Aktuálně: 4 089 inzerátů199 091 diskuzních příspěvků18 093 uživatelů

Před a po

kometa
kometa (5537 příspěvků) 26.08.2024, 07:49:34 xxx.xxx.147.163
»
Odpověď na příspěvek uživatele bambule z 24.08.2024, 16:18:30

Selata většinou bez problémů dorostli do jatečné hmotnosti. 

Zajímalo by mě - ta selata měla normálně sestouplá varlata a k tomu vulvu?

bambule
bambule (512 příspěvků) 26.08.2024, 08:37:08 xxx.xxx.35.38
»
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 26.08.2024, 07:49:34

Ano, občas byla vulvička lehce deformovaná. Varlata se odstranila při celkové anestezii a selátko se po probuzení vrátilo zpět k prasnici. Měli jsme systém na porodně, kdy se operovali i kryptorchydi. Ono ve stádě čítající 1000 prasnic základního stáda se prostě čas od času něco takového objeví. Jinak tahle selata se označovala takže i po odstavu byla lehce dohledatelná. 

kometa
kometa (5537 příspěvků) 26.08.2024, 09:01:31 xxx.xxx.147.163
»
Odpověď na příspěvek uživatele bambule z 26.08.2024, 08:37:08

Varlata se odstranila při celkové anestezii

Celková anestézie u normálně sestouplých varlat? To není běžná praxe. Takoví kanečci se přece kastrují bez jakékoliv anestézie. I já to tak dělala a děti na praxi také. Proto ji může dělat i člověk s příslušným SŠ vzděláním. (až nám to EU zakáže, to bude jiná).

Ta se používá u kryptorchidů, kdy se to varle musí hledat v břiše. Včetně toho označení - když se narazilo na kryptorchida (při běžné kastraci, kdy byla selata ještě u prasnice), vyštípla se špička ucha. Na té straně, kde bylo zadržené varle. Aby se po odstavu dal dohledat a vykastrovat až pak.

Nepamatujete si, v jakém věku selat to probíhalo?

bambule
bambule (512 příspěvků) 26.08.2024, 10:24:29 xxx.xxx.35.38

No cca 10 dní před odstavem. Při kastraci a aplikaci železa zbylých konečků se kotec označil, aby se lépe hledalo. Pak se k nim vracelo. Vím,  že je uspávali, protože kdysi se stalo, že tam byla nějaká komplikace a sele se muselo utratit takže se to pak dělalo v anestezii zároveň s kryptorchydy. Byl na to klid a čas. A ano i u nás se odstraňovalo čas ucha, aby se pak mohl znovu zkontrolovat. Jednou za uherský rok se dostal nějaký kaneček z porodny do odchovny selat. Pokud byl hezký tak se z něj nechal kanec prubíř. 

Jinak ostav byl v průměru ve 28 dnech. 

kometa
kometa (5537 příspěvků) 26.08.2024, 13:11:20 xxx.xxx.147.163
»
Odpověď na příspěvek uživatele bambule z 26.08.2024, 10:24:29

Děkuji za odpověď.

Ale stejně pořád nevím, jestli se jednalo o jedince s plně sestouplými varlaty. Jinak by se to přece udělalo standardním způsobem a v obvyklém věku, ne? A nemuselo by se nic označovat a dokastrovávat. Velí logika. 

Buď měli klasicky sestouplá varlata - pak se dá kastrovat už ve třech dnech anebo ne - a pak je to kryptorchid (a musí se uspat). Nic mezi tím.

Verun
Verun (981 příspěvků) 26.08.2024, 21:13:34 xxx.xxx.220.12
kometa:

Děkuji za odpověď.

Ale stejně pořád nevím, jestli se jednalo o jedince s plně sestouplými varlaty. Jinak by se to přece udělalo standardním způsobem a v obvyklém věku, ne? A nemuselo by se nic označovat a dokastrovávat. Velí logika. 

Buď měli klasicky sestouplá varlata - pak se dá kastrovat už ve třech dnech anebo ne - a pak je to kryptorchid (a musí se uspat). Nic mezi tím.


OT: Ono se to musí stihnout do 7 dnů , ta kastrace bez znecitlivění, + někdy ocásky. a je to stejně  hrozné, takové citlivé místo😕

kometa
kometa (5537 příspěvků) 27.08.2024, 14:57:13 xxx.xxx.147.163
»
Odpověď na příspěvek uživatele Verun z 26.08.2024, 21:13:34

Když se to umí, tak je to záležitost několika sekund. U zubaře jsem zažila horší trápení.

Ale mě pořád zajímá stupeň sestoupení varlat u těch intersexů.

Anonymní (neregistrovaný) 27.08.2024, 19:19:35 xxx:xxx.9b9e:21f2

K tomuhle psímu kadeřníkovi příště už neee

Ph (neregistrovaný) 27.08.2024, 21:54:37 xxx.xxx.93.92
»
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 27.08.2024, 14:57:13

sorry. ale to se neda. Jste zazila i kastraci, ze muzete porovnavat se zubarem? 

Ph (neregistrovaný) 27.08.2024, 22:03:18 xxx.xxx.93.92

a jinak diky 😀

Historie na google  sfina😂 🙂 se dneska na porade asi divili, co se mi objevilo na obrazovace ve vyhledavaci 😂

hermafrodit neni nic ustaleneho. ty koule muzou byt kdekoliv. tak jako jak “uplny” je to hermafrodit. Ze se tihle “nestandardi” operuji v narkoze mi prijde na potlesk, ze nekoho i ve velkochovu zajima neco jineho nez jen co nejnizsi naklady= duvod pro kastraci bez narkozy

rikejte si co chcete -ale nechala jsem jednou jedinkrat kratit psovi ocas hned po narozeni. Od te doby ne. Jsou to kecy, ze to stene nic tak brzy neciti

kometa
kometa (5537 příspěvků) 28.08.2024, 07:03:29 xxx.xxx.147.163
»
Odpověď na příspěvek uživatele Ph z 27.08.2024, 22:03:18

Nemáte pravdu.

Hermafrodit je žížala nebo šnek. Stav fyziologický. Intersex je patologický.

Ne, kastraci zaživa jsem nezažila. Ale extrakci zanícené osmičky ano. 

A ano, při standardní kastraci jde holt o náklady. Kdyby se každé sele muselo uspat, tak jdou nahoru - cena anestetika a následného analeptika a pan doktor by si nejspíš naúčtoval víc peněz než technik.

Kryptorchidi se v narkóze kastrují běžně, protože vet se musí více či méně hrabat v břiše a varle hledat. Takže se zákrok technicky blíží kastraci samice.

Jo a je možnost i chemické kastrace. V některých chovech ji používají.

Varaxi
Varaxi (654 příspěvků) 28.08.2024, 07:26:56 xxx.xxx.137.233

Svini s varlaty měl strejda. Za 50 let zabíjaček byla jediná, byla kryptorchid (říkali jí Kryptička), kastrovaná jako malinké selátko, ale našli jen jedno varle. To druhé bylo nejspíš zakrnělé. 

Verun
Verun (981 příspěvků) 28.08.2024, 09:10:51 xxx.xxx.220.12
kometa:

Nemáte pravdu.

Hermafrodit je žížala nebo šnek. Stav fyziologický. Intersex je patologický.

Ne, kastraci zaživa jsem nezažila. Ale extrakci zanícené osmičky ano. 

A ano, při standardní kastraci jde holt o náklady. Kdyby se každé sele muselo uspat, tak jdou nahoru - cena anestetika a následného analeptika a pan doktor by si nejspíš naúčtoval víc peněz než technik.

Kryptorchidi se v narkóze kastrují běžně, protože vet se musí více či méně hrabat v břiše a varle hledat. Takže se zákrok technicky blíží kastraci samice.

Jo a je možnost i chemické kastrace. V některých chovech ji používají.


Používají se nové trendy: místní znecitlivění, výkrm kanečků do určité hmotnosti, většinou 80kg( lepší efektivita výkrmu, kvalita masa)

kometa
kometa (5537 příspěvků) 28.08.2024, 09:58:04 xxx.xxx.224.101
Varaxi:

Svini s varlaty měl strejda. Za 50 let zabíjaček byla jediná, byla kryptorchid (říkali jí Kryptička), kastrovaná jako malinké selátko, ale našli jen jedno varle. To druhé bylo nejspíš zakrnělé. 


Nezpochybňuji. Ale naše děti na kastrace v rámci praxe stále jezdí.

Poptám se kolegy v terénu, s čím se setkává.

kometa
kometa (5537 příspěvků) 28.08.2024, 09:59:28 xxx.xxx.224.101
Varaxi:

Svini s varlaty měl strejda. Za 50 let zabíjaček byla jediná, byla kryptorchid (říkali jí Kryptička), kastrovaná jako malinké selátko, ale našli jen jedno varle. To druhé bylo nejspíš zakrnělé. 


No právě. Já pitvala jenom 2 intersexy (což není žádná statistika) - prase a kozla. A oba měli varlata v břiše.

Proto ten dotaz na Bambuli, jestli si nepamatuje, jak to bylo u těch selat.

orionka-2
orionka-2 (1021 příspěvků) 28.08.2024, 11:13:31 xxx.xxx.226.32
Anet10:

Mám to úplně stejně jako vy, jsem sova, klidně půjdu ve 23 hod. uklízet barák. Když jsme dělali s manželem noční 12 (18-6 hod) psovody, lítali jsme v noci po pochůzkách, padla 22 hod. on byl zralý na spaní, já jsem ožívala a noční až do rána v pohodě. Ráno jsem padla do postele a usla, jak špalek až do odpoledne. On přes den prostě nemohl spát. I teď usíná u zpráv v televizi, což já nechápu. Nechápu ani to, že v 6 ráno už je se psem na zahradě, a to vstávat nemusí a denně tak vstává, hážou se aportíky, hračky, prostě pes už je v plné aktivitě.  Já,  když usínám okolo 1 v noci a vstávám ve 4,50 hod. do práce, jsem celý den úplně mimo.


Dočkej času, jako husa klasu -se říká, ne že bych chtěla někomu tykat. Usínám kolem 23., ve 3.30 jsem schopná vstávat. Pravda, někdy si sám hoďku odpoledne. Ale zřídka.

megi-the-pes
megi-the-pes (3084 příspěvků) 28.08.2024, 19:45:13 xxx.xxx.124.61
»
Odpověď na příspěvek uživatele kometa z 28.08.2024, 07:03:29

Nemáte pravdu.
Rozhoduje přítomnost, nikoli funkčnost.
(A to přejdu, že ještě nedávno nikdo pojem intersex neznal, natož aby jím tak všude mával, takže jak jsme to nazývali předtím, hm.)

“Pravý hermafroditismus znamená přítomnost obou pohlavních žláz, tj. vaječníků i varlat u jednoho jedince (odděleně, či společně v jednom orgánu). Jde tedy pouze o specifický podtyp intersexuálních stavů.
Jaká je četnost výskytu intersexuality? To je velmi obtížná otázka, protože nepanuje přesná shoda v tom, které z výše uvedených stavů do intersexuality počítat, a které nikoliv."

https://www.stefajir.cz/intersexualita

ph mluvila o jedinci, který má oboje, to prostě hermafrodit je, neplatí, že musí být schopný rozmnožování nebo takového, jako se povídá, že je u žížaly (kdekdo si myslí, že žížala si vyrábí děti sama, je to legrační)
u jedince, který má něco schovaného v břiše, je to to samé, ta ústrojí existují, i když nejsou vidět zvenčí
https://www.stefajir.cz/pravy-hermafroditismus

kometa
kometa (5537 příspěvků) 28.08.2024, 19:49:21 xxx.xxx.147.163
»
Odpověď na příspěvek uživatele megi-the-pes z 28.08.2024, 19:45:13

Takže řekněme - pravý hermafroditismus = intersex - to je to, o čem píšu. Jedinec s obojími pohlavními žlázami. A vypadá jako nedokonalá samice. Viděla jsem na vlastní oči.

Nepravý hermafroditismus - má jenom varlata, ale vypadá jako nedokonalá samice. Neviděla jsem. Jenom freemartinismus u dvou jalovic, ale tam je jiná příčina, byť stejný výsledek.

Takto se shodneme?

A netvrdila jsem, že si žížala nebo šnek vyrábí děti sami. Jenom, že jsou schopni rozmnožování. Na rozdíl od těch poruch výše.

kometa
kometa (5537 příspěvků) 28.08.2024, 20:09:42 xxx.xxx.147.163
kometa:

Takže řekněme - pravý hermafroditismus = intersex - to je to, o čem píšu. Jedinec s obojími pohlavními žlázami. A vypadá jako nedokonalá samice. Viděla jsem na vlastní oči.

Nepravý hermafroditismus - má jenom varlata, ale vypadá jako nedokonalá samice. Neviděla jsem. Jenom freemartinismus u dvou jalovic, ale tam je jiná příčina, byť stejný výsledek.

Takto se shodneme?

A netvrdila jsem, že si žížala nebo šnek vyrábí děti sami. Jenom, že jsou schopni rozmnožování. Na rozdíl od těch poruch výše.


Edit - vždyť i ten druhý odkaz o intersexu píše.

Navíc - když je pravý hetmafroditismus, tak by měl být i nepravý. Ale ten teda nevím, jak vypadá - druhý odstavec v předchozím příspěvku dementuji. Kromě toho freemartinismu.

Je to složitý.

kometa
kometa (5537 příspěvků) 28.08.2024, 20:09:42 xxx.xxx.147.163
kometa:

Takže řekněme - pravý hermafroditismus = intersex - to je to, o čem píšu. Jedinec s obojími pohlavními žlázami. A vypadá jako nedokonalá samice. Viděla jsem na vlastní oči.

Nepravý hermafroditismus - má jenom varlata, ale vypadá jako nedokonalá samice. Neviděla jsem. Jenom freemartinismus u dvou jalovic, ale tam je jiná příčina, byť stejný výsledek.

Takto se shodneme?

A netvrdila jsem, že si žížala nebo šnek vyrábí děti sami. Jenom, že jsou schopni rozmnožování. Na rozdíl od těch poruch výše.


Tak nejdřív mě to nepustí do úprav a pak vloží edit dvakrát.


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.