Aktuálně: 4 059 inzerátů199 455 diskuzních příspěvků18 102 uživatelů

nepadnoucí sedlo

Nyin
Nyin (7 příspěvků) 03.09.2024, 09:47:35 xxx:xxx.5c26:917c

V pátek jsem napsala SMSku s tím, že mám dva valachy a dvě sedla, která potřebuji upravit na koně, případně dopasovat jiná. Napsala jsem, jakou představu o sedlech bych měla a hned na neděli jsem dostala termín. Asi hraje roli i to, že mám koně v benešovském okrese - mám pocit, že zde Magda bydlí. 

Z návštěvy mám super pocit. Přijela na čas, za autem táhla přívěs s bambilionem sedel ke zkoušení 🙂 Nejdřív omrkla moje sedla na koních na úvazišti, poté pod jezdcem v kroku a klusu (cval v mém případě ne, cválat korektně se teprve učím - X let jen ježdění do lesa, s trenérkou jezdím chvilku a makáme především na klusu, nemám lehkého koně na ježdění a sám se sebou má hodně problémů. Ke cvalu se tedy teprve dostaneme, na vyjížďkách rovinky ale cváláme běžně). 

Vysvětlila, kde přesně je problém v mých sedlech, ukázala, dala osahat. Nabídla možnost upravení stávajících sedel, aby seděla líp, ale zároveň upozornila, že sedět opravdu dobře nebudou nikdy a že nemůže doporučit jejich dlouhodobé používání. Kostra je stavěná na klasické teplokrevníky a ne na koně typu cob. Z celé její výbavy přicházelo v úvahu akorát jedno sedlo - drezurní Cavalleti - je to britská výroba a kostra sedla je tvarovaná směrem dozadu, místo dopředu. Sedlo tak neomezuje lopatku. Zároveň je kostra tvarovaná na kulaté koně. 

Nové sedlo se opět testovalo na koni na úvazišti i pod jezdcem. Znovu dala osahat, vysvětlovala, ukázala rozdíly mezi stávajícími sedly a tímhle novým. Sedlo se testovalo na oba moje kluky a oběma sedělo. To, které měla skladem, jsem si nechala a druhé mám objednané z Anglie. Moje staré sedlo si vzala do komise k prodeji a rovnou si ho odvezla. 

Byla u nás dlouho, určitě minimálně 2,5 hodiny, možná i déle. Hodně se zajímala i moje pocity z nového sedla, abych se cítila dobře. Celkově byla moc milá. 

Fakturu mám na 34tis - tedy cena za sedlo. Pasování mám asi v ceně 🙂

Lituju akorát toho, že jsem si jí nezavolala už před lety. Na zrzka mám vyzkoušeno už víc, jak 40 sedel, a zbytečně jsem tak vyhodila několik desítek tisíc do větru. U černého je to jen 5 sedel, ale zas ho mám poměrně krátkou dobu 😀

Nové sedlo jsem včera vyzkoušela v terénu a super. Na valachovi cítím, že chodí líp, má prostornější chody. A to cítím i jako věčný začátečník, takže ta změna musí být obrovská. Těším se, až do sedla vleze trenérka, co na to řekne. Jediné mínus je širší twist pro jezdce, trochu mě bolí kyčle. Ale to je prostě problém malých, kulatých poníků 🙂

Jsem z Magdy nadšená, ale rozhodně nechci nijak hanit práci předchozích sedlářů. Ono vybrat něco fajn na moje koně je dost těžké. Takže ze sedel, běžně dostupných na trhu, jsme asi měli nejlepší možné řešení. Kdybych měla menší velikost zadku, tak by třeba padlo nějaké pony sedlo, ale potřebuji klasickou dámskou velikost posedlí a už se to tluče s potřebami koně. Oba kluci jsou hodně krátcí, mají hodně výraznou, dlouhou lopatku a široký hřbet. K tomu ale poměrně vyšší kohoutky (nejsou to takoví ti rovní soudci). Nové sedlo je hodně krátké i ve velikosti posedlí 17,5 (kratší než Ithaka v 17), ale tím, že je posedlí plošší, tak je prostorné pro jezdce. Díky tomu nevysedám na zadní rozsochu, ale hezky do středu sedla - jezdecky je taková drobnost strašně pohodlná, pro koně to musí být úplně nebe a dudy. Poprvé mám sedlo, které se nikam neklopí, to je taky posun o 1000%. Sedlo má tvarově komoru do U, ale hodně otevřenou, takže není problém ani ten kohoutek. Navíc můžu jet ven i s volnějším podbřišníkem a nemusím dotahovat na fest. Sedlo nikam neputuje a drží, předchozí na zrzkovi odjíždělo dozadu (při volnějším dotažení jsem během jízdy přesedlávala), na černém naopak dopředu. 

Když to celé shrnu, tak to fakt stálo za to. Poprvé máme sedla, která sedí koním i jezdcům. 

Buggyra
Buggyra (4156 příspěvků) 03.09.2024, 11:08:07 xxx.xxx.198.226

Tak to jsou fantastické zprávy! Blahopřeji.

Já mám zkušenost s Hauzrem (Zbyněk, jeden z bratrů), je z Liberce. Nechala jsem si od něj postavit sedlo na míru (zkoušel na koni holou kostru). Sedlo od novoty sedělo krásně, na koni jsem změnu pohybu nepoznala (měla jsem dřívější sedlo dobře podložené a také nejsem na tom stupni jezdeckého umu), ale moje schopnost usedět koňův pohyb se zvedla neuvěřitelně (jakože jsem byla schopná cválat bez třmenů třeba).

Sedlo jsem teda měla od začátku padnoucí, ale samozřejmě nová výplň polštářů si sedla, jak mě sedlář upozornil. Pravil, že až se to stane, mám sedlo podložit beránkem a jezdit dokud nedorazí sedlo docpat. No na jaře nějak přijet nemohl nebo jsem se nedokopala ho zavolat a dovlekla jsem ho ke koni až v červnu (půl roku od nového sedla). 

Pan Hauzr přijel, shlédl sedlo na koni a nějak se trochu vyplašil, protože říkal, vždyť ten kůň nějak strašně moc zhubnul, vůbec mu to nesedí, tak povídám, no jasně, proto to chci taky docpat, že ano. Kůň asi nemůže mít hřbet jak z partesu, když teď tři měsíce stojí (skrz nějaké obskurní kulhání), ale ve svých skoro 20 letech jako plnokrevník nebude mít asi hřbet už kdovíjaký, zdravotně taky na tom už líp nebude, dají se očekávat pauzy bez ježdění, tak ho napasujte na tenhle nenasvalený hřbet a je to. Jenže Hauzr pravil, co už jsem slyšela (a jako jo, u normální situace s tím souhlasím), že by se mělo pasovat na střední kondici, protože do tlusta to pak vyberou špeky a do hubena se to dá podložit. A odjel.

Mezitím před touhle návštěvou mi sedlo na koni začalo v terénu ujíždět dozadu (ale uznávám, že máme fakt drsný terén), což nebyl předtím u nového sedla problém. Takže jsem fakt potřebovala už ten zásah, protože jednak nesnáším tisíc podložek pod sedlem, sedlat berana tak, aby všude všechno bylo správně, je trochu na palici, za druhé nesnáším řemeny navíc, takže doporučení “jezděte s poprsákem” mě mírně vyvedlo z míry. A já mám navíc vtíravý pocit, že to sedlo (polštáře) se ježděním s těmi přídavky tvaruje dál někam, kam nechceme…

Takže jezdím s beranem a poprsákem, teď teprve se kůň začíná zase dostávat do kondice po další pauze neježdění, a já musím zavolat Hauzra, jak na to budu mít peníze. Jestli mi řekne znovu, že kůň nemá hřbet na to, aby na něj napasoval to sedlo, co je na něj vyrobené (páč u návštěvy v červnu jsem zaslechla (možná se přeslechla?!), že to sedlo na taková záda docpat nepůjde), tak jsem trochu v koncích, protože odmítám jezdit s beranem a poprsákem, a asi by to skončilo tak, že tohle sedlo by zůstalo jako závodní a do terénu bych jezdila dál na drezurním Kiefferovi s přírodní plstěnkou vypodloženém dvěma vrstvami karimatky, jako jsem to měla předtím (který kupodivu nikam neujížděl).

Tak právě čmuchám, jestli v takovém případě by právě Magda nepomohla. No ale sever republiky, otázka je, jestli bych se jí dobrala, stejně jako loni a předloni.

No a zkušenost s panem Hauzrem zatím ta nejlepší, on se skutečně snaží uplatnit veškeré své profesionální know-how, jen nevím, zda v našich podmínkách to bude proveditelné. Zkoušky různých koster v různých sedlech probíhaly přesně jak popisovala Nyin u Magdy, tj. nejprve statické posouzení, potom statické pod jezdcem, potom v pohybu na koni, v pohybu pod jezdcem, i s cvalem, a já jsem si ještě spešl vyžádala zkoušky bez třmenů, abych si ověřila, jak jsem v tom stabilní, ve všem mi bylo vyhověno. Pak dojel ještě vyzkoušet tu skoro hotovou kostru. Vybírala se zvlášť kostra, zvlášť polštáře, zvlášť tvar posedlí, bočnice… mám nějakou kombinaci typů díky tomu. Pana Hauzra mi doporučila krom jiného jedna z fyzio, které se u mě protočily.

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (1024 příspěvků) 03.09.2024, 11:55:03 xxx.xxx.165.201

Uhnat Magdu je těžké, když je člověk v benešovském okrese, tak dobrý. Asi třeba měla i cestu, tak Vás hned vzala.

Ale holky, fakt se nevažte jen na Magdu, ona i ta Kmaila je dobrá a mají stejný sklad a jezdí společně do Anglie na školení. Nebojte se toho.

Buggyra
Buggyra (4156 příspěvků) 03.09.2024, 13:32:16 xxx.xxx.198.226
JanaJanaJanaJana:

Uhnat Magdu je těžké, když je člověk v benešovském okrese, tak dobrý. Asi třeba měla i cestu, tak Vás hned vzala.

Ale holky, fakt se nevažte jen na Magdu, ona i ta Kmaila je dobrá a mají stejný sklad a jezdí společně do Anglie na školení. Nebojte se toho.


O té paní Hruškové jsem před rokem nevěděla, no.

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (1024 příspěvků) 03.09.2024, 13:43:37 xxx.xxx.165.201

Já to spíš myslím jako info pro všechny 🙂 

A chci jim oběma dělat reklamu.

Třeba ta Kamila teď stájové kolegyni vyřešila sedlo, který x let nedokázal vyřešit nikdo jiný. Dokázala dokonce vyřešit u dalšího koně i pasování Winteca v kombinaci s vhodným vypodložením, aby hnedka majitelka nemusela kupovat nové sedlo za 50 000.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.