Zkoušel jste někdo krmit nebo přidávat ke krmení fenykl? V literatuře se fenykl nezamítá ani nepodporuje. Jestli to někdo zkoušel, tak výsledky by mne velice zajímaly.
Kmín v kysaném zlí projde kvašením,ale kmín se dá použít i neupravený.Třeba při pálení žáhy lze rozkousat kmín.Fenykl,co vím o jeho léčivých účincích,tak se všude doporučuje jako čaj.Rozdrcený na prášek a rozmíchaný v mléce,nejčastěji se doporučuje podrtit,zalít vařící vodou a nechat 10 min.vyluhovat.A ještě co si pamatuji je,že se dělá tinktura z čerstvé natě,která se používá do žaludečních směsí.Ale jestli by bylo vhodné podávat nať králíkům to nevím.Zkoušet to nebudu.Vystačím si s černobylem,vrbou,smrkem,borovicí,ořechovými,ostružinovými,malinovými listy.Tedy s tím,co mně roste u domu.
Doron, to není fenyklová nať, ale hlíza, ty se pětují právě na saláty. Sama mám recept králík na fenyklu - což je poněkud obráceně😜 než je dotaz. Ano, fenykl je na prdíky a to by asi bylo pro králíky dobré, kdyby to jedli, třeba po trochách do krmení. Nemusí se dělat odvar, když jsem měla žloutenku a to je nadýmání úporné, žvýkala jsem semena imrvere.
Poněkud pozdě, ale třeba to někomu pomůže - svému zakrslému králíkovi dávám fenykl (nať a trochu!) občas k snídani či večeři k dalším bylinkám. Stejně jako kopr (ten fenykl jsem koupil omylem místo kopru) ho miluje. Jestli to má nějaké účinky na zdraví ale netuším, zatím naštěstí žádný problém se zdravím neměl.
Fenykl králíkům rozhodně ano, především kojícím samicím.
vhodně působí na zažívací ústrojí a nasládlá chuť z něj činní oblíbenou bylinku. Kromě silic obsahuje vitaminy A,B,C a některé minerální soli. Tiší křeče, povzbuzuje chuť a podporuje trávení, posiluje tvorbu mléka a podporuje vykašlávání při kašli a bronchitidě. Směs anýzu, fenyklu a kmínu je nejlepší kombinací pro zažívací trakt. Používáme při změně krmení, přechodu na zelené krmení u mláďat nebo na jaře. Vhodné podávat samicím s mláďaty.