Aktuálně: 4 172 inzerátů195 409 diskuzních příspěvků18 034 uživatelů

Pořád brká o kavalety, co s tím?

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (1013 příspěvků) 12.07.2024, 11:44:05 xxx.xxx.23.27

Ahoj, osmiletá kobyla began. V lese přeleze všechno s rezervou, na jízdárně by se o kavaletu přizabila. Zkouším vždy cca 20 minut a nechám ji být , progres takový, že posledně šourala nohy tak , že jsme se ona i já málem zabily. Trenérka v dlouhodobé iindispozici, náhradní řekla jen “cvičte ze země”, ale ani tam není vývoj. Zajímavé ale je, že když kobyla havarovala (jak je psáno výše) a já se zdravě nnaštvala, začala přes kavaletu chodit jak hodinky. Další lekci už to zas flákala, i když jsem každý čistý přechod odměnila chválou a pamlskem. Co s tím?

Buggyra
Buggyra (3979 příspěvků) 12.07.2024, 12:02:21 xxx.xxx.198.226

Já jsem nakombinovala u B pozitivní a negativní motivaci. No a chodil přes tu ukopnutou kavaletu dokola tak dlouho, než ji přešel čistě. A pak zase další. Rychle mu došlo, že pokoj bude mít, jen když ty hnáty bude zvedat.

Teď ještě to umět přenést na překážky a pak do parkuru. Hm, to už je ale zase jiný level pro mě. Kavalety už si hlídá, když ho upozorním, že může zase nastat pruda.

Verun
Verun (949 příspěvků) 12.07.2024, 12:14:33 xxx.xxx.220.12

https://www.youtube.com/watch?v=5njRGcMRicw

tím ozubeným kolečkem ve videu v pravém dolním rohu si to přeložíte.titulky, automatický překlad, výběr -čeština….

naklikejte si i další videa (pilates pro koně nebo tak něco) 

pro koně je to namáhavé, musí zapojit břicho záda, ohnout klouby, nedělat proto každý den…máme dětské nočníky a na to dávám různě kladiny(na jeden , na dva , různě cik cak, cvičím na ruce v kroku, na lonži v klusu )

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (1013 příspěvků) 12.07.2024, 12:28:56 xxx.xxx.161.104
»
Odpověď na příspěvek uživatele Kallisto z 12.07.2024, 12:20:41

V kroku, klus a dál ani zatím neřeším, když nemáme zvládnuto v kroku. Tempo myslím dobré. V kroku se na to dokáže nejvíce soustředit, proto také zatím jenom krok, v klusu řeší spoustu dalších věcí.

Nechci jí to znechutit, ale překvapilo mně, že po dvou letech jízdárnování byl funkční jen trest bičíkem.

Vím, že je to pro ně náročné, musí se soustředit, mít prostor se na to podívat a ještě použít všechny ty svaly, jak psala Verun 🙂 ale jak říkám, v lese zvládne všechno bez mrknutí oka, cokoli, tím pádem by klacek na jízdárně neměl být takový problém…třeba s epletu, ale mně fakt přijde, že to má na obdélníku víc na háku a nesnaží se tolik. Jedná se vždyzatím jen o jednu kavaletu, ne o řadu, nehodlám se přizabít 🙂 Jinak je zlatá.

Díky všem za tipy.

kometa
kometa (5315 příspěvků) 12.07.2024, 13:04:33 xxx.xxx.147.163
»
Odpověď na příspěvek uživatele JanaJanaJanaJana z 12.07.2024, 12:28:56

No on se ten began na jízdárnu prostě nehodí. Venku je to pro něj přirozenější.

Můj názor.

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (1013 příspěvků) 12.07.2024, 13:55:41 xxx.xxx.161.104

Přirozenější jak, proč? Jeden klacek na zemi?

Kobylu jinak jízdárna baví, jako fakt, jelikož ji nezahlcuji. A kavalety řeším, jelikož mám nakázáno od fyzio posilovat záda a alternativa v lese, je celkem daleko od stáje.

Verun
Verun (949 příspěvků) 12.07.2024, 17:38:09 xxx.xxx.220.12

dejte alespoň tři- čtyři(kladiny na zemi, pak až zvýšené kavalety) … je možné že to prostě nerespektuje a když nejste pokaždé důsledná, tak to fláká, na třech už musí přemýšlet, kam ty nohy dá, většinou se na to koně podívají- vyklenou se, soustředí se , přizpůsobí krok…

Kallisto
Kallisto (143 příspěvků) 15.07.2024, 10:19:08 xxx.xxx.217.242

Chtělo by to asi víc informací. Na ruce znamená co? Vedená na vodítku? Nebo na lonži? Můžete na lonži sledovat její pohyb? Jde dobře v tempu? Zpomalí nad kavaletou? Podívá se na kavaletu? Bouchne do ní předníma nebo vždy jen zadníma nohama? Chodí přes jednu nebo více kavalet? Je situace stejná na lonži v klusu? 

Někdy může být prospěšnější více než jedna kavaleta, ale ve správné vzdálenosti a překonaná v dobrém tempu. 

Venku je to pro koně přirozenější, víc se třeba soustředí, větší respekt z venkovních předmětů, které musí překročit. 

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (1013 příspěvků) 16.07.2024, 12:02:37 xxx.xxx.133.107
»
Odpověď na příspěvek uživatele Kallisto z 15.07.2024, 10:19:08

Na vodítku, na lonži i pod sedlem. To tempo je problém, dovedu ji rozhýbat, ale zároveň si musím dávat pozor, abych ji třeba nerozhodila otěží, jelikož to pak nezvládne vůbec. Situace je stejná i v klusu, brká předkama i zadkama….předkama většinou když udělám chybu já (dostatečně ji nepobídnu nebo ji sahnu do otěží atp.).

Ale je tu dost tipů, celkem jsem si udělala obrázek, kde všude dělám chybu, zkusím tu variantu, že dám více klacků, pojedu tak často, dokud to nepřejde čistě a nechám to a budu si hlídat tempo…to je asi zásadní, co dělám špatně.

Verun
Verun (949 příspěvků) 16.07.2024, 22:45:28 xxx.xxx.220.12
JanaJanaJanaJana:

Na vodítku, na lonži i pod sedlem. To tempo je problém, dovedu ji rozhýbat, ale zároveň si musím dávat pozor, abych ji třeba nerozhodila otěží, jelikož to pak nezvládne vůbec. Situace je stejná i v klusu, brká předkama i zadkama….předkama většinou když udělám chybu já (dostatečně ji nepobídnu nebo ji sahnu do otěží atp.).

Ale je tu dost tipů, celkem jsem si udělala obrázek, kde všude dělám chybu, zkusím tu variantu, že dám více klacků, pojedu tak často, dokud to nepřejde čistě a nechám to a budu si hlídat tempo…to je asi zásadní, co dělám špatně.


to jako jdete na vodítku a  kobyla brkne o jednu kladinu na zemi? (prostě nepřekročí “klacek”v písku  na jízdárně? ) nebo to máte 20cm nad zemí?  

já třeba kladiny používám když je kobyla nervózní , čumí, pěkně jí to zaměstná…musí se na to soustředit a nemá čas zízat okolo , když je nervozní a chtěla by mě “povozit ” , toto jí spolehlivě brzdí, aniž bych jí tahala zpět…

pro příklad, mě třeba loni kobyla vysadila na jedné kladině na zemi, prostě klušem po jízdárně , jeden klacek na zemi v našem směru nemůže být problém, jedem přes něj  …a úplně sprostě se ho prostě lekla(nevím čím jí překvapil 🙃vidět ho musela…)  , přičapla a uhla do strany  a já pokračovala rovně…

Horsana
Horsana (737 příspěvků) 17.07.2024, 12:30:08 xxx.xxx.51.17

No, began proste, v lese tomu rozumie, že sa nechce zraniť a tak, tam sa na drevo nestúpa, genetika nepustí, ale na jazdiarni, nejaké drievka prekračovať? Načoooo.

Dala by som tam nejaký kmienok, ak je to kvôli fyziu.

Anonymní (neregistrovaný) 22.07.2024, 07:20:55 xxx.xxx.32.98

Přesně jak píše Horsana.

Měla jsem begana x let. V terénu dokonalý offroad, který mě bezpečně nosil do vysokého věku. Na jízdárně kůň, kterému byla nějaká kavaleta ukradená. Překročil ji max 3x a pak dal jasně najevo, co si o této “opičárně” myslí. Vlastně celá jízdárna ho prudila, protože evidentně neviděl smysl chození dokola.
Fyzio můžete provozovat i v terénu. Věcí na překračování je tam dost.
 

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (1013 příspěvků) 22.07.2024, 09:15:00 xxx.xxx.27.179
»
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 22.07.2024, 07:20:55

Měla jste jednoho begana.  Z jednoho se nedá vyvozovat závěr. Toho mého  jízdárna baví. Jako fakt 🙂 A znám takových víc. Dokonce i ty kavalety ho baví. Ptám se na techniku, jak učit, ne jestli mám s chlaďasem chodit na jízdárnu.

Aluška
Aluška (96 příspěvků) 22.07.2024, 09:20:56 xxx.xxx.200.75

Mojeho Cipíska taky jízdárna docela bavila a skokovou řadu při skákání ve volnosti vyšvihnul vždycky na jedničku, nevyhnul, neštycnul….

Horsana
Horsana (737 příspěvků) 23.07.2024, 13:25:59 xxx.xxx.51.17
»
Odpověď na příspěvek uživatele JanaJanaJanaJana z 22.07.2024, 09:15:00

Tak zase ja som videla perfektne drezúrne prijazdených beganov viac a bola to pastva pre oči, no je to asi ako so všetkým, niekto má viac nadania a niekto menej a neviem, ako toho dosiahli, no boli to všetko kone, čo boli na noc v boxe a dostávali jadro 2 x denne, bola to vtedy ešte taká doba, osobne si myslím, že taký kôň má potom viac energie aj na niektoré cviky.

Ako, to neviem, učím to iba vo voľnosti, kone sú naučené sledovať prst, v dlani je odmena, najprv chodím cez to aj ja, potom postupne stačí iba ukázať tým prstom, prakoňom zapína rýchlo a chápal to aj anglokabardin, ten sa to naučil sám, skoro.

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (1013 příspěvků) 23.07.2024, 14:48:23 xxx.xxx.135.156

Ono je to taky o tom, že chlaďas se velmi často zatahá a pak se na něj hodí sedlo a jede se do lesa. Nikdo toho koně postupně neohybá a neučí základní gymnastice a pak přijde expert a chce po něm jízdárnu, a to často na úrovní průměrného českého školního koně (o přiježděnosti se nebavím - jelikož takoví školní koně v ČR skoro nejsou - o všech třech chodech ano). A ten kůň je na ní ve stavu začínající remonty. Nejde mu to a odmítá, jelikož nerozumí anebo se od něj očekává něco, jako když po prvňákovi chcete násobilku. Anebo ho prostě někdo na jízdárně utavil dlouhou prací. Ano, jsou i jedinci, kteří to prostě nesnáší ze své podstaty, ale to, co uvádím já, je také velmi častý jev.

Naštěstí už osvícení chovatelé chladnokrevníků pochopili, že budoucnost begana je v agroturistice - jakékoli. Jinak vymřou.

Aluška
Aluška (96 příspěvků) 23.07.2024, 15:09:44 xxx.xxx.200.75

Tak já jsem taky napřed zatahávala, ale zároveň s tím měl tréninky na dvou otěžích. Ve třech letech dostal základní jezdeckej a skokovej výcvik. Byl moc šikovnej 🙂

JanaJanaJanaJana
JanaJanaJanaJana (1013 příspěvků) 23.07.2024, 15:29:24 xxx.xxx.135.156
»
Odpověď na příspěvek uživatele Aluška z 23.07.2024, 15:09:44

Ale já nedefinuji tu potíž, že se nejdřív zatahá. Ale že se věnuje poctivá péče zatáhání, ale přiježďování už ne. A pak ten kůň neví, co po něm vlastně chceme nebo to fyzicky nedokáže, jelikož ho k tomu nikdy nikdo postupně nevedl. Jako kdyby po Vás někdo chtěl kotrmelec vzad a hvězdu korektně bez předchozích nácviků.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.