Aktuálně: 4 172 inzerátů195 409 diskuzních příspěvků18 034 uživatelů

Pastevní náhubek

guidedog
guidedog (8 příspěvků) 15.07.2024, 18:45:59 xxx.xxx.150.24

Tloustne Vám někomu kůň i přes nasazený náhubek kdykoliv je na pastvě? Hodně jsem si od pořízení náhubku slibovala a dlouho vybírala, aby byl měkký, otvory na nozdry, odolný. Nakonec jsem podle těchto kritérií snad jeden dobře vybrala. Nikde nedře, kůň se mu nebrání, ale…. stává se z něj čím dál tím větší koule! Fakt nechápu…. I když trošku něco jo - zatímco ostatní koně bez náhubku se pasou a když jsou nasycení, tak se jdou schovat před hmyzem a vedrem. Tento tlustík, protože může uždibovat jen po trošičkách, tak se přestal chodit schovávat i kdyby ho hmyzáci měli sežrat za živa. Takže jsem pro něj začala chodit a vždy ho dvakrát denně odvedu do stodoly a zavřu. Takže už nemá přístup k trávě pořád a když ano, tak ihned nasadím náhubek. Nic jiného kromě minerálky v malém kyblíčku cukrovarských řízků nedostává. Nechápu jak je tohle možné a dost mě to trápí, protože i svezení na tom třaslavém širokém břichu není moc příjemný. Navíc se začal při větší aktivitě zadýchávat.  Je mi blbý kvůli takovéto věci oslovovat veta, ale začínám se bát, že to může být zdravotní problém, jen nevím jaký.  Valach je 10 letý urostlý P.R.E.  Myslíte, že může hrát roli i to, že tito koně jsou nastavení na zužitkování i té nejchudší pastvy? Tedy, tak jsem to někde slyšela. Můj názor je, že je to pořád teplokrevný kůň i když ze Španělska.

Zhubli Vám koně po nasazení náhubku?

kometa
kometa (5315 příspěvků) 16.07.2024, 08:19:56 xxx.xxx.147.163
»
Odpověď na příspěvek uživatele guidedog z 15.07.2024, 18:45:59

No, minimálně dál netloustli. Cukrovarské řízky bych nedávala. Nestačila by minerálka v boxu? Jakou má práci/zátěž?

Bona11
Bona11 (10 příspěvků) 16.07.2024, 11:19:08 xxx.xxx.47.121

Mám podobný problém s Shagya arabkou a ano souhlasím že je to zejména tím že dokážou zužitkovat i tu nejchudší pastvu ( natož pak to co roste letos po těch deštích). A ano také se dožírá. Letos zkouším kombinaci náhubku a větší práce - 1 x  v týdnu drezurní trénink, 1 x v týdnu delší intenzivnější vyjížďka, cca 2-3 v týdnu normální aspoň hodinová vyjda - dle času. A docela to funguje - není sice úplně twigy ale ani morbidně obézní jako byla loni, kdy nemohla intenzivně  pracovat po zranění. Nedostává žádný příkrm jen minerálku formou kostek Minerals briks. Mám tři koně, z nichž jedna je 24 letá ČT kobyla u které zase musím hlídat aby nešla z váhou dolů a je docela peklo tohle zkorigovat. 

Anonymní (neregistrovaný) 16.07.2024, 13:10:35 xxx.xxx.150.24
kometa:

No, minimálně dál netloustli. Cukrovarské řízky bych nedávala. Nestačila by minerálka v boxu? Jakou má práci/zátěž?


Chodí dvakrát týdně na projížďku dvou až tří hodinovou. Terén je hodně kopcovitý, převážně se kluše, cval minimálně. Střídám sedlo a zápřah v lehké bryčce. Zvlášť tu bryčku tahat po lesních cestách do kopců je docela dřina. Ostatní dny se volně pohybuje na pěti ha členité pastviny. Je tam s dalšími dvěma valachy. Ty mi vůbec netloustnou. Dokud neměl ten náhubek, tak se s ostatníma i proběhl. Teď nedá hlavu od trávy.

Můžu se zeptat - jak máte velký otvor v tom náhubku?

Myslíte, že ty řízky přispívají k tloustnutí?

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (1013 příspěvků) 16.07.2024, 13:51:36 xxx.xxx.144.231

Kůň mi zhubnul až po velmi pečlivě vybraném ustájení, kde měl majitel osobní zkušenost se schvácením vlastních koní a začal tomu upravovat management. Fakt děsně záleží právě na tom stájovém managementu. Záleží nejen na složení pastviny, ale také na motivaci k pohybu a jak se naloží především s jarním obdobím. Řešila jsem to také, mám chladnokrevníka 24/7.

V prvním ustájení pastva jen v sezoně, jinak malý pískový padock. Už nikdy víc. To jarní navykání na trávu je mizérie a hlavně kůň přes zimu jen stál a žral, žádný krok navíc. Hlavně tam lítala mantra “tráva je zelený zlo” a to je prostě blbost, většina lidí má koně po schvácení na pastevkách (alespoň co já jsem si při své rešerši ustájení prošla v okolí Prahy všemi směry).

V druhém ustájení bylo 25 koní na 11 ha pastvy. I tak se někteří koně byli schopni schvátit. Proto byl zaveden speciální režim - 4 měsíce v roce (na jaře) stáli půl dne jen u sena, zbytek roku byl v pohodě, náhubky měla řada z nich i u toho sena, ale dokázalo se to udržet, takže to fungovalo. Teď jsem ve stáji, kde je 17 ha pastvin na cca 12 koní a fakt to stojí na tom, že se primárně pase. Jsou tu především poníci, prakoně a chlaďasi, někteří z nich po chronickém schvácení, jeden se dokonce v minulosti vyzul i z kopyt a byl na cestě na jatka. I tak nikdo po celý rok nechodí s náhubkem a neschvacuje je se nikdo. To kouzlo je v chudé pastvě, nucení k migraci a ty koně nepřežírat. V zimě se pase na stařině, žádné stání u balíku sena a seno dostanou do přístřešku právě od dubna do června, kdy je nekritičtější obodobí a pastvu mají jen v určitém úseku. Jinak se pak jede celý rok oplůtkový systém. Na konci zimy jsou ti nejkritičtější vzati do hubnoucího režimu, aby shodili přebytky tuku před jarem…je to trochu drsný, ale funguje to. Upozorňuju, že ty koně nic nedělají a na většině nikdo nejezdí. JÁ na tom svým cca 3x týdně na hodinu, takže taky žádná práce, to je pro koně jak když plivneš, pokud to teda není nějaký totální kopcovitý masakr nebo masakrální trénink na jízdárně.

Je to alchymie prostě a pokud máte takového koně, musíte hodně dobře vybírat, kde bude kůň stát. Jinak dvou až tří hodinová vyjížďka 2x týdně koně nespasí, záleží především na tom pohybu mimo tuto práci 2x týdně. U nás koně nachodí denně v průměru 18 km (v rámci toho ustájení, jako fakt, měřeno gps lokátorem).

Jinak řízky bych nedávala vůbec. Hrstku bezobilného muesli a do toho zamíchat minerálku anebo ještě lépe granulované seno.

Anonymní (neregistrovaný) 16.07.2024, 14:32:34 xxx.xxx.150.24

Moc děkuji Jana - tohle je zajímavý příspěvek.

Problém je asi taky v tom, že právě té chudé a tolik potřebné pastvy je nedostatek. Kam se podívám, tak všude šťavnatá zeleň. Jsme v nížině u potoka. Právě, že se bojím i schvácení když tak tloustne. Snažím se to řešit než k tomu dojde.

Cirila
Cirila (3 příspěvků) 16.07.2024, 14:38:32 xxx.xxx.93.83
»
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 16.07.2024, 13:10:35

Práce 2x týdně je málo i když do kopce. Já mám kouli, kříženec Shagya x hucul a jezdíme 4x týdně, cca 10km, bohužel u nás nejsou žádné kopce, takže hodně klušeme. Když počasí dovolí a zbyde čas, tak po vyjížďce klidně dáme ještě 15-20 min na jízdárně. Ustájen 24/7. Loni se mi vyžral do nechutných rozměrů, v ustájení byla hodně bohatá pastva. Po změně ustájení jsme na celkem slušné postavě. Do půlky června měl náhubek 24/7. Krom náhubku je zároveň i na chudé pastvě, kde pak ke konci června skoro nic neměli, tak jsem náhubek sundala. Jak vyroste nějaká tráva dostane ho zpět.

Dostává jen mustang trace a hrstku bezobilného müesli, namícháno speciálně pro něj

Obrázek Obrázek
JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (1013 příspěvků) 16.07.2024, 14:45:17 xxx.xxx.144.231
»
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 16.07.2024, 14:32:34

Jak to popisujete, tak mám pocit, že jinou dírou v náhubku to nevyřešíte a tím příkrmem taky ne, oni zas ty řepný řízky taková bomba nejsou. Jestli se Vám takto zadýchává andalusan, tak bych to viděla jako hodně velký červený vykřičník. Myslím, že máte následující varianty. 1. Najít si B-jezdce a prostě zajistit koni poctivý pohyb alespoň hodinu denně pod sedlem. 2. Je velmi na místě velmi zvážit změnu ustájení, i když jste jinak s ostatními věcmi spokojena. Jako opravdu. Ten kůň prostě musí zhubnout, to je zásadní prerekvizita proto, aby ke schvácení nedošlo, a pokud to v současných podmínkách nedokážete zajistit prací (i třeba za cenu B jezdce) a náhubkem, tak se obávám, že toto ustájení pro Vás vůbec vhodné není….3. anebo se pokusit v rámci daného ustájení zajistit jiný režim, ale to chce zas velkou ochotu ustajovatele a taky musíte vědět, co a jak chcete a proč to chcete. 4. Kombinace varianty 1 + 4.

Osobně když hledám ustájení, tak se právě všemu tomuhle snažím předcházet a jedna z berných mincí je, že majitel ustájení má/měl sám takového koně anebo je už pár jar nějaký kůň, s kterým se to zvládá, je zajetý nějaký režim a pokud by koně bylo potřeba oddělit zvlášť do výběhu, tak tam nepůjde sám. Výhoda dnešní doby ale je, že osvěta je již veliká a přijde mi, že takovýto jedinec se najde v každé druhé stáji. Jsem v při návštěvách fakt vyhrocená, až jsem všude za řešiče 😀 ale zatím se mi to vyplatilo a jakmile vše funguje, tak o mně ustajovatel skoro ani neví. A tenhle klid na duši stojí i za cenu větší vzdálenosti.

A hlavně co vypozorovalo moje laické oko - fakt je průšvih, když jde kůň s panděrem do jara/léta. To je fakt blbý a těžko s e to už pak koriguje.

Cirila
Cirila (3 příspěvků) 16.07.2024, 15:14:29 xxx.xxx.93.83
»
Odpověď na příspěvek uživatele JanaJanaJanaJana z 16.07.2024, 14:45:17

Přesně jak píše JanaJanaJanaJana, jak se jednou vyžere tak se to blbě hubne. Ten můj to hubnul  skoro rok, s asistencí veterináře. Z nejhoršího se dostal v boxu kde byl kvůli úrazu. Měl striktní, odvážené dávky sena do sítí, dávku spočítal vet, každou síť jsem poctivě vážila. Když se na jaře vypouštěl dostal ještě pro jistotu Metformin aby se na trávě neschvátil a nevyžral zpět. I když jsme navykali měsíc před vypuštěním. Výběh je opravdu na pastvu chudý, je s dvěma dalšími tlouštíky. Do současné formy nám v Dubnu chybělo zhubnout cca 150kg a toho jsme docílili tím náhubkem. Ale za mě je prostě pro takovéto koně základ chudá pastva. Pokud se Vám kůň už zadýchává, tak bych začala ihned řešit a obávám se, že ten náhubek na to stačit nebude

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (1013 příspěvků) 16.07.2024, 15:19:03 xxx.xxx.144.231
»
Odpověď na příspěvek uživatele Cirila z 16.07.2024, 15:14:29

A já bych k tomuhle ještě dodala nebo spíš vypíchla právě tu asistenci veta u hubnutí, aby se člověk vyhnul zase jiným problémům, jako jsou třeba vředy. Kůň nesmí hladovět a být bez žrádla déle než zhruba 3 hodiny, ale to jistě sama víte.

No, naložili jsme Vám, ne že ne, předpokládám, že z toho budete mít hlavu jako pátací balon 😀 ale jakmile najdete ten správný režim pro Vašeho koně, taku ž to bude pohoda 🙂 a fakt je lepší mít koně dobře krmitelného než špatně krmitelného, s tím prvním se dá pracovat, to druhý je fakt peklo.

Anonymní (neregistrovaný) 16.07.2024, 17:31:48 xxx.xxx.150.24

To teda mám nad čím přemýšlet….

Úplně náhodou - v okolí Loun, jezdec na hodného španěláka by nebyl?

Jsou tu krásné vyjížďky, hodně lesů a kopců. Kůň je hodný, pohodlný, nelekavý, může do terénu i sám a můžou kolem jezdit i čtyřkolkách. Nic neřeší. Jezdec  plnoletý, do 90 kg? Půjčila bych k němu i druhého hodného koně, ale ten jen pro jezdce do 70 kg.

kometa
kometa (5315 příspěvků) 16.07.2024, 17:37:07 xxx.xxx.147.163
»
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 16.07.2024, 13:10:35

Myslíte, že ty řízky přispívají k tloustnutí?

Pokud vím, tak řízky se krmí v koním, kteří potřebují přibrat.

Pochopila jsem správně, že pracuje jenom dvakrát týdně?

Anonymní (neregistrovaný) 16.07.2024, 17:38:55 xxx.xxx.150.24

Zajímal by mě ještě názor na podkování v tomto konkrétním případě. Asi bych mu i byla schopná zajistit i víc pohybu než má, ale to spíš v bryčce, protože z jízdy na koni už jsem dost utahaná (můj věk). Jenže s bryčkou se jede hodně po asfaltu a když vjedu na lesní cestu, tak je to spíš štěrk. Pod sedlem se největším šutrům vyhýbáme, ale s bryčkou to nejde. Nikdy nebyl kovaný a chodil ochotně všude.  Má opravdu moc pěkný tvrdý kopyta i když trochu nepravidelný. Když jsem s ním ale třeba ty tři hodiny v zápřahu, tak druhý den vidím sníženou ochotu k chůzi po kamenitém povrchu.

Nakovat? Mně připadá, že ty podkovy způsobí veliké otřesy do kloubů, šlach, prostě do celého koně. 

Anonymní (neregistrovaný) 16.07.2024, 17:40:50 xxx.xxx.150.24
kometa:

Myslíte, že ty řízky přispívají k tloustnutí?

Pokud vím, tak řízky se krmí v koním, kteří potřebují přibrat.

Pochopila jsem správně, že pracuje jenom dvakrát týdně?


Aha, já měla za to, že řízky je odpad, vlastně slupky po vycukernatění. Opravdu jsem myslela, že je to dietní.

Ano, chodíme jenom 2x týdně, ale opravdu terén a to minimálně na dvě hodiny, občas na dýl.

kometa
kometa (5315 příspěvků) 16.07.2024, 19:17:13 xxx.xxx.147.163
»
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 16.07.2024, 17:38:55

druhý den vidím sníženou ochotu k chůzi po kamenitém povrchu.

Odpověděla jste si sama. Je spousta koní, kteří se dožívají vysokého věku a jsou plně funkční i s podkovami. Není to takové zlo. Nebo můžete vyzkoušet botičky.

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (1013 příspěvků) 16.07.2024, 19:42:12 xxx.xxx.6.7

S Vaší intenzitou ježdění bych volila boty, obzvlášť pokud má kůň kvalitní rohovinu. Je to menší starost, sice na začátku větší investice , ale ve výsledku se Vám to vrátí , jelikož kovat dalších x let prostě vyjde dráž než boty.

Bona11
Bona11 (10 příspěvků) 17.07.2024, 07:30:36 xxx.xxx.47.121

Přidávám se k dámám výše - kobča se udržuje v relativně přiměřením stavu hlavně díky pravidelnému pohybu - též jsem si musela domluvit b-ritera. Mám svoje u domu, takže ustájení kvuli pastvě měnit nelze, zase si s tím mohu víc pohrát 🙂Na noc dostává na pastvině náhubek s otvorem 3 cm, takový ten klasický za cca 600-Kč,, extra jsem tam ještě prostřihovala větší otvory na dýchání. Přes den, kdy koně stojí v přístřešku v těchto parnech sundávám.  Rovněž nechci kovat, takže na štěrkových eurocestách, kterých je čím dál víc, používám botičky renegade viper. Přijede p. Vostatková z Boty pro koně.cz, botky Vám vybere a napasuje. Moje nejstarší kobča ( 24 let) je nosí cca 2x v týdnu na zhruba hodinovou vyjížďku, má je druhou sezonu a vypadá to, že je bude mít až do konce. Ale všechny jednotlivé díly včetně podrážek se nechají vyměnit zvlášť, takže největší investice je první pořízení + napasování. Mladá shagyna si na ně zvykla velmi rychle a chodí v nich krásně uvolněně i po těchto cestách. Dřív se na nich kroutila a snažila se být z cesty rychle pryč. Dají se rovněž dokoupit gelové nebo pryžové vložky k dopasování botiček a k lepšímu tlumení nárazů  - mám v plánu pro starou kobuši.

Horsana
Horsana (737 příspěvků) 17.07.2024, 12:17:23 xxx.xxx.51.17

Ten španiel vyzerá ako španiel, ja žiadny extrém nevidím, ale z tých fotiek sa nedá posúdiť tukový hrebeň na krku, ani iné úložiská a je potrebné si ten tuk aj ohmatať.

Môj neschudnuteľný hucul ( v zime na starine, príkrm nejaké zabudnuté balíky občas a niečo, čo spásli keď utiekli) je teraz v novom stáde, pastvina je v kopci a už po pár dňoch bolo vidieť, že sa mu tukové vankúše za lopatkami zmenšujú, heh, domáce kobyly ho totiž síce jemne, ale vytrvale pohybovali hore dolu + útočí na kravy a odháňa ich od koní, norička tá schudla viditeľne- boli predtým na rovine.

Rezky sú v pohode, tá legenda, že sa z nich priberá vznikla preto, že to často bola jediná vec, ktorú dokázali zožrať kone so zlým chrupom a trošku sa na nich spamätali, ale to preto, že do seba dostali síce repnú, ale predsa vlákninu. Je vhodné sa opýtať , alebo si na vreci prečítať obsah melasy, ale inak za mňa ok.

Hladovať s košíkom by som ho nenechala, načo, a na slnku a s hmyzákmi…uf…pokiaľ je možnosť koňa zavrieť, sú iné spôsoby, ako mu zabrániť v konzumácii trávy.

Nezabúdajte, že obézne kone NIKDY nesmú hladovať.

Zadýchavať sa môže aj preto, že má piroplazmózu, dávali ste ho testovať? To je import?

Chrčivé zvuky môžu veštiť LRN, hlavne u veľkých, rámcových koní.

Videla som kone v  Cordobe, no, to boli dobré obézy, je to proste také plemeno, pokiaľ to nežuje v 45 °C horúčave nejaké vyschnuté drevnaté byle, tak budú obalení stále.

Ale je možné byť aj fat and fit. K tomu ale asi 2 x týždenne pobyh nestačí, hoci lepší, ako nič, pokiaľ na pastvine veľa nechodia.

EDIT- na fotke nie je ten španiel, sorry.

P.S. práve obedujem a mám food comu, hehehe.

Anonymní (neregistrovaný) 17.07.2024, 12:45:01 xxx.xxx.150.24
Bona11:

Přidávám se k dámám výše - kobča se udržuje v relativně přiměřením stavu hlavně díky pravidelnému pohybu - též jsem si musela domluvit b-ritera. Mám svoje u domu, takže ustájení kvuli pastvě měnit nelze, zase si s tím mohu víc pohrát 🙂Na noc dostává na pastvině náhubek s otvorem 3 cm, takový ten klasický za cca 600-Kč,, extra jsem tam ještě prostřihovala větší otvory na dýchání. Přes den, kdy koně stojí v přístřešku v těchto parnech sundávám.  Rovněž nechci kovat, takže na štěrkových eurocestách, kterých je čím dál víc, používám botičky renegade viper. Přijede p. Vostatková z Boty pro koně.cz, botky Vám vybere a napasuje. Moje nejstarší kobča ( 24 let) je nosí cca 2x v týdnu na zhruba hodinovou vyjížďku, má je druhou sezonu a vypadá to, že je bude mít až do konce. Ale všechny jednotlivé díly včetně podrážek se nechají vyměnit zvlášť, takže největší investice je první pořízení + napasování. Mladá shagyna si na ně zvykla velmi rychle a chodí v nich krásně uvolněně i po těchto cestách. Dřív se na nich kroutila a snažila se být z cesty rychle pryč. Dají se rovněž dokoupit gelové nebo pryžové vložky k dopasování botiček a k lepšímu tlumení nárazů  - mám v plánu pro starou kobuši.


Za infa o botičkách moc děkuju! V podstatě o nich nic nevím, jsem stará škola, za mého mládí tyhle vymoženosti nebyly. Já si jen prostě nedovedu představit, že “nainstaluji” koni na kopyto cosi co vede i přes spěnku nahoru (je to tak?) a ono mu to nebude nikde překážet…. Na druhou stranu to asi tlumí nárazy, teda na rozdíl od podkovy. Je to tak? Taky si teda moc neumím představit gumový materiál, který ten kůň na tvrdých cestách za pár hodin nesešlape do ztracena. Ale asi to zkusím. Paní Vostatkovou si vygůglím. Snad jezdí i do naší oblasti.

Jak moc náročný je ty botky před jízdou obout a potom zase zout? A ještě dotaz - používáte jenom na předky? Myslím, že do tahu to totiž bude chtít i na zadní.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.