Aktuálně: 4 416 inzerátů187 003 diskuzních příspěvků17 916 uživatelů

Trénování oka

Buggyra
Buggyra (3738 příspěvků) 01.07.2024, 09:29:16 xxx.xxx.198.226

Přijde mi, že má zúžená kopyta, ale nevím, jak je to u hříbat problematické. Nicméně tady na tom předním je vidět, že kopyto má snahu se dole roztahovat, takže tvar je nedobrý. To bude hádám pro vývoj pohybového aparátu nic moc, hl. kopytní kosti a chrupavek. Zadní nohy mi přijdou strmější, ale zase u hříbat nemám páru, zda to něco znamená, asi je to ve fázi, kdy by se to mělo hlavně hlídat, aby kosti nerostly rychleji než šlachy nebo tak nějak.

Obrázek
J (neregistrovaný) 01.07.2024, 12:07:31 xxx.xxx.186.2

Děkuji 🙂 toho roztažení jsem si nevšimla.

Takže hříbata mají strmější nožky? Moc hříbat jsem neviděla.

Verun
Verun (839 příspěvků) 01.07.2024, 22:05:29 xxx.xxx.220.12

Já vidím podsunuté patky, když se bude krátit špice- věnovat se přední části kopyta aby nebyla přerostlá, pravidelně!, a lze to i po malých částech cca po dvou týdnech, tak by se patky měly srovnat do normální polohy(neznamená to ale, že se ostatním částem kopyta nevěnujeme, ju) , samozřejmě s tím může souviset i úzké kopyto  (přední stěna je teda fakt dlouhá, obvzlášť na té levé, asi pastevní postoj-jedna noha nakročená, pravé a levé kopyto se pak různě tvarují- jedno je strmější, druhé plošší) 

Hříbata a mladí koně bývají přestavění, není to nic , co by mělo tahat za oči, spíš náznak , že koník ještě poroste. 

Arbora
Arbora (349 příspěvků) 02.07.2024, 08:08:29 xxx.xxx.131.15
Doron:

A netahá Vás za oči, že je hříbě “ přerostlé”?

Zatím záď vysoko oproti kohoutku ?


Neťahá, u rastúcich koní je to bežné. 

A z týchto dvoch fotiek si ani netrúfam povedať, či konkrétne tam je problém, na tej ľavej prednej sa kopyto začína strmiť, ide trochu do špalku, čo je typicky pastevné kopyto. Asi by to chcelo častejšie úpravy, ale nič, čo by sa nedalo riešiť. 

kometa
kometa (4801 příspěvků) 02.07.2024, 08:27:33 xxx.xxx.147.163
Doron:

A netahá Vás za oči, že je hříbě “ přerostlé”?

Zatím záď vysoko oproti kohoutku ?


Viz výše.

U hříbat je to normální. Některým koním to zůstane i v dospělosti. A nevidím to jako závažný problém. Pro rekre ježdění.

Arbora
Arbora (349 příspěvků) 02.07.2024, 09:03:58 xxx.xxx.131.15
Doron:

Jj, já vím, že je to běžné,  znám to i od štěňat. 

A co je to, to pastevní kopyto? Proč se mu tak říká?


No, keď si predstavíte ako sa pasie kôň, jedna noha dopredu, jedna mierne v zákroku, tak ako to popísala Verun. Kopyto je dlhodobo preťažované a pokiaľ sa správne neupravuje, tak má potom tendeciu už rásť týmto spôsobom celoživotne. O tom, že je to nič by som si trošku dovolila zapochybovať, kopyto je tesnejšie, je tam väčší tlak, ktorý môže časom pôsobiť na chrupavky. Navyše postoj už nie je rovnomerný môže v extrémenjších prípadoch dôjsť aj k nerovnomernej záťaži nôh (trebárs aj ten pohyb pri vysadaní je pre jazdca citeľný), takže nielen len kopyto, ale aj osvalenie lopatky, môže spôsobovať krivosť celého koňa atď, atď. 
Ale hlavne, dá sa to riešiť, takže nevidím dôvod na to, aby sa to nerobilo. 

Leithian
Leithian (693 příspěvků) 02.07.2024, 10:18:29 xxx.xxx.44.211
»
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 02.07.2024, 08:27:33

Tohle je nash. Takže hafling s paintem. Kompaktni konik s tenkyma nozkama a malymi kopyty versus hovado s obri prdeli o kilometr vejs jak kohoutek a sirokym jak plaz u rybnika. Co z toho asi muze vyrust. Paskvil na 90%. Ale je to cool mít Nashe. Jinak tuhle zed si pamatuju. Uz se nekde mladej kun od nich probiral. Byl serednej. Koukam ze se to nezlepsilo. Nejspis frkaj podprumernym paintem vsecko co ma diru

Verun
Verun (839 příspěvků) 02.07.2024, 21:52:28 xxx.xxx.220.12
Arbora:

No, keď si predstavíte ako sa pasie kôň, jedna noha dopredu, jedna mierne v zákroku, tak ako to popísala Verun. Kopyto je dlhodobo preťažované a pokiaľ sa správne neupravuje, tak má potom tendeciu už rásť týmto spôsobom celoživotne. O tom, že je to nič by som si trošku dovolila zapochybovať, kopyto je tesnejšie, je tam väčší tlak, ktorý môže časom pôsobiť na chrupavky. Navyše postoj už nie je rovnomerný môže v extrémenjších prípadoch dôjsť aj k nerovnomernej záťaži nôh (trebárs aj ten pohyb pri vysadaní je pre jazdca citeľný), takže nielen len kopyto, ale aj osvalenie lopatky, môže spôsobovať krivosť celého koňa atď, atď. 
Ale hlavne, dá sa to riešiť, takže nevidím dôvod na to, aby sa to nerobilo. 


dobře udržovaný špalek  (on tak i skoro nevypadá, když je dobře menežovaný) je v pohodě, na rozdíl od vedlejšího kopyta…u špalkového kopyta je především průšvih, že je kopytní kost tažená šlachou hlubokého ohýbače (až rotace kopytní kosti, ztráta hrotu a kostní hmoty) 

když se hříbátka začínají pást, nedosahnou krkem na zem a řeší to rozkročením, jedna noha dopředu, druhá dozadu, a když  jednu nohu upřednostňují, nestřídají je  , je  nestejnoměrné zatížení je na světě. Pokud je to hodně výrazné, mělo by se hříbě s matkou na nějaký čas - týdny, stáhnout z pastvy. 

J (neregistrovaný) 03.07.2024, 10:20:21 xxx.xxx.186.2

I já děkuji za komentáře 🙂

Verun: Někde jsem četla že koně běžně preferují v pastevním postoji jednu nohu v předu, takže to není v pořádku? Zdravý kůň by ty nohy měl střídat?

Buggyra
Buggyra (3738 příspěvků) 03.07.2024, 11:03:46 xxx.xxx.198.226
J:

I já děkuji za komentáře 🙂

Verun: Někde jsem četla že koně běžně preferují v pastevním postoji jednu nohu v předu, takže to není v pořádku? Zdravý kůň by ty nohy měl střídat?


Je to jako u lidí, taky máte praváky a leváky. A když ten pravák tou pravou rukou jezdí celý den s myší a nebo celý den má ruku na šaltpáce, zatímco tu levou ruku má na klávesnici nebo na volantu, projeví se postupně různé osvalení rukou i zad, křivý posed na židli, apod. Už jen to, že abyste odemkla dveře, tak ponesete vždy z auta nákup jen v levé ruce.

Tj. zda bude ten kůň nohy střídat, to moc závisí na tom konkrétním koni, na terénu, u hříběte třeba na tom, jak bylo uložené v děloze (jestli má nějakou přirozenou křivost odtamtud a jak silnou), na tělesné stavbě, mnoho okolností.

Ale většina koní, stejně jako většina lidí, je do nějaké míry stranově nesouměrná.

Buggyra
Buggyra (3738 příspěvků) 03.07.2024, 11:17:13 xxx.xxx.198.226
»
Odpověď na příspěvek uživatele J z 03.07.2024, 10:54:32

Tohle nebude jen pigment. Pigment se projevuje v podélných pruzích, podél růstu rohoviny kopytní stěny (odshora dolů), tyto příčné pruhy jsou vlny nebo různá hustota přírůstků na kopytní rohovině. Způsobují je zpravidla změny ve složení potravy, střídání ročních období (něco jako letokruhy), změny v metabolismu nebo vnitřní i vnější vlivy na stavbu kopytního pouzdra.

Tohle jediné kopyto, které je vyfoceno z úhlu, že by se dalo snad něco věštit, mi přijde opět s tendencí k zužování - vidím tam potenciál na špalkové kopyto. Na mě je tam trochu vysoká patka, ale končetina není zatížená, a tak to ve finále může být v pohodě. Za oči tahá lomená linie mezi spěnkovou linií a linií kopytní stěny, ale jak říkám, to může být tím, že je noha nezatížená, nakročená dopředu… může to klamat.

Mně všechna ta kopýtka přijdou na takového koně maličká. Na to, že by měla být v téhle vázi vývoje hotová a pak fungovat pod koněm, který přibere dalších 200 kg…

Pro správné a zodpovědné posouzení kopyt jsou nutné série fotek každého kopyta vyčištěného z různých úhlů, svrchu i zespodu, k tomu pár fotek koně ze všech stran v zootechnickém postoji (ideálně oboustranně a nebo ve čtvercovém postoji) pak se dá něco reálně hodnotit.

Obrázek
Horsana
Horsana (695 příspěvků) 03.07.2024, 12:56:59 xxx.xxx.19.166

Trénovať oko u rastúcich žriebät je nezmysel.

Včera mi kamoška poslala Garonove fotky z roky 2015 , alebo 2016…tak nad tým by ste zaplakali, to vám garantujem. Prišiel ku mne zalepený hovnami, plný červov a s kopytami tak strmými, že vyzerali ako brikety.

Podľa súdu tunajších odborníkov by bol zrelý asi na utratenie, heh.

Skúsim to sem večer postnúť.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.