Prosím poroďte mi, můj koník začal ve výběhu papat své výkaly (v boxe to nedělá). V Boxe má i sůl, takže minerály si může kdykoliv doplňit. Jinak dostává kvalitní krmivo. Prosím poraďte jaké vitamíny nebo minerály bych mu ještě měla koupit. Díky, Míša
No a co má v tom výběhu ke krmení, jak dlouhý čas přes den tam tráví? Jak velký výběh, na čem ve výběhu stojí, je tam voda, má tam další koně, žere jen svůj trus?
Trusem si dle mého žádné minerály nedoplňuje, spíš to šacuju na jinou příčinu, a k tomu to bude chtít víc informací.
Jen info, minerály čistě ze solné minerální kostky nemusejí vždy pokrýt spolehlivě potřebu koně. Dát minerální doplněk s organicky vázanými minerály nemusí být od věci.
Vyberu dvě nejčastější příčiny - u DOSPĚLÝCH KONÍ.
První je nuda. Pokud bude kůň většinu času trávit v boxe/na neinspirativním plácku, sám, prostě nebude splněno základní welfare, co s etýče pohybu a podnětů. může to dělat z nudy.
No a pak je druhá věc, a to je nedostatek živin, některých konkrétních. Já mám třeba koně ve velmi pro koně isnpirativním prostředí a stejně to jedne valach dělal. Proč, Neměl přes zimu příkrm. Když se začala podávat minerálka se špetkou musli, zlozvyk vymizel. Ale u nás je to trochu na punk, řada majitelů si myslí, že mají dost různorodé pastvy a kostku lizu a že to stačí. Ale ty koně pak taky podle toho někdy vypadají, obzvlášť když jsou starší/hůře krmitelní. Vyloženě u nás nikdo nestrádá, to vůbec, ale delší přelínávání, matnější srst atd., horší náprava kopyt atd. atd. se pak projeví.
No a Vy si sama musíte sáhnout do svědomí, jak Váš kůň žije, aneb jak píše výš Buggyra. Píšete, že pro koně děláte první poslední, ale třeba to tak vlastně není. A někdy méně je více, kůň může prosperovat z hrstky správně složeného příkrmu, když je zbytek managementu OK.
Prosím poroďte mi, můj koník začal ve výběhu papat své výkaly (v boxe to nedělá). V Boxe má i sůl, takže minerály si může kdykoliv doplňit. Jinak dostává kvalitní krmivo. Prosím poraďte jaké vitamíny nebo minerály bych mu ještě měla koupit. Díky, Míša
Prosím poroďte mi, můj koník začal ve výběhu papat své výkaly (v boxe to nedělá). V Boxe má i sůl, takže minerály si může kdykoliv doplňit. Jinak dostává kvalitní krmivo. Prosím poraďte jaké vitamíny nebo minerály bych mu ještě měla koupit. Díky, Míša
Ako súvisí soľ a minerály? Čo znamená to kvalitné krmivo, dostáva nejakú minerálku? Má čo žrať v tom výbehu, má tam nejakú spoločnosť?
Díky moc, ještě mi bylo poraděno udělat rozbor krve, že mu něco údajně chybí, to samé říkáte i vy tak na tom něco bude, a než zkoušet co tak rozbor to asi řekne přesně a nejrychleji ale minerály dostává, ve výběhu je sám ale hned vedle je druhý koník takže jsou v kontaktu vizuálním a mohou se i očichávat. Ještě dnes nařežu nějaké větve pro zabavení.
Odpověď na příspěvek uživatele Míša z 25.06.2024, 08:29:20
Tak to buďte v pohodě, ale tímhle způsobem velmi pravděpodobně zůstanete tam, kde jste teď.. Nevím, proč to tak máte tenhle management, máte hřebce nebo je kůň po úraze? Jelikož kůň sám ve výběhu je prostě špatně. Základní welfare není splněno, nazdar. Ve výběhu mají být koně alespoň dva. Ještě řekněte, že má pro sebe koník dokonce až 100 m2 vyšlapaného prostoru, k tomu ještě totálně vypaseného a budeme doma úplně 😀
Tohle je kombinmace nudy a možná nedostatku minerálů.
Řešila jsem nedávno. Kobyla má musli i kompletní minerálku. Ve výběhu s dalšími koňmi, pohoda klídek, stav ani management nezměněn x měsíců, seno nonstop. Přesto týden chodila a baštila bobky. Nevím jestli své nebo cizí, jestli v nich byly zbytky něčeho zajímavého. V domnění chybějícího čehosi ve střevech třeba jsem koupila probiotika. Dostala je párkrát do kyblíčku za odměnu jako pokus zda to bude vůbec žrát. Kobyla po týdnu s baštěním přestala. Těmi probiotiky to nebylo určitě. A to se nezměnilo kolem ní vůbec nic.
Ale tohle přece může dávat smysl. Probiotika jsou malá zvířátka. Neměla z nějakého důvodu své, hledala u jiných. Hříbata to přece dělají taky.
jop, ale to by právě žral bobky jiných koní, proto jsem se na to ptala. Svými si nic nedoplní, i když třeba je žere i právě proto, že nemá přístup k jiným…
No a jinak jsme doma, no. Přesně proto jsem se na to ptala, ve výběhu je sám, na hlíně, kdo ví, jestli tam má seno a vodu (asi ne, když se budou řezat větve…), no…
Odpověď na příspěvek uživatele JanaJanaJanaJana z 25.06.2024, 09:29:13
To ano, ale ona jich dostala tak málo, že to určitě nemělo vliv. Habibi trávení plus. Dostala 3x třeba 20g. Zbyl mi toho ještě kilový pytel. Nevěřím, že tak málo zabralo. Denní dávka psaná při potížích 100-120g, základní dávka 50-60g.
Kallisto - myslím, že Jana to psala k té koprofagii - že tím si váš koník doplnil, naočkoval, co potřeboval, a ta probiotika už nemusela mít skutečně vliv.
Odpověď na příspěvek uživatele JanaJanaJanaJana z 26.06.2024, 12:20:38
Ne, ironii jsem v tom neviděla.
Jenom jsem myslela, že má reakce na vysvětlení stačí. Nerada píšu sáhodlouhé příspěvky, protože to se lidem nechce číst. Beru teda podle sebe (stejně tak nesnáším dlouhé schůze o ničem).
Ale k věci. Hříbata, telata, jehňata… pojídají výkaly svých soukmenovců, protože ty obsahují bakteriální mikroflóru z tlustého střeva (u přežvýkavců i z bachoru). Kterou budou velmi potřebovat při přechodu z mléka na rostlinnou potravu. Aby dokázali trávit celulózu (přežvýkavci i vyrobit bílkovinu). A zdravý jedinec si tu mikroflóru bez problému udrží. Takže nepotřebuje výkaly požírat. A své vlastní už vůbec ne.
Dodatek - kontakt s výkaly je potřeba i u novorozených mláďat. Včetně lidských. Protože Lactobacilly a Enterococci a spousta dalších jsou potřeba od začátku. Třeba kvůli imunitě a tvorbě některých vitamínů. Ale tam už záleží na druhu.
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 26.06.2024, 12:33:47
Díky, toto je jasné, ale je dobře, že to tu zaznělo myslím. Spíš je ale právě zajímavější ta problematika koprofágie u dospělých jedinců. Resp. proč to dělal kůň u Kallisto a najednou to dělat přestal.