Dobrý večer. V mém hejnu slípek je jedna která už několik týdnů jakoby chroptí při dýchání. Ať sedí na hnízdě nebo v noci na bidle pořád chrapot, jinak ale žere a snáší vejce. Nevím jak to správně popsat zní to jako vlhký chrapot jako když si člověk potřebuje odkašlat. Jde to nějak léčit a co to je vůbec na nemoc, mohou se nakazit další? Děkuji za odpovědi, Marie, Liberec.
Ja tomu nevěnovala prvně pozornost protože slepice chtěla kuřata, seděla na hnízdě a kvokala a tak trochu to vypadalo jestli to není zvuk spojený s kvokáním. Až teď už vím že není. Už nekvoká a snáší a slyším to pořád i v noci když spí na bidle.
Odpověď na příspěvek uživatele Marie z 22.06.2024, 21:50:53
Zdravím. Řeším nyní obdobný problém se slípkou ze stahovaného kmene od jiného chovatele. Kmen 2.6, věkově jedinci od 2 do 5 let. Kvalitní plemenný exteriér, i oplozenost a líhnivost letos výtečná (dle info předešlého majitele přes 90%). Jedna ze slípek je však lehčí a občas při dýchání se jí objeví tyto chrčící obtíže. Žádná rýma, žádný výtok, chování standardní. Dosud chovaní několik let spolu, a zbylí jedinci jsou bez příznaků, a ve výborné kondici.
Slípku mám v oddělené voliérce a začínám léčbu fembendazolem (Panacur tablety 250); mám podezření na syngamózu. Pokud se stav nezlepší, bude ukončena.
dospělá slepice a klinická syngamóza je téměř vyloučena.
Děkuju moc za reakci. Je v oddělení, a když se stav nezmění, zabiju a zapitvám si😀. Je čilá, aktivní, zvídavá, ale holt to chraptění + na potěžkání je lehká = něco s ní v nepořádku bude.
bažanty to bere i ve velkým. ale dospělá slepice… tam si člověk většinou vypitvá něco zajímavějšího, jako třeba nějaký útvar co tlačí na průdušnici zvenku nebo tak něco.
Mám pitevně potvrzenou syngamozu veterinářem u dospělé slepice z loňské zimy 🙂 Jen pro zajímavost. Jedna další vypadala, že byla také napadena, ale po přeléčení antiparazitiky potíže vymizely. Tak jsem byla ráda.
Odpověď na příspěvek uživatele sharingan z 23.06.2024, 13:02:00
Tak po čase zpětná vazba z mého případu. Chroptící slepičku jsem nakonec ukončil. Přeléčení Panacurem (fembendazol) = odčervení nezaznamenalo žádné zlepšení. Slepička už při koupi byla v mém testu denzity tzv. “polystyrénová” ve zhoršeném stavu se sníženou vitalitou. Po několika týdnech jsem ji zabil; pro nabitý program jsem však - ku své hanbě - k pitvě nedostal.
Po čase začala podobně se projevovat jiná pipka z jejího původního hejna (byť od okamžiku, kdy jsem je koupil já, byly už pak oddělené). To však byla naopak pěkná silná a těžká holka. U ní jsem denně po asi 4 dny navečer aplikoval ždibec Paralenu do zobáku, a v tento moment u ní, ani zbytku hejna, už problémy nepozoruju.
U kolegova (nyní už mého) dospělého kohouta jsem rovněž pozoroval, ještě u něj ve výběhu, problémy s dušností (chvílemi chrotění)- zde pravděpodobně zvýšený stres + čmelíci + vysoké venkovní teploty; zhoršená kvalita opeření + pohubnutí. Přesun do klidnějšího prostředí + zlepšení stravy + Paralen, a opět po několika dnech příznaky zmizely a celková kondice se zlepšuje.
pravda je, že všecky účinky nejsou známé… bolest, teplota skvěle funguje na migrénu, ale tak zvláštně, jako by stahoval cévy, což by mohlo souviset s teorií o zvyšování k. tlaku (nebo zmenšení otoku?) ale ví se o tom, že průšvih pro játra, takže se to moc jíst nesmí škoda na jiném fóru jsem se dověděla, že na ptáky běžné takové léky nepůsobí - na bolest - až od vysokých dávek, což je zas nebezpečné a taky že paracetamol u kuřat stimuluje růstový hormon