Rád bych si přečetl kdo má s jakými nosnými hybridy slepic nejlepší zkušenost. Poslední roky se mi nějak nedaří trefit na dobrý hybridy v poměru výkon a dlouhověkost.
Myslela jsem, že tyhlety jou furt stejný. Tzn. koupím slépku nějaké značky, můžu očekávat nějaký počet vajec; vaječnou hmotu. Jenže mám lohmann hnědé ze dvou zdrojů - starší nesou stabilně, aj v zimě a občas fakt veliká vajíčka, mladé odjinud vyrábí stabilně, ale menší vajíčka a i jiné odstíny, tmavší než ty staré slépky. Což nechápu. Nebo u té barvy skořápky můžu čekat, že zesvětlá časem? Účtenku mám, ale PP mi nedali. Dva ks jsou dominant, ty si dělaj, co chcou… A naposled tu přistály lohmann bílé, na to, jak jsou malinké, vyrábí obří vajca, taková záhadná slepička to je, i mi přijde, že málo papá, určitě méně oproti hnědým. Všecky dostávají mraky jídla + běhají svobodně. Ráno a večer dohlížím, aby se o jídlo nehádaly, takže si myslím, že ty dominant mají dost. Krmí se tady tak, že je zasypu žrádlem. Ekonomika chovu… hehehe… ale jsou moc pěkné. 🙂 Ale prostě čekám, že to je ten hybrid a je jedno, kdy odkud ho koupím, bude furt stejný, ne?
Kdysi jsem někde četla, shodovali se lidé, že nejlepší je dekalb bílý.
Otázka je, esi my doma umíme napodobit “laboratorní” podmínky drůbežáren.
Ale prostě čekám, že to je ten hybrid a je jedno, kdy odkud ho koupím, bude furt stejný, ne?
Dobrou nosnici dělá genetika, kvalitní odchov a kvalitní výživa ve snášce. Alfou a omegou prodávaných kuřic bývájí často právě nedostatky v období odchovu. Tahle záležitost je nevratná a nedá už se nikdy vylepšit, natož odstranit. Proto nemusí být jeden genotyp stejný, zvlášť pokud je odchovaný v různých podmínkách.
Ono je to tak, že odchov má samozřejmě zásadní vliv, prostě jak se to udělá v odchovu, takové to pak je, celá užitkovost té slepičky se tvoří hlavně v prvních šesti týdnech věku, jak jí naroste kostra, jakou má orgánovou rezervu. V tom jsou dané rozdíly, které pak lidi znají, že od toho a toho jsou dobrý kuřice a tam a tam je to horší
no a u hnědých hybridů k tomu má vliv jistá, no, zaměnitelnost. ono jeden hybrid odchovaný ve správných podmínkách, tzn. podle technologického návodu ponese opravdu podle technologického návodu co se hmotnosti vajec i jejich barvy týče
akorát že je to prostě “hnědá”. vysvětlím. může se stát, že jsou nějaká kuřata navíc, je to třeba bovans, to je jedno, tak si to vezme studenec a takové “hnědé” jsou pak mezi dominanty. nebo si je vezme rakušan a jsou to jakože lohmani. nebo naopak, chybí isa tak se to dosype tím lohmanem. a na úrovni kuřic je to ještě větší vzájemná pomoc, takže takové nakoupené kuřice hnědé můžou být prostě směska všeho, co je zrovna po evropě hnědého včetně já nevím brown nicku, tetry, hy-linu a prostě cokoliv. Hnědá.