Aktuálně: 4 122 inzerátů197 720 diskuzních příspěvků18 072 uživatelů

Saarloosův vlčák - jak je na tom se zdravím?

Odberryho
Odberryho (331 příspěvků) 09.07.2024, 07:07:26 xxx.xxx.234.90

Ahoj všem, příští rok bych si ráda pořídila saarloose. O povaze vím, toto rozhodnutí ve mně zraje už několik let. Ale jak je to se zdravím? Zjišťovala jsem si cenu pojištění a překvapilo mě, že předběžná kalkulace vychází u dvou pojišťoven (na víc jsem nekoukala) dráž než např. u německého ovčáka. A zrovna toho za vzor zdravého plemene nemám. 

Je důvod, že jej pojišťovny vnímají jako rizikovější? 

Winky (neregistrovaný) 04.09.2024, 19:41:04 xxx.xxx.242.164

Ahoj, 

 zdravý celkově je velmi rozsáhlé téma. Já bych řekla, že jsou to relativně zdraví psi. Sem tam se objevuje rakovina, zejména u důchodců. Sem tam se vyskytne epilepsie, ale u nás v ČR minimálně. Je třeba počítat s tím, že plemeno má velmi úzkou chovatelskou základnu. Velice se řeší COI, oba kluby v zemi původu mají již několik outcrossů (přikřižuje se vždy jiné plemeno, AVLS má tuším 6 a  NVSWH bude mít teď třetí), inbrední deprese je opravdu u nás obrovské téma. Spíše nevhodní do chovu jsou zvířata s ridgem (proužkem protichůdné srsti na hlavě), je tam podezření, že to souvisí s rozštěpy páteře a podobnýma srandama. Jinak v ČR jsou linie, kde se objevují pravidelně špatný zuby, katarakty a dysplazie. Geneticky se dá vyšetřit dwarfismus, degenerativní myelopatie a v roce 2023 objevený deficit PCYT2. 

Pokud by tě zajímalo víc můžeme si napsat 🙂


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.