Aktuálně: 3 963 inzerátů204 096 diskuzních příspěvků18 183 uživatelů

Kvalita srsti po kastraci

efe
efe 09.08.2024, 09:27:49 xxx.xxx.155.192

Chci se zeptat na zkušenosti se zhoršením kvality srsti po kastraci u feny. Barča byla kastrovaná v lednu t. r., adoptovali jsme jí v únoru, srst byla hrubá, trimovací, zdála se mi normální. Na prvním trimování u nás byla v dubnu, to byla srst ještě jakž takž ok, ale teď byla podruhé (strašně rychle zarůstá) a to, co bylo pod těma hrubýma chlupama je teda děs. Je to taková chemlonová vata, nevím jak to líp popsat. Zároveň se jí dělají na zádech svědivá ložiska, není to hotspot, nepřišla jsem na příčinu, vykusuje si tam srst. Stříkám heřmánkovým sprejem od Dokonalé lásky a dostává nepravidelně klíčkový olej, to pomáhá na ta svědivá ložiska, ale kvalita srsti je teda fakt hrozná. Něco, co by pomohlo? Je na barfu, převážně drůbeží maso, po hovězím průjmuje. 

balu
balu 09.08.2024, 09:39:42 xxx.xxx.162.174

Mám zkušenost se dvěma kastrovanými fenami. 

Kavkazanka, kastrovaná v devíti letech, protože měla skrytou pyometru, taktak jsme ji zachránili. Po kastraci se srst nezměnila, možná paradoxně trochu zlepšila. Zemřela - museli jsme ji nechat odejít - ve dvanácti letech, měla rakovinu. Krmená byla granulemi i masem. 

Černá ruská teriérka, kastrace v 2,5 letech. Srst se nezměnila. Krmená granulemi, později i masem. 

Nějaké kožní problémy nebo něco, co před kastrací nebylo, se neprojevily ani u jedné. 

efe
efe 09.08.2024, 09:49:14 xxx.xxx.155.192

Mně právě trimerka říkala, že tohoto typu srsti je ta změna po kastraci velmi častá.

janaa
janaa 09.08.2024, 09:54:52 xxx:xxx.4f6d:bdda

U hrubosrstých a obecně psů,co se trimují,jde ta srst do kopru. U labradorek taky. Přesně,jak píšeš,chemlon a nonstop línání. Extra u psů,co mají před kastrací hodně kvalitní srst s hustou podsadou a tvrdou krycí vrstvou. I proto si kastraci už fakt rozmyslím. Teď mám kastrovanou nejstarší Báru,líná nonstop a srst nacucává vodou,takže prakticky neschne. Z těch svědivých ložisek se bral stěr? Udělala bych, plus krev na štítku

Aluška
Aluška 09.08.2024, 09:59:23 xxx.xxx.200.75

Já mám dlouhosrsťáky, holky kastrovaný, srst mi nepřijde nijak strašná, i se jim leskne, jenom tygra má trochu na zadních nohách. Ale je to kus od kusu, viděla jsem jiný co vypadají jak ovečky a mamky jezevčice má na všech nohách tak strašnej chemlon, že jí to musíme stříhat. Schválně dám fotky mých kastrovaných holek 

Obrázek Obrázek Obrázek
efe
efe 09.08.2024, 10:09:00 xxx.xxx.155.192
»
Odpověď na příspěvek uživatele janaa z 09.08.2024, 09:54:52

A přišla jsi na něco, čím to trochu zmírnit, podpořit tu srst? Barča teda aspoň nelíná, doufám, že to tak zůstane…

janaa
janaa 09.08.2024, 10:13:42 xxx:xxx.4f6d:bdda

hele,moc ne. Výbornej je Dermanorm nebo olej od Animal health, ty mají i výborný krém na podrážděnou kůži,ten fakt doporučuju,ale všechno je to spíš o kvalitě kůže, ta srst roste prostě naprd kvality pořád, to je hormonální

assil
assil 09.08.2024, 10:28:26 xxx.xxx.121.3

Měla jsem to taky u psa špice, nakonec jsem ho musela stříhat. Nic se s tím dělat nedá, u některých psů se prostě ta srst po kastraci vrací do štěněčího období a vatovatí.

Fiona.Praha
Fiona.Praha 09.08.2024, 10:33:57 xxx:xxx.d43d:6444

Máme 3 kastrované hrubosrsté pesy, ta jedna je kastrovaná cca měsíc, tam zatím nevíme. Krmené stále stejnými granulemi. Jedna hrubá je kastrovaná 4 roky a srst se nezměnila vůbec, naopak mi přijde, že zarůstá rychleji a rychleji, podsada je super. Druhá kastrovaná skoro 1,5 roku, srst se nezměnila, podsada byla jemná a řídká už před kastrací a nezměnilo se taky nic. 

Lysiny a kolečka na srsti, může být alergie na cosi. Naše wořešice mívala vylysaná kolečka kolem očí a na bocích. Je to alergie na lepek, takže doporučuji prohlédnout složení granulí. Pár dní trvá než se lysiny kolem očí objeví a je vidět, že ji jako svědí oči, a pár dní trvá, než to zmizí a srst začne zase růst. Druhá se pořád odrbávala a je to alergie na kuřecí, ale i tuk. Stačí jedna porce granulí s kuřetem a 2 dny se odrbává. Takže u granulí sledujeme, jestli tam není lepek a kuře, kuřecí tuk nebo drůbeží tuk (někteří výrobci schovávají kuře pod pojem drůbeží tuk).  Na testech jsme nebyli, jen jsme zkusili vyřazovat. Té alergické na lepek nevadí kuře, té alergické na kuře nevadí lepek. Ostatním nevadí nic, ale všechny pesy mají granule bez kuřete i lepku.

bambule
bambule 09.08.2024, 11:01:17 xxx.xxx.21.151

Bambuli se kupodivu po kastraci a potažmo adopci srst velmi zlepšila. Zvýraznila se barva, lesk jako blesk. Také srst rychleji dorůstá ( upravuji jen tlapky). Přidám fotky po adopci a rok poté. V zimním kabátku.

Obrázek Obrázek
PumaCZ
PumaCZ 09.08.2024, 11:28:16 xxx:xxx.d473:456d

Sice nemam kastrovanou fenu, nybrz psa, ale bohuzel mam stejnou zkusenost, lec jsem si toho vsimla az pozdeji. 

Hachi byl kastrovany lehce po druhem roce. Do te doby byl kachna, koupal se v kdejakem hnusu, a to i na Stedry den, ale nikdy nemel jediny kozni problem. Par mesicu po kastraci (uz nevim presne po jak dlouhe dobe) se mu udelal prvni hotspot. A od te doby s nimi bojujeme.. 
Srst mel do te doby sice hunatou, ale jemnou, lesklou a kvalitni. Ted mi prijde srst vice takova chemlonova. Nejvic to je videt na stehnech a na ocase. 

Puvodne jsem si myslela, ze to je urcite blbost, ze by za to mohla kastrace, ale ted uz tomu verim :/ 

edit: A potvrzuji janina slova o celorocnim linani, ktere zacalo tez az po kastraci. 

efe
efe 09.08.2024, 11:51:09 xxx.xxx.155.192
»
Odpověď na příspěvek uživatele Fiona.Praha z 09.08.2024, 10:33:57

Alergie to není, krmím stále stejně (ne granule) a tahle reakce se objeví tak jednou za měsíc. Pamlsky nedostává. Hot-spot to taky není, je to v nejřidší srsti na zádech, navíc se nekoupe. Vždy to malinko zarudne, svědí, ona si vykouše chlupy a zůstane lysinka. Pak zas x týdnů nic. Asi nechám udělat stěr, až pojedu na vet, i když nevím, jestli tam něco v tom klidovém období najdou. 

orionka-2
orionka-2 09.08.2024, 11:59:33 xxx:xxx.f173:af13

Měla jsem kastrované dva knírače, fenu ( pyometra) a psa ( kryptorchid ). Feně zůstala kvalitní hrubá srst, bez jakýchkoliv kožních problémů. Ani psovi se srst nezměnila. Byli ale oba kastrovaní dost pozdě. Fena cca kolem 9 let, pes o něco dříve, ale dospělý ( cca 4-6 let ). I australanka byla kastrovaná ( zánět dělohy 11 let). Také žádná změna srsti. V sídlišti chodíval velššpringršpaněl, kastrovaný dost brzy - v pubertě, ten měl srst přesně jak píšete. Chemlonová vata. Je možné, že by kvalita srsti souvisela i s věkem v době kastrace ?

Aluška
Aluška 09.08.2024, 12:39:57 xxx.xxx.200.75
orionka-2:

Měla jsem kastrované dva knírače, fenu ( pyometra) a psa ( kryptorchid ). Feně zůstala kvalitní hrubá srst, bez jakýchkoliv kožních problémů. Ani psovi se srst nezměnila. Byli ale oba kastrovaní dost pozdě. Fena cca kolem 9 let, pes o něco dříve, ale dospělý ( cca 4-6 let ). I australanka byla kastrovaná ( zánět dělohy 11 let). Také žádná změna srsti. V sídlišti chodíval velššpringršpaněl, kastrovaný dost brzy - v pubertě, ten měl srst přesně jak píšete. Chemlonová vata. Je možné, že by kvalita srsti souvisela i s věkem v době kastrace ?


To nevím, moje holky byly kastrované kolem 1,5 roku, jenom lidožravka dýl, protože přišla z útulku asi 4-5ti letá

assil
assil 09.08.2024, 12:43:27 xxx.xxx.121.3
»
Odpověď na příspěvek uživatele orionka-2 z 09.08.2024, 11:59:33

To asi ne, můj pes byl kastrovaný asi v 9 letech. Spíš myslím, že je to dané geneticky a na koho to má vliv je takový random.

Sardullah
Sardullah 09.08.2024, 12:47:42 xxx.xxx.189.104

Tak já měla/mám kastrované 2 feny…

Sára, tak tam prakticky žádná změna nebyla…možná malilinko chemlonek na zadeli, ale ona tu zadel měla takovou načechranou už před kastrací.

No a teď kapitola sama o sobě…Gina…naštěstí to teda nepostihlo komplet, takže se jedná o záda, zadel a zadní nohy. Je to bavlnkovaté a tam kde jsou chlupy dlouhé, se to cuchá. Jediná možnost, jak se dá tohle udržovat je prořezávací hřeben, odstřihnutí nějakého případného dredíku a pak přečesání normálním kartáčem. Zkoušela jsem jojobovej olej, protože ta srst je hodně suchá a možná kdyby se trochu “zvlhčila” tak by se ty vlastnosti zlepšily….koupila jsem od Trixie nic jiného ve zveráči neměli, ale to teda vyhozený peníze…takže asi zkusit něco v profi kvalitě a nebo s tím bojovat jako doposud.

Fiona.Praha
Fiona.Praha 09.08.2024, 12:49:43 xxx:xxx.4e75:9e17

K názoru, že se to týká věku při kastraci, souhlasím. Nejnižší věk našich kastrovaných pes byl 6 let. 

marcelaamax
marcelaamax 09.08.2024, 12:59:46 xxx.xxx.189.248

Já se s prominutim trosku vecpu 🤭, ačkoli nemám zkušenost s kastrovanou hrubosrstou fenou, ale s hladkosrstým psem. 

Myslite, ze je možné, ze by se po kastraci začala psovi tvořit podsada, kterou nikdy predtim neměl? Kastrovaný byl cca v 7 letech. Do te doby krásná lesklá srst bez podsady. Když jsem ho vycesavala, šly z neho pouze ty “tvrde” chlupy. Po kastraci je to jinak, srst má sice stále krasne lesklou, na první pohled asi stejnou, ale při vyčesávání z něj prave taky dostanu takovou jakoby vatičku, a fakt velký množství (teda vzhledem k tomu na co jsem byla zvyklá), tolik chlupů jsem z neho nikdy predtim nevycesala. I ta vatička je na ten jeho typ srsti divná, na první pohled by člověk vůbec nerekl, ze z takového “holátka” neco takového vyčeše 😀.Línal v menší míře celoročně, teď mi naopak přijde, ze jsou období, kdy líná víc - což by možná sedelo na tu podsadu? Je mi ale divne, ze by se vlivem kastrace začala tvořit podsada, tak možná se mu “jen” nějak celkove změnila struktura srsti ?🤔🤷‍♀️.

janaa
janaa 09.08.2024, 13:02:17 xxx:xxx.cb94:32bf

Určitě se nezačala tvořit,ale změnila se struktura,proto vidíš to,co dřív ne

kometa
kometa 09.08.2024, 13:05:48 xxx.xxx.147.163
assil:

Měla jsem to taky u psa špice, nakonec jsem ho musela stříhat. Nic se s tím dělat nedá, u některých psů se prostě ta srst po kastraci vrací do štěněčího období a vatovatí.


U kamarádky dlouhosrsté jezevčice tomu taky tak bylo.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.