Dneska jsem se nahrnula do stáje, připravila cajky, došla pro kobylu, čistím, čístím a zírám…má tři štípance ten největší je do dlaně právě za lopatkou v cestě podbřišníku… ….🤪 Takže dneska nejezdit. Šla se jen proběhnout do haly.
Ke štípancům, jsou hodně plastické, ohraničené, prostě lepanec jako prase, uprostřed je jakoby stroupek- má to na boku, na krku a za lopatkou, trochu ze spodu, je fakt mohutný. když se kobyla opotí nebo je mokrá, je to suché, prostě to má jinou barvu než celej kůň. Kobyla je různě , skoro denně naspejovaná octem, Topvetem, Ultrashildem, pravidelně po práci koupaná a znova řádně nastříkaná- nešetřím… teď je pravda, že jsem byla dva dny pryč, ale než šla v neděli do výběhu, byla v repelentu skoro vykoupaná. Chápu, že se úplně hmyzáků nezbavíme. Síťovku na výběh už mám, ještě jí ale neměla, a jela jsem pryč tak jsem to nechala být , používám jen na ježdění, po ježdění je celá pod ní mokrá … o ochranu ale nejde, chci se zeptat, zda má někdo taky takové “štípance” a od čeho to může být (představuju si nejméně upíra- snad to neni fakt netopýr, jsou někdy i přes noc venku) nebo je kobyla alergik a reaguje na určitý hmyz. Ten střed jsem jí mázla Betadinou a ještě před tím oblila neředěným octem-mě na štípanec vosou ocet taky dělá dobře.
jen jsem je dneska opomněla vyfotit-furt za chvilku, za chvilku a ve finále prd, tak zítra
Napadá mě jen jestli nemáte někde ve výběhu sršní hnízdo/hnízda. Po sršních jsem měla v místě vpichu fakt krátery do kůže, to by mi tak odpovídalo. No a i ten rozsah štípance by na to odpovídal.
jj manžel byl nedávno pobodaný sršni a místa vpichu mu znekrotizovala🤔
výběh sbírám od bobků, občas hledám třásně , ohlávku, třásně i s ohlávkou a ničeho jsem si, krom lísky a oříšků za výběhem, nevšimla…tak si to dneska zopáknu, stejně to asi zplasklý nebude….oříšky už jsou akorát.😉
Můj kůň měl tyhle rozlitý štípance taky, dokud jsem nezačala používat SPUTOP SPOT ON. Mouchy na ní sice lezou dál, ale tyhle humusárny se jí už nedějou a je ze všech koní nejmíň sežraní. Používám jen tohle plus na místa bez srsti kokosák s tea tree olejem, ale je třeba nepřehnat koncentraci.
Mno, jako oteklý, různě boulovatý kůň v hmyzí sezóně je u nás norma, bohužel.
Madam jakožto lehký muchař oteče skoro po všem, ale mám vypozorované, že ty nejhorší největší a nejoteklejší kousnce jsou od těch nejmenších mrch. Asi jsou více jedovaté čičo. Nehledejte sršně, na takovéhle boule stačí obyčejný pakomárec.
A o “účinku” repelentů bych mohla psát eseje … ty nejleší zvládnou tak 1,5 - 2 hodiny, víc ani ťuk a místa, kde kůň pošplíchaný není, tak tam mají minikurvy (omlouvám se za výraz, ale pakomárec je moc milé slovo, pro ty mrchy) hody.
Zrovna tady si můžu blahopřát, že máme koně na místě, kde tyhle potvory nejsou. Máme mizernou trávu, mrazovou kotlinu, jsme vyložení na větru, že to bere střechy i s pokrývačema, jsme na skále, takže se tu neudrží žádná voda a ani nikdy žádný zdroj vody mít nebudem, na druhou stranu si poslední dobou říkám, že díky naprosté absenci hmyzu se nám to sakra vyplatí… Přemýšlím, že si koupím ve slevě muchaře, až budu shánět koně. Hodím ho pod záclonu a budu vysmátá.
My říkáme (a už jsem to tu taky viděla) pičurky. Nebo taky s oblibou (převzato ze Sibiře) říkáme “gnus”.
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 22.08.2024, 12:10:57
Aspoň se vám neschvátí poníci 😀
A propo, kůň je původně stepní zvíře, které bývalo na větrno a chudé trávníky zvyklé….to jen my lidi žijeme v zajetí zelené krajiny ze spořiče Windows 😀
Zkoušel jste někdo ta citlivá místa namazat jílem? Rozpatlala bych jíl s nějakým mastným repelentem a lupho mezi nohy… To je dost neproniknutelná záležitost a při tom, jak určité typy bahýnka umějí na koních bezpečně ulpět si říkám, že by snad šlo vychytat konzistenci a složení tak, aby to toho koně dostatečně “umazalo”, aby to trochu chránilo.
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 22.08.2024, 12:19:54
Nefunguje. Já letos začínala na měsíčkový vazelíně, pak někdy v květnu nastoupila silnější garda, tak jsem nasadila růžovku no a začátkem prádznin už ani ta nestačila. Říkám, kokosák s trochu tea tree a mazat s maximálním rozestupem ob den.
Když ta vazelína je jen tuk, tj. když se nahřeje, tak steče. Na intimních partiích se nahřeje hned, na těch vystavených slunci ještě rychleji.
Předpokládám, že jíl se na intimních partiích taky neudrží zrovna lehce, ale zase kdyby aspoň “ušpinil” a těm pičurkám se ten jílový prach lepil na pařátky a sosáky, ještě ve spolupráci s klidně repelentem a nebo klidně i tou vazelínou… no jen mě to tak napadlo, že prostě některá zvířata ty bahenní lázně proti pičurkám využívají, tak by mohl i koník.
Jíl aby držel na vemínku - no nevím, máme ho tu požehnaně, opravdu blbě se to z koní dostává, ale na intimních partiích nikdá není taková vrstva, aby to minikurvy odradilo. Ona to musí být opravdu krusta a jak si to mezi nožkama šuchocou, tak se to odrolí a nějaký prach a špína opravdu zábrana není.
Kokosák je fakt, pokud nemáte alergika jako je Madam - po aplikaci byla opuchlá více než po kousancích, pouze na místech namazání - takže ten jsem musela vyřadit. Stejně tak i olejové tonikum od TopVetu a další různé preparáty - no po 7 letech už mám ustálenou kosmetiku. A samozřejmě, že má Madam o hodně větší necesér než já 😀 o finanční stránce ani nemluvím 😀
No a co záclonové kalhoty? Vemínko je zrovna taková blbá intimní partie, to je pravda, ale takhle by se to dalo vyřešit. Normálně gumu kolem břicha ve slabinách, kolem kořenu ocasu a kolem každé nohy a jinak všechno zakryté v takovém “balonovém” střihu… hucul by si mohl zvyknout 🙂
Co já jsem čítávala muchařské litanie dříve, tak platilo, že jediná spolehlivá ochrana je muchařská deka. A začít s ní ještě než začnou pičury lítat a skončit až v mrazu.