Aktuálně: 4 399 inzerátů187 362 diskuzních příspěvků17 922 uživatelů

Matky - linie

drvodelkafialova
drvodelkafialova (807 příspěvků) 29.06.2024, 08:30:49 xxx:xxx.c37f:bff0

Při prohlížení inzerátů, jsem si všimla že se objevilo velké množství nabídek různých linií kraňky. 

Namátkou Singer, Sklenar, Praděd, Vigor, Karnika, Karpatra, Cimala , Kývalka a to jsou jen namátkou ty, co jsem našla na prvních stránkách u inzerentů.

Je skutečně velký rozdíl mezi těmi jednotlivými liniemi? A popravdě řečeno, některé z nich, Je vůbec reálná možnost je k nám dovézt? Třeba tu Karniku, o té jsem našla informace snad pouze v ruštině.

Podle prodejců, je samozřejmě ta jím nabízená linie to nejlepší na trhu, vážně nevím, kde vlastně najít objektivní informace. Já letos určitě nic měnit nebudu, ale informací není nikdy dost a vzhledem k tomu, že mám matky Singer f1, možná budu příští rok některé měnit a zkusila bych něco jiného.

TomH (neregistrovaný) 29.06.2024, 08:58:43 xxx.xxx.219.114

včela medonosná kraňská. Apis mellifera carnica ... Další jména. = včela kraňská = včela medonosná karnská = včela norická = karnika

Tom50
Tom50 (599 příspěvků) 29.06.2024, 09:25:05 xxx.xxx.139.241
»
Odpověď na příspěvek uživatele drvodelkafialova z 29.06.2024, 08:30:49

Tak především. Karnika neexistuje, je to Carnica a to je česky Kraňka a to je obecný název plemene. Nedávno to tu vysvětluji v samostaném vlákně s názvem Kraňka vs Vlaška.

Praděd je starý název matek Cimala. Nemám s tím dobré zkušenosti, matky moje včely rychle měnily. Asi polovinu a co zůstalo nejevilo žádné výjimečné výhody. Moc na medovici nešla. Tedy vůbec.

Singer je nevhodná včela pro med, je to masařka a proto jí množírny používají, že nejrychleji nachrlí masy včel na oddělkový kšeft, tolik podobný množírnám čoklů.

Vigor je matka vyšlechtěná panem Čermákem speciálně na medovici a jen od něj, co jsem vyzkoušel, nosí medovici a většina ostatních Kraněk medovici ignoruje. Matky s hrdým názvem Vigor od jejich množičů nijak zvláštní vlastnosti neměly. Mě pan Čermák sdělil před asi 3-4 lety, že nechá doběhnout licence a další nebude udělovat. Jeho matky jsme přestali používat poté, kdy mě a Petrovi čtvrtou měnily hned jak položila prvních pár vajíček. Tedy mě 3 matky po sobě a když jsem to vzdal Petr koupil čtvrtou a taky mu jí ještě ten rok rochly. Ale z Kraněk neznám lepší včelu. Jenže od jisté doby s nimi nebylo něco dobře a pak jsem se dozvěděl, že Čermák léčí jen kyselinami.

Sklenar - podrobně jsem tu o svých zkušenostech nedávno psal. Ze 4 pokusů, vždy po dvou matkách, pokaždé přežila zimu jen jedna a ta loňská měla zjara tak katastrofální zvápenatění, že se vč zhroutilo. Od pana Marady vím, že v Rakousku se léčí jen kyselinami a tím mi došlo kde je asi problém. Já už Sklenar nikdy více. Vlastně se u mě objevilo vápno až po zákupu matek Sklenar, před tím jsme měl nejmémně 12 let od vápna pokoj.

Takže. Velký rozdíl i v rámci Kraňky je. Nejhorší co jsem vyzkoušel a nemohl se genů masařek zbavit byla Singrovka. Jednou mi odněkud Petr přivezl dvě matky, bylo to už hodně pozdě v září a já udělal tu chybu, že jsem se nezeptal od koho matky sehnal, myslel jsem že ví, že je Singer špatný kmen. Pak to vymýtit trvalo několik let a dodnes se sem tam masařka u mě objeví a ihned jí likviduju. Já chci med a ne mračna včel.

Karpatská linie je mě neznámá a ani Kývalka = to je obyčejný Dol, jen z pracoviště Kývalka, není nic světoborného. Ukazuje se, že u nás nelegální BF je po všech stránkách lepší. S kolegy jsme se shodli, že druhý rok nulové rojivosti je také (ne jenom!) důsledek toho, že máme pár BF a její trubci vítězí v soubojích o matku při páření. Ale to je jen naše domněnka.

Ano, každý chválí to svoje a věřit se chovateli matek nedá právě z toho důvodu. Za mě je dobrá každá Kraňka kromě Singer. Varovat by mělo už jen to, že 99% kšeftařů s oddělky nabízí Singrovku a horem dolem jí vychvaluje. No přece nepřizná, že chce rychle vydělat s co nejmenšími náklady a je mu fuk zda to bude pro zákazníka dobré.

Hlavně bych ale varoval před začátečnickým vymýšlením nesmyslů, jako že nějaká matka s exoticky znějícím jménem bude nějak lepší. Kromě masařek na vlastnostech toho kterého kmene záleží podle mých zkušeností do max 5% a spíš méně. Zbytek je v úle, metodice a dalším. Právě dokonalým příkladem snahy oblbnout lidi je to slovo karnika.

drvodelkafialova
drvodelkafialova (807 příspěvků) 29.06.2024, 10:45:47 xxx.xxx.171.125
»
Odpověď na příspěvek uživatele Tom50 z 29.06.2024, 09:25:05

Jo, měla jsem dojem, že se snaží kupující oblbnout. Stejně přijde že těch prodejců je rok od roku víc a víc.

Teď to ještě chvíli musím vydržet s těmi Singerkami, aspoň jsou hodné a pak asi pořídím buckfastky. 

NáhodnýČtnářZvědavec (neregistrovaný) 29.06.2024, 12:33:54 xxx.xxx.123.247

Prosím o vysvětlení. Co to znamená “u nás nelegální BF”, to jsou včely ? Jak je možné že je zvíře nelegální?🤔

Tom50
Tom50 (599 příspěvků) 29.06.2024, 12:43:38 xxx.xxx.139.241

V ČR je povoleno chovat jen včelu Kraňskou. Protože ale my už nejsme svéprávný stát a naše legislativa má menší “sílu” než legislativa EU, a protože v EU se včela BuckFastská chovat smí, pak je náš stát (zatím) bezzubý a nerad, ale BF trpně toleruje. 

Nelegálních zvířat jsou spousty.

Živě si pamatuju dobu před rokem 1970, kdy tady byla nelegální Kraňka a nesměla se, pod hrozbou drakonických trestů dovážet. Neuvěřil bych, že se dožiju stejné situace, kdy úřady budou tupě bránit zavedení lepší včely. Jen proto, že určitá skupina lidí (nechci napsat to asi italské slovo) si prolobovala tuto absurditu, protože se jim daří množit a kšeftovat s Kraňkou a zuřivě brání kokurenci - mají a chtějí si udržet monopol. Za každou restrikcí je vždy potřeba hledat v první řadě něčí finanční zájmy bez ohledu na obecné blaho. To platí obecně a tedy ne jen u včel nebo zvířat.

Bohemia gall (neregistrovaný) 29.06.2024, 13:15:00 xxx.xxx.31.131
»
Odpověď na příspěvek uživatele NáhodnýČtnářZvědavec z 29.06.2024, 12:33:54

Nejsou u nás žádné nelegální včely. Je to jen zbožné přání čsv, který se snaži mít monopol na vše co se týká včel. Jak píše tom50, plemenářský zákon EU je nadřazen českému a ten nevymezuje žádné plemeno nebo druh včely medonosné které se smí chovat na území České republiky. Jediné co není možné, mít uznaný šlechtitelský chov buckfast, protože pověření k uznávání vyšších chovů má svaz včelařů, tedy Dol. A tam už je určeno že může být uznána jenom kranka. Jde o dotace. Nic vic. No a protože český plem. zakon byl přijat dříve než zákon EU, traduje se že buckfast je nelegální. Není, řešil jsem za dobu co bf chovám řadu udání od svazových aktivistů a vždy v muj prospěch.

drvodelkafialova
drvodelkafialova (807 příspěvků) 29.06.2024, 13:47:00 xxx:xxx.4285:18f6

Jo, taky jsem se na poslední schůzi spolku, kromě doporučení měnit matky každou sezonu, dozvěděla o nebezpečí, které hrozí vzácnému místnímu chovu stran zavlaečení buckfastek.😊

Martin83
Martin83 (41 příspěvků) 29.06.2024, 14:21:13 xxx.xxx.179.2

Je zajímavé že stejný kreténismus panuje i u nás. Známý si chtěl pořídit BF a byl od toho odrazen členy našeho spolku z důvodu a obav ze “zkřížení” a následné zvýšení agresivity, bodavosti a do..bání místní linie.

Bohemia gall (neregistrovaný) 29.06.2024, 14:48:41 xxx.xxx.31.131
»
Odpověď na příspěvek uživatele Martin83 z 29.06.2024, 14:21:13

Nejsem si úplně jistý jestli se dá ještě víc do..bat linie která ma běžně úhyn kolem 40%. Asi by to ještě šlo. Znám kranky které jsou bodavý jako sršně a je jich v zemském chovu hodně,  ty spíš kazí bf. 

Jinak kdo nechce dráždit aktivisty, jsou linie bf které vypadají skoro jako kranka. Běžný včelař je rozhodně nepozná.. Někteří šlechtitelé rozhodně na barvu nejedou. Jak se říká, barva u auta nejezdí, důležitý je motor.

Tom50
Tom50 (599 příspěvků) 29.06.2024, 17:54:45 xxx.xxx.139.241
»
Odpověď na příspěvek uživatele Martin83 z 29.06.2024, 14:21:13

Pak bych byl čistokrevnej kretén taky, protože jsem o BF nechtěl ani slyšet. Z dětství, než přišla Kraňka, si pamatuju vzteklé zrzavé včely a ty útočily na sejto kukly tak, že jsme je ometali peroutkou jako stěrač u auta aby vůbec bylo vidět ven. O něco lepší byly malé černé včely. Byly dny, kdy se vůbec nedalo vyjít na dvorek a na zahradu se chodilo zadem, asi 20 metrů od včel, kolem nich se bez brnění nedalo projít bez inkasa několika žihadel. U prvních to způsobovala Vlaška, neboli Ligustica - proto byly zrzavé, druhé měly převládající geny včely tmavé. Tyhle dva geny když se pokřížily a k tomu třeba Cyperka také z dovozu, byly proti nim sršně roztomilý hodný hmyz. Byl to výsledek demokracie před ww2, kdy si každý de.il dělal co se mu zachtělo a dovážely se sem matky hlavně z Itálie, která byla spojencem nacististánu, ale také ze spojeneckého Slovenského štátu, spojeneckého Maďarska, Rumunska.

Protože jsou BF zrzavé a obsahují Vlašku, nechtěl jsem o ničem zrzavém ani slyšet!!!!!!

Pak jsem objevil VF a jeden tady z Vlašimi, pak se ukázalo, že syn jednoho mého známného, měl BF, pozval mě na včelnici a včelstva BF mi předvedl in natura. Hodnější včely si lze představit jen těžko a tak jsem o BF začal shánět informace. Dostal jsem od něj matky a užasnul jak se projevovaly a co dokázaly ve srovnání s Kraňkou. Podotýkám, že umím vychovat matky a vždy jsem měl nějakoui inseminku, nejméně jednu. Dneska na BF nedám dopustit, jen nemám zdroj kvalitních matek BF.

Většinu lidí moje averze k demokratické liberální cochcárně jistě nezajímá, mladí mají diagnozu, že jsou mladí a nechápou a nechtějí nic vědět o zkušenostech starých. “Mladě” (uvozovky proto, aby bylo jasné, jaké slovo nahrazuji slůvkem mladí) myslí, že až sami zestárnou, že nebudou takoví de.ilové jako jsou dnešní staří. Jejich boj, b.b se poučit z omylů jiných nedá a musí si obrazně a často bohužel doslovně hubu nabít sám. Dobře mu tak. Pak jsou chytřejší a ti si, snad, někteří říct dají.

Takže se nedivím činovníkům vašeho spolku, že se bojí cizí včely a ještě k tomu zrzavé. Bál jsem se taky, kor když ten strach kraňkmafie podporuje. Já to nastudoval, drtivě drtivá většina držitelů včel má včely desítky let, ale neví o nich nic, nečtou a nestudují nic a ne jen o včelách, ale o ničem. Přesto do všeho vědoucím pindají, často je to tak, že čím větší hňup, tím sebevědomnější. To je u včel stejné jako u všeho ostatního.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.