»
Odpověď na příspěvek uživatele
goro z 02.09.2024, 10:26:01
Nechci citovat dlouhý (konečně!) podrobný popis vaší praxe. Před nějakým časem jsem slíbil, jenže dle posledního vývoje fora se k tomu moc nemám, popsat jak vůbec žádný TLumič nepotřebovat a jak lze, TÉMĚŘ stejně úspěšně používat TLumič horní. Byl by to skoro váš nástavek včel, jen s tím rozdílem, že by v něm vč chovalo VŠECHNY trubce tak, jako u Blaníku chová od (od letoška - vyzkoušeno u pár vč) všechny trubce v TL už od začátku a nejsilnější vč dokonce od cca 25.4.
Vypíchnu nevýhody vašeho NN systému. Jakékoli přerušení plástové plochy pro plod vodorovnou mezerou mezi patry je velká brzda jarního rozvoje. Já to odhaduji v mých podmínkách na nejméně 4-5 dní, drtivá většina vč se ale opozdí o týden a víc!!!!! Systém Blaník nad 400 mnm a navíc na České Sibiři, kde počasí odpovídá výšce spíš 550-600 mnm, umožňuje jednodruhové medy ze špendlíku a třešně, zatímco VŠECHNY ostatní systémy ve srovnatelných podmínkách mají tyto snůšky za rozvojové, tedy podněcovací. Běžní včelaři přidávají v třešni první M, Blaník na konci květu jív a ve třešních má víc než polovina vč postavené a zakladené 2-3 mezistěny.
Prostě náskok je obrovský. A stačí k tomu dvě věci. Aby teplo neutíkalo do nástavku včel, kam se za ním musí vč teprve prokousat (proplodovat) a má v cestě vodorovnou mezeru.
U této mezery odbočím aby začátečníci chápali, o čem je řeč. Originální Lang rámek má HL tlustou 24 mm. Včelí mezeru má Lang 8-10 mm a spodní loučku má 15. V součtu je to 24+8+15 = 47 mm, slovy ČTYŘICETSEDM MILIMETRŮ!
Blaník přetržený plod vodorovnou mezerou nemá vůbec, opoakuji, má “nástavek” včel na svém vysokém rámku. Kdyby Blaník vodorovnou mezeru měl a použil by TL nad VN, byla by mezera dřeva a ničeho tato: HL 9 mm, VM 7 mm a SL 8 mm = 24 mm. Tedy polovinu než slavný Langstroth. Samosebou Čechoslováci americkou xxxx ignorují a dělají rámky evropsky rozumnější, ale na Blanických 24 mm se nedostane žádný mě známý systém.
Ale Blaník se spodním TL žádnou mezeru v plodovém hnízdě nemá a díky tomu je rozvoj nejméně o 5 - 8 - 10 dní rychlejší a ve výnosu medu je to pak asi 15-20 kg medu/vč.
Protože si tohle fanatičtí adoranti špatného systému Lang uvědomovali, propagovali prostavování mezi patry. To pak ale nevyhnutelně vede k prasečině v podobě tisíců rozmačkaných včel za sezonu. Včelaři milují včely a přitom je vědomně (nebo z debi… tedy z nezkušenosti) ignorují a tváří se, že nejsou a Sedláček dokonce v jednom videu říká, že by stejně uhynuly, že jsou staré a tak se můžou drtit po stovkách.
Košatě jsem vyčerpávajícím způsobem vysvětlil, proč já nějaký systém provozovat nebudu z morálně etických důvodů, jedním slovem z humánních důvodů. Navíc se mi vysoce etický způsob přístupu ke včelám vyplatí. Jednak moje vč nemusí vychovat tisíce včel za rok navíc, které hloupý a bezohledný včelař za sezonu zničí svojí tupostí a nebo bezohledností. Když má tedy někdo nevhodný úl, který ani neumožňuje ani humánhní chov včel a dokonce okrádá rok co rok včelaře o 15-20 a i víc kilo medu ročně, jak nazvat ty, kteří na tom tvrdošíjně lpí a přes argumenty, které nejde vyvrátit, stále na svých bludech trvají? Jak je nazvat? Aha, nenazývat je a tvářit se, že nejsou a že je všechno idilická procházka růžovou zahradou. OK, to ale není můj styl a na to si už mohl každý u mě zvyknout. Já bych vědomně neničil včely a neubližoval jim ani když by mi naoplátku nedaly těch nejméně 15 kilo medu navíc. Jsem takový a kritizovat mě může jedině ten, kdo se ke včele chová stejně solidně.
----------------------
Takže nevýhody toho, co popisujete jako svojí praxi. Teplo utíká v předjaří nahoru. Jenže v úle zásoby být MUSÍ. Ony tam jsou v dokonce nabytečném množství, ale od 15.9. jsou pod VN. Ano, kolem toho data přijde váš nástavek včel, my tomu říkáme Krmná Komora (název jsem nevymyslel já) pod Vysoký Nástavek, u NN systému pod složené plodiště kde víme, že chumáč zasedne. Je to jako Chytrá Horákyně. Vč má teplo, protože mu od plodu neutíká nahoru do nástavku včel nebo KK a má i zásoby, jen je má dole.
Vy vypichujete zásoby nahoře. Rozumím a znám tento zastaralý způsob. Jistě ale víte, že vč, protože potřebuje zásoby nad sebou a ne pod sebou, tak ho “nesmyslně” umístěné zásoby nutí je v každé vhodné chvilce přenášet nahoru. Protože takto přinášené zásoby přicházejí ze směru JEDINÉHO ČESNA - Blaník nesmí mít ani jediné očko, patrně (nevymyslel jsem to já, je to názor starých autorů) to simuluje snůšku a nastartuje to rozvoj. Spolu s Cimalou říkám, že mě vlastně nezajímá kdy vč zásoby zespoda přenese, ale prostě do začátku března a nejpozději půlky dubna jsou pryč. Jsou proměněné na silné, zdravé mladé včely vychované v největším možném teple pod stropem.
Jak vypadá tedy Blaník v zimě. Na dně leží úplně neobsednutý TL. Na něm KK kam chodí celou zimu (vždy když se oteplí) pro zásoby. Teplo z plodu neutíká nahoru, včelstvo je samopodněcováno a protože nemá žádnou vodorovnou překážku = mezeru, tak je u něj nejrychloejší možný jarní rozvoj jaký si lze představit. A to i v tenkostěnných úlech ze smrku 20 mm. Navzdory fyzice se mi dlouhodobě zdá, že jsou v tenkostěnáčích vč lepší a tvrdil to i Boháč, Ptáček a další a dnes jim musím dát zapravdu, i když se v době, kdy to psali v odborné literatuře ve mě všechno vzpíralo. Prostě tenkáče jsou, nechápu proč, lepší.
Vy pane kolego Goro nenápadně vypichujete jak zbytečné jsou PRÁZDNÉ nástavky dole. U vás jeden, u Blaníku dokonce dva nízké nástavky. Tak se i na tohle podívejme do jaké míry je správný váš názor.
Jestli odeberu TL už 15.9. pravda, nic v něm nezplesniví. Jenže ještě nejméně měsíc hrozí že mi to sežere zavíječ a i kdyby nesežral, musel bych se o ty nástavky s rámky starat, třeba proti myším. V metodě Blaník nemusím, postarají se včely. Pro vosy je obtížnější šplhat přes prázdný TL a krást malátné včely z chumáče a krást zásoby. Vzduch z česna neproudí do chumáče rovnou, třeba poryvy větru, ale je tlumený. Ostatně zimování v medníku - a toto ho napodobuje - je dávno popsáno a jeho výhody nesporné, mnohokrát ověřené bezpočetnými pokusy a běžnou, před a poválečnou praxí a tak o tom netřeba pochybovat.
U klasického včelaření si včelaři na jaro odeberou pár vysokých zásobních rámků, aby měli na jaro - jarní rozvoj bez nich není možný a nebo se musí na jaře krmit (podněcovat). A tito dovedové se celou zimu musí o zásobní rámky starat a často je před hlodavci neuhlídají. Co útok myší přežije je od nich pochcané, smrdí, hnus, ale o tom tito dovedové cudně mlčí. Každý kdo pár let včelaří ví, že hlodavci umí napáchat těžké škody. Taky je nutný sklad, málokdo má pro kompletní včelařinu prostory 70 m2 s elektřinou vodou, záchodem a topením k dispozici výhradně pro včelařinu jako já, kam se dá těsně přede dveře zajet autem.
---------------
Takže. Konečně jste podrobně popsal vaší provozní metodu, pokud jste jí popsal už dřív, přehlédl jsem. Vlastně včelaříte velmi podobně jako já, jen jste nedovychytal posledních pár mušek a když se nenafouknete a pochopíte jak to dělám já, můžete to snadno jako je lusknutí porstů teď hned = ještě letos u prár vč - vyzkoušet a užasnete. Základem je ale Nízký Nástavek pro KK - ten máte a nepříjemnou komplikací, že je plod roztržený vodorovnou mezerou a to můžete eliminovat tak snadno, že dáte svůj nástavek včel pod plodiště. Že bude nad plodem málo zavíčkovaných zásob Ale nebude, nakrmte aby jich bylo asi 10 - 12 cm a dalšícxh asi 15 kilo dostanou pod hohy a o víc se nestarejte, je to vyzkoušené - viz třeba VCimala a teorie Eurodadantu, kdy Ing. Řeháček přišel, asi po mě, na stejné. Předpokládám, že hloupé humpolácké americké rámky nemáte a máte civilizované “československé”. I tak vás ale čistý NN systém ročně připraví o nejméně 10 kg medu na včelstvo. TOTO TVRDÍM, PROTOŽE JSEM TO MNOHO LET PO SOBĚ ZKOUŠEL, ovšem s NN 39X15X11. Mimochodem stejně jako Jindřich Boháč, který sám taky Langstroth nikdy neměl a nevyzkoušel, což mu ale nebránilo v jeho bezkritické adoraci.
A k něčemu se přiznám. Langstrothy jsem si nepořídil v době Boháčovy adorace na stránkách Včelařství v letech 1980-90 prostě proto, že se nedaly kouit a stjně jsem na ně neměl. Vyrobit jsem si je nemohl, nesmyslně humpolácká cirkulárka HOP 60 stála 6.500 Kčs a čekalo se na ní půl roku i déle. Já si jí koupit nemohl, vydělával jsem čistého 2.700 Kčs a tak stála dva měsíční platy, což by bylo dnes asi 60.000 Kč. Ale daly se na ní z paliva - delší kus dřeva než jeden metr se za komunistů nedal legálně koupit, nařezat prkýnka a hranolky nebo fošinky, počkat nejméně 2 a raději 3 roky než to vyschne a vyzraje. Ovšem protahovačka Rojek 300 stála 33.000 Kčs což by dnes bylo asi 400.000 Kč. A tak dále. A když mi pak nějaký anonym radí, posmívá se a snaží se ponížit, a vůbec neví jak jsme žili dřív, často ztrácím nervy. Dnešní b..ečkové by si nic vyrobit neuměli i když stroje jsou skoro zadarmo a materiálu všude nadbytek. A tihle se odvažují mě kritizovat?
Ale to jsem se zase dal unést. Omlouvám se všem, co dočetli až sem a kdo pochopili co se snažím sdělit.
Pak se mi vy pane Goro a i solidní ostatní nedivte, že se mi nechce dávat další metodiky, třeba o nezvedání VN nikdy a dostat VN, TLumič i nástavek včel na jeden jediný prostor. Jde to, už to vím a vím jak a jak se na tom včely chovají. Bohužel jste Blaník dokonale nepochopil ani vy, BG mlčí a ten nikdy nic podrobného nedá a nikdo jiný dost zkušený tu není. Tom4 je bohužel introvert, píše velmi stručně a dost často se mnou nesouzní.
Takže resume. Rýpnul jsem si do vás zvedákem, omlouvám se za zvedák. Deklaroval jsem, že naprosto vždy uvažuju jinak než mejnstrým a tvrdím, že jen díky lidem jako já s mojí schopností existuje pokrok.
Podrobně vysvětlím co se snažím říct. Něco nemůžu unést? Mám na vybranou. Buď té činnosti nechám, nakonec namakal jsem se v životě dost. A nebo si pořídím zvedák a budu se například snažit vůbec vědět o existenci motůčka. Já vůbec nevěděl, že to je a jak se to jmenuje. Sice jsem tu předraženou věc viděl v nějaém krámě, ale dát 17 a víc za něco, co můžu odvézt na rudlíku mi přišlo podivné.
Já uvažuju v situaci, jakou jsem vysvětlil, tedy že neunesu nástavek, úplně jinak než vy všichni NORMÁLNÍ. Já si řeknu, jestli fakt musím zvedat nástavek? Fakt to nejde jinak? Copak je nástavkový úl povinný? A je skutečně pravda, že je moderně nejracionálnější a práce v něm nejsnazší a výnosy rekordní? Rychle jsem pochopil jakou hovadinou je proklamovaná a mejnstrýmem propagovaná rotace N nástavků a že to jde a dokoce s méně práci při podstaně vyšším výnosu! Proč tedy v duchu nepřijmout pochybnosti o nástavkovém systému?
Samosebou že není úl nástavkový nejlpeší a všespásný! Už jsme vysvětlil, že vzniknul pro mladé zdravé nádeníky v USA, Austráliiol Kanadě a že kde se včely chovají “evropsky” je nástavkáč spíš brzdou. To jen všichni uvěřili na nesmysl a otrocky se mu podřizují. Ani mě by to nenapadlo, kdybych nevyrostl s úlem s pevným dnem na 12 rámků 39x30 a k němu byly polomedníky 39x14,4x11. Tehdy jsem vymyslel TLumič a ten byl ale nad vysokým prostorem (nejde říct nástavkem když měl úl přibité dno) a zažil jsem těžké zklamání, že jsem sice zkrmil podle Boháče o 15 kilo cukru (který se špatzně sháněl) víc, ale že to medný výnos proti klasice nezvýšilo, ale RAPIDNĚ snížilo. A tak mám pane Goro už přes 40 let jasno, že TL, který vyhozením 4 trubčáků a nahrazením čtyřmi soušemi v půlce července změním na KK (nástvek včel) a takto nakrmím a takto zimunju, že mě připraví o hodně medu kvůli úniku tepla pod strop = do nástavku včel nebo KK kdo jak chce, v předjaří.
Snad jsem na nic nezapomněl. Vyplynout by z toho mělo, že když nebudu nikdy zvedat VN a KK a po záměně pár rámků to bude TL s chovem trubců a že to vše funguje (vyzkoušeno před více než 40 lety) a to jen za cenu ztráty 5-10 kg “předjarního” medu, že nepotřebuju žádný zvedák. Co mi ale velmi vadí je, že tohle čudo budu muset nejméně 15x za sezonu zvedat kvůli běžnému ošetřování včel. A to se mi tak moc nechce, že vymýšlím něco lepšího. O tom někdy jindy. Už mám vymyšleno a z části vyzkoušeno a funguje to! Spočívá to v ŽÁDNÉM nástavku včel, KK nebo Řeháčkově “manipulačním nástavku” nebo Sedláčkově polštáři. Prostě vše na jednom rámk u který nesmí být vyšší než 30 a přitom vyšší je,a le jako by nebyl. A to je ta patrně naprosto originální finta.
Co neodpadne je zvedání a vracení medníků kvůli běžným zásahům v plodišti. Medníky chci už jen 11 a postupně vyřadím 15 a tak věřím, že o nejméně 5 kilo lehčí medník unesu bez zvedáku ještě dost roků. Tento nástavek pojme asi 10,5 kg medu a s výstrojí + včelami pak váží max 15-16 kilo. A to je medník pro starce, ženy a děti. Až neunesu 15 kilo, nechám toho.