vějíř - rozmístíte bariéry na zem do vějíře a instruujete děti, aby vedly koně tak, aby do každé mezery šlápl jen jednou nohou. Pak můžete zkusit, aby do každé mezery vyšly dva kroky. Lze v kroku i později v klusu.
bariéry na zemi a ovládání koně plus odhad - instruujete děti, že musejí x kroků před bariérou zastavit a rozejít se a musí jim to vyjít na ty kroky k bariéře. Za bariérou za daný počet kroků zase zastavit. Podobně lze s naklusáním z kroku a přechodem zpět do kroku. Podobně naklusat ze zastavení a zastavit z klusu.
couvání - nezapomenout na couvání, zlepšuje schopnosti všem. Zpočátku na středové linii rovně, jeden dva kroky, když je kůň prostupnější, lze přidávat, opět se dítě učí odhadnout kroky a včas dávat pomůcky. Po couvání rovně (třeba mezi bariérami pro zjednodušení) lze zařadit couvání do obrazce - na kruhovce půjde snadno couvat do oblouku, na středu kruhu pak lze z bariér naznačit třeba couvání do L a nebo koním a jezdcům, kteří už jsou dále (tj. třeba po měsíci postupného zařazování, když na to koně nejsou zvyklí), lze zařadit couvání do “U” třeba kolem kuželu.
stranová práce - obyčejné ustupování na holeň udělá též službu. Naučit se koně ovládat i do strany v mnoha situacích může pomoci. Zpočátku chceme po jezdci a koni pouze, aby předvedli náznak pobídky a pohybu správným směrem, za pomoci cvičitele na zemi. Později lze vyžadovat opět přesný počet kroků, případně ze stěny vykročit určitý počet kroků dovnitř kruhu a poté zase opačným směrem ustoupit ke stěně. U rutinovaných koní lze pokročit k ustupování nad bariérou nebo dokonce kavaletou, kdy vyžadujeme překročení překážky předníma nohama, určený počet kroků do strany, a pokračování překročením zadními směrem dopředu a nebo opětovným vycouváním.
Pro případné pokročilejší: obyčejné “naklusej, udělej deset klusových kroků, přejdi do kroku” dokáže pěkně zamotat hlavu 🙂 Další cvičení může být “naklusej, prvních pět kroků vysedět, druhých pět kroků vysedávat, třetích pět kroků vysedět, do kroku”.
Pro děti se hodí umět odhadnout reakce koně na pobídky předem kvůli přesnosti u drezurních písmen, takže rozvěsit si po kruhu značky (třeba čísla, ať to nemate, nebo nějaké symboly, postavičky…) a trénovat přesnost provedení jednotlivých úkolů. ("u králíka klus, u veverky malý kruh, zastavit, docouvat k sově, krokem vchod, u berušky zastavit stát a pozdrav").
I na kruhu se dá postavit slalom z kuželů po obvodu 🙂 Případně pár kuželů na středové linii.
Umějí děti “na kruhu změnit směr”? “Kruh zmenšit”, “kruh zvětšit”? Dá se spojit s nácvikem stranového působení pomůckami a je to pěkně názorné. Zároveň pro koně gymnastické.