Aktuálně: 4 089 inzerátů199 091 diskuzních příspěvků18 093 uživatelů

nepadnoucí sedlo

Nyin
Nyin (7 příspěvků) 27.08.2024, 18:46:44 xxx:xxx.5c26:917c

Dobrý den,

chtěla bych se informovat ohledně nepadnoucího sedla. Mám sedlo pasované na míru přímo koni. Sedlo nechávám pravidelně kontrolovat, zda sedí. Fyzio taky vždy OK. Jezdili jsme ale jen na pomalé, občasné vycházky a nikdy jsem neměla valacha pod sedlem pořádně opoceného. Až letos v červenci jsme začali pořádně pracovat a měl pod sedlem suché fleky. Sedlo jsem hned dala na dopasování a i po přecpání se mu suché fleky stále dělají. A jsou poměrně veliké. Po rychlejší vyjížďce ve všech chodech jsem si všimla, že je druhý den ztuhlý, drobí chody a celkově mu není pohodlně. Foto fleků přidávám. Moje otázka je, zda se mám snažit sedlo dál se sedlářkou dopasovsat a nebo sedlo, které takto hodně tlačí sedět nikdy nebude a mám se podívat po jiném.  Jedná se o dospělého, narostlého koně, sedlo bylo pořízeno v 8 letech, nyní 11. 

Bílý otlak na kohoutku není od sedla, ale od zranění ve výběhu 🙂

Obrázek Obrázek
JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (1024 příspěvků) 27.08.2024, 19:14:50 xxx.xxx.172.58

Já mám také suché fleky pod sedlem. Je to proto, že používám kvalitní pravý beránek. Sedlo mám 4 roky od obsednutí, dvakrát přepasované, fyzio 2x ročně, kůň nebolavý,  žádné bílé fleky, ty suché pořád, ale mám je více po délce sedla. Pokud si ale nejste jistá prací současného sedláře, zkuste jiného.

Anonymní (neregistrovaný) 27.08.2024, 22:14:01 xxx.xxx.116.186

Vyfoťte to z větší dálky, myslím, že sedláte hodně na předek. 

suché fleky jsou normální, ale kde se dělají  je pak jiná věc…

Buggyra
Buggyra (4143 příspěvků) 28.08.2024, 07:32:51 xxx.xxx.198.226

Zkuste oslovit fyzio, který se vyzná i v sedlech, případně sedláře, který umí i fyzio -  a nebo pozvěte oba najednou, ať se spolu pobaví.

Mně se sedlem dost pomohla Monika Plachá, umí vám porovnat i více sedel na jednom koni, ale sedlářka není, jen s nimi spolupracuje. Nejsem si jistá, jestli Magda Frantlová nemá nějakou fyzio průpravu, minimálně v rámci těch zahr. kurzů.

Jen k tomu - fyzioterapeut by si měl koně prohlédnout i v pohybu na různých površích, pokud máte pocit, že kůň má se sedlem nějaké potíže, může si fyzio koně prohlédnout i v pohybu pod sedlem i v pohybu pod jezdcem.

Další faktor, který do kondice zad může hovořit, je jak řečeno způsob sedlání, to by vám měl schválit sedlář (a klidně i ten fyzio), stejně jako způsob dotažení, vhodné podklady pod sedlo atd. Teď jsem na závodech viděla závodníky, kteří měli podsedlovou dečku krátkou a hrana dečky končila pod sedlovými polštáři, a takto někteří skáčí a zřejmě si problém neuvědomují.

Další faktor je správnost pohybu koně při samotném ježdění, zda nechodí ve špatné konformaci, vyvrácený, zda se s ním pracuje tak, aby nebyl neustále v tenzi.

Další faktor je sed jezdce, schopnost jít s pohybem, stabilita…

No a v neposlední řadě jsou to zdravotní hlediska, tj. zátěžové metabolické poruchy, poškození nebo vady pohybového aparátu, ortopedické zdraví, vředy.

Ještě dodám, že posouzení vhodnosti sedla po internetu je obtížné a fotky mohou být zavádějící, a pokud máte pasováno sedlářem a není to nějaký podvodník, tak vám to tady nemáme šanci rozseknout, leda že byste opravdu sedlala nějakým hrubě nevhodným způsobem. Pozvat si odborníka/y na místo je nejlepší volba. A pokud “váš” odborník k zodpovězení vašich otázek nestačí, pozvěte jiné.

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (1024 příspěvků) 28.08.2024, 08:04:51 xxx.xxx.42.207
»
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 28.08.2024, 07:32:51

Magda Frantlová rozumí skoro všemu okolo koní, kromě teda vet záležitostí, jako fakt 😀 nechápu, kde se takováhle perla vyklubala, nejdřív je z ní machr právník u Kellnera fe velký firmě, a pak se najednou vrhne naplno na koně a dělá to zase skvěle.

Osobně taky postupuji tímto stylem, jak radí Buggyra. Sedlo mi dělala Magda, no a pak jsem spolupracovala s její kolegyní a učnicí Kamilou Hruškovou, která je taky super a je líp sehnatelná, i když taky je to někdy boj 😀 ale má z Magdy jen to nejlepší a jezdí spolu na všechna ta školení do zahraničí. A jako fyzio mi jezdí vetka, která se zaměřovala na fyzio už na škole, chová teplokrevníky do sportu a sama jezdí celkem vysoký ofika parkur….ideální kombinace všech a všeho 🙂

Arbora
Arbora (375 příspěvků) 28.08.2024, 08:06:40 xxx.xxx.131.25

Úplne najjednoduchšie riešenie bude skúsiť na koni iné sedlo a porovnať pohyb a pocity z koňa. Tým aspoň potvrdíte/vylúčite možnosť, že problém bude v aktuálnom sedle. 

Fotky by boli fajn nasedlané, ja ešte pridám za mňa celkom užitočné video, síce v nemčine, ale video, ako si viete skonotrolovať, či sedlo pasuje. Možno na niečo prídete aj sama. 

https://m.youtube.com/watch?v=XLTV9r1xlE4

Nyin
Nyin (7 příspěvků) 28.08.2024, 08:52:41 xxx:xxx.5c26:917c

Díky za rady.

Snažím se sedlat tak, aby byla volná lopatka, zároveň je ale sedlo hraniční délkou. Valach je krátký, dětské sedlo pro mě nepřipadá v úvahu (větší zadek). 

Poslední fyzio bylo v květnu, pořádně pracovat jsme začali až v červnu/červenci. Co se mého ježdění týče, tak mezery tam jsou a ne zrovna malé. X let jsem jezdila akorát do lesa, pak X let pauza s jen občasnou vyjížďkou v kroku/klusu. Každopádně kůň pracuje korektně (pravidelně jezdí trenérka) a já se se sebou taky snažím něco dělat. 

Měla jsem na valachovi i jiné sedlo - Stubben euphoria - a opocení bylo skvělé. Jen délka sedla neseděla (moje Ithaka je kratší). V pátek budu zkoušet Prestige a uvidím. Na první pohled jsem si všimla, že sedla se liší především v měkkosti polštářů. Moje je extrémně měkké, Stubben i Prestige jsou výrazně tvrdší. Je možné, že při zatížení vytlačuji koni do zad třmenové zámky?  Původně jsem si myslela, že měkké polštáře budou koni velmi pohodlné, teď mě napadá, jestli to není na škodu. Vážím 70 kg (váha konzultována s veterinářem - bez problémů mohu jezdit) a při dosednutí do sedla se celé sedlo přimáčkne ke koni (oblast kohoutku zůstává volná). 

Arbora
Arbora (375 příspěvků) 28.08.2024, 09:21:22 xxx.xxx.131.25

Napasovať štandardné anglické sedlo na krátkeho koňa nebude jednoduchá záležitosť. Prvé, čo mi napadá je aj rozdiel v sedlových vankúšoch, tie Kentaru sú oblé, guľaté, Stubben zvykne mávať ploché. To by som všeobecne preferovala, lepšie rozložia váhu vzadu. Tá dĺžka je hraničná, možno by som skúsila iné modely s kratším posedlím, možno niečo bude kratšie, ale závoreň pohodlné pre jazdca. Ale to už by chcelo niekoho, kto má k dispozícii viacero sediel na skúšanie a neviem, či ešte niekto takto po ČR chodí. 

Buggyra
Buggyra (4143 příspěvků) 28.08.2024, 10:04:56 xxx.xxx.198.226

K obrázku - možná je to jen dojem z fotky, kůň stojí trochu šikmo k fotografovi, foceno z podhledu atd. - ale mám z toho takový pocit, že sedlo je naklopené dozadu (je do kopce).

Pokud máte nejhlubší místo posedlí za polovinou sedla, může se vaše váha rozkládat nerovnoměrně a přetěžovat koni bedra. Krom toho i vy nebudete mít kýženou stabilitu, sedlo si vás bude posouvat dozadu.

Já přidám ještě jednu studnici moudrosti https://www.dsp-pferde.eu/?p=577

Kallisto
Kallisto (146 příspěvků) 28.08.2024, 10:28:32 xxx.xxx.217.242

S více sedly jezdí např. pan Otavaj, bere sedla z a-sedla.cz. Nevím odkud jste, jezdí Moravu. Dále pak paní Vavroušová a Frantlová jezdí i Čechy, opět sedla z a-sedla.cz

Lenka (neregistrovaný) 28.08.2024, 10:32:46 xxx.xxx.245.26

nemohl nabrat svaly? nebo máte napasováno i s podložkami?

Někdy mají lidé padnoucí sedlo, ale narvou pod to hromadu podložek a tím se sedlo zuží. Jak kdyby do padnoucí boty jste si dala tlustou ponožku i s další vložkou do boty

Nyin
Nyin (7 příspěvků) 01.09.2024, 19:19:55 xxx:xxx.8639:2d6f

Tak jen pro info, jak jsme dopadli.

Dnes u nás byla Magda Frantlová a napasovala nám úplně jiné sedlo. Kostra od KT pro mé koně byla nevhodně tvarovaná a zasahovala do lopatek. Řešila jsem s ní sedlo nejen na zrzka z fotky, ale rovnou i na druhého, taky Welsh Coba. Na oba jsem měla stejný typ sedla, u obou stejný problém - lopatka. Na zrzka bylo sedlo navíc užší. S tím se sice pracovat dá, ale tvar kostry změnit nejde.

Takže máme nové sedlo od Cavalleti z Anglie. Na druhé, stejné, budeme pár týdnů čekat, neměla ho skladem. Sedlo sedlo koním jak prdel na hrnec, já si budu muset trochu zvyknout. Má ploché posedlí a míň výrazné opěrky, nemám pocit nesmrtelnosti, jako v Ithace. Ale je příjemné, kůže je krásně protiskluzová, zítra ho vezmu do terénu. Dokonce mám dospělácké posedlí 17,5 a přitom celková délka kostry sedla je menší.

Magda si vzala mojí Ithaku APM do komisního prodeje, takže kdyby někdo sháněl, tak je volná. Je v super stavu, jsem první majitel a o sedlo jsem se starala s láskou - byla jsem přesvědčená, že ho budu mít navždycky. Komora 3, posedlí 17 . Až nám dorazí z Anglie druhé sedlo, tak ji dám do komise i tu druhou se stejnými parametry 😄

Jesie
Jesie (101 příspěvků) 02.09.2024, 08:36:00 xxx.xxx.224.171
»
Odpověď na příspěvek uživatele JanaJanaJanaJana z 28.08.2024, 08:04:51

Mám stejnou zkušenost s p.Frantlovou….sice  mě při první návštěvě naštvala,protože mi vyházela všechny sedla mimo jednoho (a fakt to nebyly Kentaury) ,ale pak mě její přístup úplně dostal a dneska mám objednáno další sedlo. Kůň je šťastný,já jsem šťastná a mám klid. Fakt překvapivý člověk na českém trhu.

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (1024 příspěvků) 02.09.2024, 10:13:31 xxx.xxx.27.179
»
Odpověď na příspěvek uživatele Nyin z 01.09.2024, 19:19:55

To jste měla kliku jako prase, že jste ji uhnala tak rychle 😀 

Jinak holky prostě umějí…i ta kamila Hrušková, u nás taky vyřešila sedlo koňovi, na kterého majitelka nedokázala nejít sedlo několik let.

Kallisto
Kallisto (146 příspěvků) 03.09.2024, 08:29:08 xxx.xxx.217.242
»
Odpověď na příspěvek uživatele Nyin z 01.09.2024, 19:19:55

Prosím bližší info o návštěvě paní Frantlové, jak jste ji kontaktovala? Prý téměř nezvedá telefony. Jak dlouho trvala návštěva a kolik její služby stály?

Buggyra
Buggyra (4143 příspěvků) 03.09.2024, 08:41:45 xxx.xxx.198.226

Já jsem Magdu sháněla různými kanály nějaký půlrok a prostě nesehnala, ačkoli moje zprávy četla a dokonce její stálá zákaznice ji na mě upozorňovala. Tak nemám bohužel žádnou zkušenost. Také by mě bližší info zajímalo - jestli nejela k někomu do stejné stáje atd.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.