Aktuálně: 4 122 inzerátů197 720 diskuzních příspěvků18 072 uživatelů

Pastevní náhubek

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (1023 příspěvků) 17.07.2024, 12:53:30 xxx.xxx.27.179
»
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 17.07.2024, 12:45:01

Pokud o tom nic nevíte, nechte si poradit s napasováním, ta samotná návštěva vyjde okolo 1000 Kč a nejste zavázána si boty koupit…dělá to třeba paní Vostatková

https://www.boty-pro-kone.cz/

https://www.facebook.com/profile.php?id=100085390903421

Výhoda je, že A. Vostatková se původně živila i bosým trimem, takže každého koně dokáže posoudit individuálně a komplexně.

Ta zkouška je nejistější. Předky jsou totální základ, jelikož tam kůň nese většinu svojí váhy, zadky bych řešila operativně. No a každá značka má svůj vlastní systém štelování, máte výhodu, že kopyta budete mít odhaduju 12 - 13 cm šíře a tam se vybírá hodně dobře z mnoha značek.

Řeším momentálně to samé, v našem okolí štěrkové cesty, trim dobrý, svýho trimera se držím jak to jde, doufám, že neuplave 😀 ale řekl, že jakmile nakovu, tak budu muset kovat pořád. Kobyla je totiž citlivá na šutrech, který jsou všude okolo nás, je prostě těžká. Jenže my jsme po trimu na šíři kopyta 16,5 cm, taky budu volat pasování botiček, ale myslím, že nic jinýho než Cavallo nevymyslí.

Vymoženost to sice je, ale taky proto, že se prostě zdokonalují techniky výroby různých materiálů. Pár na předky vyjde od pěti do osmi tisíc, ale když pak srovnáte s cenou kování, tak se to fakt vyrentí.

Anonymní (neregistrovaný) 17.07.2024, 13:00:47 xxx.xxx.150.24
Horsana:

Ten španiel vyzerá ako španiel, ja žiadny extrém nevidím, ale z tých fotiek sa nedá posúdiť tukový hrebeň na krku, ani iné úložiská a je potrebné si ten tuk aj ohmatať.

Môj neschudnuteľný hucul ( v zime na starine, príkrm nejaké zabudnuté balíky občas a niečo, čo spásli keď utiekli) je teraz v novom stáde, pastvina je v kopci a už po pár dňoch bolo vidieť, že sa mu tukové vankúše za lopatkami zmenšujú, heh, domáce kobyly ho totiž síce jemne, ale vytrvale pohybovali hore dolu + útočí na kravy a odháňa ich od koní, norička tá schudla viditeľne- boli predtým na rovine.

Rezky sú v pohode, tá legenda, že sa z nich priberá vznikla preto, že to často bola jediná vec, ktorú dokázali zožrať kone so zlým chrupom a trošku sa na nich spamätali, ale to preto, že do seba dostali síce repnú, ale predsa vlákninu. Je vhodné sa opýtať , alebo si na vreci prečítať obsah melasy, ale inak za mňa ok.

Hladovať s košíkom by som ho nenechala, načo, a na slnku a s hmyzákmi…uf…pokiaľ je možnosť koňa zavrieť, sú iné spôsoby, ako mu zabrániť v konzumácii trávy.

Nezabúdajte, že obézne kone NIKDY nesmú hladovať.

Zadýchavať sa môže aj preto, že má piroplazmózu, dávali ste ho testovať? To je import?

Chrčivé zvuky môžu veštiť LRN, hlavne u veľkých, rámcových koní.

Videla som kone v  Cordobe, no, to boli dobré obézy, je to proste také plemeno, pokiaľ to nežuje v 45 °C horúčave nejaké vyschnuté drevnaté byle, tak budú obalení stále.

Ale je možné byť aj fat and fit. K tomu ale asi 2 x týždenne pobyh nestačí, hoci lepší, ako nič, pokiaľ na pastvine veľa nechodia.

EDIT- na fotke nie je ten španiel, sorry.

P.S. práve obedujem a mám food comu, hehehe.


Můj valach není import, je to čistý P.R.E. po obou dovezených rodičích, ale narodil už se tady. Tak ta piroplazmóza nehrozí?

Trápí mě u něj teď nově ještě jedna věc a myslím, že to může být ve spojitosti s náhubkem. Začalo mu tak před měsícem docela dost téct z obou očí. Ne hnisavý sekret, ale je to jak když brečí. Vet mi řekl, že je to nějaká alergie na něco co teď kvete a dal mi mastičku. Ta je však úplně na dvě věci, už proto, že jí hned vyslzí. Veta jsem volala hlavě proto, že jsem měla velký strach z počínající měsíční slepoty. Měla jsem 12 let oboustraně úplně slepou kobylu a s touhle nemocí jsem si něco užila. Hlavně teda v době, kdy jsme se to snažili marně zachránit. Ze začátku taky takhle “brečela”. 

Myslíte, že je možný, že kůň který je omezený náhubkem, tak jak se v podstatě zoufale do sebe snaží natlačit potravu, tak třeba spásá i něco co ho takhle dráždí?

To info o tlusťouších v Cordobe mě překvapilo, já jsem vídala hlavně takový ty nasvalený extrémně sebraný koně. Teda na fotkách.

Mám poprvé v životě koně, který tloustne, vždycky jsem měla plnokrevníky a klusáky a nikdy jsem neměla koně ani tlustého a ani schváceného. Plemenná příslušnost dělá hodně.

Zkusím dát příště jeho fotku.

Horsana
Horsana (757 příspěvků) 17.07.2024, 13:29:48 xxx.xxx.51.17
»
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 17.07.2024, 13:00:47

Piro mu hrozí, samozrejme, aktivuje ho aj stres a jednou z najčastejších manifestácií je výtok z očí, opuchy okolo očí, herpetické keratitídy, tie kone bývajú také dobručké, málo sa hýbu, sú obľúbené na jazdenie, lebo nič nevymýšľajú (sú anemické)…

Dá sa to veľmi dobre liečiť.

Ale, jasne, ak sa pasie aj  počas horúčav a nemá masku, tak niet divu, že mu tečú oči, hmyz má hody, no.

No, áno, kone v Cordobe extrémne sebraní boli, ale mali tak  40 cm tukový hrebeň minimálne, sedela som v prvom rade a potom som im išla nakuknúť do žľabu, že čo také kone dostávajú a bol tam drvený jačmeň, ovos a niečo, čo vyzeralo ako ražné otruby. Stáli na nejakej nejedlej slame a seno mali zrejme na prídel, lebo po tom tam nebola ani stopa.

Ale boli tam  aj také suchšie kone, ale tie väčšinou mali nejakú stereotypiu.

Anonymní (neregistrovaný) 17.07.2024, 14:17:07 xxx.xxx.150.24

Jejda….  teda  já o té nemoci co píšete slyším poprvé! A ano, když mu ty oči začali téct, tak měl několik dní obrovské otoky, nejen oči, ale prostě celé okolí očí. Vypadalo to hrozně, to jsem právě volala veta a on usoudil alergii.

Ano, on je moc hodný, takový dobrák, co nic nevymýšlí. O andaluském temperamentu jsem jenom četla u něj ho nevidím. Je teda strašně ochotný a poslušný a když chci zrychlit, tak to udělá, ale temperamentem fakt nehýří. 

Moc Vám Horsano, děkuju a moc si vážím Vašich odborných rad. Dotáhnout k nám veterináře není snadné, protože v okolí v podstatě nejsou a člověk občas musí vzít za vděk i nekoňáckým doktorem. Snad se to teď po vypsání dotací veterinářům velkých zvířat zlepší.

Masku proti hmyzu mu dávám.

Mám mu nechat odebrat krev a poslat do laborky? Tím se to zjistí?

Ještě jednou moc děkuji, odborné rady zdarma nepovažuji za samozřejmost!

kometa
kometa (5480 příspěvků) 17.07.2024, 14:23:55 xxx.xxx.147.163
»
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 17.07.2024, 14:17:07

Snad se to teď po vypsání dotací veterinářům velkých zvířat zlepší. 

Téhle větě nerozumím. Jako, že veterináři dostanou dotace za to, že léčí velká zvířata?

kometa
kometa (5480 příspěvků) 17.07.2024, 14:34:28 xxx.xxx.147.163
»
Odpověď na příspěvek uživatele JanaJanaJanaJana z 17.07.2024, 14:28:18

Děkuji, to jsem nevěděla.

Jsem zvědavá, jestli to bude mít kýžený efekt. Vzhledem k feminizaci na VŠ a k nechuti budoucích absolventů válet se v zimě, v noci, v hnoji… Čest výjimkám. V mém okolí jsou 2 doktoři, kteří zvládnou císaře u krávy.

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (1023 příspěvků) 17.07.2024, 14:44:59 xxx.xxx.27.179
»
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 17.07.2024, 14:34:28

“….k nechuti budoucích absolventů válet se v zimě, v noci, v hnoji…”

a taky s ohledem na to, že většina žen prostě chce mít děti a tohle to rajzování po maštalích jde pak s rodinou hodně těžko, obzvlášť když není hlídání

kometa
kometa (5480 příspěvků) 17.07.2024, 14:53:35 xxx.xxx.147.163
»
Odpověď na příspěvek uživatele JanaJanaJanaJana z 17.07.2024, 14:44:59

Však jo - to byl ten bod č.1 - feminizace.

Pravda, naše bývalá absolventka tahala dítě sebou, ve vajíčku a ve stáji ho vždycky někam umístila. Třeba do žlabu, když to byla zrovna sekce bez krav.🙂

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (1023 příspěvků) 17.07.2024, 15:08:39 xxx.xxx.27.179
»
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 17.07.2024, 14:53:35

Tak já nemyslím, když je jedno mimino, to ty ženský zvládnou ledasco, “nejhorší” je, když jich je víc a nastoupí do institucí a začnou mít i své organizované zájmy.

Teda alespoň v mém okolí vždycky holky trpěly nedostatkem času na koně právě v této části života, děti na prvním stupni = časový maskar.

EDIT: Ale to už plevelím, omluva.

Horsana
Horsana (757 příspěvků) 17.07.2024, 15:15:26 xxx.xxx.51.17
»
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 17.07.2024, 14:17:07

Jj, posielajte do Laboklinu. Žiadajte PCR dôkaz (jedná sa o krvné parazity Theileria equi a Babesia caballi), krv sa odoberá do skúmavky s antikoagulačným činidlom EDTA, nie je nutné stáčať sérum (tým môžete veta potešiť, že to nemusí stáčať, hehe). 

Žiadny krvný náter nech nepozerá, nič tam nenájde, tak isto nech nerobí serológiu, je to zbytočné.

 Aj keby sa vet hádzal o zem, trvajte na svojom a láskavo nech vám výsledky potom prepošle. 

Držím palce, hoci aj keby pozitívny bol, dá sa s tým čosi urobiť.

Horsana
Horsana (757 příspěvků) 17.07.2024, 16:42:29 xxx.xxx.51.17
»
Odpověď na příspěvek uživatele JanaJanaJanaJana z 17.07.2024, 16:08:51

Vďaka piroplazmóze? 😂

Tu len pridám poznámku, že na Laboklin žiadanke je to políčko medzi PCR dôkazmi a je tam uvedené Babézie (Piroplazmy), pokiaľ len nie je česká žiadanka iná, ale žiadne veľké odchýlky tam nebudú, si myslím.

Anonymní (neregistrovaný) 17.07.2024, 16:46:11 xxx.xxx.150.24
Horsana:

Jj, posielajte do Laboklinu. Žiadajte PCR dôkaz (jedná sa o krvné parazity Theileria equi a Babesia caballi), krv sa odoberá do skúmavky s antikoagulačným činidlom EDTA, nie je nutné stáčať sérum (tým môžete veta potešiť, že to nemusí stáčať, hehe). 

Žiadny krvný náter nech nepozerá, nič tam nenájde, tak isto nech nerobí serológiu, je to zbytočné.

 Aj keby sa vet hádzal o zem, trvajte na svojom a láskavo nech vám výsledky potom prepošle. 

Držím palce, hoci aj keby pozitívny bol, dá sa s tým čosi urobiť.


Jste strašně hodná!

Ještě jednou děkuji a kam Vám mám poslat platbu? 🙂

Horsana
Horsana (757 příspěvků) 17.07.2024, 16:52:53 xxx.xxx.51.17
»
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 17.07.2024, 16:46:11

Rado sa stalo 🙂

Platby prijímam vo forme mrkvy, aplikovanej vášmu koňovi rovno do huby 😀

A budem rada, keď sa podelíte o prípadný nález, či už negatívny, alebo pozitívny.

Anonymní (neregistrovaný) 17.07.2024, 19:20:54 xxx.xxx.150.24

Toto je zlatý koníček Clooney. Tady to tak nevypadá, ale když jsem ho koupila, tak měl sedlo komoru dvě (u nich byl jenom v boxu a písčitém výběhu). Teď jsem musela koupit sedlo s trojkovou komorou a ještě dojít do Equiservisu pro ten nejdelší podbřišník. Sádlový hřeben na krku má taky.

Jestli je tu někdo znalý, kdo konstruktivně zkritizuje můj zápřah, tak budu ráda. Vím, že tam mám chyby, pořád se to učím. Klapky na očích nemá schválně, nevidím důvod, proč by kůň neměl vidět kam chce. Úchyt na ojce k zádržnímu řemeni už v tuto chvíli mám přidělaný.

Pořád si říkám, jestli sem třeba někdo nechodí, kdo je v okolí Loun a nenalákám ho na ježdění 🙂 Koník má drezůrní i skokovou průpravu. Zajel i nějaké základní soutěže.

Obrázek
Anonymní (neregistrovaný) 17.07.2024, 19:30:02 xxx.xxx.150.24

Zkusím udělat fotku v zootechnickém postoji.

Fakt tloustne. Já vím, že to není ještě úplný obéza, ale nechci to tam nechat zajít. Kdyby nebylo toho sedla a podbřišníku, tak bych si to taky hned neuvědomila.

A je problém na něm vyklusat kopec, ještě před rokem jsme ho vycválali. Teda… třeba je nemocný tou piro nemocí, jak píše Horsana. Nechce se mu běhat.

Bona11
Bona11 (11 příspěvků) 18.07.2024, 10:52:07 xxx.xxx.47.121
»
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 17.07.2024, 12:45:01

Botičky nevedou přes spěnku, jedna přezka je přes kopyto, ta druhá je přes korunku, ale nedotahuje se napevno - nechává se na dva prsty vůle. Výhoda je hlavně v tom, že boty se používají pouze na práci, jinak má kopyto přirozený kontakt s povrchem. Ke mně přišla ta stará kobča ze sportovní stáje, celý život nonstop kovaná a patky měla od sebe cca 1 cm - hrůza. Krásně se jí kopyto za ty dva roky naboso rozšláplo a zesílila stěna chodidla. Nazouvání se za chvíli naučíte, zabere to zhruba tolik času, jako když jsem nasazovala mému bývalému valachovi šlachovky na každou práci, protože se strouhal. Ona to není guma, nějaké tvrzené PVC, paní Vostatková říkala, že endurační jezdci je mají zhruba 2 sezony. V našem rekre režimu to vidím tak na 4 minimálně. A  jednotlivé opotřebované součástky se dají měnit, takže nemusíte kupovat novou botku. Ano , já je používám, pouze na předky, ale to si asi musíte vyhodnotit sama 🙂


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.