Aktuálně: 4 098 inzerátů197 720 diskuzních příspěvků18 072 uživatelů

Divoké včely

Martinéz123 (neregistrovaný) 17.07.2024, 12:51:40 xxx.xxx.183.93

Ahoj včelaři. Mám dotaz. Znám jedno místo (stále to samé) ve kterém žijí divoké včely a podle místních starousedlíků jsou tam min.10 let. A pak pořád někde i zde čtu o nemocech včel jak léčit jak se proti nim účinně bránit a tak dál, a tady včelky bez jakéhokoli zásahu člověkem dokážou přežít 10 let a možná i více. Jestli by mně to dokázal nějak vysvětlit jak je to možné? Děkuji za odpovědi.

drvodelkafialova
drvodelkafialova (1075 příspěvků) 17.07.2024, 13:16:51 xxx.xxx.171.125

Jednoduše.  Vám přijde, že to jsou ty samé včely, ale velmi pravděpodobně nejsou. Je to prostě roj, který se usadí, žije v tom místě a tlakem varoázy zahyne. Zbudou po něm nějaké plásty a ty obsadí další uprchlíci. Já třeba letos kvůli úrazu nemohla udělat takřka žádná opatření proti rojení a minimálně dva roje upláchly. Možná je někdo lapil, možná se nastěhovaly na právě takové místo, které popisujete.

Bohemia gall (neregistrovaný) 17.07.2024, 13:57:13 xxx.xxx.1.103

To je jedna z možností. Včely bez včelaře dokáží přežít. Ne vsechny ale najdou se. Základ je nebrat jim med, žádnej. Nemíchat jim dílo je druhá věc. Pak se mohou projevit ve své přirozenosti. To znamená, že po naplnění a dostatku zásob, po založení zimní generace přestanou plodovat a přejdou do zimního módu. Matka neklade, už není potřeba a případní roztoči odejdou s postiženými včelami mimo úl. Včelstvo pak zimuje bez roztočů….a další rok znovu..

tom4
tom4 (94 příspěvků) 17.07.2024, 18:31:39 xxx:xxx.7e63:c8e1

Mám “vzdáleného švagra” , manžel sestřenice a ten je poměrně významným včelařem v Německu, Berlín a okolí. Od něj vím neoficiální informaci, že Němci a Poláci sledují ve společném projektu asi 200 včelstev ve volné přírodě a k tomu včelstva usazená člověkem ve stejných lokalitách v brtích . Zajímavé je, že prý se včelám nejvíce daří cca ve výšce 3-4 m, ne níž, ne výše. Dole je chladno a vlhko, ve větší výšce už větší proudění vzduchu. V současné době projekt pokračuje již asi pátým rokem a stav včelstev je víceméně stejný. Jak píše Bohemia Gall , nikdo jim nebere med, ale nikdo je také neléčí…

Tom50
Tom50 (823 příspěvků) 18.07.2024, 13:53:07 xxx.xxx.139.241

Jeden pan doktor mi před pár lety do telefonu říkal, že má nejméně 4 roky několik neléčených včelstev. Nebere jim vůbec med, když mají málo, doplní cukrem. Má to v Langu 159 mm, ale několik let nedělí spodní dva NN od sebe a tak to vlastně naplňuje nemíchání díla jak se zmínil BG. Vlastně by to byl systém Dadant a šlo by pak mít vysoký nástavek a nebo ve dvou nízkých na sobě vysoké rámky pro plod a na tom jeden nebo i dva NN. A samosebou včelstvo nechat aby si postavilo takové dílo kde jaké chce a jak někteří tvrdí potřebuje.

Ptám se tady vás na CHZ a zeptal jsem se i pana doktora, jako na co by někomu byly včely, které sice nepotřebují žádné léčení, ale nedávají žádný užitek. Jen opylují, ale za to u nás nikdo nikoho neplatí. Pan doktor jen zkoušel, zda se léčit musí a přišel na to, co potvrzují pokusy švagra Tom4 a co naznačuje i BG. A co vypozoroval i zakladatel toho vlákna.

Jenže mu v zimě  22/23 všech 5 vč uhynulo. Zda pokračuje na jednom z několika svých stanovišť ve svých pokusech nevím. Opakuju, doktor nemá všechna vč pokusně, ale jen 5 na jednom ze 3 stanovišť. Pokud to tu čte, mohl by mě případně poopravit nebo upřesnit.

----------------------

Možná, že lidi jako Slovenský politik Pročko, a ostatní zelené liberální mozky skutečně přivedou české nebo Evropské včelaření na hunt ve smyslu, že se tu nebudou chovat včely pro med - nakonec i Brněnský “odborník” vědec Přidal tvrdí, že kdyby ihned uhynula polovina včelstev ČR a i polovina včelařů, nic se prý pro přírodu ani zemědělství nestane, střední Evropa je prý těžce převčelená. Oni, tedy zelení liberálové, tvrdí, že se všechno doveze odjinud a tudíž i med pro lidskou spotřebu. Idiotské? Ale kedepak, klidně se stane, že třeba udělají kampaň, že je med pro lidi fujtajbl podobně, jako začínají tvrdit, že topení kamny na dříví dělá horší emise než kamion na naftu. 

Sice se k nám vše doveze ze stejné planety a za cenu strašné uhlíkové stopy, způsobené dopravou, ale to mladé, liberálně zelenopirátské mozky už nemají schopnost chápat.

A tak možná přijde den (a dle mě to přijde brzy), kdy se tu zlikviduje chov včel pro med. Pak se budou někteří nadšenci bavit chovem včel na divokém díle v klátech (už to začalo, medná kráva, Varré, Japonský úl, Ivan Černý atd) a budou fascinovaní tím, jak se včely léčit nemusí. A když uhynou, nevadí, to je Darwinův přírodní výběr. Za 20-30 let přijde generace idiotů, jak to nazval Einstein, a ti, protože mladí dnes už knihy nečtou a za 20 let číst nebudou už vůbec, se budou divit, že se med nemusel vyrábět synteticky a že se dal získávat od včel chovaných v úlech s rozběrným dílem. A jestli to někomu přijde jako moje fantasmagorie, tak upozorňuji, že dnes existují dotované farmy, uvedené ve světových seznamech míst, kde může každé dítě i dospělý vidět slepici, která žere zrní, sere výkaly a stejným otvorem snáší vejce. Nebo už dnes děti žasnou, že koza žere trávu a sere bobky a z vemínka se jí dá získat mléko. Strále více lidí a už ne jen dětí, hlavně na opěvovaném Západě, myslí, že se maso, mléko, sýr a další potraviny vyrábí synteticky v továrnách.

To je radostná syntetická budoucnost, kdy se vše doveze a skutečný dnešní svět se bude ukazovat jako skanzen užaslým turistům, kterým se ale určitě odsmradí hnůj, protože by to někoho zženštile přiblbého s nevyjasněnou sexuální orientací mohlo iritovat a přivodit mu psychickou újmu.

Jako první na mě vybaflo toto, co přikládám. Nečetl jsem program, který to vnucuje a mám za to, že ten program, který má zabránit vzniku idiotů dokonale dokazuje co říkám...

https://www.prozivot.info/clanek/generace-idiotu


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.