Aktuálně: 4 098 inzerátů197 720 diskuzních příspěvků18 072 uživatelů

Některé základní pojmy

Tom50
Tom50 (823 příspěvků) 27.06.2024, 18:58:18 xxx.xxx.139.241

Zateplený úl.

Bohužel i kvůli nestorovi českého včelařství Brennerovi (a dalším) se má obecně za to, že včelstvo potřebuje teplo. Tak, jak jsem to napsal, je to nepřesné a zavádějící a hned to uvedu na pravou míru. Včelstvo teplo opravdu potřebuje, nepotřebuije ale aby mu ho nějak vytvářel včelař. Naopak se po mojí celoživotní praxi 60 let ukazuje, že je nezateplený tenkostěnný úl lepší. Proč tomu tak je by bylo nad rámec tohoto sdělení, stačí si jen zafixovat, že zateplený úl, když včelstvu spíš vyloženě neškodí, je určitě zbytečný.

Kde se tedy vzalo zateplování úlů? A proč se pořád zateplené úly dělají a nabízejí? To je složitější a má dlouhý vývoj, pokusím se to stručně vysvětlit.

Od doby, co si včelaři přinesli včely ke svým obydlím, od doby klátů a košnic s divočinou, bral včelař med až zjara, doslova si bral až to, co včelstvu zbylo po úspěšném přezimování. Pak vzniklo rozběrné dílo a úly v dnešním smyslu slova. takéČech Hruška přinesl vynález medometu a najednou bylo možné brát včelám med ještě před zimou a bez totální destrukce poloviny včelího díla. Avšak aby včelstvo přežilo zimu, muselo dostat náhražku = cukr. Ten byl ale velmi drahý a tak se jím muselo maximálně šetřit, za války byl dokonce příděl na včelstvo pouhých 7 kg cukru. Jasné je, že vč vyrábí teplo z medu nebo cukru a tudíž nemohla nepřijít logika, že čím teplejší bude úl, tím méně bude potřeba nechat medu a nebo dodat drahého (nedostupný) cukru. Proto včelaři zateplovali úly. Z pošetilé představy, že ušetří na cukru.

Přišla moderní doba, kdy je cukr 8 ale 10x lacinější nežli med a rozhodně se cukrem šetřit nemusí, ale někteří z nevzdělanosti pořád věří na zateplené úly a obyčejně na ně neplatí žádné ROZUMNÉ argumenty. Přitom rozdíl izolovaného a tenkostěnného úlu za celý jarní rozvoj jsou asi 2 kila cukru a spíš méně.

Paralelně s tím bylo provedeno bezpočet vědeckých pokusů, nejznámnější jsou práce Američana Dr. Farrara po roce 1930, který prokázal, že včelstvo v zimě úl nevytápí. Z toho pak jasně vyplývá, že je tepelná izolace stěn úlu nesmyslně zbytečná. Uplynulo skoro 100 let, ale někteří (většina českých včelařů)…

Doslova tragikomické je, že si včelaři mysleli a mnozí, asi většina, stále myslí, že je možné vytopit nějaký prostor, kde jsou trvale otevřené dveře. Přesně takovým prostorem je vnitřek úlu.

Ještě smutnější (trapnější) je představa, že úl musí mít očka. Patrně aby včelám v zimě rozhodně teplo být ani nemohlo! Pošetilé? Hloupé? Ano, jistě, přesto to tak většina včelařů u svých úlů má a vyžaduje u úlů zakoupených. A většinou  vůbec nechtějí vědět nic o tom, že to je nesmysl a jedna z příčin mizerného stavu jejich včelstev, projevující se také třeba vyšší rojivostí, vyšší bodavostí, horším jarním rozvojem a také zimními úhyny.

Vrcholem stupidity je pak síto místo dna.

-------------------------

Žádný můj úl nemá očko, žádné, ani jediné a nikdy v roce, a ani v největších letních hicech. Nikdy.

Předloni mě prvně napadla myšlenka (inspiroval mě Tom4), zda je vlastně nutné letní česno velikosti asi 70-75 cm2, jaké jsem měl po dobu asi 40 let a začal jsem, spolu s několika kolegy zkoušet, jak malé česno včelstvu stačí. Ukázalo se, že česno velikosti 9 cm2 stačí a možná je dokonce lepší. Ovšem to je nutné ještě ověřit.

Po stejnou a spíš delší dobu nepřetržitě porovnávám úly zateplené různými materiály s úly tenkostěnnými. Nejlepší se jeví smrk v síle 20 mm. Sice se zdá, že hobrový úl se slámou mezi hobrovým ostěním je pro včely lepší, ale je bachratě neskladný, těžký a včely neustále hobru zevnitř vykusují a z venčí to ničí ptáci, že jeho malé výhody nestojí za trápení s ním a ani nestojí za vyšší výrobní náklady. Tenkostěnný úl - nástavek - je kromě vnějších nátěrů bezúdržbový a pokud je dobře vyrobený, je jeho životnost nejméně 40 let, mám ale nástavky staré 70 let. Ty jsou ale ze smrku síly 30 mm. Tím je tenkostěnný úl ze smrku bezkonkurenčně nejlepší.

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Dovolím si v této souvislosti vysvětlit i absolutně prazákladní pojmy jako je Teplá Stavba = TS a Studená Stavba = SS.

S teplem tohle nemá nic společného a se stavbou (jak je “postavený” nebo vyrobený úl) vlastně také ne. Jde jen o asi hloupou představu předků, že rámky napříč k česnu zadržují v úle víc tepla = teplá stavba než rámky orientované jako pokračování mezirámkových uliček až ven. Tady se předkové domnívali, že vzduch proudí snáz a tudíž rychleji a že se tudíž vnitřek úlu víc ochlazuje a tak to nazvali stavbou studenou.  Přitom divoké včelstvo by samo stavělo (bez rámků) svoje plásty vždy úhlopříčně k česnu a tedy pod úhlem 45 stupňů, tedy ani na TS a ani na SS. 

---------------------------

Správné umístrění česna. 

Po celoživotním srovnávání mi jednozbačně vychází, že je pro včely lepší stavba teplá = TS. A to tvrdím navzdory tomu, že menjstrým tvrdí pravý opak a navzdory faktu, že všechny slovenské úly jsou na SS a dokonce že i Langstroth je na SS. Teplá stavba je pro včely prostě z většiny aspektů lepší.

Tady jistě narazím na zaryté liberály, kteří žijí v přesvědčení, že správně je to, co on každý jeden chce, bez ohledu na přirozenost či potřeby včelstva, obecně na přírodní zákonitosti.

Z výše uvedeného ale vyplývá, že ani TS a ani SS není úplně správně a pak z toho jednoznačně a bez výjimky vyplývá, že česno MUSÍ být umístěno v rohu úlu, což se nejvíc blíží přirozenému umístění plástů vůči česnu. 

Vyvstává pak otázka, ve kterém rohu ve smyslu pohledu včelaře stojícího za úlem. Je přitom lhostejné, zda jde o TS nebo SS, česno musí být vždy v levém předním rohu. Logicky pak když se na úl dívám zepředu, jeví se z tohoto pohledu česno v rohu pravém. Proč to tvrdím? Protože když vč dostane možnost volby, pak 9 z 10 vč (spíš 19 ze 20) si vybere česno jak tvrdím.

--------------------------

Doufám, že jsem vše sdělil jasně. V případě pochybností se kdokoli ptejte. Ano, jsem si vědom toho, že některá moje tvrzení jsou v přímém rozporu s mejnstrýmem a s tak zvanými odbornými publikacemi.

goro
goro (302 příspěvků) 27.06.2024, 20:37:23 xxx.xxx.202.190

Nemyslím si že studenú stavbu by včelári začali používať kvoli tomu že “obdivujú západ” alebo, že to tvrdí “menjstrým”…  včely im pri teplej stavbe niekedy uhynuli hladom napriek tomu, že zásoby v úli boli,..či to bolo nevhodným umiestnením česna alebo len neskúsenosťou včelára neviem posúdiť, pretože skutočne sa včelárom na slovensku studená stavba osvedčila hlavne kvôli bezproblémovému zimovaniu na B rámikoch   …musím spomenúť aj teplú stavbu o ktorej používaní mi pri pive básnil terajší predseda slovenského spolku SZV.. on je totiž súčasne aj riaditeľom včelárskej školy a práve tam chceli uviesť do života systém kombinovaneho rámikového systému, ktorý by umožnil využiť najvyužívanejší úľ B a rozšíť jeho plodisko na 12 rámikov lebo 10 je málo… a práve tu chcel Filo použiť teplú stavbu v plodisku…nie pre “to že je to pre včely vhodnejšie” ale preto, že by pri 12 rámikoch na teplú stavbu získal rozmer nadstavku na ktorý by priamo mohol pridávať ako medníky nízke 3/3 LG na studenú stavbu, proste "patentovateľná" myšlienka, skĺbenie najrozšírenejšieho slovenského úľ B a “svetového LG”…kedže vedel že včelárim na ⅔ LG lanáril ma aby som do toho šiel…… škoda že ma neukecal, mohol som mať skúsenosti s "teplou" stavbou 😉..…   

Tom50
Tom50 (823 příspěvků) 27.06.2024, 21:26:37 xxx.xxx.139.241
»
Odpověď na příspěvek uživatele goro z 27.06.2024, 20:37:23

Hm, popravdě, podle mě je škoda, že jste se nenechal ukecat. Teď bychom zase věděli o malinko víc…

goro
goro (302 příspěvků) 28.06.2024, 09:59:02 xxx.xxx.202.190

…ono bol som po treťom pive už aj nalomený na spoluprácu, len mi na tej metodike vadili dve veci zaprvé, že 10 plástov v tom pridávanom medníku bolo len v tom prvom, ktorý sa v sezóne nevytáčal a celé leto bol na vrchu zostavy ako “medná komora” a to neustále odkladanie plného medníka nielen pri podsúvaní bežných medníkov ale pri každej činnosti v plodisku ma nelákalo ale hlavne mi vadilo, že podľa tohoto "vynálezu", všetky ostatné medníky ⅔ LG boli len s rámikmi v počte 8 ks, ktoré sa držali v patričnej vzdialenosti uložení v hrebeňoch…keďže nie som priateľom hrebeňov, ani hlbokých buniek na medníkových plástoch vycúval som…. Pokiaľ som sa informoval, celý projekt s využitím teplej stavby v B a nízkych medníkov LG nebol extra úspešný, .. neviem či pre nedostatok skúseností s teplou stavbou alebo s takýmto usporiadaním plástov (v jednom úli teplá aj studená stavba)… videl som na škole posledné dva úle , no používajú ich len na odkladanie matiek…   

Tom50
Tom50 (823 příspěvků) 28.06.2024, 11:56:15 xxx.xxx.139.241
»
Odpověď na příspěvek uživatele goro z 28.06.2024, 09:59:02

Aha, už chápu a mám za to, že vás vaše profesionalita a včelařské vzdělání (+ zdravý rozum) doslova uchránily od blamáže. Nedávno tu píšu, že pokusy s dvojí orientací stavby v jednom úle měly za následek až poloviční medný výnos proti kontrolní skupině. To považuji za fakt a tohle mi stačí dál v tom uvažování nepokračovat.

Taky jsem tu už psal o Petrově pokusu s KK nahoře po celou sezonu a kromě té dřiny za mnohem horší považuji fakt, že vč má tím pádem pořád “pocit” že má zásob dost a tak nemá nejdůležitější stimulaci k maximální snůškové aktivitě.

Sám dávám o rámek méně do jedenáctirámkového medníku, to ale nejsou větší rozestupy tak moc, jako 8 rámků v desetirámkovém prostoru. Navíc letos pořízené a vloni vyzkoušené “ořezávátko” = odvíčkovací stroj vyžaduje malinko ztluštělé plásty, jinak by polovinu víček neseříznul, byly by zapadlé pod rovinu danou loučkami.

Hřebeny jsou drahý nesmysl, neskutečné kurvítko, nedají se čistit bez demontáže. Nemají žádný smysl když se nekočuje a naše buzerační úřady tak zkomplikovaly kočování, že pochybuji, že by u nás někdo kočoval a byl ochotný idiocii veteriny a předpisů vyhovět. Navíc to při civilizovaném kočování není potřeba, ani mezerníky ani hřebeny. Roky jsem kočoval, v mednících byly rámky od oka dál od sebe a nikdy nedošlo k sesunutí rámků a jejich sražení, drží dokonale i bez hřebenů a nemusí se dotýkat mezerníky. Ono by i v tomto případě teoretikům bohatě stačilo si to vyzkoušet a odpadly by jim spousty blbostí, které dělají a nutí dělat začátečníky, ale i méně duševně zdatné pokročilé. A těch je, jak se ukzauje, už 100 let u nás většina.

Takže vám rozumím a vámi popsané školní pokusy ani dopadnout dobře nemohly, vycházely z nevyzkoušených, ryze teoretických úvah.

A jen upozorním na úvahy rozumu mdlého při teplé stavbě. Vysvětlil jsem bezpočtukrát, že česno uprostřed i u studené stavby je nesprávně umístěné a detailně jsem vysvětlil proč. Ale hloupě umístěné česno uprostřed včelstvo na studené stavbě přežije. Není to pro něj dobré a oslabuje ho to, ale přežije. Jestli se ale dá doprostřed česno u stavby teplé a míra je nižší než 30, pak včelstvo často uhyne na zásobách. I to jsem bezpočtupkrát vysvětlil.

Takže stačí nebýt tupec, u práce myslet a vzdělávat se a vč při TS uhynout nemůže ani na špatné = nízké míře a pro vč je pak TS lepší než SS. Tedy pro jeho rozvoj, celkovou kondici a hlavně pro jeho vyšší odolnost proti nejrůznějším neduhům. 

A tak je to tak, že hloupým vč hynou a chytrým, ochotným dát se poučit, ne. Ano, tak snadné to je. Protože je ale většina, jak se už roky přesvědčuji, rozumu mdlejšího, nemá to řešení.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.