Nechci zakládat nové vlákno a tak dám svůj názor sem.
Mám nepříjemné podezření, že se letošní pohroma bude opakovat stále v kratším inetrvalu, modleme se, aby to nebylo každý rok. Nevím jak kde, ale tady na Podblanicku jsem prvně zažil tuháč až po roce 1990, spíš až 92-5. V Překladech jsem ale vyčetl o výskytu melecitozního “cemnetu” už v roce 1955-60 tuhle pohromu v Rakousku, z našeho Včelařství si nepamatuju ani malou zmínku. Tvrdím, že je to způsobeno postuponým oteplováním, které začalo už v 60-70 letech.
Letos je to v mém životě prvně, že to začalo před 20.6., tady u nás už na konci května.
-------------
Co to způsobilo? Nové druhy producentů, které se sem stěhují podobně jako v některých státech USA? Myslím, že spíš to budou “naši” staří producenti, jenže ve změněných podmínkách se dokážou přemnožit o generaci dřív. Jejich vajíčka a vývojová stadia ničí bouřky, těch rapidně ubylo a ubylo až katastrofálně dešťů i bez bouřek. Producentům to patrně vyhovuje + teplo.
Ale mohlo se stát i něco jiného. Jako je domněnka, že až katastrofálním úbytkem sršní se přemnožily vosy, sršeň je prý úhlavní nepřítel vos, tak podobně se mohlo stát, že rok co rok vývoj producentů decimuje a udržuje na uzdě nějaký predátor a ten letos vypadl a tak se producenti přemnožili dřív a masivněji než roky jiné. Nejsem Dol a nikdo mě neplatí a panu Gorovi opakuju, že to není tvrzení, ale jen můj dohad. Ten je způsoben absencí uvěřitelně odborných, tedy necinknutých vědeckých studií.
---------------
Mnohé asi dráždím košatostí svých vyprávění a jak madam aktivistka napsala “moc dolouhých eleborátů”. Ovšem kdo dočetl až sem, nabízím souvislost, která napadla asi jen mě. Ale zešíř. Mšice, puklice a další producentni jsou škůdci. O tom není nejmenší pochybnost, odčerpávají mízu rostlin. Příroda se snaží o rovnováhu a tak existuje mnoho nepřátel škůdců, kterými producenti nepochybně jsou. No a měli jsme tu nedávno kůrovcovou kalamitu, lehlo mnoho lesů, ale nějak to ustalo a zazdálo se zablýsknout na lepší časy. No a jak si mám vykládat zprávu z novin starou ani ne týden, že se blíží další kůrovcová kalamita a že pravděpodobně zničí zbytky lesů? A co tu novou vlnu způsobilo? Co oslabilo hlavně smrky? Byla by velká náhoda, aby to nesouviselo s letošní "cementózou".
A dál, o kolik % ubylo smrkových lesů? A ubylo stejné % producentů a nebo neubylo a tudíž se stejný počet jako dřív vrhnul na polovinu smrků, co přežily kůrovcovou kalamitu? A co když devastátoři producentů jsou vázáni na smrkové lesy a jak jich ubylo ubylo logicky i devastátorů mšic a dlaších producentů. Mezi námi, přesně to, co popisuju formou nezodpovězených otázek, o jejichž zodpovězení se nikdo ani nesnaží, to je skutečná ekologie. Ta nic nechrání, o tom v ekologii není ani jedniné slovo, tedy ekologie neříká nic o ochraně ničeho! Ekologie je věda zkoumající vztahy neživé přírody s organizmy a vztahy organizmů navzájem. A to se tu zjevně neděje a ekologie se zvrhla na klimatické panely a vynucování plateb za nic = uhlíkové povolenky GD a jiné zrůdnosti. Ale to je jiný příběh, to jednodušší lidi nechtějí vědět, to je na většinu moc složité, většině stačí Růžová zahrada a Modrava a podobné slátaniny. A myslí, že ekolog = ochránce přírody. Ale to je jen zneužití názvu vědního oboru pro nekalosti!
---------------
Je tu jeden paradox, který moc s medem nesouvisí. Ptal jsem se lesníka, proč sveřepě vysazují smrky když vědí, že je asi kůrovec zničí. A to má naprosto nečekané vysvětlení. Smrk tím, jak koření na povrchu, ještě nějakou vodu má z toho mála dešťů, které ještě jsou. Ovšem hluboce kořenící dřeviny vodu v hloubkách nenajdou a prostě uschnou. Tomu předchází totální oslabení v důsledku nedostatku vody a to je nástup škůdců - kůrovce, který oslabené stromy napadá. A už máme kůrovce i na listnáčích - začalo to jasanem, na borovici dávno a už byl nalezen i na plevelné bříze. Lesník mi sdělil, že namnoze usýchají dobře ujmuté sazenice buků a dubů, třeba po pěti letech najednou uschnou. Uschnou, protože v hloubce nenajdou vodu.
Někdo by se mohl ptát jak to, že tedy funguje zemědělství? Plodiny hospodaří jen s vodou z povrchového asi metru vlhčí zeminy a ta tenká vrstva zeminy má vodu ze srážek, ne ale už z kapilární elevace (vzlínavosti). Hlouběji je totální sahara.
Česko je “střechou Evropy”, pramení tu mnoho významných toků. Tady je to ještě dobré. Jinde ale vysychají i veletoky, například Pád - každý si to může vyhledat na internetu. Situace není už jen kritická, na mnoha místech je to přírodní katastrofa rozměrů, jaké lidstvo v Evropě nezná, ale pisálkové mlčí a von der a jiné kreatury se zabývají doslova kravinama! Zabývají se tím, jak udržet u moci chcípající globalizmus. A odvěké přísloví zní, že kobyla, která chcípá nejvíc kope a to nám právě předvádí globální systém. My jsme, jako vždycky v dějinách, jen komparz. Nejde s tím nic dělat, větru dešti komunisti neporučili a neporučí ani zelené mozky mladých potetovanců systémem Green Deal. Jen to bude stát nesmírné peníze vyhozené nesmyslně stejně, jako na to stejné vyhodili mnohem menší peníze komunisti v celém východním socialistickém bloku. Je až úsměvné, že komunisti bojovali s moc velkým mokrem a tvářili se ti pablbi u toho stejně vážně, jako evropští zelení. Děsí mě, čeho se ještě dožiju.
Kdo dokáže vidět souvioslosti, tomu možná včely přežijí, jinak se domnívám, že nastává katastrofa větší, než bude asijská sršeň. Většina mých předpovědí vyšla a nikdy se mi ti, co mě označovali za konspirátora, posmívali se a ponižovali mě, neomluvili. Tak to je, tak lidi fungují, hlavně nechtějí slyšet špatné zprávy a když, tak rozhodně ne od obyčejného človíčka, toho akorát nenávidí, ale mocným odpustí všechno. A jak debi .. tedy méně zkušení jdou k volbám to hodit stejným dobrodejům znova. Neuvěřitelné! Přitom jen můra je tak blbá, že vletí do plamene svíčky a když to přežije, ihned nadšeně vletí do stejného plamene znova.
Kdo dočetl až sem a pochopil o čem píšu, je ve výhodě.