Aktuálně: 4 090 inzerátů199 090 diskuzních příspěvků18 093 uživatelů

Zdroje informací pro začátečníka

balu
balu (2023 příspěvků) 10.07.2024, 14:16:11 xxx.xxx.162.174
»
Odpověď na příspěvek uživatele Fikovnice z 10.07.2024, 13:48:52

Fíkovnice, řeč je o něčem jiném. O zavírání do klece. Měla byste kočku trvale v kleci? Sotva, že. Ten magor, autor Psí bible, psa trvale v kleci měl a vytáhl jej jen když ho drezuroval. A  současného asi tak má taky…

Klec pro psa se nedá srovnávat s klecí pro drobné hlodavce nebo rybičky, protože tito tvorové jsou násobně menší. Adekvátní srovnání by bylo - pes v kleci versus křeček v litrové zavařovací sklenici. A tak snad křečka nikdo nechová. Ale u psa to připadne mnohým v pořádku. A různí samozvaní “trenéři” to dokonce doporučují.

Sardullah
Sardullah (1461 příspěvků) 10.07.2024, 14:19:43 xxx.xxx.189.104
kometa:

já mám sice teoretický základ, ale pohybové schopnosti skalního trola.

Jako kamarádka - ta nám líčila, jak byla se psem (BSP) poprvé na cvičáku - teď pamlsek, teď né pamlsek… Stejně jako na koni - taky mám pomalé reakce. A žádný smysl pro rytmus a vůbec.


Já jsem střevo na všechno…co se týká koní, tak jsem měla štěstí na ty, co pochopili “co tím chce básník říci”.

A psi? Jako teď mám berňuchu, který je psem spolupracujícím a tudíž Sardullah napadlo, že by ho mohla naučit nějaký triky, pro jeho zabavení, ale…Maťulka je tak moc horlivej a snaživej (s vidinou pamlsku ještě snaživější a horlivější), že mu nejsem štonc vysvětlit, co po něm chci mimo nějakých základních povelů.😴

Já bych to shrnula…pro mě zlatej chrt, zlatej pastevec, u těch se se psem stačí na NĚČEM dohodnout, žádnej stres, tam už to zavání titulem knihy “Trénig je rozhovor” akorát nám z toho vypadává ten tréning a zbývá ten rozhovor😎…  u berňuchy vidím, že jsem vlastně naprosto neschopná, protože teď mám materiál (normálního psa) s nějakým potenciálem, ale s neschopnou paničkou ten potenciál mizí někde v západu slunce. A hlavně jsem zjistila, že mám trpělivost xy měsíců přesvědčovat pasteveckou madam, že na vodítku se tahat nebude a ne a ne a ne, ale nemám trpělivost naučit normálního psa, aby udělal otočku na povel, aniž bych ho musela na otočku navádět rukou. Jako Maťulka teda není žádnej raketovej inženýr, ale zase si myslím, že otočku snad zvládne i pes z chráněné dílny, takže chyba asi nebude na jeho straně.

Teď v nějakém Receptáři v televizi pán předváděl něco z “ošetření se souhlasem”…prostě naučit psa, aby mi položil hlavu do dlaně a nebo na podložku a já nad ním mohla máchat rukou, dotýkat se a tak…no si říkám, tak to je ale jednoduchý, máchat budu určitě moci jak chci, no problemo…vyzkoušíme…tak jsme s Maťulou zkoušeli a výsledek?…nebyla jsem schopná mu vysvětlit, že do ruky mi má položit tlamajznu a ne mi ruku olízat a ožužlat….toliko, abyste věděli, jaký střevo tady s vámi diskutýruje a ještě si někdy dovolí někomu radit.🙄 

assil
assil (2107 příspěvků) 10.07.2024, 14:53:14 xxx.xxx.206.172
»
Odpověď na příspěvek uživatele balu z 10.07.2024, 14:09:17

Aha, takže si domejšlíte. To je fakt potom diskuze o ničem.

BTW, víte o tom, že v přírodě může mít křečkovo teritorium až 3 km2, mají nory 2 m hluboké, zatímco u lidí je v půlmetrový kleci?

Sarah01
Sarah01 (2173 příspěvků) 10.07.2024, 15:09:29 xxx.xxx.162.253
Kilian:

….na druhou stranu budiž mu ke ctí, že i když byl Aramis pes nenormální, tak hledal řešení aby s ním mohl alespoň trochu fungovat….jiný už by ho dávno dal pryč….


To sice jo, ale v podstatě ho nevychoval a na FB vydává svoji bibli za tu jedinou a správnou metodu výcviku psa. Předpokládám, že ten Aramis napadal psy. Nebo i lidi?

hmn
hmn (1164 příspěvků) 10.07.2024, 15:24:17 xxx.xxx.43.233
assil:

Aha, takže si domejšlíte. To je fakt potom diskuze o ničem.

BTW, víte o tom, že v přírodě může mít křečkovo teritorium až 3 km2, mají nory 2 m hluboké, zatímco u lidí je v půlmetrový kleci?


no, a i proto vznikají nařízení o chovu kdečeho…

balu
balu (2023 příspěvků) 10.07.2024, 16:37:23 xxx.xxx.162.174
»
Odpověď na příspěvek uživatele assil z 10.07.2024, 14:53:14

A co tím chcete říct? 

Já křečky ani jiná zvířata do klece nezavírám. Jako koníčka chov jakýchkoliv zvířat v klecích nemám a nechápu zálibu v chovu zvířat, jen proto, že je vlastním a chodím se na ně dívat přes klec. 

Když jdu do zoo, tak často trpím, když vidím zvířata v nedostatečně velkých klecích. Nejvíc trpím v brněnské zoo u opic. Ten úsek přejdu vždycky co nejrychleji. 

Nechápu chov papoušků v pro mě naprosto malých klecích bez možnosti se proletět. 

Nikdy bych si takové zvíře nepořídila. Mám psa, kterému dopřáváme tolik možnosti volného pohybu, co to jde, co předpisy a jeho poslušnost dovolí (chodka chodí na volno na místech bez dopravy). 

Žádný náš pes nebyl nikdy zavřený v kotci, ačkoliv jej máme. Každý pes se mohl a může pohybovat po zahradě i domě. Když jsem měla psy v bytě, mohli se pohybovat v celém třípokojovém bytě, když bylo třeba přechodně pohyb omezit, např. štěněti, tak na předsíň a kuchyň. Na menší plochu ne. 

Klec pro psa považuji za sprosté slovo a toho, kdo psa do klece zavírá, za tyrana. 

Zrovna mě nenachytáte na nějakém schvalování chovu ostatních zvířat v klecích. 

Kilian
Kilian (1402 příspěvků) 10.07.2024, 19:49:32 xxx:xxx.4ef:10f9
Sarah01:

To sice jo, ale v podstatě ho nevychoval a na FB vydává svoji bibli za tu jedinou a správnou metodu výcviku psa. Předpokládám, že ten Aramis napadal psy. Nebo i lidi?


…..no to jo no….ano napadal když ho to popadlo psy i lidi…ale on to sám několikrát přiznal, že až ta ATA mu hodně pomohla a Ščucka je pro něj psí bůh… a ta jeho bible jsou vybrakovaná skripta ATY plus pár jeho domněnek….

Doron
Doron (2354 příspěvků) 10.07.2024, 20:58:07 xxx.xxx.166.104
assil:

Nevím co nechápete na tom, že říkám, že když pes v kleci je prasárna, tak je prasárna i morče v kleci nebo rybičky v akváriu a že když pro někoho je pes v kleci prasárna a morče v kleci OK, tak je to pokrytectví a vyvyšování psa nad ostatní zvířata.

Jo a klece jsou různý, známá má zlaťáka, občas ho má v kleci, ale ta klec je přes půl obrovského obýváku, psi v garsonce by mohli závidět.

A mít psa navyklého na klec, kenelku nebo kotec mě prostě přijde dobrý, člověk nikdy neví kdy se to bude hodit.


Tak to má Vaše známá vlastně kotec, ale v interiéru . To už dejme tomu. I když já to nedělám. 

Všichni svá zvířata nějak omezujeme, ale musí to mít nějaké meze. On i ten pes by měl docela velký perimetr. Tuhle nám zloději zase prostříhali plot, Gučka utekl , už měl ale GPS,byli jsme mu v patách, ale nakonec dorazil dom dřív než my a vítal nás, ten blbec.  

Uběhl za nedlouhou chvílí 18 kilometrů , pak se šel vykoupat do řeky a domů. Kdyby mohl, dělal by to každý den. Ráno a večer. 

Framík,  když se natáhne,  často tak spí, má na délku tak  180 cm.  Co by si počal v kleci?

Pozoruju to na cvičáku,  psi věčně zavření v klecích v autech, šlachy jim praskají,  jak pouťový balónky. Je to prostě nezdravý.

A určitě,  psi u mě mají privilegia, jako přátelé mívají.

Pes je pro mě vic než rybička a člověk je pro mě  víc než pes. 

Tak to prostě mám. 

Daja
Daja (470 příspěvků) 11.07.2024, 05:20:56 xxx:xxx.b0b2:e74f
Doron:

Tak to má Vaše známá vlastně kotec, ale v interiéru . To už dejme tomu. I když já to nedělám. 

Všichni svá zvířata nějak omezujeme, ale musí to mít nějaké meze. On i ten pes by měl docela velký perimetr. Tuhle nám zloději zase prostříhali plot, Gučka utekl , už měl ale GPS,byli jsme mu v patách, ale nakonec dorazil dom dřív než my a vítal nás, ten blbec.  

Uběhl za nedlouhou chvílí 18 kilometrů , pak se šel vykoupat do řeky a domů. Kdyby mohl, dělal by to každý den. Ráno a večer. 

Framík,  když se natáhne,  často tak spí, má na délku tak  180 cm.  Co by si počal v kleci?

Pozoruju to na cvičáku,  psi věčně zavření v klecích v autech, šlachy jim praskají,  jak pouťový balónky. Je to prostě nezdravý.

A určitě,  psi u mě mají privilegia, jako přátelé mívají.

Pes je pro mě vic než rybička a člověk je pro mě  víc než pes. 

Tak to prostě mám. 


Tak tohle a od Balu dávám prst 👍nahoru. 

Moc hezky napsáne.

Dája

assil
assil (2107 příspěvků) 11.07.2024, 08:31:36 xxx.xxx.121.3
»
Odpověď na příspěvek uživatele balu z 10.07.2024, 16:37:23

Říkám tím jen pořád to samé, že mi připadá pokrytecké odsuzovat psa v kleci a schvalovat jiná zvířata v kleci.

Jinak teda nejsme ve při, neschvaluju v kleci ani psy ani jiná zvířata a do zoo radši nechodím.

assil
assil (2107 příspěvků) 11.07.2024, 08:33:56 xxx.xxx.121.3
»
Odpověď na příspěvek uživatele Doron z 10.07.2024, 20:58:07

No oni jsou bohatý a mají mega barák, jen ten obývák je velký jak celý můj barák a ani bych se nedivila, kdyby ta klec byla na zakázku nebo tak nějak.

Ale psa tam mají když nejsou doma, což je občas na pár hodin a to ne aby nezničil barák, je to puberťák teď,  ale aby si náhodou  nějak neublížil, jinak je furt pod dozorem. 😀

Sarah01
Sarah01 (2173 příspěvků) 11.07.2024, 09:00:39 xxx.xxx.11.197
Kilian:

…..no to jo no….ano napadal když ho to popadlo psy i lidi…ale on to sám několikrát přiznal, že až ta ATA mu hodně pomohla a Ščucka je pro něj psí bůh… a ta jeho bible jsou vybrakovaná skripta ATY plus pár jeho domněnek….


Odpovídala jsem na FB někomu jinému na názor pod videem tohoto pána a pán se chytil sám a začal poučovat a urážet. Neskutečně arogantní a domýšlivý člověk. A tento má patent na výchovu psů. Je mně fakt líto psů těch majitelů, kteří mu to žerou.

Tenurri
Tenurri (503 příspěvků) 11.07.2024, 09:04:45 xxx.xxx.213.118

Za mě…vše se dá využívat s rozumem a vše se dá využívat špatně. I třeba “hloupý” vodítko. Nevidím nic špatného na tom naučit psa odpočívat v přenosné boudičce (klec, kennelka) - může se to hodit. Blbé je tam psa zavírat furt.

Já mám látkovou kennelku v práci a štěně mi tam spí u mého pracovního stolu. Bez toho bych si ho sem brát nemohla a musel by být doma sám. Nevidím na tom nic špatného, však tam stejně spí, nebo si něco kouše. Když něco chce (třeba jít ven) tak na mě kouká, nebo si kníkne. Doma máme ohrádku (v ložnici), kde v noci spí, protože nemám zájem nahánět v 1 ráno štěně honící kočky po bytě, nebo vysvětlovat kočce, že spící štěňě se neotravuje. Prostě každý si to nastaví nějak dle svých možností a do toho se snaží i myslet na blaho psa, případně ostatních členů domácnosti.

Každý máme tu hranici někde. Pro někoho jsou neakceptovatelní psi naučení na klec, pro někoho kočky zavřené v bytech, pro někoho i psi bydlící v bytech a pokud nemám zahradu nemám si pořizovat psa atd…

Každopádně nevím, jestli toto téma patří do dotazu na zdroje informací pro začátečníka.

hmn
hmn (1164 příspěvků) 11.07.2024, 09:31:52 xxx.xxx.43.233

“Každý máme tu hranici někde. Pro někoho jsou neakceptovatelní psi naučení na klec, pro někoho kočky zavřené v bytech, pro někoho i psi bydlící v bytech a pokud nemám zahradu nemám si pořizovat psa atd…”

to je samozřejmě pravda
jen…v této věci bude podstatný pohled psa
a ten se s názorem člověka ztotožňovat nemusí

Doron
Doron (2354 příspěvků) 11.07.2024, 09:36:28 xxx.xxx.166.104

Já to chápu,  má prostě doma kotec. 

Mě na tomhle přístupu pana Jaroše děsí jiná věc.   A to sice to, že říká,  a řada lidí tomu věří, že tím dělá pro psa to nejlepší. Oni se pak ještě na těch diskuzích omlouvají,..já vím neměla bych ale nechala jsem štěne spát v ložnici..,vím že mu to škodí..

Když lidi vidí záběry z různých  množek nebo pochybných chovných stanic, osad atd.., každý tak nějak ví,  že je to špatně. Hlavně když je na nich špína a slepené chlupy. To pak píší kéž by existovalo peklo.

Ale tohle skryté pseudovědecké týrání za zavřenými dveřmi nikdo nevidí. On ho teda nevidí ani on.

Já trochu doufám, že třeba ten nový, milý pes, tu Jarošovu okoralou duši nějak oblomí, psi toho dokážou hodně. 

Tenurri
Tenurri (503 příspěvků) 11.07.2024, 09:48:31 xxx.xxx.213.118

Jen k těm klecím. Toto se  třeba v Americe běžně propaguje. Že je nutné psa učit na klec a zavírat ho tam, štěně tam dávat nuceně spát, že MUSÍ prospat 16 - 18h denně. Takže z toho mi vyplívá, že vlastně pes je 16 - 18h denně zavřený v kleci…to mi třeba přijde hrozný. 

Ven chodí akorát čůrat, nebo si cíleně hrát a trénovat doma s majitelem a pak šup do klece. Děsivé je, že spoustu lidí píše, že tam to štěně pláče, že co mají dělat, a všichni, že to je normální, hlavně nereagovat na kňučení. Vyloženě sleduji subreddit puppy101 na redditu a tam to je na denním pořádku (je tam aktivních cca 340 000 uživatelů, r/Dogs to samé a má skoro 3 miliony sledujících). 

Hodně lidí si tam taky stěžuje, že jim pes doma všude mimo klec čůrá (mnohdy dospělý). No aby ne, když bydlí v kleci a ne v domě/bytě…ale je to tam velmi silně propagované, stejně jako to, že pes NESMÍ do plného očkování ven, nebo že se MUSÍ krmit jen veterinárně schválenými granulemi…

EDIT: takže k těm zdrojům…rozhodně nedoporučuju se řídit reddit a facebook radami 😀 a celkově prostě vše filtrovat a přemýšlet o tom.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.