Aktuálně: 4 098 inzerátů197 720 diskuzních příspěvků18 072 uživatelů

Léčení včelstev

Vceli.leky (neregistrovaný) 13.06.2024, 15:24:57 xxx.xxx.172.140

Zdravím. Chci slyšet od zkušenějších včelařů než jsem já jaká léčiva u včelstev na co používáte. Kyselina mravenčí….formidol…thymovar…oxuvar….nebo jiné?

Tom50
Tom50 (823 příspěvků) 13.06.2024, 20:39:16 xxx.xxx.139.241

Zkušení včelaři, určitě tedy ne já, nejsou vaši slouhové, abyste si mohl dovolit poroučet, že CHCETE!!!!

Navíc z otázky je jasné, že o včelách nevíte nic a že jste se nesnažil nejprve sám vzdělat, abyste byl v obraze.

Já zkušený včelař jsem a kdybyste se obtěžoval přečíst jen to, co jsem zanechal ZADARMO, pro takové jako vy, jen tady na CHZ, věděl byste, že právě vámi vyjmenované “léky” pravděpodobně zabíjejí včelstva, hlavně kyseliny v jakékoli podobě. Tudíž, že kdo chce včelařit bez úhynů, nesmí vámi jmenované sra.ky použít.

Pak byste také věděl, že VD včelstva nezabíjí a že lze chovat včelstva téměř bez VD a těch minimum, co je ve včelách máme, nijak neškodí. VD je vždy u úhynu přítomen, možná přenáší viry, opakuji možná - tak zvaní vědci to pořád nevědí, ale sám VD včelstva nezabíjí. Opakuji, je potřeba osvojit si takové včelaření, kde díky provozní metodě jsou vč témeř bez roztočů a pak včely není třeba týrat kyselinami.

Obraťte se někam kde jsou zaostalejší a žerou mejnstrým.

Jinak jen ode mě je zde na CHZ kompletní metodika i detailní popis praxe. Nastudovat to ale za vás nemůžu, to se budete muset obtěžovat sám!

goro
goro (302 příspěvků) 14.06.2024, 11:25:17 xxx.xxx.22.147
»
Odpověď na příspěvek uživatele Vceli.leky z 13.06.2024, 15:24:57

To aký postup a prípravok si včelár vyberie je na jeho slobodnom rozhodnutí a mal by sa rozhodovať tak aby dosiahol cieľ – zdravé včely a súčasne aby čo najmenej včelám ublížil! 

CHOROBY VČIEL 

Choroby včelieho plodu: 1. Varroáza 2. Vírusové ochorenia 3. Mor včelieho plodu 4. Hniloba včelieho plodu 5. Vreckovitosť plodu 6. Zvápenatenie plodu 7. Skamenenie plodu 8. Podchladenie

 Choroby dospelých včiel: 1. Nozémová nákaza 2. Meňavková nákaza 3. Vírusové ochorenia 4. Hnačka 5. Zápcha včiel (májovka) 6. Čierna nemoc 7. Roztočík včelí 8. Otravy včiel 

*Popisy príznakov chorôb včiel a plodu sú v každej lepšej knihe a príspevok na FB nie je najvhodnejšie miesto na ich popisovanie. 

 LIEČENIE VČIEL 

Liečenie včelích chorôb je veľmi problematické a často aj nemožné. Ak si pozorne prejdeme jednotlivé problémy včiel, tak častým riešením je niekedy len likvidácia včelstva (mor, skamenenie plodu), pri iných chorobách pomôže slnečné stanovište (nozema apis, zvápenenie plodu), alebo dostatok vody (májovka) a vhodná strava (hnačka). Vynechanie zbytočného vyrušovania včelstiev v zime a na jar či chov silných rodín je tiež „liečením“ našich včiel (meňavková nákaza, podchladenie plodu). Včelár vlastne ani nevie pomôcť včelám pri vírusových chorobách - syndróm deformovaných krídiel (DWV - deformed wing virus), chronická paralýza včiel (CBPV - chronic bee paralylis virus), akútna paralýza včiel (ABPV - acute bee paralysis virus), kašmírska viróza včiel (KBV - Kasmir bee virus). Pretože na Slovensku sú u včiel zakázané antibiotiká (fumagilín) v podstate nemôžeme včelám veľmi pomôcť ani pri nozeme ceranae (tzv. letná nozéma), ktorá na rozdiel od nozemy apis je pre včelstvá devastujúca. 

V podstate sa v súčasnosti celé „liečenie včiel“ zvrhlo na boj s varroázou. Klieštik je v súčasnosti najväčším nepriateľom včelára pretože zoslabuje včelie larvy, liahnu sa menejhodnotné, krátkoveké včely a včelstvo napadnuté väčším množstvom klieštika ja oveľa menej schopné odolávať vírusom, a spóram, ktoré sa väčšinou vo včelstvách nachádzajú ale zdravé a silné rodiny sa rokmi s nimi naučili koexistovať. LIEKY NA VARROÁZU Dlho mi trvalo, kým som dokázal pomenovať likvidáciu klieštika , v podstate dezinsekciu článkonožcov (Varroa destructor je taxonomicky zaradený do kmeňa článkonožcov - Arthropoda, triedy pavúkovcov - Arachnida, do radu roztočov – Acarina a v rámci nich do čeľade Dermanyssidae) „liečením včiel“ a prípravky na dezinsekciu „liekom“ na včely, ale naša veterinárna správa to tak uvádza. Pre boj s klieštikom každý rok odporúča niekoľko registrovaných veterinárnych liekov a biopreparátov a nejaké veterinárne prípravky na svojej stránke: https://www.svps.sk/zvierata/vcely.asp Prečo píšem „odporúča“? Pretože LIEČENIE VAROÁZY V SR NIE JE POVINNÉ, ALE DOBROVOĽNÉ, ROVNAKO AKO VÝBER LIEČIVA. Je na chovateľovi včiel, aký spôsob liečenia včelstiev si vyberie a aké liečivo či prípravok použije. Odborné inštitúcie z oblasti včelárstva vydávajú len odporúčania a metodické návody k správnej aplikácii liečiv alebo prípravkov na tlmenie varroázy. Pre poriadok ešte uvediem inštitúcie, ktoré vydali takéto stanovisko: Štátny veterinárny a potravinový ústav, Regionálna veterinárna správa Dolný Kubín, Výskumný ústav včelárstva Liptovský Hrádok a Ministerstvo pôdohospodárstva SR. Za riekou Moravou bolo dlhé roky zákonnou povinnosťou bojovať s klieštikom predpísanými látkami v predpísanom termíne a predpísaným počtom liečení. Ak ma pamäť neklame , letné a jesenné termíny sú už tiež ponechané na posúdení včelára, záväzné sú len termíny jarného liečenia (podľa výsledkov z rozboru meliva/měli) a povinnosť preventívneho liečenia včelstiev u kočujúcich včelárov po ich návrate na trvalé stanovište. V každom prípade je aj v ČR k dispozícii dostatok registrovaných prípravkov na boj s klieštikom s rôznou účinnou látkou a včelár si môže vybrať.

 BOJ S KLIEŠTIKOM BEZ LIEKOV (bez tvrdej a mäkkej chémie) 

V súčasnej dobe , dobe „bio a eko“ má cesta nepoužívania chémie do včiel zelenú a počet alternatívnych spôsobov boja s klieštikom sa neustále zvyšuje. Časť včelárov za takúto cestu považuje hlavne kyseliny (polievanie, odparovanie či sublimácie) ale ja by som používanie kyselín vyrobených v chemických továrňach do zootechnických spôsobov boja s klieštikom nezahrnul, pretože podľa môjho názoru sa zootechnické, teda chovateľské spôsoby boja s klieštikom používajú do plného leta, teda v čase keď včelár chce od včiel získať zdravý med bez rezíduí. Cesty ako chovateľsky bojovať s klieštikom sú rôzne: • Tvorba odložencov • Vyrezávanie zaviečkovaného trúdieho plodu • Odstránenie všetkého zaviečkovaného plodu z včelstva • Klietkovanie matky na prerušenie plodovania • Uväznenie matky na jednej súši a likvidácia plástu po zaviečkovaní plodu • Odrojenie – ako spôsob prerušenia plodovania v pôvodnom úli • Termická likvidácia klieštika (v úli alebo v termokomore mimo úľa) Samozrejme je aj mnoho ďalších ciest ako sa snažiť pomôcť včelám v boji s klieštikom a chorobami, sú rôzne prípravky do krmív, podávanie liečivých čajíkov a pod. Medze sa včelárom nekladú, len aby to včely prežili. 

RADY A ODPORÚČANIA 

Včelári sa pri otázke ako liečiť včely dokážu postaviť na tak nezmieriteľné pozície , použiť urážajúce a znevažujúce informácie, že nič iné ich tak nerozdeľuje. Mne to chvíľkami pripadá akoby ani nešlo o včely, ale cieľom je dokázať že ja (moja skupina) mám pravdu. A tu je každý argument dobrý – od hoaxu, že amitraz sa používal ako bojový plyn v prvej svetovej vojne až po fotky „bio“ včelárov aplikujúcich do úľov kyseliny v ochranných oblekoch s maskami na tvári. Každá strana sa dokáže oprieť o vedecky podložené argumenty, nevyvrátiteľné argumenty sa sypú z rukáva - organické kyseliny zničia v úli všetko, mikroflóru aj mikrofaunu, amitraz sa horením rozkladá na karcinogénne zložky, termické ošetrenie plodu spôsobuje sterilitu trúdov atď. Všetci majú pravdu! A včely majú klieštika aj naďalej! Teda pokiaľ dožili do jari! Ak neveríte rozprávkam o matkách šľachtených na varoaodolnosť a nechcete sa pridať k včelárom, ktorí snívajú že včely bez ošetrovania sa samé vyselektujú ( prežije max 1% bez záruky dedičnosti!) tak vám odporúčam: 1. Klieštik tu bude stále a my sa musíme naučiť včeláriť aj s nim. To je dôvod, prečo musí každý včelár robiť individuálne všetky zásahy spojené s kontrolou stavu klieštika na udržateľnej úrovni vo včelstvách. 2. Podľa odporučenia veterinárov to včelár robí v prvom rade chovateľskými postupmi, ako druhá je to termická metodika a až na treťom, poslednom, mieste sú chemické spôsoby ošetrovanie včelstiev, ktoré sú pre včelára veľmi jednoduché, pohodlné a účinné. 3. Všetky tri metodiky sú rovnocenné a včelár má možnosť vybrať si, ale v čase ukladania medu do medníkov by nemal používať prípravky, ktoré by mohli med znehodnotiť (ani kyseliny či esenciálne oleje). 4. Hlavne čo musíme robiť je nedopustiť zvýšené rozmnožovanie klieštika, lebo už sa dokázalo, že čím vyššia populácia klieštika včelieho vo včelstve, tým vyššie vírusové zaťaženie. 5. Ak chcete uspokojivo vyriešiť problém klieštika , musíte si ujasniť mechanizmus jeho rozmnožovania a zničiť ho v lete po znáške, to je podmienka vyliahnutia sa silnejšej dlhovekej zimnej generácie včiel. 6. Tiež likvidácia klieštika v stave včelstva bez plodu v jeseň je nevyhnutnou podmienkou aby rodiny na jar štartovali bez klieštika. To zaistí prvé dôležité generácie bez klieštika a počet generácií neskoršie zavlečeného klieštika nepostačuje na zničenie včelstva . 7. Účinná látka zabije všetkých klieštikov na ktorých má príležitosť pôsobiť, preto je veľmi dôležité aby včelár vedel kedy, kde a ako príslušný prípravok použiť a „bojovať“ treba kým posledný klieštik nevylezie z bunky a nedostane „do nosa“. 

NAJHORŠIE ČO VČELÁR MÔŽE PRE SVOJE VČELY UROBIŤ JE RAZ ZA ČAS DO ÚĽA „NIEČO“ ZÁZRAČNÉ VRAZIŤ A MAŤ POCIT ŽE KLIEŠTIKY ZLIKVIDOVAL.

Tom50
Tom50 (823 příspěvků) 14.06.2024, 22:19:15 xxx.xxx.139.241

Proboha umíte i myslet a analyzovat informace, řadit, třídit a nebo umíte jen odkazy? Nechce se mi to otevírat, co vlastně děláte tady když víte všechno, určitě nejlíp, z těch odkazů? Nebo nás zkoušíte? Proč jdete na forum, když je vám vše jasné z odkazů? Chcete diskutovat a nebo jen poinformovat, že jste našel nějaký materiál? Máte vlastní rozum a nějaký vlastní názor?

Toto forum, jako i ta předešlá, pro mě začíná být velkým zklamáním. Nikdo nechce třídit názory, “setřásat” informace, ale každému je vše jasné a hledá jen něco, co nějak pasuje do jeho představ. Garantuju vám na tisíc procent, že takto se nic nenaučíte! Pokud je to jinak, obtěžujte se napsat co jste zjistil z konkrétního odkazu, informace v něm, s čím souhlasíte a co se vám naopak nezdá. To je, asi, nad vaše síly, viďte.

goro
goro (302 příspěvků) 15.06.2024, 10:21:56 xxx.xxx.22.147
»
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 14.06.2024, 21:38:00

😕..prežil by som že včelár sa chráni maskou a včely to dostanú naplno, ak nie je otvorený plod, straty budú minimálne, len tie kryštaliky kyseliny vyzrážané v celom priestore úľa budú tam ešte dlho, niekoľko týždňov a tie reči včelára že pomedzi znášky  (pred agátom )tam fúka kyselinu ma dostali do kolien…ešte že mám vlastný med a nemusím ho kupovať priamo od takýchto včelárov…😠

Anonymní (neregistrovaný) 15.06.2024, 11:35:59 xxx.xxx.17.99
»
Odpověď na příspěvek uživatele goro z 15.06.2024, 10:21:56

Četl z zběžně komentáře pod videem, včelaři ns Slovensku na takové video čekali roky…bezva věc, většina místo včelaření bojuje, léčí a zachraňuje…stejný jako tady. Za pár let možná tihle chemici přejdou na čínskou technologii výroby medu.

Původně jsem taky začal chovat včely abych pro svoje děti nemusel nakupovat med od chemiků.

Chtěl jsem patery, trochu se to vymklo, ale med dělaji moje včely furt stejně. Plnotučnej z divočiny.

Tom50
Tom50 (823 příspěvků) 15.06.2024, 11:57:55 xxx.xxx.139.241
»
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 15.06.2024, 11:35:59

No vidíte, vy nechemiku. Já tvrdou chemii používám a tvrdím vám, že jí v mém medu nenajdete nejdražšími rozbory. K tomu neznám úhyny na CCD, nebo co to vlastně je a ani na nic jiného. 

A jak píše výš kolega Goro, právě kyselináři mají v medu strašné věci a krmí s tím vlastní děti. Ono stačí myslet. Amitraz je prazákladní látka v chovu nosnic a na kilo živé váhy se ho používá o řády víc než u včel. Je ve vejcích? Amitraz se používá v chovech dobytka, koz a ovcí, jsou jeho rezidua v mase, mléce? A dokonce je právě Amitrazem napuštěný obojek proti blechám a antichemici u včel pak nechávají s čoklem cicmat děti a mnozí s čoklem spí v posteli! Tam Amitraz nevadí? A co jídlo? Víte o tom, že my tu jíme maso i chleba a pečivo z obilí ze Západu (a ještě hůř z UK, kde se s tím nese.ou už vůbec), kde se používá 10 x víc chemie na polích než u nás? Víte to a zajisté nejíte nic koupeného, že ne!

Vím, že nepoužívání tvrdé chemie sem jde ze Západu. Taky vím, že celková vzdělanot lidí klesá a Západ v blbosti - celkovém úpadku vzdělanosti populace vede. Není chytré nemyslet a přejímat vše ze Západu. Zajímavé je, že nám takhle, jako vám Západ, vnucovali Sovětský Svaz, ale my byli dost chytří na to, že jsme ty kra.iny o tom, jak je v SSSR všechno nejlepší, rozhodně nežrali!

megi-the-pes
megi-the-pes (3062 příspěvků) 15.06.2024, 12:44:22 xxx.xxx.124.153

Nikdo soudný nedá psovi nic s takovým jedem, malí psi na to zemřeli a dnes máme lepší přípravky.

Vejce, maso, mléko,… mají ochrannou lhůtu.
Med nemá, ale je jasně určeno, kdy se takové látky mohou použít, určitě ne při vytáčení medu (sorry za 100% blbé názvosloví). Je to v pří. letáku.

Bohemia gall (neregistrovaný) 15.06.2024, 12:47:37 xxx.xxx.17.99
»
Odpověď na příspěvek uživatele Tom50 z 15.06.2024, 11:57:55

Amitraz se používá pouze u zvířat které nejsou součástí potravního řetězce. Nepoužívá se ani u slepic ani u krav, právě proto že je karcinogenní. Proto se nesmí používat u včel v době snůšky. Ale to samozřejmě kyseliny taky ne, pindy že jsou přirozenou součástí jsou liché protože v přírodě nejsou vyráběny chemicky, tedy uměle.

Víc to rozebírat nebudu.

Tom50
Tom50 (823 příspěvků) 15.06.2024, 14:41:10 xxx.xxx.139.241

Moje povědomí o jedech proti blechám je zastaralé, dnes se do obojků dává například 

https://cs.wikipedia.org/w/index.php?search=Fipronil&title=Speci%C3%A1ln%C3%AD:Hled%C3%A1n%C3%AD&profile=advanced&fulltext=1&ns0=1&ns100=1&ns102=1

a proti tomu je Amitraz neškodný čajíček. V odkazu se jasně píše o vejcích a dalších a tak si svá tvrzení necucám z prstu. Jen se spoléhám víc na svou stárnoucí paměť (stále méně spolehlivou) a mezitím svět používá mnohem strašnější jedy. To na věci nic nemění, že včelařští antichemici neváhají dát svému čokolvi jak je vidět horší jed než Amitraz a jak tvrdím, jedí potraviny kontaminované horšími jedy a nijak je to nevzrušuje. Tudíž u včel a tvrdé chemie jde jen o pověry.

Hlavně se ale nikdo nepozastavil nad mým tvrzením, že ač Amitraz a Gabon používám, nedá se to najít v mém medu. To bylo jádro sdělení a z toho jasně vyplývá, že se vyhýbat tvrdé chemii je, velmi eufemisticky řečeno, nerozumné.

Hlavně jsem ale jasně popsal, a to i zde na CHZ, pokusy svoje a kolegy s nepoužitím Amitrazu, Gabonu a dokonce část vč nedostala celý rok vůbec nic. U mě k žádnému úhynu nedošlo. Protože ale kolegovi pak padla polovina vč, s pokusy jsem přestal. Přesněji s pokusy v součinnosti kdy kolega zkoušel to, co já. Prostě jsem ho do toho nijak nezatahoval a je nutné podotknout, že omezovat tvrdou chemii nebyl můj nápad, nýbrž jeho. Později se ale ukázalo, že kolega nevčelařil naprosto přesně dle mých doporučení a patrně proto mu část vč uhynula. To byla jedna část jeho problému. Druhá část spočívala patrně v jeho sousedech s rezistencí jejich včelstev vůči ani ne tak VD, ale k rezistenci vůči virům. Ovšem to je pouze moje, naprosto neověřená domněnka kdy vůbec nevím, zda tak zvaná věda vůbec zná rezistenci včelích virů. Polopatě. Kolegovi, jak se důkladným rozborem původu vč ukázalo, padla pouze včelstva, nepocházející ode mě, nýbrž téměř všechna vč z jiného zdroje.

S pokusy s omezováním tvrdé chemie jsem nepřestal úplně. Část vč dostává Gabon, část Amitraz ve formě fumigace Varidolem po 10.10. v roce v bezplodém včelstvu a nebo jako jedinou léčbu v roce až Varidol acetonovým aerosolem před vánoci 2023.

Ale pozor. Nikoho k ničemu nenabádám, je to každého boj sám za sebe, abych pak nebyl obviněn z případného neúspěchu. Zjistil jsem, že říkat stokrát nahoru dolu co se nesmí nikdy udělat, dodržel to vždy jen kamartád Petr a proto ani on nemá nejmenší problém. Protože to u něj v jejich vsi vidí mladší včelaři, začali ho kopírovat a už i u nich přestávají problémy s úhyny. Hlavní zásady jsem tu opakovaně velmi podrobně a často důrazně uvedl. Víc pro nikoho udělat neumím.

Přes všechno, co píšu výš, netvrdím, že mám odolné včely, nebo přesněji, že jsem takové nějak cílevědomně vyšlechtil. Časem tady uvedu co se domnívám že za odolností mých včel vězí.

megi-the-pes
megi-the-pes (3062 příspěvků) 15.06.2024, 16:06:43 xxx.xxx.124.153

Dyť to přesně odpovídá příbalovému létáku, bezp. listu atp. - dáváte to až před zimou; v medu to nemůže být, ochranná lhůta; poločas rozpadu.

Tak to má být. 

(Fipronil už dávno nefunguje, právě proto, že se rval všemu možnému i nemožnému zvířectvu, u mazlíčků i hosp. chovů je to těžké, rezistence a nechcete nechat zvíře umřít na anaplasmu atp. a děti u toho atd. atp., stejně jako u Vašich včel to je o přínosy x rizika.)

Tom50
Tom50 (823 příspěvků) 15.06.2024, 17:22:08 xxx.xxx.139.241

Tak jednoduché to není, na poločas rozpadu si nehrajeme, antichemici u včel nikdy nic takového nepřipouští, oni jen zuřivě nechtějí jednu ultraúčinnou chemii, která nemá vedlejší účinky, aplikovanou na jednu hodinu (Amitraz) v miligramech a nahrazují jí jinou chemií, která nevratně poškozuje včely v dekagramech po dobu několika dní! Ano, tak chytří jsou. 

Předpokládám, že nejste včelařka a přesto jste na to přišla líp než včelařští aktivisti nechemici. Těžím med jen z panenských plástů. Tedy z takových, kde včely nikdy nechovaly plod. A hlavně, moje medníkové plásty nejsou v úle v době léčení a proto můžu léčit čím chci a nemusím vymýšlet nesmysly. Tak snadné to je. Ovšem antichemici mají blbé, často Americké úly, včelaří blbou technologií neumožňující těžit med z plástů, které se nemohou zúčastnit léčení a pak se předhánějí v tom, kolik kyselin ještě jejich včely vydrží, než je ty kyseliny zabijí. A nejsou ochotní připustit, že i když jejich kyselinovou “léčbu” včely přežijí, uhynou o několik týdnů nebo měsíců později, právě v důsledku koňských dávek kyselin.

Ale to je u některých lidí marný boj, náboženskému fanatikovi nesmyslnost jeho Víry nevymluvíte a tak zarytému sluníčkovému grýndýlistovi taky ne. A mejnstrým, který těžce vydělává na “lékách”, je v tom udržuje, protože potřebuje bohatnout na zaručeně organických “lécích”. Tahle idiocie nevznikla u nás, ale na Západě, jako drtivá většina (spíš všechny) kravin, ve kterých musíme žít.

Oligarchové nepotřebují aby lidi měli zdravá včelstva bez úhynů, co by pak těm jednodušším prodávali? Nepotřebují to ani množírny matek a oddělků, na čem by bohatli, když by každoročně nebylo potřeba nahradit třetinové nebo poloviční a i větší úhyny?

Ve vašem nicku je pes a tak jistě víte, co to jsou množírny psů. Proti nim se bojuje. Proti stejné lumpárně u včel se nijak nebojuje. A v tom tkví celé jádro problému.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.