Aktuálně: 4 090 inzerátů199 090 diskuzních příspěvků18 093 uživatelů

Volný chov mníšků na jižní Moravě

Čertin (neregistrovaný) 18.08.2024, 14:24:50 xxx.xxx.252.39

Ahoj, hodně mě fascinuje chov Mníšku šedých na jižní Moravě. Možná víte že se tam jeden chovatel pokouší chovat mníšky volně má otevřenou voliéru a nechává je létat po širém okolí. Byl jste se tam třeba někdo podívat? Rád bych na toto téma rozvinul diskuzi jestli si třeba myslíte že v našich klimatických podmínkách můžou papoušci volně přežívat a množit se. Já se tam chystám, snad ještě letos.    

Alex66
Alex66 (79 příspěvků) 18.08.2024, 23:16:14 xxx:xxx.6db2:bfa

Zdravím, mě to sice nefascinuje ale zajímá mě to hodně. Mníšky jsem léta choval a líbí se mi jejich způsob hnízdění, jinak by mě možná ani nezaujali. Pak jsem choval i mutace ale před třemi lety jsem jejich chov ukončil. Dočetl jsem se na ararauna.cz že už si staví  hnízda i mimo areál farmy kde je dotyčný pán chová. Je to kousek od Hustopečí u Brna kam jezdím do práce. Už delší dobu si říkám že bych se tam zajel podívat ale pořád se nemohu odhodlat. Připadá mi to blbý přijet někde k plotu a dalekohledem očumovat okolí. A taky vím, že tam mají probíhat nějaké kontroly z městského úřadu takže kdoví jestli tam nepřijde nějaký zákaz.

Co se týče vašeho dotazu tak já si myslím že konkrétně tento druh by u nás v pohodě přežil a množil by se. Když si vzpomenu na poslední zimu která ani zimou nebyla tak se mi to zdá logické. 

Obrázek Obrázek
Anonymní (neregistrovaný) 20.08.2024, 08:35:36 xxx.xxx.246.251

Byl jsem tam, ale přijde mi jich čím dál méně kolem toho statku nebo se přesouvají někam dál, ale viděl jsem jich cca do dvaceti. Každopádně je to zajímavá podívaná, vypadá že se jim daří dobře.

Alex66
Alex66 (79 příspěvků) 21.08.2024, 23:06:26 xxx:xxx.6db2:bfa
Anonymní:

Byl jsem tam, ale přijde mi jich čím dál méně kolem toho statku nebo se přesouvají někam dál, ale viděl jsem jich cca do dvaceti. Každopádně je to zajímavá podívaná, vypadá že se jim daří dobře.


A byl jste i uvnitř té farmy nebo jste se pohyboval jen venku ?

Janae (neregistrovaný) 22.08.2024, 07:45:20 xxx.xxx.160.6
»
Odpověď na příspěvek uživatele Čertin z 18.08.2024, 14:24:50

A proč to ten pán dělá? Vždyť z toho kouká akorát průšvih z množení invazivního druhu a zákazu chovu mníšku vůbec a nikdo se tomu pak nemůže divit.

Anonymní (neregistrovaný) 27.08.2024, 20:27:28 xxx.xxx.152.182
»
Odpověď na příspěvek uživatele Janae z 22.08.2024, 07:45:20

nejlepší je projet okolí na kole a uvidíte jich dost. Třeba vedle hotelu Růženy je taková čtvrť Herbenova farma a tem na jedné bytovce na tel. anténě mají taky hnízdo. Udajně se moc nemnoží kvůli kočkám a jiným dravců se popoluce mníšků drží už roky na zhruba stených počtech. 

Anonymní (neregistrovaný) 27.08.2024, 20:42:28 xxx.xxx.16.58
»
Odpověď na příspěvek uživatele Leithian z 27.08.2024, 20:40:13

Pozitivní seznamy jsou kvůli takovym pitomým libtardům jako ty

Jiri24
Jiri24 (35 příspěvků) 29.08.2024, 17:28:31 xxx.xxx.225.173
»
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 27.08.2024, 20:42:28

Omyl, z mníška se stane invazivní druh a chov bude zakázán. Právě kvůli takovým, jako je chobvatel co je chová na volno bude chov zakázán. Tak to prostě je. Proč myslíte že je zakázán chov mývala severního, psíka mývalovitého či želvy nádherné. Je tu snaha aby se po Evropě nepotulovali druhy, ktré tu nejsou původní a toto jde přímo proti.

Anonymní (neregistrovaný) 29.08.2024, 17:53:09 xxx.xxx.16.58
»
Odpověď na příspěvek uživatele Jiri24 z 29.08.2024, 17:28:31

Tak to už Evropa pos… dávno, par Mníšku to nezmění.

trojAAAcko
trojAAAcko (115 příspěvků) 30.08.2024, 08:51:25 xxx.xxx.3.37

Za sebe bych jen dodal, že pozitivní seznamy mají všeobecně účel zrušit chov, protože údajně jedinci v zájmových chovech trpí (tento důvod, ale nebyla původní myšlenka k zavedení pozitivního seznamu). Původně šlo o zrušení chovu kvůli zamezení rizika “opětovného covidu -19” - snížit rizik přenosu nemoci ze zvířete na člověka (zoonóze) a účel úplně není zamezit výskytu nepůvodních druhů, přestože to bude mít na to vliv taky.

Na toto téma jsem párkrát tady zveřejňoval link kde se o tomto tématu hovoří a pošlu ho sem znova. Zejména na invazní druhy a biologických invazí se zmiňoval p. Patoka. Celkově na téma pozitivních seznamu a invazních druhů. Jinak doporučuji shlédnout celé (hovoří se o vzdělávání veřejnosti, vliv soukromých chovatelů a jejich spolupráce se Zoo,…), ale jinak jen přednáška p. Patoky je od 5:34:00.

https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=Q5ufz3tyGF0

Ptactvo jako takové je dobrým přenašečem nemocí (viz holuby ve městech,…) a jedinec nemusí mít nutně zdravotní problémy, ale i tak můžou nakazit naše původní druhy ať už naše ptactvo nebo jiný druhy (p. Patoka to zmiňoval na Racích). Nechci dělat z komára velblouda, že hned nějaký Mníšek tady vyvolá další epidemii a apokalypsu, ale může to schytat náš původní druh a rozhodit tak zase o trošku víc naši biodiverzitu. Jinak například na přenos chřipky mám hezký článek který se tomu zabývá a je to i za mě hezky všechno popsaný - je v angličtině, ale v dnešní době překladačů to nebude pro nikoho problém. 😉 + je tam krásný orientační obrázek na začátku.

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2352771415000026

Ohledně problému s invazními druhy se nebudu nijak rozepisovat, ale osobně bych určitě nechtěl podpořit seznam invazních druhů další druhem. Krásně to tu napsal Jiri24 a krásný příklad s Mývalem Severním. Úplně bych neřekl, že je u nás přemnožený, ale nemá u nás přirozené nepřátelé a logicky se mu daří, protože má i široký jídelníček. Za sebe bych řekl, že je to krásný škůdce u nás a není divu, že je zakázaný s kombinací “neposlušných” chovatelů. 😀 Takže každý volný nepůvodní druh má negativní dopady - někdy i v něčem pozitivní, ale podle mě oproti negativním dopadům jsou pozitivní vlivy zanedbatelné.

Jari14
Jari14 (10 příspěvků) 30.08.2024, 10:56:42 xxx.xxx.162.214
»
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 29.08.2024, 17:53:09

Nechce se mi věřit, že jen neprovokujete. Že opravdu nechápete o čem je řeč.

Evropa už pokazila spoustu věcí. To je pravda. Ale pokud lidé jako například ten chovatel mníšků nebudou používat hlavu, budou si dělat co je napadne, bude stále hůř a hůř. Každý takovýto případ se hodí k tomu, aby nějací aktivisté přišli s dalšími nápady a návrhy, s dalšími seznamy, s dalším druhem na nich - prostě s dalším utažením šroubů. A časem něco zase prosadí.

Já si ale myslím, že vy podstatu chápete.  Že jste si chtěl jen trochu zatrollit -  někoho popíchnout, naštvat, vyprovokovat…..

Anonymní (neregistrovaný) 30.08.2024, 11:09:58 xxx.xxx.16.58
»
Odpověď na příspěvek uživatele Jari14 z 30.08.2024, 10:56:42

Takže co, nebudeme dělat nic, nejlépe ani dýchat aby nebylo hůř a hůř? Nechce se mi věřit, že je ještě nekdo kdo věří, že ústupky nesmyslným nařízením a výmyslům různým aktivistům znamenají že bude dobře. 

Neustálé ústupky nesmyslům a ohýbání zad je ten důvod proč je hůř a hůř. Čím driv k tomuto poznání dojdete, tim lip pro vás. A když ne, užijte si to.

Anonymní (neregistrovaný) 30.08.2024, 18:45:53 xxx.xxx.141.100
Anonymní:

Takže co, nebudeme dělat nic, nejlépe ani dýchat aby nebylo hůř a hůř? Nechce se mi věřit, že je ještě nekdo kdo věří, že ústupky nesmyslným nařízením a výmyslům různým aktivistům znamenají že bude dobře. 

Neustálé ústupky nesmyslům a ohýbání zad je ten důvod proč je hůř a hůř. Čím driv k tomuto poznání dojdete, tim lip pro vás. A když ne, užijte si to.


Velmi dobře souhlasím se vším co je tady napsáno, pan Jari je u mě ustrasenec, co leze těmto pomatencum někam.

Leithian
Leithian (782 příspěvků) 30.08.2024, 23:41:06 xxx.xxx.253.95
»
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 30.08.2024, 18:45:53

Mnisek u nas navolno nema co delat

 Ten kdo je tak ma neni chovatel ale dobytek a mel by mit dozivotni zakaz chovu. Nebo vy chovate navolno svy sverence? Jestli jo dejte si facku trollici

Bodlinka
Bodlinka (1262 příspěvků) 31.08.2024, 07:58:24 xxx.xxx.81.4

Vytáhněte si hlavu z řitě, ten “chovatel” by zasloužil přes hubu a přesně tak to je, cpěte papoušky do volný přírody a prostě přibydou na tom seznamu s veverkou, nutrií a mývalem a pak budete čumět jak péro z gauče.

že tam mníšek ještě není je jen věc velkého štěstí a velkého přesvědčování. 

Anonymní (neregistrovaný) 31.08.2024, 08:18:25 xxx:xxx.9ec4:7cb6
Leithian:

Chovatel je idiot. To se jinak napsat nedá. Zákaz chovu za tuhle prasárnu a mastná pokuta. Kvuli takovejm pitomcum jsou pozitivní seznamy apod.


Kvuli takovejm pitomcum jsou pozitivní seznamy apod.

Bohužel pravda. Ví o tom celá ČR že se mu to rozlézá po stodole a okolí a trvá to léta. 

Anonymní (neregistrovaný) 31.08.2024, 15:05:28 xxx.xxx.141.100
»
Odpověď na příspěvek uživatele Leithian z 27.08.2024, 20:43:17

Za mě jste jenom ovce,které jdou cestou kterou jim někdo zada a nesnaží se přemýšlet jestli je cesta správná nebo ne. Proto mám pro vás vzkaz . Beee.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.