Aktuálně: 4 151 inzerátů195 410 diskuzních příspěvků18 034 uživatelů

Slídivost

Tom50
Tom50 (750 příspěvků) 16.07.2024, 11:55:04 xxx.xxx.139.241

Nastává když není žádná snůška. Pak je včelaření obtížné, většinou nemožné. Ovšem jsou práce a nutné zásahy do včelstev, které nbelze odkládat a čekat na příznivější dobu. Jak včelařit v těchto podmínkách se pokusím vysvětlit.

Potřebujeme kýbl s čistou vodou, čtverce raději tlustšího plátna (ne froté ani nic “pérového”) v rozměru asi 60 x 60 cm, možná klidně o malinko větší (dobře poslouží staré vetché vyřazené prostěradlo například). Plátýnka - kdysi se ve včelařské dborné terminologii používal název “plachetka” se namočí a středně silně vyždímají. Je nutné si namočit plachetek několik a nechat ve zmuchlané - zkroucené podobě protože v hicech velmi rychle usychají. Z plachetek ale nesmí téct voda.

Když se sundává medník, na prázdný nástavek se napne mokrá plachetka a na to se položí nástavek i se stropem. Na stejně opatřený druhý prázdný nástavek odložíme druhý medník a přikryjeme ho mokrým hadrem - plachetkou. Do takto opatřených medníků se nedostanou slídilky, ale ani vosy například. Hned na otevřené plodiště rozprostřeme další mokrou plachetku. Odkryjeme jí jen tolik, kolik je potřeba k vyndání konkrétního rámku.

Kdo myslí při tom, co právě čte, dojde mu, že musí mít pro plodiště další mokrou plachetku, kterou přikryje tu půlku nástavku, co zbývá při práci s prostředními rámky. Ano, je to děsnej voser, ale jinak to nejde.

KONKRÉTNÍ POPIS

Máme odložené medníky, předem jsme si do nejmenšího detailu promysleli co jdeme dělat, co k tomu budeme potřebovat a vše musí být u ruky a ne, že otevřu včely a půjdu hledat něco podle toho, co zjistím v plodišti. To pak neudělám nic, možná jedno nebo dvě vč a ten den je konec!

Je nutné mít roják se zandanýn sítem a ucpaným česnem. První rámek vyndám se včelami do rojáku a roják ihned zakryju mokrou plachetkou. Vždy musí být mokrá, nejlépe studená. Jak vysychá, prudce ochlazuje cokoli je s ní zakryté, včely nemají mokrý hadr rády ve smyslu, že na něj nenalezou, ale na mokrý hadr nijak neútočí a nezuří je, naopak velmi uklidňuje.

Takže. Máme z plodiště mimo jeden rámek, rychle jsem skouknul zda na něm není matka. Je dobré vědět, kde je, ale není to nutné pokud jí zrovna nepotřebuju najít. Pak mám ve VN dost manipulačního prostoru na jakoukoli práci a uspořádání rámků. Ne každý úl je uvnitř větší a nemá tam u stěny zaparkovanou blinovku, po jejímž vyndání vznikne onen manipulační prostor. 

Končím vrácením rámku z rojáku na stejné, nebo jiné místo.

Před prací, během ní a ani po ní nesmí nikde nic ukápnout, nesmím opřít rámek o podstavec, kde se poruší víčka zásob a ulempá podstavec. Slídilky si líznou, během dvou minut to sdělí doma a za další minutu začne invaze. Neúspěšné slídilky pak napadají ostatní vč a snaží se k nim dostat. Očka obyčejně vč nějak mizerně hlídají a tam se často stane, že jsou slídilky úspěšné.

Následuje moje nevědecká domněnka, kterou když připustíme, vysvětluje nejlépe mechanizmus rabovky.

Slídilky, když jsou úspěšné a odletí domů se vzorkem pachu nebo vůně (kdo jak chce) napadeného vč, doma jako by bleskurychle vyrobí kopii feromonu a vybavené jakýmsi univerzálním “klíčem” přiletí na česno vyhlídnuté oběti a její strážkyně nerozpoznají jistě cizí lupičky a některé pustí dovnitř. A v této fázi už často rabovku včelař nezastaví!!!!!!! Malá naděje je, ale u silného vč malá, protože zúžit česno na 1-2 včely nelze. Navíc napadené nepoznávají vetřelce.

Přidám ryze svojí nevědeckou a nevyčtenou teorii, která beze zbytku vysvětluje, proč já nemám nikdy rabovky. V jiné souvislosti jsem o tom tady už psal, zopakuju.

Orgánem čichu včel jsou tykadla. To je nesmírně jemný a citlivý aparát. Pkud včelař částečně poničí kyselinami tykadla včel, což je velice pravděpodobné s ohledem na to, jak drastické koncentrace kyselináři používají a jak jemný orgán tykadla jsou, včely pak necítí dokonale celou škálu pachů a vůní. Jinak si já neumím vysvětlit, proč jiní na rabovky trpí a naříkají si na ně a já to neznám. Ale musím pravdivě přiznat, že jsem rabovky neznal nikdy ani když tu VD nebyl a kyselinami se včelstva netýrala.

Nikdy se u nás bez mokrých plachetek nevčelařilo, nikdy se včelám nedávaly vylizovat vytočené medníky někam pár metrů, ale ani sto metrů na mez - to si jen hlupák vysloveně koleduje o malér! Taky se u nás vždy krmí před soumrakem a nikdy dopoledne. Nemáš odpoledne čas a můžeš jen dopoledne či po obědě? Nevčelař! Jak prosté. Nikdy se nikde nerozlilo krmení a když, tak se to musí bleskurychle uklidit. Nikdy se nikde nesmí zapomenout opřený zásobní rámek a ani ten, kde je zásob jen pár buněk. 

Za drtivou většinu, mám za to, že za všechny patálie si vždy může sám včelař (a nebo b.b v sousedství a s tím neuděláme nic)

Nikdy se u nás nevyváří vosk v sezoně, když létají včely a nebo jen když je celodenní liják a nebo se to musí udělat v noci - voní to a neskutečně rajcuje včely ke slídění. Nikdy se u nás nevyvěšovaly rámky na vzduch pod hambalky a nikdy se u nás nedělaly jiné nesmysly a tak stále moc nechápu, proč jiní na rabovky trpí tolik. Prostě je škála zásad, které musím dodržovat, mechanicky a bez rozmýšlení (asi jako nemyslím na řazení v autě). To si musím uvědomit, pochopit co BY I JEN MOHLO vadit a naučit se pracovat vždy tak, abych rabovku nevyprovokoval sám. 

Jestli musím dát do úlu cizí rámek, nebo vytočený medník, je to vždy v době slídivosti riskantní a je lepší to udělat navečer. V obdarovaném vč vždy začne mejdan, včely vyrazí a krouží kolem úlu a vyrajcovaně samy hledají, co by kde ukradly. Do rána se vše uklidní. Když včelař neudělá chybu, obdarované včely se po asi hodině i dřív uklidní a přestanou slídit.

-----------------------

Odborná úroveň časopisu Včelařství hodně poklesla. Dočetl jsem se tam nedávno blud, který prošel redakční radou, kdy vysokoškolsky vzdělaný hobby včelař (v jiném oboru, ne tedy včelařském) obviňuje ostatní včelaře, že zatímco on svoje včely krmí, a tudíž prý nemají potřebu někde krást, tak na novém stanovišti má smůlu na špatné včelaře, kteří krmí svoje vč mizerně a ta pak vykrádají včelstva pana inženýra. 

Tak nad tímto bludem včelařsky základně vzdělanému zůstane rozum stát! Je to přesně naopak, prazákladní podstatou včel je slídit a hledat zdroje snůšky. Je jim přitom téměř jedno, zda je to nektar, medovice nebo úl oslabeného včelstva. 

Pravda, tak jednoduché to není a během sezony vč dávají přednost nektaru a některá vč medovici. V podletí se ale situace mění. Jako se čápi před odleten do teplých krajin někde soustředí v ohromných hejnech na nějaké louce a sami ubijí slabé jedince, kteří by je při předlouhé pouti zdržovali, tak stejně tak včely napadají cizí oslabená vč, kde není něco v pořádku a dělají to taky až před zimou. Je to onen opěvovaný a obecně přijímaný Darvinův přírodní výběr, kdy se, i takto, příroda sama zbavuje slabých a neduživých. A celá metodika Blaník je hlavně o tom, abychom si ta neduživě oslabená vč nevyráběli sami!

Je pro mě velkým a dá se říci životním zklamáním, že Včelařství otiskne takový nesmysl. Ještě tragičtější je, že pisatel má chemickou značku před jménem a já byl naučený a vychovaný mít ke graduovaným lidem úctu. Časy se mění…

Tom50
Tom50 (750 příspěvků) 29.07.2024, 17:13:45 xxx.xxx.139.241

Jako se i příslovečný mistr tesař někdy utne (jde o to, aby to nebylo často), podařilo se mi vyprovokovat těžkou slídivost. Popíšu detailně jak.

Navečer jsem pracoval s pěknými oddělky, bral jim nevhodné rámky a přidával jiné. Taky jsem jeden odd konečně překládal z plemenáče do úlu. Odebrané rámky jsem ihned pečlivě ukládal do plemenáče, včelotěsně uzavřel strůpkem a deklem. Vím bez přemýšlení jak na to, dělal jsem to snad tisíckrát. Plemenáč jsem poponesl k “základně” kde mám zázemí.

Dopoledne jsem musel někam odjet a něco mi říkalo, že se nemám zdržovat obědem. Tušení bylo správné, vše jsem sice pečlivě zajistil, jen očkový uzávěr, nahrazující u plemenáče česno, nějaký mamlas večer po práci nezavřel.

Zlikvidoval jsem příčinu a do hodiny byl klid. Včely ale slídí, vletují do otevřených oken bytů sousedů, do dřevníků, do otevřených okýnek aut, prostě všude, jsou stejně vlezlé jako vosy. Protože ale včely jsou pracovitý užitečný hmyz a vosy protivný zlodějský xindl k ničemu, jak zmizí příčina, do hodiny se včely uklidní a letí po jiné snůšce, hledají pořádnou “práci” a loupí jen když udělá včelař chybu. Ovšem vosy na “bojišti” zůstaly snad v 4-6 x větším počtu. Jako by viděly na včelách, že je v dotyčné lokalitě co krást, tak se na tom snažily přiživit. Když ale zdroj zmizel, nerozletí se po práci, jako včely, ale vysírají dál. 

Kdyby někdo věděl o jedu, který by se dal vosám, odnesly si to domů, nakrmily plod a pak pochcípaly, dal bych za tip nevím co! Přesně takhle se bude muset vypořádat včelařství s asijskou sršní, jen se o tom takto veřejně nebude psát. Ona skutečná krize přiměje lidi přestat si hrát na kra.iny a jednat sebezáchovně. Přesně tak to dopadne s green dealem. Lidi nevědí roupama co by vymýšleli za dekadentní nenormální zvrácenosti - viz OH a jen skutečný problém a jen nouze lidi přiměje bránit se úchylným nápadům, jako je práve green deal a další zhovadilosti. Ano, to je dle mě úchylnost a nejde jen o sexuální hnusy, ale i idiocii s ochranou všeho škodlivého a nenormálního na úkor dobrého.

Je nutné skončit pokrytectví. Jako zemědělec plošně tráví vše živé na určitém ohraničeném teritoriu - jinak by se nevyrobilo jídlo pro lidi a zelení magoři to musí mlčky trpět, přesně tak se budeme my na územích, kde se chová včela, vypořádávat se škůdci. Ovšem zatím si na včelaře ekoteroristi troufnou, protože je jich málo a Svaz je neschopný se za své členy brát. A tak to bude nejdřív tajně řešit každý sám. Jako nemilosrdně likvidujeme vosy.

drvodelkafialova
drvodelkafialova (1027 příspěvků) 29.07.2024, 17:48:30 xxx.xxx.171.125

Čistě teoreticky by takhle měl fungovat jed na mravence - formitox.  Mravenci jsou blízce příbuzní vosám, ale i včelám, nevím jak zařídit, aby se nakrmily  vosy a včely ne. Možná rozmíchat s pivem?

Tom50
Tom50 (750 příspěvků) 12.08.2024, 13:26:40 xxx.xxx.139.241

Protože se rozmohlo, že hlavně mladí myslitelé nečtou články celé a chtějí jen piktogramy jako primitivové v divočině, nanejvýš jsou schopní koukat na pohyblivé obrázky, tak se stalo, že zapadl tento můj článek. Já z něj vytrhnu z kontextu kratší část - je kvůli vosám aktuální. Odpovídá, ovšem pouze DLE MOJÍ DOMNĚNKY, pane Goro, opakuju, že toto není tvrzení, nýbrž pouze moje logická DOMNĚNKA na otázku, proč některé včelstvo vetřelce vpouší (jedno jestli vetřelce vosí nebo cizí včely) a jiné vč se brání. Takže citace pro ty, co to nečetli. Těm, co jsou líní to pochopit a nebo nemají čím to pochopit, následující určeno není. Těm já pomoci neumím.

citace části mého příspěvku v tomto vlákně ze dne 16.7.2024:

Následuje moje nevědecká domněnka, kterou když připustíme, vysvětluje nejlépe mechanizmus rabovky. Slídilky, když jsou úspěšné a odletí domů se vzorkem pachu nebo vůně (kdo jak chce) napadeného vč, doma jako by bleskurychle vyrobí kopii feromonu a vybavené jakýmsi univerzálním “klíčem” přiletí na česno vyhlídnuté oběti a její strážkyně nerozpoznají jistě cizí lupičky a některé pustí dovnitř. A v této fázi už často rabovku včelař nezastaví!!!!!!! Malá naděje je, ale u silného vč malá, protože zúžit česno na 1-2 včely nelze. Navíc napadené nepoznávají vetřelce.

 Přidám ryze svojí nevědeckou a nevyčtenou teorii, která beze zbytku vysvětluje, proč já nemám nikdy rabovky. 

V jiné souvislosti jsem o tom tady už psal (omlouvám se, psal jsem o kyselině a čichu včel na Ifauně), zopakuju. Orgánem čichu včel jsou tykadla. To je nesmírně jemný a citlivý aparát. Pkud včelař částečně poničí kyselinami tykadla včel, což je velice pravděpodobné s ohledem na to, jak drastické koncentrace kyselináři používají a jak jemný orgán tykadla jsou, včely pak necítí dokonale celou škálu pachů a vůní. Jinak si neumím vysvětlit, proč jiní na rabovky trpí a naříkají si na ně a já to neznám. Ale musím pravdivě přiznat, že jsem rabovky neznal nikdy, ani když tu VD nebyl a kyselinami se včelstva netýrala. Nikdy se u nás bez mokrých plachetek nevčelařilo, nikdy se včelám nedávaly vylizovat vytočené medníky někam pár metrů, ale ani sto metrů na mez - to si jen hlupák vysloveně koleduje o malér! Taky se u nás vždy krmí před soumrakem a nikdy dopoledne. Nemáš odpoledne čas a můžeš jen dopoledne či po obědě? Nevčelař! Jak prosté. Nikdy se nikde nerozlilo krmení a když, tak se to musí bleskurychle uklidit. Nikdy se nikde nesmí zapomenout opřený zásobní rámek a ani ten, kde je zásob jen pár buněk.

Myslím, že je pozoruhodné, že princip “vopice a banány” uvádím už tady. To jen naokraj.

Mám za to, že jsem nevysvětlil, jak uklidit  když na stanovišti rozlijeme cukerný roztok. Na to by mohl každý přijít sám, ale pro jistotu:

Ke včelám nikdy nejdu bez nejméně 10 l vody v dokonale vymytých kanystrech (třeba od směsi do ostřikovačů, nemrzky a podobně). V době krmení mám vody v autě raději 15 litrů i víc. Když někde něco ukápnu, ihned, ne za chvíli, ale IHNED to místo proleju vodou tak, abych roztok rozředil tak moc, že je pro včely nezajímavý, většina sladké vody se po naředění snáz vsákne do země. Taky je dobré na to promáčené místo položit třeba kus lina, kterým přikrývám úly, kusem igelitu - kořistní z Lidlu mám v počtu nejméně 10 ks neustále v autě. Každý má v autě starou deku, když prolití kritického místa nepomůže a včely tam slídí a není honem nic po ruce, hodí se na zem deka. Taky fungují pytle, prostě jakákoliv improvizace.

-----------------------------

Poblíž stanoviště jsem vysázel stromky a keře. Taky, Tom4 to se mnou zažil, jedu kolem nádherných, Lesy vysazených klenů. Je to možná trapné, ale vodou, kterou většinou nespotřebuju, určitě ne všechnu, zalévám v těchhle vedrech svojí výsadbu. Zalévám ale i stromky lesů, které to viditelně potřebují - někde je skalnatá kamenitá zem a stromky viditelně trpí suchem. Až zmohutní, už mě a nikoho potřebovat nebudou (už se stalo, kleny už pomoc nepotřebují, některé dál v porostu bohužel uhynuly). Jasně, je to trapně pošetilé, nejde zalévat všechny stromky v lese. Ty kolem cesty ale zalévat lze, jsem v důchodu a teď už vážně nikam nespěchám. Ale já tyhle pošetolosti dělal už zamlada. Tak uvažuju. Nejsem na světě sám.

Mimochodem. Topím jen dřevem - žiju uprostřed lesa. Na tom není nic zvláštního, dřívím topí kde kdo. Ale nikdo, koho znám, si neuvědomuje, že pálí dříví ze stromů, které zasadili lidi, kteří už dávno nežijí…

goro
goro (267 příspěvků) 13.08.2024, 09:48:41 xxx.xxx.199.128

pane Goro, opakuju, že toto není tvrzení, nýbrž pouze moje logická DOMNĚNKA

naštudoval som, pochopil som, máte odo mňa nadlho pokoj…😉

Domněnka (mínění, dohad) je tvrzení, které může být správné, ale dosud nebylo dokázáno ani vyvráceno. V obecné češtině je domněnkou jakýkoli neprokázaný názor.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.