Aktuálně: 4 053 inzerátů199 263 diskuzních příspěvků18 097 uživatelů

Značkování/čůrání

Michaela (neregistrovaný) 14.08.2024, 12:50:16 xxx.xxx.99.83

Dobrý den, můžete mi prosím poradit, jestli nemáte podobnou zkušenost? Mám dva psy. Jsou čtyři roky staří. Máme dům, psi mají vždy volný přístup chodit ven. Ale když jsme doma, jsou s námi stále, ale ven si mohou kdykoliv odběhnout. Což někdy dělají, když je zajímá, co se na zahradě děje. Když odcházíme, chodí do místnosti, odkud mohou vyjít sami ven průchozími dvířky. Chodím s nimi ráno na procházku, odpoledne taky, večer také. Jezdí s námi na dovolené, na výlety, socializovaní jsou. Cizí psi jim doma nevadí, ani lidské návštěvy, ale… doma si to značí. Tedy přímo v obytné  místnosti ne, ale v místnosti, kde jsou, když nejsme doma si vše značí a na verandě židle, stůl, věšák na prádlo si taky značí. Přitom když se pohybuju na zahradě, tak vidím, že jdou ke keři nebo stromu. Nikdy je při očůrávání doma ani na verandě nevidím a nevím, ani který to dělá. Já si myslím, že oba. Když prší, tak si myslím, že se jim ven úplně nechce a vyčůrují se na verandě. Ale já ven s nimi chodím i při dešti a normálně se venčí. Už jsem vše přečetla a nevím, co s nimi … Strašně mě to mrzí. Dřív jsem měla psi v bytě a nikdy jsem žádný problém neměla. Tito mají takový luxus, jsou dva, hrají si spolu, mohou jít kdykoliv ven, chodím s nimi ven a “oni se chovají takto”. Zdravotní problémy žádné nemají. Rozhodně to neočůrávají kvůli tomu, že by měli plné močáky a nemohli vydržet. 

Vahine
Vahine (750 příspěvků) 14.08.2024, 13:11:37 xxx.xxx.21.8

Napadlo mě, abyste zjistila, který to dělá-respektive, který s tím začne, dejte jednomu z nich inkontineční pás. Jinak nevím, jak takový zvyk odnaučit. Jsou na to spreje, ale netuším, jestli psa od značkování opravdu odradí. Nemusela jsem je použít. Bělouš se párkrát doma počůral, to jo, ale to bylo zřejmě kvůli bolesti zad nebo to prostě nevydržel, ale  neznačkoval.

Zda by psi pochopili, že když budou značkovat doma, dostanou pás?? Nevím. Snad se ještě někdo vyjádří.

Michaela (neregistrovaný) 14.08.2024, 14:03:08 xxx.xxx.99.83
»
Odpověď na příspěvek uživatele hmn z 14.08.2024, 13:26:11

No, právě, že já si to taky myslím. Ale říkala jsem si, že třeba už má někdo nějakou zkušenost. Oni se k sobě špatně nechovají, ale taky mě přijde, že je to o nějakém dokazování .

Doron
Doron (2362 příspěvků) 14.08.2024, 14:12:03 xxx.xxx.166.104

Dva kluci.., značkují a pravděpodobně se takzvaně přečůrávají. 

A nevědí,  že se to nesmí. 

Je to vrozené chování,  psi si tak vytyčují teritorium, ukazují dominanci, nechávají pro ostatní psy zprávu, že tady byli, aby samec věděl, že je tady obsazeno, aby fenka věděla, že je tady kabrňák připravený se pářit. Kdo tady byl naposledy, tomu to tady patří.🙂. Někdy je úplně komické sledovat skupinu psů, jak obchází v řadě za sebou jeden strom a pořád dokola ho značkují.

Myslím, že když odejdete, oni si to tam převezmou , pěkně si vytyčí prostor, nejvíc značkují před svojí místností, což může znamenat třeba “ nikdo sem nechoďte,tady je to zabraný”. Oni bez vás můžou být i trochu nejistí a možná se nechtějí moc vzdalovat od vchodu.

Já bych tam dala kameru, abych zjistila, co se tam vlastně děje a podle toho bych hledala řešení.

A jaké je to plemeno?

Sardullah
Sardullah (1471 příspěvků) 15.08.2024, 22:31:36 xxx.xxx.221.216

No já bych se zamyslela i nad tím, kdy to psí pánové začali dělat. Nevím, jestli je máte od štěňat a nebo tak nějak přišli do rodiny postupně jako dospělci?

V každém případě, jestli do této doby bylo vše v poho a neznačkovali, tak co se změnilo, že značkovat začali? A tedy, pak je otázka, jestli je to opravdu značkování a nebo prosté vykonávání potřeby.

S tou kamerou mi to přijde taky jako dobrý nápad, aby člověk viděl, co se to vlastně děje, jestli teda jsou na vině oba (což si myslím, že u dvou psů je to pravděpodobné) a nebo je jen jeden viník.

Michaela (neregistrovaný) 23.08.2024, 13:47:11 xxx.xxx.99.83

Máme je od štěňátek a dělají to vlastně nějak od chvíle, kdy dospěli. Nejedná se o nějaký zlom. Kameru tam chci dát. Taky jsem  nad tím přemýšlela a poslední dva příspěvky …  s těmi se zcela shoduji. Myslím, že jde tady o typické psí chování. Tak se mi to zdá vše logické a pro ně přirozené. Jen jsem chtěla poradit, jak jim vysvětlit, aby trochu své přirozeno upustili a začali se chovat tak nějak vhodněji pro lidský příbytek 🙂

Venku to taky sleduji, že jeden to označí a druhý hned jde po něm. Venku ať si to dokazují, jak chtějí, ale doma spolu vyrostli, konflikty mezi sebou nemají, nijak ne neoddělujeme, jsou stále spolu, tak proč to furt nemají mezi sebou vyjasněné. To že si to značí na zahradě proti případným vetřelcům. Chápu, ale doma? To by snad už nemuseli. 

Ještě mě napadlo, kdybych nechala oba dva psy vykastrovat? Ne, že bych se mi do toho chtělo jít. Jen … bylo by to řešení?

Radši nějakou chytřejší hlavu, co by měla jiné řešení. Protože, i když tam tu kameru dám, tak si myslím, že uvidím jen to, že jeden to označí, a druhý po něm. No a co dál? Spíš bych chtěla, aby první věděl, že to nemá dělat a druhý se “nepřidal”.

kometa
kometa (5537 příspěvků) 23.08.2024, 13:55:10 xxx.xxx.147.163
»
Odpověď na příspěvek uživatele Michaela z 23.08.2024, 13:47:11

Obligátní rada - kastrace nenahradí výchovu. To už je lepší ten protiznačkovací pás. Nebo, když už, chemická kastrace. Ta je vratná.

keriton
keriton (551 příspěvků) 23.08.2024, 14:20:27 xxx.xxx.80.80
»
Odpověď na příspěvek uživatele Michaela z 23.08.2024, 13:47:11

V téhle chvíli už půjde i o návyk, zlozvyk, pokud to dělají roky. Na vašem místě bych se obrátila na zkušeného trenéra, který vás tím provede, nabídne postup. 

Odhaduji, že bych na to šla asi tak, že..
- přes kameru nejprve vysledovat, jak to obvykle dělají
- odejít z baráku, ale být blízko, za rohem, sledovat na kameře
- jakmile uvidím, že se někdo chystá značkovat, vlítnu tam a dám psovi najevo, že si to nepřeju (tzn. nějaká korekce, ale nedovedu říct, jaká by to mohla být). 
- takto psy opravím několikrát, aby došlo k pochopení, že si to nepřeju a že korekce znamená “nechat toho”
- posléze bych zkusila za nimi už nevlítnout, ale dát korekci přes kameru (napomenutí apod.)

Ale stejně bych si to sama nechala popsat a poradit od trenéra, trenérky, určitě bych ukázala / poslala video, co psi dělají, aby se to dalo zhodnotit a vymyslet postup. 

lupus4
lupus4 (686 příspěvků) 23.08.2024, 14:41:19 xxx.xxx.205.61

jeden to označí a druhý hned jde po něm

Ve stále stejném pořadí, nebo si pořadí mění ? Který je šéf ?

Pak to stačí “zatrhnout” tomu prvnímu 😉 (submisivnímu) a “šéf ” nemusí už potom nic přeznačkovávat… kamera se zvukem pomůže -stačí i vypůjčit

Verun
Verun (985 příspěvků) 24.08.2024, 08:18:30 xxx.xxx.220.12
keriton:

V téhle chvíli už půjde i o návyk, zlozvyk, pokud to dělají roky. Na vašem místě bych se obrátila na zkušeného trenéra, který vás tím provede, nabídne postup. 

Odhaduji, že bych na to šla asi tak, že..
- přes kameru nejprve vysledovat, jak to obvykle dělají
- odejít z baráku, ale být blízko, za rohem, sledovat na kameře
- jakmile uvidím, že se někdo chystá značkovat, vlítnu tam a dám psovi najevo, že si to nepřeju (tzn. nějaká korekce, ale nedovedu říct, jaká by to mohla být). 
- takto psy opravím několikrát, aby došlo k pochopení, že si to nepřeju a že korekce znamená “nechat toho”
- posléze bych zkusila za nimi už nevlítnout, ale dát korekci přes kameru (napomenutí apod.)

Ale stejně bych si to sama nechala popsat a poradit od trenéra, trenérky, určitě bych ukázala / poslala video, co psi dělají, aby se to dalo zhodnotit a vymyslet postup. 


Kamera umí i mluvit😉, ti by koukali…

Vahine
Vahine (750 příspěvků) 24.08.2024, 08:31:56 xxx.xxx.19.116
»
Odpověď na příspěvek uživatele Verun z 24.08.2024, 08:18:30

Náš pes se mnou přes apku i mluví, no hlavně, když už mluví, tak protože si krátce postěžuje samozřejmě. Nevyje přitom, ale mluví a melduje hubou….jsem zvědavá, jestli bude příště správně vyslovovat, když mu vzali těch moc zubů 😁 abych mu dobře rozuměla 😁

keriton
keriton (551 příspěvků) 24.08.2024, 10:34:43 xxx.xxx.80.80
»
Odpověď na příspěvek uživatele Verun z 24.08.2024, 08:18:30

Není automatické, že pes bude reagovat na mluvení přes kameru. Finn na to nereagoval vůbec, museli jsme se k tomu dopracovat.

Samozřejmě, pokud na to pes reaguje od začátku sám od sebe, odpadá značná část práce.

keriton
keriton (551 příspěvků) 25.08.2024, 20:27:27 xxx.xxx.80.80
»
Odpověď na příspěvek uživatele Verun z 25.08.2024, 19:48:52

Jestli to je dotaz na mě, tak ano, můj pes zpočátku nereagoval na můj hlas z kamery. Dnes už reaguje. O příčině lze spekulovat.

Sardullah
Sardullah (1471 příspěvků) 25.08.2024, 22:36:19 xxx.xxx.221.216
Verun:

jako váš pes nereaguje, když na něj zavoláte a nejste vidět? nebo je to změna hlasu přenosem? 


Sorry… budu úplně OT, ale to prostě musím…. můj pes resp. ta pastevecká potvora nereaguje ani když na ní zavolám a jsem vidět… ještě klíďo otočí hlavu a začne koukat někam jinam😂😂😂

Michaela (neregistrovaný) 13.09.2024, 13:20:44 xxx.xxx.99.83

Dobrý den, tak se opět ozývám. Momentálně s mými pejsky jsem to pořešila tak, že … Vždy když jsem přišla z práce a jsem našla načůraný, tak jsem slovně tak nějak nadávala, oni věděli, že je problém, protože k tomu místu nikdy nechtěli úplně jít a vlastně se ukončilo vítání a šli opodál. Já jsem vždy šla pro mop a uklidila jsem. Takže jsem teď ten mop postavila na to hlavní místo, kde to “dělali”. Na ten mocp ani v jeho blízkosti se nikdy nevyčůrali. V současné době mop jsem opět dala na své místo. Už mi doma neznačkují. Ale na verandě si své 2 místa stále značkují. Ale to by mi tak nevadilo. Zkusím, jestli mop pomáhá a pak zkusím stejné chování na verandě. Tak mi prosím držte pěsti

Jinak s tím přečůráváním … nemůžu říct, že by jeden byl dominantnější. Přečůrávají se vzájemně a i v ostatním chováním obecně nemohu říct, že by byl nějaký z nic ten dominantnější.

Přeji pěkný den všem a určitě děkuji všem za rady. Pokud mi tento postup nebude fungovat do budoucnosti, určitě si pořídím kameru a poté budu hledat nějakého šikovného trenéra. 

keriton
keriton (551 příspěvků) 13.09.2024, 13:26:04 xxx.xxx.80.102

“…tak jsem slovně tak nějak nadávala, oni věděli, že je problém, protože k tomu místu nikdy nechtěli úplně jít…”

Pes si nedokáže spojit časově nesouvisející události. Vaši psi chápou, že se zlobíte (nadávání, tón, výraz), nejspíše dají dohromady, že to souvisí s něčím, co tam nemá být (loužička), tak se vás snaží ukonejšit, jak jen to umí. Třeba se tváří smutně, nenápadně, laicky to vypadá jako “provinilý” výraz. 

Ale oni netuší, že se zlobíte proto, že před půl stoletím ( = třeba před hodinou) se tam vyčůrali. To byste je musela chytit přímo při činu, jak zvedají nohu.

Spíš bych si tipla, že mají respekt z mopu, proto na něj neznačkují, a po nějaké době na svůj zlozvyk pozapomněli.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.