Aktuálně: 3 939 inzerátů204 098 diskuzních příspěvků18 183 uživatelů

Jak usnadnit staršímu psovi přijetí nového štěněte

Anonymní (neregistrovaný) 25.08.2024, 18:55:37 xxx.xxx.88.251

Ahoj, potřebuju poradit. Máme psa, který byl vždy jedináček a dobře vycházel jen s naším kocourem, psem od tetky a kočku toleroval. Když se jeho nejlepší kamarád kocour nevrátil domů přes měsíc, náš pes začal být smutný a bez nálady a leží jen pod gaučem. Proto jsme se rozhodli, že mu pořídíme nového kamaráda, a přivedli jsme si štěně.

Dneska je to teprve první den, co máme štěně doma, a náš pes se zatím moc nechce sžít. Štěně je hravé, ale náš pes spíš jen leží pod gaučem a moc nereaguje, kdy ho už trochu toleruje a dává najevo, že je tu pánem on. Byly i na procházce, kde si moc sebe nevšímají, ale malej furt za ním leze jak malej ocásek. Mám z toho smíšené pocity a obavy, jestli to byl vůbec dobrý nápad.

 Vím, že je ještě brzo dělat nějaké závěry a že si psi potřebují dát čas, navzájem se sžít, že budou mít druhého vedle sebe, ale přesto mě to uvnitř docela užírá, děkuji :/

Nezoufej (neregistrovaný) 25.08.2024, 19:11:42 xxx.xxx.88.251

Ahoj, je jasný, že máš obavy. Je to změna jak pro tebe nebo Vás a pro hlavně pro psa, dá se to očekávat první dny jsou takové, že se musí potrkat aby vlastně věděli co od sebe očekávat a starší pes si nastavil hranice co může a nemůže štěně dělat. Hlavně si odpočiň, děj si čaj nebo takhle a nemysli hned na to zlý :)

Xerxova
Xerxova 25.08.2024, 19:38:07 xxx:xxx.2c89:d109
efe:

Ještě že už bude škola, děti trpí samomluvou…


a nebo bude následovat doporučení na uklidňující lektvar a nebo soukromou psí školku soužívání 😄 Holt z jedné IP adresy je divné se ptát i si odpovídat…

kometa
kometa 26.08.2024, 16:34:38 xxx.xxx.147.163
efe:

Ještě že už bude škola, děti trpí samomluvou…


A taky si ve škole trochu opráší pravopis.😉

Zrzavci
Zrzavci 28.08.2024, 09:09:49 xxx.xxx.226.6

Nicméně pro toho, kdo by tohle téma někdy vyhledal, protože bude skutečně potřebovat poradit, tak pár zásad.

*Nového člena - ať už jde o štěně, nebo psa dospělého - seznamujeme se stávajícím venku. Na neutrálním území , tedy ani ne na zahradě, ale někde úplně jinde. My vždy bereme stávajícího psa/psy k tomu, koho povezeme domů, ať je to do útulku, nebo do chov. stanice, odkud štěně bereme. Ať se psi seznámí tam, kde vůbec o nic nejde

* Stávajícímu psu/psům dám najevo, že on/oni jsou stále moji důležití, že příchodem nového člena nepřichází o nic, ba naopak se jim po určitou dobu věnuju o něco víc - třeba tím, že psa/psy beru na samostatnou procházku navíc -třeba večer, i kdyby to mělo být deset minut. Ale je to deset minut strávených čistě se mnou, tak jak byl/byli zvyklý.

* Krmení je od počátku nastaveno tak, že každý má svou misku, nikdo po nikom nedojídá, každý má právo se v klidu najíst, tedy nikdo se nesápe do misky tomu druhému.

* Odpočinek a klid hlídám taky, nikdo nikoho neotravuje nad rámec toho, co kdo unese, tedy štěně neotravuje dospělce, když oni o kontakt nestojí, dospělci taktéž. Je-li příchozí bázlivý, dělám mu větší oporu. Prostě dohlížím na to, aby vztahy nebyly narušovány.

*Takže třeba hlídám oblíbené hračky, aby o ně majitel nebyl ochuzen - pokud sám nechce rozjet hru s hračkou sám.

*Pamlsky, odměny, drobné úplatky 😀 - vždy dostávají v pořadí důležitosti, tak jak to bylo nastaveno před příchodem nováčka. Mám-li jen jednoho psa, dostává vždy on jako první (a to i při cvičení společným nějakým) a přišlík až jako druhý. Mám-li víc psů, tak to jede tak jak bylo zavedeno a přišlík dostává poslední.

*To stejné, jdu-li cvičit se psy. První jde služebně nejstarší/nejdůležitější a pak v pořadí, jak to bylo zavedené před příchodem nováčka. 

*Podporuju společně strávený klidný čas, takže si k nim vlezu na zem do chumlu a všechny hromadně je mudlám, povídám si s nima a nebo blbnu. 

Asi všechno??

efe
efe 28.08.2024, 09:14:34 xxx.xxx.199.5

Já bych možná trochu upravila to odměňování a věnování se nejdříve tomu služebně nejstaršímu - to můžu za předpokladu, že tento toho nezneužívá a nemachruje na přišlíky. 

Zrzavci
Zrzavci 28.08.2024, 09:20:11 xxx.xxx.226.62
»
Odpověď na příspěvek uživatele efe z 28.08.2024, 09:14:34

Jo ano, to ano, to je taky velmi důležitý bod - díky

*Nenechat stávajícího psa  machrovat na nově přišlýho a to v žádném z výše uvedených bodů :-)

hmn
hmn 28.08.2024, 09:25:16 xxx.xxx.252.195
efe:

Já bych možná trochu upravila to odměňování a věnování se nejdříve tomu služebně nejstaršímu - to můžu za předpokladu, že tento toho nezneužívá a nemachruje na přišlíky. 


a zneužívá a machruje?

nebo je prostě ve stresu ze změny (obecně)…

Sarah01
Sarah01 28.08.2024, 13:17:50 xxx.xxx.162.253

Já chci podotknout k tomuto:

*Nového člena - ať už jde o štěně, nebo psa dospělého - seznamujeme se stávajícím venku. Na neutrálním území , tedy ani ne na zahradě, ale někde úplně jinde. My vždy bereme stávajícího psa/psy k tomu, koho povezeme domů, ať je to do útulku, nebo do chov. stanice, odkud štěně bereme. Ať se psi seznámí tam, kde vůbec o nic nejde

S tímto nesouhlasím, ke mně domů lidi svoje stávající psy nevozí a ani by je to nenapadlo. Je tady hlavně problém ten, že nemám jen matku a štěňata, ale i domácího psa, a nemuselo by to dobře dopadnout. Ani já jsem svoje psy nikam netahala, když jsem si brala nový štěně.

Zrzavci
Zrzavci 28.08.2024, 13:23:42 xxx.xxx.226.62

Sarah, ale já nemyslím u nich doma, na jejich domácí půdě. My jsme si vyzvedli ščenátko, šli jsme je seznámit kousek od domu, tam kde to štěndo znalo, jen štěndo a fenka, kterou jsme tehdy měli. Štěně tak mělo nějakou kotvu v prostředí, kde bylo ještě tak nějak doma a fenka naopak byla zcela mimo svoje území. Byl u toho ještě chovatel. Fenu jsme s sebou tehdy měli  užkdyž jsme se jeli na štěně prvně podívat a šli jsme s chovatelem a jeho smečkou tak nějak projít a pokecat. On tím pádem viděl jak fungujeme my s naším psem a kam tak asi štěně půjde /jasně je to jen odhad/ . Nicméně na domácí půdu chovatele naše fenka nikdy nešla.

Sarah01
Sarah01 28.08.2024, 13:26:34 xxx.xxx.162.253
»
Odpověď na příspěvek uživatele Zrzavci z 28.08.2024, 13:23:42

Aha, tak to jsem blbě pochopila. Tak pokud někde jinde venku, tak je to v pohodě.

Zrzavci
Zrzavci 28.08.2024, 13:31:05 xxx.xxx.226.62
»
Odpověď na příspěvek uživatele Sarah01 z 28.08.2024, 13:26:34

 Jojo, však to tam  píšu - ať se psi seznámí tam, kde o nic nejde. Takže neutralita. 

Ona třeba tehdy ta první návštěva, kdy jsme Bubi vzali s sebou - a nešla pochopitelně k chovatelům domů už kvůli štěňatům - byla neplánovaně dobrý nápad. oni viděli, jak to se psy máme, jak fungujeme, jak se k nim chováme - viděli, že Bubi poslouchá, a to i u zvěře, chodí na volno, vyslechli si její příběh - který byl navíc i dohledatelný na str. útulku a tak podobně. Prostě to vlastně pro ně byla i naše určitá vizitka. Takže já kdybych byla chovatel a dotyčný už psa měl, tak vlastně, když nad tím tak přemýšlím, bych je s tím psem chtěla vidět - právě pro ty drobné detaily a nuance, které mi můžou mnohé odhalit.

Sardullah
Sardullah 28.08.2024, 19:26:56 xxx.xxx.189.104

Holky, tak já to teda dělám úplně blbě. Štěndo přinesu dom ke služebně staršímu psu…teda nejdříve nechám štěndo trochu rozkoukat na dvorku bez druhého psa a pak hned seznamuju “tak Asto, tohle je naše nové mimi a jmenuje se Alík” a Asta, protože není debul a ví, že teda to není návštěva resp. cizí pes, ale je to naše, tak štěňátko nesežere, nezahrdlí…a dle toho, jakou mám zrovínka Astu, tak samozřejmě očmuchá a tak a pak si buď hraje a nebo štěně více či méně ignoruje. 

A co se týče soužití…mě přijde, že to tak nějak fackuju za provozu. Samozřejmě se štěndětem chodím ven i extra a i v tandemu s druhým psem…přijde mi, že jde hlavně o to hlídat, aby štěně měrou nepřiměřenou neobtěžovalo staršího psa…což u nás dá služebně starší pes najevo dost jasně…sebere se a odchází a prej “teď se s ním zase morduj ty, když jsi si to pořídila” a samozřejmě naopak dávám pozor, aby služebně starší pes štěně nějak nešikanoval. No a pak se teda snažím být v rámci možností a potřeb psů spravedlivá a rozdávat přiměřeně oběma mojí pozornost.

Já samozřejmě nemám zkušenost s xyxyxy psů, ale i když mám doma fenu “Xenu bojovnici, nechovající lásku ke psům a potenciálně nebezpečnou i cizím štěňatům”, tak prostě “naše” štěně je něco jiného…je to nový člen rodiny a feny ho vždycky zahrnuly do množiny objektů, které chrání, hlídají…prostě stejně, jako když si domů z porodnice přivezu mimčo.

O psech-samcích…tak o těch mých se nezmiňuju, protože všichni moji kluci mají rádi psy a nové štěně “no juchůůůů..štěnítko”…akorát dědeček Jack, když k němu přišla malá Gina, tak už to teda na nějaký mordování a lítání nebylo…ale i on si ještě v rámci svých možností s Ginou hrál.

Aluška (neregistrovaný) 28.08.2024, 20:58:20 xxx.xxx.168.20
Sardullah:

Holky, tak já to teda dělám úplně blbě. Štěndo přinesu dom ke služebně staršímu psu…teda nejdříve nechám štěndo trochu rozkoukat na dvorku bez druhého psa a pak hned seznamuju “tak Asto, tohle je naše nové mimi a jmenuje se Alík” a Asta, protože není debul a ví, že teda to není návštěva resp. cizí pes, ale je to naše, tak štěňátko nesežere, nezahrdlí…a dle toho, jakou mám zrovínka Astu, tak samozřejmě očmuchá a tak a pak si buď hraje a nebo štěně více či méně ignoruje. 

A co se týče soužití…mě přijde, že to tak nějak fackuju za provozu. Samozřejmě se štěndětem chodím ven i extra a i v tandemu s druhým psem…přijde mi, že jde hlavně o to hlídat, aby štěně měrou nepřiměřenou neobtěžovalo staršího psa…což u nás dá služebně starší pes najevo dost jasně…sebere se a odchází a prej “teď se s ním zase morduj ty, když jsi si to pořídila” a samozřejmě naopak dávám pozor, aby služebně starší pes štěně nějak nešikanoval. No a pak se teda snažím být v rámci možností a potřeb psů spravedlivá a rozdávat přiměřeně oběma mojí pozornost.

Já samozřejmě nemám zkušenost s xyxyxy psů, ale i když mám doma fenu “Xenu bojovnici, nechovající lásku ke psům a potenciálně nebezpečnou i cizím štěňatům”, tak prostě “naše” štěně je něco jiného…je to nový člen rodiny a feny ho vždycky zahrnuly do množiny objektů, které chrání, hlídají…prostě stejně, jako když si domů z porodnice přivezu mimčo.

O psech-samcích…tak o těch mých se nezmiňuju, protože všichni moji kluci mají rádi psy a nové štěně “no juchůůůů..štěnítko”…akorát dědeček Jack, když k němu přišla malá Gina, tak už to teda na nějaký mordování a lítání nebylo…ale i on si ještě v rámci svých možností s Ginou hrál.


Já to dělám přesně takhle blbě jako Vy 😀

janaa
janaa 28.08.2024, 21:08:26 xxx.xxx.174.214
Sardullah:

Holky, tak já to teda dělám úplně blbě. Štěndo přinesu dom ke služebně staršímu psu…teda nejdříve nechám štěndo trochu rozkoukat na dvorku bez druhého psa a pak hned seznamuju “tak Asto, tohle je naše nové mimi a jmenuje se Alík” a Asta, protože není debul a ví, že teda to není návštěva resp. cizí pes, ale je to naše, tak štěňátko nesežere, nezahrdlí…a dle toho, jakou mám zrovínka Astu, tak samozřejmě očmuchá a tak a pak si buď hraje a nebo štěně více či méně ignoruje. 

A co se týče soužití…mě přijde, že to tak nějak fackuju za provozu. Samozřejmě se štěndětem chodím ven i extra a i v tandemu s druhým psem…přijde mi, že jde hlavně o to hlídat, aby štěně měrou nepřiměřenou neobtěžovalo staršího psa…což u nás dá služebně starší pes najevo dost jasně…sebere se a odchází a prej “teď se s ním zase morduj ty, když jsi si to pořídila” a samozřejmě naopak dávám pozor, aby služebně starší pes štěně nějak nešikanoval. No a pak se teda snažím být v rámci možností a potřeb psů spravedlivá a rozdávat přiměřeně oběma mojí pozornost.

Já samozřejmě nemám zkušenost s xyxyxy psů, ale i když mám doma fenu “Xenu bojovnici, nechovající lásku ke psům a potenciálně nebezpečnou i cizím štěňatům”, tak prostě “naše” štěně je něco jiného…je to nový člen rodiny a feny ho vždycky zahrnuly do množiny objektů, které chrání, hlídají…prostě stejně, jako když si domů z porodnice přivezu mimčo.

O psech-samcích…tak o těch mých se nezmiňuju, protože všichni moji kluci mají rádi psy a nové štěně “no juchůůůů..štěnítko”…akorát dědeček Jack, když k němu přišla malá Gina, tak už to teda na nějaký mordování a lítání nebylo…ale i on si ještě v rámci svých možností s Ginou hrál.


Dělám to stejně. Ať už jde o nové členy nebo psy na hlídání. Tím, že je přivedu domů a tam je představím, dávám všem najevo,že to je moje rozhodnutí, je pod mým křídlem a od teď tu bude bydlet a basta. Samozřejmě tohle vychází z toho, že domácí osazenstvo je zvyklé moje basta fidli respektovat. Ale opačně kdyby nerespektovalo,tak by pak nefungovalo ani nějaký opatrný seznamování jinde

Sardullah
Sardullah 28.08.2024, 21:28:31 xxx.xxx.221.216

No ono je to vlastně takový zvláštní, když se nad tím zamyslím… nikdy bych nedovolila návštěvě, aby k mým Sárinám… k ovčandě i berberce.. přišli na návštěvu se štěnětem, ale nikdy jsem neměla ani zrnko pochybnosti, že by mohlo být ublíženi našemu štěněti resp. štěněti, které přinesu já.

Vždycky mi přijde, a teď beru v úvahu jen moje radikální psy, že je kurňa rozdíl mezi “naše” a “cizí” a je šumák jestli je to dítě nebo štěně nebo kotě nebo….

Sarah01
Sarah01 29.08.2024, 09:14:58 xxx.xxx.11.197
Sardullah:

Holky, tak já to teda dělám úplně blbě. Štěndo přinesu dom ke služebně staršímu psu…teda nejdříve nechám štěndo trochu rozkoukat na dvorku bez druhého psa a pak hned seznamuju “tak Asto, tohle je naše nové mimi a jmenuje se Alík” a Asta, protože není debul a ví, že teda to není návštěva resp. cizí pes, ale je to naše, tak štěňátko nesežere, nezahrdlí…a dle toho, jakou mám zrovínka Astu, tak samozřejmě očmuchá a tak a pak si buď hraje a nebo štěně více či méně ignoruje. 

A co se týče soužití…mě přijde, že to tak nějak fackuju za provozu. Samozřejmě se štěndětem chodím ven i extra a i v tandemu s druhým psem…přijde mi, že jde hlavně o to hlídat, aby štěně měrou nepřiměřenou neobtěžovalo staršího psa…což u nás dá služebně starší pes najevo dost jasně…sebere se a odchází a prej “teď se s ním zase morduj ty, když jsi si to pořídila” a samozřejmě naopak dávám pozor, aby služebně starší pes štěně nějak nešikanoval. No a pak se teda snažím být v rámci možností a potřeb psů spravedlivá a rozdávat přiměřeně oběma mojí pozornost.

Já samozřejmě nemám zkušenost s xyxyxy psů, ale i když mám doma fenu “Xenu bojovnici, nechovající lásku ke psům a potenciálně nebezpečnou i cizím štěňatům”, tak prostě “naše” štěně je něco jiného…je to nový člen rodiny a feny ho vždycky zahrnuly do množiny objektů, které chrání, hlídají…prostě stejně, jako když si domů z porodnice přivezu mimčo.

O psech-samcích…tak o těch mých se nezmiňuju, protože všichni moji kluci mají rádi psy a nové štěně “no juchůůůů..štěnítko”…akorát dědeček Jack, když k němu přišla malá Gina, tak už to teda na nějaký mordování a lítání nebylo…ale i on si ještě v rámci svých možností s Ginou hrál.


Taky to tak dělám, ale po zkušenostech raději počkám, až se ti domácí trochu uklidní z té náhlé radosti, že jsem přijela a něco nebo někoho přivezla. 😀


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.