jakékoliv formě a množství trávicím traktem celkem netknutý ať už pokapaný či nikoliv.
Můžu informace v tomto příspěvku použít ve výuce?
Kometo, z určitých důvodů nyní nefunguji.
Ale mám na téma vápník, osteoporóza, vitamín D, hořčík, parathormon atd. atd. jednak udělanou přednášku pro studenty, a pak jednu, když jsem přednášela pro jistou farma firmu - ta logicky vychvaluje jejich určitý přípravek. Ale snažila jsem se tam tenkrát především osvětlit celé fungování těchto prvků, hormonů, minerálů atd. V případě zájmu a až/pokud přednášky najdu, mohu je poskytnout (tedy s uvedením zdrojů pro další potřeby). Jsou to ppt prezentace.
Odpověď na příspěvek uživatele megi-the-pes z 01.09.2024, 10:38:59
Ještě si dovolím vstoupit do tohoto: Sice J5 dal odkaz na Pub Med článek, kde se úloha vitamínu C na vstřebávání vápníku popírá, ale přesto jsem přesvědčena, že stále role kyseliny askorbové pro vstřebávání třeba Vámi uvedeného železa, a i toho vápníku, je důležitá. Jinak odkaz od J5 jsem prostudovala, pravda článek je někdy z 80. let, ale to až tak nevadí. A ještě dodatek: Tleskám znalostem pana J5!👏 A také zvídavosti Megi. Chtěla bych mít takový tah na bránu a snažit se vždy přijít věci na kloub.
Jen mi pan J5 ještě pořád nezodpověděl ten dotaz na larvy v sýru…😉 Opět jsem včera vyhazovala jakousi chuťovku - zkažený sýr - s čímsi. Nehejbalo se to, ale bylo to odporné. No, škoda, že jsem to nevyfotila. Takové jako malé “muňky”, nevím, jak lépe to popsat…😀
Edit: Pardon, chybná citace, chtěla jsem citovat Kometu.
vitamín c kromě jiného stimuluje přeměnu kalcitriolu na 1,25(OH)2D3, což je aktivní forma. ale to množství, které se nacmrdná do lžičky citronové šťávy, to bude zanedbatelné
btw vitamín c se dává nosnicím během těhle veder, aby neklesala kvalita vaječné skořápky. funguje to vícero způsoby: tepelný stres snižuje syntézu vitamínu c, takže prostě může být prostý deficit, který se dodáním odstraní, taky to funguje jako roborans při tom stresu, znásobí účinek vitamínu D viz výše no a kolagen, který potřebuje k syntéze vitamín c je součástí té organické matrix.