Aktuálně: 4 399 inzerátů187 362 diskuzních příspěvků17 922 uživatelů

Která zvířata se vyplatí chovat jako hobby a přivýdělek?

Anonymní (neregistrovaný) 03.07.2024, 07:07:07 xxx.xxx.95.94
»
Odpověď na příspěvek uživatele megi-the-pes z 03.07.2024, 06:44:59

A kolik je bilkovin v zelenině z Lidlu? 

Bez bílkovin slepice nenese. To nezachrání ani dekalb puštěný na volno. Stejně jako auto bez benzínu. Takže tyhle pindy jsou o tom, tankuju vodu z naší studny a normálně dojedu do práce kde vydělám balík. 

Slepice nese zobákem, na tom se ani v tyhle vylhaně progresivni době nic nezměnilo. Kdo tvrdí opak, lže. Tečka.

megi-the-pes
megi-the-pes (2597 příspěvků) 03.07.2024, 07:17:25 xxx.xxx.124.90
»
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 03.07.2024, 07:07:07

V zelenině z Lidlu nevim, v zelenině obecně může být třeba aj 8 % bílkovin, např. hrášek, pak brokolice, špenát. květák atp. má polovinu,… no myslím, že všici chápeme, že zelenina se nejí pro bílkoviny.

Jenže. Doron ani já nemůžeme za to, že čtete každé osmé slovo. 
O zelenině psala, že kdo je chudý, má možnost kupovat tyto taštičky a bedýnky.
Dál že má na zahradě ovoce atp., to se slépky obslouží samy.
Plus hodně zbytků, směs a pšenici.
Tam nějaké proteiny budou, což? 

Docela mě zajímá, jaké máte slépky a co papají, jakou směs, předpokládám směs, pardon.

drvodelkafialova
drvodelkafialova (807 příspěvků) 03.07.2024, 07:52:41 xxx.xxx.171.125

Nevím, jak kdo krmí, ani kolik mu potom nesou, takže řeknu jak to děláme my.

Máme slepice přímo z drůbežárny v Citově, ne vynešené, ale kuřice na začátku snášky. Ty samé co pak mají v halách. Prodávají je za250/ kus. Dostávají směs od Sehnoutka- neomezeně, k tomu trochu zbytků z kuchyně pro radost. Zbytků jen tak symbolicky, aby nezatloustly a to samé platí třeba o ovoci. Ovoce mají rády pak neberou směs a míň nesou. Mají zastřešený výběh - volieru asi 50 - 60 m2 ve které je velké hnojiště.  Každý den večer než se setmí je asi na hodinu pustíme proběhnout. Společně s ISA browny, tam mám taky liliputky. Hybridek je 5 od těch mám4-5 vajec denně, v zimě to trochu klesne, liliputky snesou vejce ob den, někdy ob dva. Jak budou nést v zimě netuším, máme je letos poprvé. 

Varaxi
Varaxi (556 příspěvků) 03.07.2024, 08:29:30 xxx.xxx.137.233

Já měla přístup ke zbytkům z jídelny, to byl kyblík masa denně. To mi ty slepice taky nesly za půl darma.

Nebo když se stahovaly potraviny z provozů před kovidem, to jsem dostala osm plat vajec, tím jsem krmila taky měsíc. 

Teď ty možnosti nemám, zbytky jsou ve stylu - koupím bůček, půl rodiny to roznimrá a křiví hubu, tak to mají slepičky, ale je to sakra drahý zbytek. 

Navíc my zázemí žádné neměli, takže kurník nový, plot nový, napáječky, krmítka… napočítané do halíře to nemám, ale myslím, že dodnes by to vejce muselo stát přes tři koruny, aby se to zaplatilo. K tomu přípravky proti čmelíkům, sem tam obnova hejna… ony sice občas sednou, ale rozhodně to nestačí. A ten kohout je podle mě jen darmožrout.

A to nepočítám práci - nakličování obilí, šrotování, sušení kopřiv a bylin, sušení rybízu… 

Buggyra
Buggyra (3738 příspěvků) 03.07.2024, 08:37:02 xxx.xxx.198.226
Zrzavci:

tvl!! Už jsem se rozčílila:

Slepici stačí lehká strava, aby obden obohatila váš jídelníček. Cena domácího vejce vychází na 2,65 K

Slepici stačí!! Jasně, je t ojen slepice, tak jí stačí!! dal to nečtu a jsem ráda, že Megi si neříká, že slepici stačí, že ten náklad na vajco je víc, ale to vajíčko je taky úplně jinde. Nechci vajíčko za 2,65, kde slepici stačí. Tfuj hnus, tohle číst.


Ale já kupříkladu mám porád náklad kolem dvou kaček na vejce. Pšenka za 600-800/metrák vydrží na rok či dva, granule za 15-20 kč/kg, kde zkrmím kilo za týden, druhé granule taky do 20 kč/kg, kde zkrmím dejme tomu dvě kila za týden, no tak to máme momentálně 70 vajec. Tvl náklady na vejce koruna 😲 (když počítám z výše vyjmenovaného nejhorší variantu)

Ale samozřejmě, sem tam koupím pletivo, síť, automatická dvířka, vrut nebo hřebík. Nebo kurník.

Tak proto ty dvě koruny.

No slepice se pasou, nekrmím maso ani kuchyňský odpad, zase holt krmím nejlevnější granulované krmivo, tak jsem s náklady za dobře.

Ale nepočítám čas. Kdybych počítala, tak mám v každém desátém vejci zlatý prstýnek 🤣

megi-the-pes
megi-the-pes (2597 příspěvků) 03.07.2024, 08:41:32 xxx.xxx.124.90
»
Odpověď na příspěvek uživatele Varaxi z 03.07.2024, 08:29:30

Když tu byl kohout, slépky byly naštvané, dokonce asi tři dny nenesly, chodily hrozně daleko ocaď a bylo mi jich líto… eště že ho odnesla liška. Já ho teda nepořizovala, nápady mám hodně blbé, ale takhle úplně ne.

drvodelkafialova
drvodelkafialova (807 příspěvků) 03.07.2024, 09:39:16 xxx:xxx.1d97:722

Mě se kohouti líbí, tak mám dva. Lilipuťáka Phoenixe a  kohout je Minorák. Hezký je, že se udělali dvě hejna a neškodí si. Kohouti přebytečnou energii vybijí tím, že se vzájemně hlídají.

Anonymní (neregistrovaný) 03.07.2024, 09:50:51 xxx.xxx.14.26
»
Odpověď na příspěvek uživatele megi-the-pes z 03.07.2024, 07:17:25

Možná čtu každý osmý slovo, ale vy chápete každý desátý. Když jste borec na ty procenta, spočítejte si na kolik procent naredite bílkoviny v krmivu krmenim zeleniny, která je pro slepice špatně stravitelný balast už kvůli vysokému obsahu vlákniny. Pak sem napište jestli to stačí na 280 vajec ročně a snášku v zimně. Zdař vajco!

megi-the-pes
megi-the-pes (2597 příspěvků) 03.07.2024, 10:23:21 xxx.xxx.124.90
»
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 03.07.2024, 09:50:51

Zelenina nemá vysoký obsah vlákniny. Určitě ne v porovnání se zrním… navíc se stravitelnost upravuje strouháním atp., myslím, že nikdo nehází slépkám mrkev vcelku.

Mrkev má 2,4… květák taky, okurka nemá ani procento, ona zelenina je totiž převážně voda… 
Ořechy a luštěniny jsou něco jiného, tam ano, lněné semínko umí i 30. 
Vtipné jsou klíčky, to taky někdy dělám, pšeničné, říká se, že protein, ale je tam třeba i 15 % vlákniny… a kdo na tohle myslí, když dává klíčit pšenici…
Ale úplně jste vynechal rozpustnou a nerozpustnou vlákninu. 

Ve směsích je psaná nerozpustná, to se totiž udávat musí, aby každý věděl, že tohle množství krmiva vlastně vyhazuje oknem… jenže ona je taky potřebná… dost… lehce se dá vyzkoušet, co dělá krmivo se 3 a 5 procenty, už tady je rozdíl.

A kolik jí v té směsi je… pod 3 g na sto to nebývá, že. A teď dáme slépce ke směsi nějakou tu pastvu, jabko…
Krmím-li tedy občas nějakou tou okurkou a mrkví, ne sto kilama na deset deka proteinu, naopak slépce dělám radost - rozmanitá strava, zábava, ony rády hledají a tak - a dostává tak akorát, bez vlákniny samozřejmě nikdo nefunguje.

Vám můžu o antinutrientech povídat 3x osm hodin, ale musím balit vajca. 🙂

Fakt neprozradíte, jaké slépky máte? Už ze mě děláte blbechka potřetí, furt že si vymýšlím ta vajca, ale Vy jste asi jediný, komu takhle blbě nesou, pardon, nemyslim to zle.

Doron
Doron (2079 příspěvků) 03.07.2024, 12:28:18 xxx.xxx.166.19
»
Odpověď na příspěvek uživatele Varaxi z 03.07.2024, 04:02:15

Tak to máte pravdu. 

Je to podobný problém jako ovce- vlci.

Strašně to zvýší náklady a vezme to člověku radost z chovu, protože  je mu těch slepic, který má rád, líto.

Já je neměla kvůli penězům,  byly to taky kámošky, ozdoba zahrady( kohout byl překrásnej) a dělalo mi radost, jakej mají pěknej život. Líbilo se mi, jak mě vítají u brány a doprovazejí na zahradě, vnoučata je milovala..

 Vejce byla příjemný bonus.

Desítky let to fungovalo, byly tady akorát kuny, ty si přes den netroufly. A občas nějaký dravec, ale to kohout ošéfoval.

Lišek je tady teď hodně,   asi se jim daří,  vypadají překrásně a jsou strašně oprsklý.

Nejdřív sejmuly kohouta,  psi začali hlídat,  takže dlouho nic. Pak jsem psy jednou vzala na procházku, vrátím se a slépky pryč.  Mám tak sto metrů dlouhou zahradu, ale stalo se to hned u domu, za bílého dne.

Zavřený je mít nechci, to už není ono.

Takže  vlastně to, co jsem napsala neplatí, nějak jsem si to nechtěla připustit☹️

Buggyra
Buggyra (3738 příspěvků) 03.07.2024, 12:34:31 xxx.xxx.198.226

Já mám teď slépky ve “voliéře” (králičí pletivo na laminátových tyčkách a síť proti ptákům) trvale a zatím dobrý, pokud se dožijí podzimu, začnu je pouštět na část dne a v zimě mám v plánu, že si budou chodit zase volně. No a v dubnu to zase budu muset asi začít redukovat, tu dobu pobytu venku. Snad bude stačit jen jim otevřít ohrádku až přijdou holky ke koním (liška útočila před jejich příchodem) a zavřít je až půjdeme od koní… To se bude muset holt prubnout.

Třeba už pořídím do té doby fotopast.

Buggyra
Buggyra (3738 příspěvků) 03.07.2024, 12:58:09 xxx.xxx.198.226

Proč by měla být kamera levnější? Já jsem bez elektriky a bez internetového připojení.

Nepotřebuji lišku zahnat, potřebuji monitoring, zda k nám nějaká chodí. A když jo, v které doby. Pak můžu řešit, co dál. Lišku nezažene nic, co bych eventuálně u koní mohla nechat, a co by mě nezruinovalo.

Doron
Doron (2079 příspěvků) 03.07.2024, 13:19:34 xxx.xxx.166.19
»
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 03.07.2024, 12:58:09

Tak to jo, když není elektrika a připojení..

Zeťák mi pořídil kameru za necelou tisícovku a jsem s ní moc spokojená, má spínač pohybu, můžete to sledoval on line nebo ze záznamu. 

Buggyra
Buggyra (3738 příspěvků) 03.07.2024, 15:43:40 xxx.xxx.198.226

Já mám fotopasti na baterky, ale baterky jsou po těch letech asi už pryč a musela bych to nabít a instalovat. Nějakou novější, Canka mi říkala o svém řešení, kdy jí to posílá obrázky do mobilu, to by se mi líbilo, to by můj mobil měl zvládnout.

drvodelkafialova
drvodelkafialova (807 příspěvků) 05.07.2024, 14:49:26 xxx.xxx.171.125

https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-zakaz-klecovych-chovu-neprezije-15-procent-drubezaru-vejce-to-zdrazi-40479004#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=8&utm_campaign=abtest258_redesign_vyhledavani_varC&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

Nedá mi to a ještě se vracím ke klecovým chovům. 

Tady se můžete dočíst, jak to je s produkcí klíčových vajec. Polsko například o rušení klecí ani neuvažuje a o Ukrajině ani nemluvě.  Takže levná vejce budou, jen zkrachuje pár našich drůbežářů. 

megi-the-pes (neregistrovaný) 05.07.2024, 15:10:36 xxx.xxx.124.195

Řekli, že dodrží, co EU vymyslela; od 2027, samozřejmě budou muset. Ale jejich vláda (jak vypískali min. zemědělství, co…) slíbila, že vyjedná 15letou přechodnou lhůtu. 
Jsou řetězce, které klecová vajca nevedou. Lidl se k nim přidá příští rok, u nás taky, tuším, to říkal.
Klecová vejce oni totiž vyváží sem. 😀 A vůbec všude. 

Je to na houby, no, děláme ze sebe blbechky. A pan farář tomu nasadil korunu…
Psaly Novinky: “Zaslal obchodním řetězcům dopis s prosbou, aby kupovaly přednostně tuzemská kuřata. „Pokud obchodníci myslí své veřejné proklamace vážně, věřím, že k dodavatelům drůbežího masa, ale i všem jiným, budou přistupovat férově. Často slyšíme o tom, že obchodníci preferují české dodavatele a české produkty, mají tedy možnost svá slova proměnit v konkrétní činy, “ sdělil Výborný Novinkám. Jako příčinu neuspokojivého stavu uvedl například navýšení cen krmných směsí, pohonných hmot a energií, epidemii ptačí chřipky a vysokou míru inflace. Situace chovatelů se podle něj stává dlouhodobě neudržitelnou a jejich existence je ohrožena. Pokud některé chovy skončí, jejich obnovení bude náročné, nebo k němu vůbec nedojde, upozornil Výborný.”"

To by mě rozesmálo, kdyby to nebylo k pláči, on jako nemá e-mail na EU?
Co vyjednal pro české zemědělce? Co vůbec vyjednali, když EU předsedali?
Že budou obviňovat Poláky?

😀


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.