Aktuálně: 4 122 inzerátů197 720 diskuzních příspěvků18 072 uživatelů

Nákup kuřat

wyandot (neregistrovaný) 26.07.2024, 09:34:54 xxx.xxx.62.27

Dobrý den, máte někdo zkušenost s koupí malých kuřátek? Je těžké kuřata si "sám odchovat"? Od kdy (od jakého věku kuřete - příp. venkovní teploty) můžou být kuřata celý den venku? Za jak dlouho začnou kuřata /slepice/ nést? (Zdr. wyandotky kolumbijské). Děkuju. P.S. Pokud chci 5 slepiček - kolik kuřat mám koupit?

list
list (602 příspěvků) 26.07.2024, 17:00:19 xxx:xxx.dbcd:80ed

Ohledně odchovu kuřat je dobré začít literaturou věnovanou chovu slepic a něco si načíst, případně ve zdejší diskusi zadat heslo ODCHOV KUŘAT a dostanete se ke spoustě informací. Pokud užijete obě metody získávání informací a něco vám bude nejasné, lze se snadno doptat v již existujících vláknech a není třeba zakládat nové. 

wyandot (neregistrovaný) 28.07.2024, 09:26:41 xxx.xxx.62.27

Mám knihu úspěšný chov slepic od Peitz Beate a Leopold. Něco naštudované mám ale jaký bývá poměr pohlaví u wyandotek to nevím.

ančovička (neregistrovaný) 28.07.2024, 15:27:37 xxx.xxx.99.157
»
Odpověď na příspěvek uživatele JardaPecival z 28.07.2024, 13:06:19

.. velká gratulace!!..tak ty se vám povedly👍…nádhera 🤗🥳🥳👍

zvedavec
zvedavec (261 příspěvků) 11.08.2024, 11:21:21 xxx.xxx.163.241
list:

Ohledně odchovu kuřat je dobré začít literaturou věnovanou chovu slepic a něco si načíst, případně ve zdejší diskusi zadat heslo ODCHOV KUŘAT a dostanete se ke spoustě informací. Pokud užijete obě metody získávání informací a něco vám bude nejasné, lze se snadno doptat v již existujících vláknech a není třeba zakládat nové. 


Nejako nám tá diskusia “zakapala”, nie je tu veľmi “živo”… Rada by som pridala svoj pohľad: 

Máte stopercentnú pravdu, že je dobré niečo si prečítať o chovateľstve a do chovu ísť pripravený.  Aj to je pravda, že sa tu v témach dá všeličo nájsť, ale aj inde na nete. 

Ale potom to tu už začína byť nudné. Máločo pribúda. 

Prečo obmedzovať pýtajúcich sa? Veď nik nemusí odpovedať. A ak niekto, komu odpovedať nie je zaťažko,  odpovie, možno popri známej odpovedi na otázku, zverejní aj niečo nové, možno aj nejaké vychytávky, o čom ľudia ako ja nevedia.  

A pýtajúci sa nemusí byť automaticky človek, ktorý sa nechce učiť. Možno má preštudovanú rôznu literatúru, len mu nedáva odpovede na niektoré jeho špecifické otázky, na ktoré aj Vy, s praxou",  viete dať odpoveď “ľavou zadnou”: 

zvedavec
zvedavec (261 příspěvků) 11.08.2024, 11:33:46 xxx.xxx.163.241
wyandot:

Dobrý den, máte někdo zkušenost s koupí malých kuřátek? Je těžké kuřata si "sám odchovat"? Od kdy (od jakého věku kuřete - příp. venkovní teploty) můžou být kuřata celý den venku? Za jak dlouho začnou kuřata /slepice/ nést? (Zdr. wyandotky kolumbijské). Děkuju. P.S. Pokud chci 5 slepiček - kolik kuřat mám koupit?


Kuriatka nie je až tak veľký problém odchovať si. 

1. môžete si kúpiť kvočku

2. môže Vám niekto vyliahnuť kuriatka pod kvočkou 

3. môžete mať kvočku a násadové vajcia, kvočka Vám ich môže vysedieť, alebo 

4. kúpite len kuriatka. Sú plemená, pri ktorých vidíte vpored, či z kuriatka bude kohút alebo sliepka. Sú to rodovo sfarbené plemená. Väčšina plemien ale taká nie je. niektorí chovatelia ale predávajú aj sexované kuriatka. U nás na Slovensku napr. https://liahencapkovic.weblahko.sk/V-tomto-roku-2024-liahneme-tieto-plemena.html

Neviem, kdey začnú niesť wyandotky zdrobnelé, ale viem, že sa Vám môžu vyliahnuť aj samí kohútikovia aj samé sliepočky a niečo medzi tým. Je to lotéria. Vo veľkých číslach platí, že sa rodí 50% z oboch pohlaví. 

kometa
kometa (5480 příspěvků) 11.08.2024, 12:09:22 xxx.xxx.147.163
»
Odpověď na příspěvek uživatele zvedavec z 11.08.2024, 11:21:21

len mu nedáva odpovede na niektoré jeho špecifické otázky

Ale odpověď na poměr pohlaví padla. Dvakrát.

A odkaz na odkazy na stejné téma taky.

Proč znovu vypisovat už napsané?

zvedavec
zvedavec (261 příspěvků) 11.08.2024, 13:50:14 xxx.xxx.163.241

🙂 Netvrdím, že odpoved nepadla.  

O knihe (informáciách z netu) som písala, že nemusí dávať odpoveď na špecifické otázky.  

A ani ja som  neodpovedala na všetky otázky pýtajúceho sa (ani na tie, na ktoré odpoveď poznám, lebo mám tiež len obmedzené časové možnosti, teraz som musela ísť dokončovať obed, mäso zmäklo 🙂).  A v rýchlosti, vidím, že som urobila aj dosť veľa chýb - preklepov a pod. 

zvedavec
zvedavec (261 příspěvků) 11.08.2024, 14:02:04 xxx.xxx.163.241

Ešte k tomu, odkedy môžu byť kuriatka vonku - je rozdiel, či mamu nemajú. 

Ak sa  vyliahnu pod kvočkou v lete, kvočka si to reguluje - kedy kuriatka prikryje, kedy môžu behať a nie sú s tým spojené veľké problémy. Odporúčam pod kvočkou liahnuť v čase, keď je už teplo, na jar a začiatkom leta.  Kvočka potom kuriatka samostatne vodí a stará sa aj o ich tepelnú pohodu. 

Ale niektorá to vzdá povedzme už aj po 2 týždňoch a niektorá potiahne oveľa dlhšie - vodí ich aj  5-6 týždňov (to už majú operenie a termoreguláciu) a sú aj také, ktoré ich vodia aj viac mesiacov, ale to býva výnimka. Ja som tento rok mala takú kvočku, ktorá po 2-3 dňoch kuriatka začala napádať ☹️, a odchovala som si ich napokon sama v kuchyni. Ale to býva len výnimka. 

zvedavec
zvedavec (261 příspěvků) 11.08.2024, 14:13:00 xxx.xxx.163.241

Kuriatka bez kvočky: tie potrebujú, čo sa týka dostatočného tepla väčšiu starostlivosť, ja som napr. na odchov tých mojich opustených kuriat použila umelú kvočku. Je to teleso, ktoré ohrieva kuriatka zhora.  Keď som mala umelú kvočku, bolo to už pomerne jednoduché, horšie to bolo, kým mi objednaná umelá kvočka prišla (nepočítala som s umelým odchovom), lebo teploty na odchov kuriat sú pomerne vysoké, ale ani uvariť som ich nechcela.  

Celkom jednoducho je starostlivosť o kuriatkapo vyliahnutí popísaná napr. v tomto článku

https://www.kinekus.sk/modernyhospodar/kuriatka-starostlivost-v-prvych-dnoch/

Ešte doplním: videla som aj, že existuje aj “wyandotka rodovozbarvená” - tam by ste vedeli hneď po vyliahnutí odlíšiť sliepky a kohútov

https://wyandotka.weblahko.sk/-Wyandotky-podla-farebnych-razov.html

kometa
kometa (5480 příspěvků) 11.08.2024, 17:11:14 xxx.xxx.147.163
»
Odpověď na příspěvek uživatele zvedavec z 11.08.2024, 13:50:14

O knihe (informáciách z netu) som písala, že nemusí dávať odpoveď na špecifické otázky.

Souhlas. Ale takhle to list myslel - nejdřív (na)studujte, průběžně si pište poznámky a pak tady položte ty specifické otázky. Si myslím.

zvedavec
zvedavec (261 příspěvků) 11.08.2024, 17:51:41 xxx.xxx.163.241

Tak sme si napísali, aké máme názory.

Aj pri štúdiu z knihy a prednáškou je rozdiel, pretože pri prednáške či výklade je možnosť komunikovať a vyjasniť si neznalosti okamžite a odstrániť problém, že by som nerozumela ďalšiemu výkladu, lebo mi chýba kúsoček z mozaiky, na ktorom sa má ďalej stavať. 


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.