Aktuálně: 4 131 inzerátů198 473 diskuzních příspěvků18 082 uživatelů

Agresivní vosy

Bobřík (neregistrovaný) 19.08.2024, 13:09:41 xxx.xxx.184.122

Tak jsem četl že do dvou týdnů budou vosy sakra agresivní, až jim dojde přirozená potrava. Letos je vosí rok, všude jich je mrak. Jak se na toto připravit? Jsem alergik na včelu, vosu nemám ozkoušenou ale bojím se. Jaký je životní  cyklus vosy, kdy dospělci uhynou?

MS (neregistrovaný) 19.08.2024, 13:18:49 xxx.xxx.47.194

Neřešte to. V médiích pořád něčím straší. Jednou přemnoženými hraboši, podruhé vosami, pak zase tisíciletým suchem atd… Zadruhé je to spíše lokální problém. U nás je vos málo, zato sršnů hodně. 

Janae (neregistrovaný) 19.08.2024, 13:20:07 xxx.xxx.160.6
»
Odpověď na příspěvek uživatele Bobřík z 19.08.2024, 13:09:41

Teď jsem to zrovna zkoumala, některé druhy vos už jsou na útlumu a hynou, bohužel vosa obecná  a útočná, to jsou ty co teď všude prudí, hynou až v listopadu (dle počasí).

Jedno vosí hnízdo se nám povedlo najít a zničit, ale druhé je na takovém místě, že vystříkat není možné. Zatím jsme zkusili promíchat jed na mravence s cukrem, to jim chutná, tak uvidíme. Ale vos tímto dost ubylo. Ale pozor na včely, jsou blanokřídlé stejně jako mravenci a vosy, tak ať neotrávíte i ty.

Prý se mají brzy z jara lapače na na vosy, aby se pochytaly královny a tím eliminovala hnízda v okolí. 

Janae (neregistrovaný) 19.08.2024, 13:21:36 xxx.xxx.160.6
MS:

Neřešte to. V médiích pořád něčím straší. Jednou přemnoženými hraboši, podruhé vosami, pak zase tisíciletým suchem atd… Zadruhé je to spíše lokální problém. U nás je vos málo, zato sršnů hodně. 


Sršně bych brala, ty jsme měli předchozí roky přímo na půdě a nikde ani vosa. Sršni jsou fajn, neútočí.

Letos sršně aby pohledal a všude vosy.

sharingan
sharingan (133 příspěvků) 19.08.2024, 13:34:11 xxx.xxx.186.2
»
Odpověď na příspěvek uživatele Bobřík z 19.08.2024, 13:09:41

Zdravím. Po mnoha a mnoha letech jsem letos během terénních prací opět inkasoval i ta vosí žihadla, opravdu je u nás vos letos dosti. Na včelu jsem mírně alergický (neumírám, ale okolí vpichu mi silně nateče a setrvá tak několik dní, pěknej vopruz). Vosí žihadla u mě úplně v pohodě. Srovnatelné s komářím štípancem. U komára svědí, u vosy bolí, ale intenzita obdobná. Hodinu po bodnutí vosou už o tom ani nevím.

Hnízda mám i na zahradě a okolí, zatím mě však nic nenutilo jim vyhlásit genocidu.

MS (neregistrovaný) 19.08.2024, 14:01:00 xxx.xxx.17.68
Janae:

Sršně bych brala, ty jsme měli předchozí roky přímo na půdě a nikde ani vosa. Sršni jsou fajn, neútočí.

Letos sršně aby pohledal a všude vosy.


Oni dokáží spoustu vos zlikvidovat, bohužel i nějaké ty včely. Krouží tam celý den a semtam nějakou neopatrnou čapnou. Je neuvěřitelné kolik hmyzu jedno hnízdo uloví za den.

Anonymní (neregistrovaný) 19.08.2024, 14:12:27 xxx.xxx.160.6
MS:

Oni dokáží spoustu vos zlikvidovat, bohužel i nějaké ty včely. Krouží tam celý den a semtam nějakou neopatrnou čapnou. Je neuvěřitelné kolik hmyzu jedno hnízdo uloví za den.


Jo, manžel jeden rok stál u úlů se sítkou v ruce a vyhlásil sršňům válku. Ale zdravé včelstvo neohrozí.

tom4
tom4 (104 příspěvků) 19.08.2024, 16:09:24 xxx:xxx.b69c:f68a

Ano, taky jsme měli roky hnízdo sršňů hned na dvoře v dřevníku a nevadili jsme si. Zato vosy, ty Vám nedají pokoj, jak si sednete s něčím na zahradu, kafe, pivo, hned otravují

Tom50
Tom50 (854 příspěvků) 19.08.2024, 21:54:23 xxx.xxx.139.241

Všiml jsem si, že vos rapidně ubylo. Až od letoška (nastudoval jsem si ze zoufalství z vosí invaze), že tu máme 5 druhů vos a teď někdo píše, že do podzima vytrvávají jen dva druhy a ty tři zmizí už v létě. Tak to je skutečná příčina úbytku vos a ne můj boj s nimi.

Za mého dětství u nás a i v jiných vsích, kde jsme navštěvovali příbuzné, byla sršeň velmi vzácná a vosí invaze byla rok co rok. První sršeň v životě jsem viděl snad až tak v 10 letech a možná později. A tak se zdá, že bude pravda to o likvidaci vos sršněmi, když je sršní správné množství. Škody od sršní na včelách jsou marginální.

Anonymní (neregistrovaný) 20.08.2024, 08:06:14 xxx.xxx.18.227

Pokud se budete řídit podobnými články, raději rovnou skočte z okna nebo vám hrábne. Bulvár chrlí katastrofy, neštěstí protože je to čtené. Chovejte se jakoby vosy nebyly a uvidíte, že vám bude líp. Na mě taky dneska vyskočilo toto, tak jsem se tomu akorát zasmál:

https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-maly-stipanec-zadna-bolest-pak-smrt-dalsi-obeti-koutnika-hlasi-italie-40484553#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=abtest247_clanky_podle_okresu_varA&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

Tom50
Tom50 (854 příspěvků) 20.08.2024, 11:15:55 xxx.xxx.139.241

Já si to nepřehraju, protože Seznam svoje tendenčně progresivní kavárenské zprávy zpoplatnil, tak ať si je čtou jiní, já platit za vnucování pražskokavárenské propagandy nebudu. Děláte reklamu? Mají po zpoplatnění ekonomický problém, viďte. Asi nejsem sám kdo jim na to po zpoplatnění z vysoka. Je dobře, že zpoplatnili, aspoň mi už podprahově necpou svojí propagandu.

Také patrně nejste včelař, protože bez ohledu na zveličující novináře a okurkovou sezonu ve včelařství vosy problém jsou a nikdo normální nebo zdravý se jich nebojí.

Ono mi je celé toto vlákno podezřelé když je duplicitní, protože vlákno o vosách tu už je -

https://www.chovzvirat.cz/diskuze/tema/15880-likvidace-vosiho-hnizda/#prispevek174897

Doron
Doron (2345 příspěvků) 20.08.2024, 11:57:34 xxx.xxx.166.104

Vos si nevšímat nejde ! 

Byla jsem s vnoučaty v Krkonoších, úplná apokalypsa.  Všude na na stolech plácačky, pasti, vosy sedaly dětem na obličej, padaly do skleniček s pitím, slétaly se do talířů, jedna paní u našeho stolu dostala žihadlo do jazyka, koupit zmrlinu to vůbec nešlo..  

U nás doma ale dobrý,máme tady sršně a opravdu to asi pomáhá .Tak já si jich vážím, když k nám nějaká vletí opatrně ji vyndám a pustím ven 🙂).

Někde jsem četla, že je dobré umístit na zahradu zmačkanou papírovou tašku, že si to prý pletou se sršním hnízdem a bojí se přiblížit.  Možná blbost, ale každý to u nás v ulici teď dělá,  tak já taky🙂)

Tom50
Tom50 (854 příspěvků) 20.08.2024, 12:47:25 xxx.xxx.139.241

Mě adorace sršní nějak zavání. Podobně jako slibování lékařů a inženýrů z východu. V době, kdy mejnstrýmová média lhala tolikrát by mě nepřekvapilo, že adorace našich sršňů je přípprava na zákaz ničení invazních asijských sršní. Vážně bych se tomu nedivil.

Stačí selský rozum a souvislosti, a ty souvislosti je to, co drtivá většina lidí neumí (nebo nechce) vidět.

Například. 25.7. na Jakuba přestanpou naráz ÚPLNĚ zpívat ptáci. OK, to víme a je to tak odjakživa. Ale ptáci měli přestat zpívat, NE ALE ÚPLNĚ ZMIZET!!!!!! Jediné co vidím jsou straky, sojky, havrani a vrány, ve městech holubi a kavky. V zimě se na krmítkách objeví severští pěvci ze Skandinávie, Finska, Pobaltí, Běloruska, Karélie, tedy severního Ruska. Foltýn určitě zakáže krmítka a vykrmování ptáčků od zavilých nepřátel! Ať si je laskavě švábi živí sami.

Rapidně ubylo hmyzu, některé zdroje tvrdí, že až o 90%. Jestli vosy hlavně žerou hmyz a jeho vývojová stadia, pak nemají co žrát a otravují lidi. Mimochodem, drtivá většina pěvců jsou hmyzožravci. 

Postřiky zemědělců za tím nejsou, EU přece omezila množství ze 2 kg/rok na hektar polí o 20% na 1,6 kg. Jen pro úplnost, to naše zemědělce bolelo (vzalo jim to už tak malou konkurenceschopnost) a Německé zemědělce to zabolelo málo, ti měli spotřebu 14 kilo na hektar a tak jim pořád zbylo 11,2 kg chemine na hektar polí. Holandsko spotřebovávalo 24 kg/ha a ti se smějí. Přitom komunisti lili po polích víc chemie a horší, plné balastních, často jedovatých příměsí. A hmyzu bylo za bolševika “správné” množství, i ptactva a ryb plné řeky a potoky. A tak v chemizaci to být nemůže. V čem to tedy je? Co nebylo před cca 25 - 30 lety? Co ničí ptactvo, hmyz v lesích, kde zavilí zemědělci nestříkají? Co ničí vodní život, že ryby pak nemají co žrát? Splachy to být nemůžou, nyní je chemie v zemědělství méně a hlavně je “čistší”. Co se to vlastně děje?

A tak dále, ale zase jsem napsal moc dlouhý článek, který zejména mladší nečtou celý (ne, že by nechtěli, oni to po třech větách přestanou chápat, je to moc složité na jejich mozky schopné chápat jen ANO/NE, kdo chce tak jedničky a nuly) a tak se nedozvědí nic a nezačnou pochybovat o mejnstrýmových pravdách vnucovaných globalisticky progresivistickou agendou. A to jsem nastínil jen maličký segment ze škály palčivých problémů. Vosy jsou jen důsledkem nějakých příčin.

Za povšimnutí stojí, že chemizaci a jiné vlivy přežívají škůdci a zbytečný protivný hmyz, ony kromě vos, protivných pro občany, letos drtily zemědělce třeba dřepčíci, ale o tom Seznam jistě nepíše. Zemědělec je přece ten, na koho se všechno svede, hlavně na jeho postřiky.

A ano, něco je s tak zvanou přírodou špatně a já se domnívám, že vosy jsou doslova sranda proti tomu, co velmi brzy přijde.

Doron
Doron (2345 příspěvků) 20.08.2024, 13:34:05 xxx.xxx.166.104
»
Odpověď na příspěvek uživatele Tom50 z 20.08.2024, 12:47:25

Zrovna tady mám zahradníka,  takový šikovný mladý kluk ( ten by se Vám líbil), žádný blbec, vystudoval lesnickou, a ten mi říkal před chvílí to samé. Že strašně ubylo hmyzu a ptáků. Já si jenom všimla, že u nás  nejsou letos motýli. 

Vnouček, teprve půjde do školy,  ale chodí do kroužku mladých přírodovědců a je to takový rozumbrada, mě včera žádal abych mu vyhledala sršen obecnou, mandarinskou a asijskou, protože viděl jak sršen odnáší včelu.

Pak s úlevou podle obrázku určil, že to byla sršeň obecná protože: “Až tady bude sršen asijská , to budeme mít,babí, oplavdu vážný ploblém”🙂  

trojAAAcko
trojAAAcko (115 příspěvků) 20.08.2024, 13:56:31 xxx.xxx.3.37
»
Odpověď na příspěvek uživatele Tom50 z 20.08.2024, 12:47:25

S mnoha body souhlasím, ale já osobně bych například ty chemikálie úplně nedával stranou, že nemají na to vliv. Přece jenom ty chemie se za ten čas taky změnily (jako je třeba složení). Upřímně nevím z čeho jsou teď přesně složený, ale bůh ví co v tom taky je a omezením množství od EU to může mít minimální vliv. Nemám to nijak podložené tak to berte spíše jako můj pohled.

Určitě do tich vlivů zařadil invazní druhy kterých taky za ten čas přibylo nejen díky neúmyslným zavlečení, ale také “úmyslným” vypuštěním ze zájmového chovu. Například Mýval Severní který je na seznamu invazních druhů a každý kdo ho uvidí / zahlédne tak by to měl správně hlásit. Mýval Severní u nás nemá přirozené nepřátele a tudíž se mu u nás daří a když si najdete čím si živí tak jsou právě třeba hmyz nebo i třeba vejce ptactva. Má docela široký jídelníček.

Fikovnice
Fikovnice (5715 příspěvků) 20.08.2024, 15:08:21 xxx.xxx.177.249
»
Odpověď na příspěvek uživatele Doron z 20.08.2024, 13:34:05

No to je i to, co stále píšu já. Letos nepřiletěla ani jedna jediná můra!!!

Dříve to za noc bylo i mnoho desítek kusů všech možných druhů. A také by mě moc zajímalo, čím to je.

kometa
kometa (5523 příspěvků) 20.08.2024, 16:38:26 xxx.xxx.147.163
»
Odpověď na příspěvek uživatele Fikovnice z 20.08.2024, 15:08:21

A kde se má ten hmyz rozmnožovat, když se skoro každý kousek zeleně maniakálně seče? Nejen ve městě, ale i u nás na vesnici vrčí každou chvíli sekačky.

Ve Stromovce vybojovali ekologové 10 pásů. Které by se neměly sekat. Zbylo 8 (protože kdo by to objížděl, že jo), což je pořád slušný výsledek.

Tom50
Tom50 (854 příspěvků) 20.08.2024, 16:44:48 xxx.xxx.139.241

Zase nesmysly. Seká se 30 let, hmyz mizí posledních asi 10 let a letos je to už katastrofa. Podle mě je to začátek. Trávu většina hmyzu k rozmnožování nepotřebuje. A ekoteroristy nepotřebuje hmyz tuplem, ti naopak nadělají víc škody než užitku. Tak zvanou přírodu by bylo lepší nechránit. Ekologové jsou jako přisáté pijavice na slonu a ten, když se vyhrabe z bažiny vlastní silou, tak se pijavice tváří, jako že ho vytáhly. A mnozí pošetilci jim to baští a dokonce těm lidským škůdcům fandí.

Napovím, co je jinak než před 25-30 lety? Co tehdy nebylo a je nyní? A opakuju, kdo seká trávu v lesích? Kdo tam stříká prostředky na ochranu rostlin a jinou chemií? Údajně vadí orba, kdo oře v lese? A v lese hmyz taky zmizel.

Orionka (neregistrovaný) 20.08.2024, 17:17:54 xxx.xxx.226.32

Sice se seká třicet let, ale ono hmyzu a motýlů ubyde každý rok trošku. Ne každou chvíli, ale imrvére, čili furt jedou sekačky. Na špenát, tráva nesmí vyrůst víc než 5, 7 cm. 10 už je moc, to už pak malá sekačka nevezme. Musí se dřív než přeroste. Kde jsou louky plně kopretin, kohoutků a smolniček ?

Vosy jsou letos nadměrně agresivní, protože mají hlad. Není ovoce. V normálním roce se “pasou” na spadaném shnilém ovoci. Vlezete pod hrušeň zvednout spadlou hrušku a vyletí 100 vos. Jindy. Letos nic. Mají hlad a zmrzlině prostě neodolají. Řešení - nejíst venku. 

Sršně nejsou agresivní, dokud je neohrožujete. Když v jejich blízkosti potřebujete něco udělat, postůjte chvíli v klidu, zvyknou si a nechají vás být.

Ptáčků jsem měla v zimě na krmítkách dost. Teď vidět nejsou. V listí. Uvidíme, až opadá, co uvidíme. Zdá se, že je i málo jiřiček a ve městě rorýsů.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.