Aktuálně: 4 122 inzerátů197 720 diskuzních příspěvků18 072 uživatelů

Řasa aneb věčné téma a těžký boj

Anonymní (neregistrovaný) 19.07.2024, 09:24:28 xxx.xxx.143.91

To je asi tak jedine, co me neustale trapi. Vycistil jsem kvuli ni cele akvarium po pul roku provozu (200litru), sterk jsem dukladne propral v hypermanganu, akvarko cele vycistil roztokem vo dy a Sava a znovu uvedl do provozu. Taky jsem ho prestehoval na opacnou stranu mistnosti abych byl co nejdale od okna, takze dnes jiz vylucuji ucinky slunecniho svetla. Kazdy tyden menim pravidelne 1/3 vody a odkaluju do hloubky detrit. Zacinam chovat Poecilia Sp. ENDLER, kterych je v akvariu zatim jen 8 + 4 sumecci na dne, takze v zadnem pripade se nejedna ani o prerybneni. Svitim 10 hodin denne zarivkami Sylvania 2x30W coz je sice slabsi osvetleni, nez by na takove akva melo byt, ale zatim se mi nepodarilo sehnat silnejsi zarivky, bohuzel misto na patice pro silnejsi zarivku uz v krytu nenajdu. Akvarium pravidelne hnojim AF-7, pridavam AKVAREGULATOR a AKVATROPIC, ktery by udajne mel prispet k boji proti rase. Do toho vseho jeste bublam CO2 a rasa si vesele prosperuje. Po zhruba 20 dnech znovuzprovozneni akvaria se zase rozjela, zacali mi zelenat kameny, sterk, predni sklo - coz je to nejmensi. K tomu jeste prybila rasa, ktera se predtim neobjevila, vypada jako tenke vlasky, velmi dlouhe, ktere se chytaji na rostlinach a hlavne na javskem mechu. Filtr mam externi, ale premyslim i o internim abych trosku vice rozproudil vodu. Snizenim delky doby osvitu se nic nezmenilo, mam ten dojem, ze se to spise jeste zhorsilo. Algicidni pripravky se mi prilis neosvedcili, myslim, ze jsem na to pouzival ALGICIT, ale pak zase dostali nakladacku rostlinky a moc se jim od ty doby nechtelo rust a zacaly hnednout, takze jsem ho vynechal. Chci jen upozornit, ze jsem nepredavkoval. Jinak odumrely casti rostlin odstranuju pravidelne, vodu menim, odkaluju, neprekrmuju, neprerybnuju, nepresvicuju, proste se o akvarium staram jak jen to nejlepe jde a presto to nestaci. Rasa si zacina porustat kaminky, sterk i rostlinky a cpe se kam muze. Slysel jsem o RASOBIJCI, takze dneska snad zakoupim, kdyz bude, ale uvitam kazdou radu, nebo doporuceni nejakeho humanniho prostredku aby mi zase nezacali chradnout rostliny. Jinak se omlouvam za roman , no aspon budete mit co cist:) Predem diky.

kometa
kometa (5480 příspěvků) 19.07.2024, 09:46:37 xxx.xxx.147.163
»
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 19.07.2024, 09:24:28

Já jsem velmi amatérský akvarista, ale divím se, že po takovém arzenálu zbraní, které jste použil, v tom akváriu vůbec něco máte. Já nic z toho nepoužívám (ani neznám). Akvárium cca 80 litrů, svítím přibližně 12 hodin denně, sluníčko mi do akva svítí asi 2 hodiny denně navečer a to jenom v létě, když jsou dlouhé dny. Mívám +- 10 kusů malých rybek.

Nevím, jak se jmenuje ta prorůstající rostlinka. Já jsem za ni naopak ráda, protože se v ní dobře schová potěr, když se občas něco vylíhne. Nerozmnožuji cíleně. A na řasu na skle se mi velmi osvědčil ancistrus. Stačí i v jednom exempláři.

Ale jak jsem psala, jsem poupouhý amatér.

sharingan
sharingan (131 příspěvků) 19.07.2024, 13:38:31 xxx.xxx.186.2
»
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 19.07.2024, 09:24:28

Zdravím. Možná trochu k zamyšlení pro Vás - můj náhled 😀. Akvárium cca 100 l. Světlo od střešního, i klasického okna, v místnosti s akvárkem. Zároveň je místnost podkrovním obývákem/teramístností, kde díky žárovkám v teráriích je teplota vždy relativně vyšší. V akváriu nemám absolutně žádnou techniku (žádný filtr, vzduchování, zářivky) ani chemii. Ani substrát. Zato četnost rostlin, kterým se daří navolno ve vodním sloupci (Elodea/Egeria…). Odsátí kalu ze dne či očista skel od počínající řasy…hm tak několikrát do roka, když mě napadne, že už by to možná chtělo. Řasa tam ale skoro není, ony ji dost vykompetujou právě ty makrofyty. Vypadá to dobře, údržba nula nula nic, a několik let už mi tam prosperuje a množí se kolonie Poecilia wingei (endlerky). Krmím cca denně (v praxi spíš několikrát do týdne) obyčejným vločkovým krmivem. Nyní tam mám ještě asi 4 neonky, přihozené, když švagr rušil své akvárko, ty mi tam žijou už přes rok, byť za tu dobu dvě z původního půltuctu už padly. 

Sardullah
Sardullah (1409 příspěvků) 19.07.2024, 14:57:18 xxx.xxx.189.104

Já jako akvarista óbr amatér se držím názorů “pánů akvaristů”, že řasu resp. hodně řasy (protože v každé akvárku nějaká ta řasa bude) a řasa prosperuje v nerovnováze…živiny a světlo musí být v nějaké rovnováze.

Málo světla a hodně živin = řasa

Hodně světla a málo živin = řasa

Jo známe…začne se dělat řasa…takže vyzkoušíme řasobijce (zázračné vodičky, které všechno vyřeší) a ono nic, řasa si jede vesele dál. Tak hledáme rady, tipy, triky…a jo, začneme bublat…a zas nic..někdo dokonce zakoupí třeba chihiros doctor v domění, že to pomůže a následně…tonoucí se stébla chytá a nakupuje ještě UV lampu…

Když nic nepomůže, tak to celé zrušíme a začneme nanovo…a jejda, řasy jsou zpět.

Upřímně, pokud je to v akvárku hodně e- a- ný, tak bych provedla restart klidně ještě jednou…pokud je zařasené i rostlinstvo, tak bych to vyhodila a narvala akvárium nějakým rychle rostoucím plevele…egerie densa, růžkatec, hygrophila polysperma, hygrophila corymbosa, valisnérie…co se tam vejde…aby bylo osázeno tak 80% dna. Světlo pěkně zkraje třeba 6 hodin denně…a já teda u nově založených akvárií jako řasovou prevenci dělám výměnu třetiny vody každý den (už i kvůlivá rybám, když mám defakto čerstváček)…klidně po dobu 3 týdnů, pak začnu pozvolna interval prodlužovat, přidávat na osvětlení…no a nějaký vzhled akvárka, tak to řeším pomalu pozvolna.  Já nejsem PAN AKVARISTA, tak postupuju takto a během deseti let jsem zakládala 5 akvárií a všechny jedou v pohodě bez řasy…a je jedno, jestli mám velkej externí filtr nebo je to akvo úplně bez techniky.

Pokud teda nechci zakládat znovu, tak bych do akvárka šoupla nějaký plovoučky…hodně plovouček a zvýšila bych frekvence výměny vody…

Hlavně nezmatkovat, ono každá intervence se neprojeví teď hned…ale minimálně v řádech týdnů. Chce to trpělivost. 


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.