Aktuálně: 4 122 inzerátů197 720 diskuzních příspěvků18 072 uživatelů

Narezlé vole u Moravského voláče popelavého

Jirka (neregistrovaný) 15.07.2024, 11:41:55 xxx.xxx.44.2

Ahoj chlapi. Nemáte někdo zkušenost či alespoň teoretickou znalost jak nejlépe v chovu vyčistit narezlá volata moravského voláče popelavého. Vím že jeden chovatel vyčistil ve svém chovu přes ČS stříbřité sedlaté. Vyčištěním rozumím samozřejmě zařadit do chovu holuby stejného plemene ale jiné variety. Jirka

jo012810
jo012810 (232 příspěvků) 15.07.2024, 20:44:43 xxx.xxx.101.29
Jirka:

Ahoj chlapi. Nemáte někdo zkušenost či alespoň teoretickou znalost jak nejlépe v chovu vyčistit narezlá volata moravského voláče popelavého. Vím že jeden chovatel vyčistil ve svém chovu přes ČS stříbřité sedlaté. Vyčištěním rozumím samozřejmě zařadit do chovu holuby stejného plemene ale jiné variety. Jirka


Moravský voláč popelavý??? Můžete nějak upřesnit o jaké plemeno a barvu jde dle vzorníku? Obecně rez na voleti (třeba u českých voláčů sivyých) jde “vyčistit” především důsledným výběrem a pak teprve pomocí nějakého mezibarevného křížení uvnitř plemene.

Anonymní (neregistrovaný) 15.07.2024, 21:10:39 xxx.xxx.228.34

Přemýšlím, jestli se zapojit do diskuze, i když nemám praktickou zkušenost a nerad bych se do genetiky zamotal, což není vůbec problém…ale je to zajímavý dotaz, tak to zkusím. Myslím, že se do dotazu vloudila jedna chybička a sice rozlišení stříbrná vs stříbřitá. Myslím si, že se tazatel ptal, jak vyčistit narezlá volata u mor. voláče sedlatého stříbrného, a že jeden chovatel vyčistil tento znak přes ČS stříbrné sedlaté, je to tak? Přikládám fota pro ilustraci ( ČS z https://www.chovzvirat.cz/zvire/3557-cesky-stavak/  a MVS z http://www.belohlavci.websnadno.cz/MVS-Fotogalerie.html?flash=ne, ). Jako opravdu teoretik si myslím, že u čs je toto zbarvení zapříčiněno faktorem milky, kdežto u mvs je tato stříbrná zbarvení opravdu popelavě červené plnobarevné. Čili úplně jiný genotyp, i když fenotyp vypadá podobně. Zajímalo by mě, jestli se připojí někdo s hlubší znalostí genetiky a dá do pléna svůj názor, jestli je toto nakřížení opravdu ta správná cesta anebo se holt musí jít cestou tvrdého výběru.

Obrázek Obrázek
Jirka (neregistrovaný) 17.07.2024, 08:05:09 xxx.xxx.44.2

Víte pánové, měl jsem za to že mám Moravského voláče sedlatého stříbřitého ale byl jsem poupraven, že je to Moravského voláče sedlatého popelavý, geneticky aschfahl.

Anonymní (neregistrovaný) 17.07.2024, 08:25:05 xxx:xxx.22fa:7150
Jirka:

Víte pánové, měl jsem za to že mám Moravského voláče sedlatého stříbřitého ale byl jsem poupraven, že je to Moravského voláče sedlatého popelavý, geneticky aschfahl.


Ani v oficiálním standardu není žádná zmínka o stříbřitém MVS,figurují tam rázy černý,modrý,červený,žlutý a stříbrný. Ta stříbrná je geneticky popelavě červená  plnobarevná,německy aschfahl.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.