Aktuálně: 4 087 inzerátů199 258 diskuzních příspěvků18 097 uživatelů

Sbírání a žraní jídla venku

megi-the-pes
megi-the-pes (3086 příspěvků) 21.08.2024, 10:02:14 xxx.xxx.124.61

něco, co neutralizuje pachy, ocet
ředěný
jako bonus to zabije kvasinky 😀 
nebo kočkolit, ten obyčejný
jak psa umýt v kočkolitu, nevím
být to čivava, tak by se dala zavřít do kočičího wc 😀

efe
efe (1485 příspěvků) 21.08.2024, 10:29:20 xxx.xxx.155.192

Eliška naštěstí venku ochutnává jen koňský houna (když jsem pomalá) a jednou vzala do huby nějaký obal od sušenky, ale kupodivu ho celkem rychle dobrovolně pustila. 

Problém je spíš doma, kdy ukradne něco, co nesmí, na hraní a problém je to proto, že ona ty věci nejen kouše, ale taky žere. Např. oblíbené jsou páníčkovy látkové kapesníky, které se hošánek učil uklízet z dosahu snad měsíc 🙄 A já pak opakovaně tahala ze psa kapesníky, ale z druhýho konce, že… 

Ona má vůbec trochu problém si připustit, že skončilo období “dělám si co chci”, do půl roku rostla jak dříví v lese a v dočasce si taky jela svůj program a najednou se po ní chce, aby poslouchala. Takže velkej údiv, občas, když přitvrdím argumenty, tak si i vrkne, ale zlepšuje se.  Velkou výhodou je obří žravost, kterou podědila po mopsovi.

Zrzavci
Zrzavci (3414 příspěvků) 21.08.2024, 13:25:12 xxx.xxx.226.62

Já zatím jen probíhám a tak nevím, co všechno tu padlo, ale zrovna si shodou okoloností sepisuju pomalu článek do nový knížky na tohle téma - jestli ho stihnu dopsat, ale za mě  je to o:

Zevšeobecnění

četnosti cvičení

trpělivosti majitele.

 Štěně, které se to učí, stejně jako pes sekáčový potřebují tyhle tři věci při učení nejvíc.

Vždy cvičím nejdřív doma úplně na všechny způsoby, co mne napadnou a jako vždy od nejlehčího začínáme - takže mi od linky nejdřív klidně upadne třeba papírek a vedu psa k tomu, že co spadlo ho nezajímá. Pak mi spadne něco, co je sice jídlo ale není v kurzu  klidně cibule, brambora, pak třeba houska (to třeba u naší Tali bylo až na posledním místě, protože  pečivo a chleba je pro ni vysoká odměna), piškot a tak to prostě zvedám tu atraktivitu (u štěnda je výhoda, že když dám celou housku, tak to nestihne zhltnout, na rozdíl od hovada flekatýho, který klidně vdechne večeři i s miskou, kterou následně jen vykrkne zpět do prostoru 😀 , pak hážu buřta, maso, kosti z polívky….. když se tohle povede, tak to stejné postupně zase od nejnižší atraktivity různě odkládám po bytě. Pak začne nácvik přecházení- kdy třeba do předsíně rozmístim kosti, chleba, buřta a různě kolem toho a přes to se psem chodím, sem a tam, pak ho přivolávám, prostě simuluju tak , jak to potká venku. klidně dám obal od sýra, který může potkat někde u popelnic /mimochodem důsledně učím, že k popelnicím se nesmí!/ a dám do toho ještě kousek sýra - je to fajn, psa to bude zajímat, ale nedostane se k tomu. klidně dám na zem pytel s odpadky. prostě opravdu simuluju to, co bude venku. S jednou výjimkou, to je jasný, houna po předsíni nepokládám, to je jinej levl. No a pak tohle přenesu ven, kde pracuju pochopitelně se psem jištěným na vodítku. A zase to jedem od nejníž po nejvýš, hraju si s tím, co kde rozložím. Klidně si to připravím a pak tam psa zavedu, klidně požádám děti, co si venku hrajou, aby mi asistovali a rozložily to tam ony /a pak se sejde tábor dětí a čeká co bude 😀/. prostě se snažím zevšeobecnit prostředí a to, co v něm pes najde. Protože - ano jsou tací, kteří pochopí poměrně hned a pak jsou exprtky, kde je to o tom, že housku teda minu, tu sme probíraly, ale květák jsme neprobíraly, takže ten sežeru, ten můžu………. A jsou exprtky, kde ani košík nepomůže :-/, ani pevný kovový jištěný košík nepomůže. Nám pomohlo až přestěhování do lesů, luhů a hájů, protože věřím, že být stále v Prahé, kde na každým metru je bordel od lidí co hází odpadky z oken, tak to s Tali nezvládneme nikdy. 

efe
efe (1485 příspěvků) 21.08.2024, 14:26:30 xxx.xxx.155.192
»
Odpověď na příspěvek uživatele Zrzavci z 21.08.2024, 13:25:12

A teď mi povězte, jak to cvičíte se smečkou tří? Nejdřív, předpokládám, s každým zvlášť a pak i společně? Protože, co si budem, jak jsou spolu, tak k tomu sebeovládání přichází taky soupeření a co kdyby to ten druhej nebo třetí sebral rychleji, než já. A pak taky šarvátky.

Zrzavci
Zrzavci (3414 příspěvků) 21.08.2024, 14:39:40 xxx.xxx.226.62
»
Odpověď na příspěvek uživatele efe z 21.08.2024, 14:26:30

Ano nejdřív postupně a pak pohromadě. Máme taky hru - dávej pozor - kdy pak je před psem třeba pamlsek na židli, každý má svou židli a na ni hlídá pamlsek. Někdy je vyzvu hromadně, někdy postupně. I při krmení je to o postupném uvolnění, aby šel dotyčný k misce.Občas mi do toho hází vidle kocour, který si sice umí na povel sednout, ale je to zmetek pekelná, výdrž téměř nula.  Hra dávej pozor se hraje i před mým odchodem, kdy každý na svůj pelíšek dostane pamlsky - ať už volně a nebo nejoblíbenějš v krabičce nějaký, musí na to dávat pozor a vezmou si to, až když mezi dveřma řeknu, že můžou. Tohle cvičím hodně. Cvičím i pamlsky na jméno, taky mám naučeno NENI TVOJE! , neb známe jednu, která udělá klidně kobří kličku a byla by schopná to vdechnou klidně i na dálku, ten pamlsek druhýho. Tohle já s nima vlastně hraju hodně.  Hodně jsem s Tali dělala doma fakt ten simulátor, kdy po předsíni pohozená kost, velká patka chleba, různý krabičky od jídla….všechno ve velikosti, aby to nezhltla mimochodem, až kolem toho poběží. Byla třeba odložená v pokoji a já ji přes tu předsíň přivolávala k sobě do kůchně. Nebo oba pak už. U ní teda hodně pomáhalo to, že Rumíček je rád vzorem, takže on do toho nešel, naopak ukazoval, jak je to správně. 

edit na odstavec neni čas.

Ph (neregistrovaný) 21.08.2024, 22:45:52 xxx:xxx.3282:7176

Zrzavci, nechci  Vam brat idealy - ale tohle nepodstoupi 98% majitelu psa 😏 A presne jak pisete -pro fakt pazravce  - tam to stejne nemaka 😇mechanická zabrana - ano… nebo zmena prostredi…Pro me je to stejne samoodmenovaci cvik jako zver. Proste - nesmi utect.   V tom je to ten stejny princip. Vyhasnuti jen tam, kde zajem neni az takovy….

Netrenuju to rozhodne takto sofistikovane a cilene ( vlastne vubec), mam smecku - a u nas zase vsechno, co spadne na zem v kuchyni - je pro psy -pokud nereknu jinak. Plus - vsichni  zerou ze zeme venku - protoze stopuji na zradlo. A stejne casem ovladam, jestli (ne)sezerou nejaky hnus.  V me pritomnosti. Nemam iluze o tom, ze kdyz u toho nejsem / nevidim to - ze nenastane anarchie 😀( vlastne mam i dost dukazu o tom 😂

Slibujete bezpeci bez vlivu psovoda?  tak tenhle vycvik probiha uplne jinak 🤣

Zrzavci
Zrzavci (3414 příspěvků) 22.08.2024, 07:08:33 xxx.xxx.226.62
»
Odpověď na příspěvek uživatele Ph z 21.08.2024, 22:45:52

Jasný, málokomu se do toho bude chtít jít, já jsem v tomhle urputná, musela jsem být, když jsme žili v Prahé, na sídlišti, kde určité národnosti poté co se sem přesunuly bohužel začly dělat na sídlišti neskutečnej bordel. Takže pro mě je jednou z priorit naučit psa, že pod balkony a k  popelnicím se prostě nechodí a co nejvíc ošéfovat ten bufet. Povětšinou - až na jednu flekatou výjimku se mi to povedlo. U ní to ale bylo hodně zvláštní, původně to tak hrozný nebylo, ona si podle mne tím něco kompenzovala. Ale ona je opravdu pro mne v tomhle extrém. Bubiška, když jsem ji přivezla z útulku byla taky bufetprofi a kradačka jídla v domácnosti a povedlo se mi to. Od prvního momentu bylo tohle jedna z věcí, na který jsem se zaměřila s urputností picbůma. Přivolání a bufet a nekradení jídla. Byla jsem pak na ni pyšná, na babičku vižlí. 

Jsou psi, kde to nemusím trénovat takhle dodetailu, jak jsem psala, ale třeba s Tali jsem opravdu musela. Ona neumí moc zevšeobecnit. A vlastně mě na to tehdy připravila právě útulková Bubinka, že jsem si vyšlapala tuhle cestu, jak na to toho psa připravit doma a pak to prostě jako u všeho přenést ven. Psi, co jsem měla od štěněte, tam to bylo na pohodu.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.