Aktuálně: 4 087 inzerátů199 261 diskuzních příspěvků18 097 uživatelů

Agresivní vosy

kometa
kometa (5537 příspěvků) 21.08.2024, 16:21:31 xxx.xxx.147.163
»
Odpověď na příspěvek uživatele Tom50 z 21.08.2024, 14:38:12

Jako učitelka byste měla vědět, že CO2 je pro život nezbytný a dokonce bez něj by život nebyl, nebo ne takový, jehož součástí jsme i my.

Samozřejmě, že to vím, Já jenom rozporovala, že přežvýkavci skleníkové plyny neprdí, alébrž krkají. To je to, oč tu běží.

A klidně se vraťte k vosám - zase jste byl první, kdo odbočil od tématu.

MS (neregistrovaný) 21.08.2024, 17:41:35 xxx.xxx.105.142

Ochrana přírody je chválihodná činnost. Ovšem někdy ta ochrana probíhá dosti groteskním způsobem. Viděl jsem tyto ochránce pobíhat po louce a likvidovat herbicidy tzv. invazivní rostliny. Jakoby snad bylo reálné ke trvale zlikvidovat. Položme si otázku co vlastně chráníme? Drtivá většina chráněných lokalit v ČR vznikla přímo v důsledku hospodaření člověka. Vlastně člověka hospodáře i potřebují pro své udržení a zachování druhové rozmanitosti. Jenže hospodář již jaksi není, tak se to řeší dotačními ovečkami a kozičkami apod… Jaktože největší druhová rozmanitost je na územích druhotně pozměněných lidskou činností?

drvodelkafialova
drvodelkafialova (1135 příspěvků) 23.08.2024, 10:54:08 xxx.xxx.102.28

Ona také není vosa jako vosa a ne každý tvz invazivní druh musí být automaticky škodlivý. 

Pěstujeme hodně zeleniny a snažím se používat jen minimum pesticidů.  Hlavně ve foliácích využívám především různé parazitické organismy. Něco nakupuju, ale už několik let nám proti mšicím pomáhá migrant z teplejších krajin - Vosík francouzský. Je to mírný, štíhlý elegán, který bydlí v zajímavých plochých hnízdech. 

Díky vzájemné toleranci máme fóliáky bez mšic.

Neútočí ani v blízkost hnízda, denně pod nimi procházím. Je jen velmi málo jedovatý, i když vás bodne je to na úrovni komára.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
drvodelkafialova
drvodelkafialova (1135 příspěvků) 23.08.2024, 17:21:11 xxx.xxx.171.125

Ještě dodám k vosíkům. Já pořád přemýšlím, proč u nás na zahradě nemám vosy a v sadu ano. Mám dojem, že za to vděčíme právě vosíkům. Na jaře mladé matky vosíků, narozdíl od vos , spolupracují při stavbě prvního hnízda a nejspíš společně dokáží i likvidovat konkurenci v podobě mladých matek vos. Na jaře mají převahu. Potom se rozstěhují na několik hnízd, každá matka má své vlastní.   V létě kolonie vosíků mají jen pár desítek členů a žádné problémy nepůsobí, díky mírné povaze. Navíc jim nechávám k dispozici hrozný vína, které vlastně nikomu nechutná. Tak se vlastně elegantně zbavíme i mnohem otravnějších vos. Přiléhá jen sem tam pár jedinců.

Obrázek
Tom50
Tom50 (873 příspěvků) 23.08.2024, 20:49:00 xxx.xxx.139.241

Na likvidaci vos vosíky nevěřím. Zase nedávejme této havěti aureolu.

Ale že jsou neagresivní je pravda. Musely se tu zbourat takové staré kůlny. Měly střechu z asfaltové lepenky, ovšem položené na prkna bez osámování. Tudíž bylo mezi prkny spoustu místa. Mohla tam vzniknout obrovská kolnie vosíků, snad 500 hnízd. A přitom je vosík chráněný! Byli tu prostě všude, i v kontejnerech na papír a plast, které se vyvážejí snad jen jednou za 2 týdny, lidi se toho báli.

Když chlapi bourali kolny, myslel jsem si, že je vybavím kuklami, ale nebylo potřeba. Neuvěřitelné a kdybych to neviděl…

Od té doby tu vosík sice není vzácný, ale rapidně jich ubylo. Invaze vos tu byla i se spoustou vosíků, když ve starých kolnách měli nadbytek místa na hnízdečka, vloni už vosíci skoro nebyli a nebyly ani vosy. Prostě za 7 let v tomto místě souvislost s počtem vosíků a vos nejde nijak pozorovat.

A i ty mšice a vosíci mi zní dost nevěrohodně, pozorovala jste jak loví vosíci ty mšice nebo jejich vajíčka? Já v životě neviděl vosu, že by nesla housenku, mouchu nebo nějakého jiného hmyzáka. Včelu, ale nic jiného a nebo okusují syrové maso když se k němu dostanou. Vosy jsou údajně užitečné, vědci to tvrdí, ve školách se to učí, ale já žádnou pozitivní vlastnost na existenci vos nevidím.

drvodelkafialova
drvodelkafialova (1135 příspěvků) 23.08.2024, 21:38:54 xxx.xxx.171.125

Vlastně máte pravdu, přímý útok jsem neviděla. Ale na druhou stranu, tam kde mám hnízda vosíků, nemám mšice ani molice. Vídám je běhat po listech a stoncích, takže dost možná obírají ta vajíčka. 

Že likvidují vosy jsem sice neviděla, ale nacházím malá , opuštěná hnízda vos, nicméně třeba je to náhoda. Každopádně vosíky neničím. 😀

Tom50
Tom50 (873 příspěvků) 23.08.2024, 23:22:10 xxx.xxx.139.241

Neničit vosíky je správné a vlastně jsou hájení a pro nic za nic to hájení asi není, nevím. Vychovali mě, že nemám ničit nic, co mě neohrožuje.

Spousta opuštěných malých vosích “balónků” je údajně důsledek soubojů vosích královen o teritorium. Možná je ze stejného důvodu ničí i sršně. Nevím ale jak je to doopravdy.

Že vosy nejsou k ničemu si myslím proto, že v letech bez vos se nic neděje. Není méně nějaké úrody, že by jako nezničily nějaké škůdce plodin a tím by nastala nějaká potíž. Ne, vosy jsou prostě zbytečné a roky bez nich jsou důkazem jejich zbytečnosti.

Chápu jak politicky nekorektní je tvrzení, že je něco zbytečné. Mimochodem, poslední bobři byli na našem území vyhubeni za Rožumberka Petra Voka. Co se tak strašně drastického dělo s naší zemí několik set let absence bobra na našem území? Já bych dal ochráncům přírody, kteří sem v 70 letech na Bečvu opět vysadili bobra z Pobaltí, k úhradě všechny zbytečně zničené stromy. Jednou se to stane, že kdo iniciuje a prosadí nějaký zákon, bude trestně zodpovědný za škody, který ten zákon přinese. Dřív klid a pořádek nebude. Sice si to myslím spoustu let, veřejně to ale už říká například profesor Staněk a ten dokonce tvrdí, že jestli se tohle urychleně nezavede, je do pár let s Atlantickou civilizací ámen.

Jen tak naokraj, několik století na našem území nežil vlk, vadilo to něčemu? Stačí se podívat co tropí divočáci a strašné je to na Slovensku s chráněnými medvědy. Koho chrání tyto antilidové zákony? Co je cílem této ochrany? Likvidace lidí? Na Slovensku se to zdá a divočáci u nás ještě neskončili, teprve to pořádně začne!

goro
goro (324 příspěvků) 24.08.2024, 09:27:09 xxx.xxx.199.128

No k medveďom na Slovensku by som sa nerád ozval, pretože sa mi otvára kudla vo vrecku   kým to boli len zničené včelie úle v podhorí, tak  sme boli poučení, že nemáme liezť do teritória a životného priestoru medveďa, že ho provokujeme   …dnes lezie medveď  do dedín aj do miest a nik mu nevysvetľuje že je to náš živitný priestor, naše teritórium..😳

Ale chcel som vlastne o osach (len ma ako obyčajne strhol Tom 😉)  teda osobne som pozoroval, že niekedy má úbytok ôs na svedomí aj sršeň… totiž manželka nerada zbiera paduté prasknuté slivky (švestky), lebo sú na ich skoro vždy osy… no  a tak to používame ako “pasce” na osy…sršne totiž chodia na popadané slivky ako do komory, vždy najdu osu, ktorá je nielen zaujatá prácou ale časo aj opitá a bezmocná… ja som rád, že sršne lovia osy a dajú včelám pokoj, včely sú radi a sršne tiež….tak to má byť, všetci by mali byť spokojní a štastní 😅😅😅…

drvodelkafialova
drvodelkafialova (1135 příspěvků) 24.08.2024, 09:35:01 xxx.xxx.102.28

Já se včera snažila vyfotit ty hrozny, co je nechávám jako krmítko.  Jsou plné hmyzu všeho druhu a právě sršni tam chodí lovit, jednoznačně upřednostňují vosy. To jsem moc chtěla natočit, ale bohužel nezadařilo se. Vždycky vosu šikovně čapne a ukousne jí hlavu. 

U úlů sršně nevidím, asi dokud nedojdou vosy bude klid. 

tom4
tom4 (104 příspěvků) 31.08.2024, 08:39:25 xxx:xxx.144a:aacd

Tak u nás vosy zmizely a je to jednoznačně tím, že u souseda se rozrostlo hnízdo sršňů, obývajících dutou jabloň. Včera v podvečer jsem se na ně šel podívat. Už 2m od stromu je slyšet temné hučení. Neodolal jsem a položil ruku na kmen, zda celý rezonuje . To ne, ale hučení se změnilo , tak jsem raději vyklidil pole. Musím potvrdit, že sršně jsou klidná a mírumilovná stvoření, stál jsem metr od vletového otvoru a vůbec jsem je nezajímal.

goro
goro (324 příspěvků) 31.08.2024, 08:50:27 xxx.xxx.199.128

Pri chate mali sršne hniezdo v starej dutej slivke, tiež v kmeni a bolo 1 m od nášho kompostoviska, kde sme chodili každý deň s odpadom a celé roky nikoho sršne nenapadli…. Ale keď som pomáhal odstraňovať kamarátovi zo štítu jeho chaty živé hniezdo sršňov bodlo ma ich aj zo 5… hold domov si brániť dokážu… tvoj “ústup" bol rozumné rozhodnutie…


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.