Aktuálně: 4 122 inzerátů197 720 diskuzních příspěvků18 072 uživatelů

100% přivolání bez EO u psa který loví

Jozefčík
Jozefčík (60 příspěvků) 12.06.2024, 15:04:23 xxx.xxx.104.125
»
Odpověď na příspěvek uživatele s EO nebo bez z 10.06.2024, 11:06:16

Já tedy napíšu názor a zkušenosti za sebe. Mám dva mini jezevce. Nejsem žádný cvičitel/kynolog. Kluky mám pro radost a max po domácku lovecý výcvik. Zkrátka potřebuju, aby byli ovladatelní i pro takového neumětela, jako jsem já. 😆 Přivolání zvládají, ale… Nic není stopro a navíc jezevec… Kdo je zná, ví. Takže jsem si pořídila Dog Trace a používám prakticky jen zvukový signál. Když se třeba zamyslím a frajer se dostane na vzdálenost “teď dělám, že už tě jako fakt neslyším”, tak pípnu a mám ho hnedka před sebou. Shlédla jsem videa od této české firmy a souhlasím s nimi, že EO má sloužit jako výcviková pomůcka takové prodloužené vodítko. Zvuk má nahrazovat hlas nebo píšťalku a impuls k upozornění, když je zvuk ignorován. Vůbec to psa nemá bolet, natož aby nadskakoval. Má ho upozornit, že dostal povel, tak ať to kouká registrovat. Proto nechápu, proč je tolik odpůrců EO. Nebo tedy asi jo, že si ho kupují magoři a nevyrovnaní, nevím, jak to slušně napsat, a používají to formou trestu a psa na tom vyloženě smaží. Akorát tím dělají špatnou reklamu. Nevím, je to jen můj názor. Ale já s EO mám takový pocit bezpečí proti případnému průseru a kolikrát za celou procházku ani to “pípnutí”nepoužiju, protože se kluci drží a krouží jako satelity kolem mě. 😁

Obrázek Obrázek
S EO nebo bez (neregistrovaný) 13.06.2024, 12:34:03 xxx.xxx.154.8

Děkuji za spoustu reakcí Pokusím se odpovědět hromadně, snad nic nevynechám. 

Těch 50-100 je JEJÍ ideální rádius. Rozhodně to není MŮJ. Já jsem zvyklá na max. 30 v dobře přehledném prostředí plus samozřejmě chodit se smí po cestě, do křoví nesmí, do vysoké trávy nesmí, do lesa max. 5m od cesty kam vidím… akorát že to je můj zvyk od první feny, se kterou jsme si to takhle nastavily společně. Mladá sice chápe, že se chodí po cestě a neleze se kam nemá, ale ne všude jsou cesty, chodíme i po loukách a ta plocha v kombinaci se stopami ji láká. 

Rozhodně od ní nechci pasivní procházky, spíš naopak, věděla jsem, že bude pracant a vyhovuje mi to. Zaměstnáváme hlavinku hlavně výcvikem, trochu čuchání, beru ji na různá místa (město, les, louky, vlaky, autobusy, restaurace…). Na procházkách cvičíme za pamlsky nebo za hračku, to ji velmi baví, ale nechci jí diktovat každý pohyb. 

Někdo tu radil běh/kolo v zápřahu na vybití energie.. máme to v plánu, ale nejdřív musí dorůst, pak rtg jestli vůbec je takový pohyb pro ni vhodný, takže až tak za půl roku nejdřív nějaké začátky.

S EO nebo bez (neregistrovaný) 13.06.2024, 12:39:54 xxx.xxx.154.8
Jozefčík:

Já tedy napíšu názor a zkušenosti za sebe. Mám dva mini jezevce. Nejsem žádný cvičitel/kynolog. Kluky mám pro radost a max po domácku lovecý výcvik. Zkrátka potřebuju, aby byli ovladatelní i pro takového neumětela, jako jsem já. 😆 Přivolání zvládají, ale… Nic není stopro a navíc jezevec… Kdo je zná, ví. Takže jsem si pořídila Dog Trace a používám prakticky jen zvukový signál. Když se třeba zamyslím a frajer se dostane na vzdálenost “teď dělám, že už tě jako fakt neslyším”, tak pípnu a mám ho hnedka před sebou. Shlédla jsem videa od této české firmy a souhlasím s nimi, že EO má sloužit jako výcviková pomůcka takové prodloužené vodítko. Zvuk má nahrazovat hlas nebo píšťalku a impuls k upozornění, když je zvuk ignorován. Vůbec to psa nemá bolet, natož aby nadskakoval. Má ho upozornit, že dostal povel, tak ať to kouká registrovat. Proto nechápu, proč je tolik odpůrců EO. Nebo tedy asi jo, že si ho kupují magoři a nevyrovnaní, nevím, jak to slušně napsat, a používají to formou trestu a psa na tom vyloženě smaží. Akorát tím dělají špatnou reklamu. Nevím, je to jen můj názor. Ale já s EO mám takový pocit bezpečí proti případnému průseru a kolikrát za celou procházku ani to “pípnutí”nepoužiju, protože se kluci drží a krouží jako satelity kolem mě. 😁

Obrázek Obrázek

Děkuji že píšete vaši zkušenost s EO. Přesně takhle si to představuju, když bych se pro EO rozhodla - jako upozornění, že se po ní něco chce a pro přivolání “na pípnutí”.

Můžu se zeptat jaký máte konkrétně model od Dog Trace na takové prcky?

Jozefčík
Jozefčík (60 příspěvků) 13.06.2024, 16:58:12 xxx.xxx.112.188
S EO nebo bez:

Děkuji že píšete vaši zkušenost s EO. Přesně takhle si to představuju, když bych se pro EO rozhodla - jako upozornění, že se po ní něco chce a pro přivolání “na pípnutí”.

Můžu se zeptat jaký máte konkrétně model od Dog Trace na takové prcky?


Já mám úplně tu nejmenší variantu pro nejmenší plemena. Někde je tam psané  kolik g může mít pes na krku ku své váze. A krom velikosti si můžete zvolit vzdálenost, na kterou obojek funguje. Takže čím delší dosah, tím pochopitelně si více připlatíte. Já mám nejlevnější na dvě stě metrů. Bohatě dostačuje, neopustím je dál. Ještě tedy musí člověk počítat s rezervou ohledně dosahu signálu (horizont, terén, překážky…). A je fajn, že je možnost mít na jednom přijímači dva psy. Vybrala jsem si byť dražší, ale českou značku. Jsou na ni kladné ohlasy. A jsem nad míru spokojená. Za mě bych do toho šla, a pokud to člověk využije, tak to nejsou velké peníze. Za ten klid. 😁

https://www.dogtrace.com/cs/p-73-elektronicky-vycvikovy-obojek-d-control-200-mini

Buggyra
Buggyra (4076 příspěvků) 14.06.2024, 07:36:32 xxx.xxx.198.226

Já se bojím, že aby EO fungoval kýženým způsobem, tak právě ale musí mít psovod vyřešené to “být pro psa nejvyšší prioritou, mít nejvyšší hodnotu”. Pak to funguje tak jako když se pes pozapomene a upře pozornost jinam a zrovna není v dosahu vašeho klidného hlasu, že mu “zaklepete na rameno”, aby se vrátil do reality. Ale na to to přivolání musí být. A na to musí pes upřednostňovat v jakékoli situaci povel psovoda. 

Pokud pes psovoda ignoruje nebo bere tak nějak “tak pojď na procházku se mnou, když chceš…”, tak ten EO bude právě tak účinný jako hlas. A pokud nechcete dávat rány, tak od toho taky nelze nic jiného čekat. A pokud chcete dávat rány, tak je spousta možností, co se může stát hned, a co se může stát postupem času.

EO není šňůra, EO vám nezaručí na konec splnění povelu. Tam bych viděla zásadní rozdíl.

efe
efe (1470 příspěvků) 14.06.2024, 08:17:08 xxx.xxx.155.192

Já mám k tomuto tématu dotaz. Naučila jsem Bajču, že když vidí zvěř, tak si má sednout. Už to docela zvládá, ale nevím, jak a čím jí v tu chvíli odměnit, protože ona sice hezky sedí, ale je v tranzu a vůbec nevnímá. Jak teda odměňujete žádoucí chování u zvěře?

Sarah01
Sarah01 (2144 příspěvků) 14.06.2024, 08:23:05 xxx.xxx.11.197
efe:

Já mám k tomuto tématu dotaz. Naučila jsem Bajču, že když vidí zvěř, tak si má sednout. Už to docela zvládá, ale nevím, jak a čím jí v tu chvíli odměnit, protože ona sice hezky sedí, ale je v tranzu a vůbec nevnímá. Jak teda odměňujete žádoucí chování u zvěře?


Já chválím slovně a to tak, že úplně jásám. Ale je fakt, že to na každýho psa může působit jinak a to třeba i tak, že to vezme jako pobídku, že už sedět nemusí a rozběhne se. 😂

efe
efe (1470 příspěvků) 14.06.2024, 08:33:50 xxx.xxx.155.192
»
Odpověď na příspěvek uživatele Sarah01 z 14.06.2024, 08:23:05

Mno to samozřejmě dělám, když se zvedne, znovu ji posadím. Pamlsky v tu chvíli vůbec nechce.

acher
acher (790 příspěvků) 14.06.2024, 08:39:00 xxx.xxx.222.196

Psa mám také naučeného sednout a choval se stejně jako ten váš.Seděl,sledoval,pamlsek nechtěl,tak jsem ho chválila slovně a pamlsek dostal až když se podíval na mě.chvíli to trvalo,ale teď si sedne,sleduje,ale když dojdu k němu,tak už otáčí hlavu na mě a na pamlsek čeká.

Zrzavci
Zrzavci (3381 příspěvků) 14.06.2024, 08:39:57 xxx.xxx.226.62
»
Odpověď na příspěvek uživatele efe z 14.06.2024, 08:17:08

Ono to přijde časem, ona teď nevnímá. Takže chválit hlasem - jak píše Sarah - záleží na jedinci.  U většiny mých psů jsem taky jásala - ne teda to agilitní pištění, to se přiznám, že nemám ráda, ale jásám. U Tali posunu hlas naopak hloubš a chválím klidně. A když ji na místě nějakou dobu udržím, pak jí nabídnu akci - ulovit si odměnu hozenou do vzduchu - celou hrst, vybrakovat si ledvinku, poprat se o přetahovadlo, jak mě co napadne.

Odberryho
Odberryho (331 příspěvků) 14.06.2024, 10:29:10 xxx.xxx.234.90

U nás jsme učili povel “STŮŮJ!”. Bez jména, prostě hlubším a důrazným hlasem toto. Při učení bylo jásání a chvilková hra. Teď už k němu po povelu “stůj” dojdu, klidným hlubokým  hlasem řeknu “dobře” a další povel “deme” (jdeme). 

Je to jediný povel, za který nikdy nedostal žádný pamlsek. A je to jediný povel, který máme opravdu natrénovaný do úrovně reflexu (houknu a pes zamrzne v pozici). Opakovaně mi za zvěří dřív zdrhnul (ano, nejsem na to pyšná, že měl tolik možností, kdy jsem to zvorala) a teď se zastaví i když mu zajíc vyskočí zpod nohy. Takže to jde, ale tím, že už se stihl rozlovit, jsem si to zbytečně zkomplikovala. Má první zkušenost se psem se silným loveckým pudem v kombinaci se stěhováním do silně zazvěřené oblasti 🙈

Do budoucna doufám, že si to spojí a jak vyběhne zvěř, zastaví rovnou i bez povelu. 

efe
efe (1470 příspěvků) 14.06.2024, 10:55:20 xxx.xxx.155.192
»
Odpověď na příspěvek uživatele acher z 14.06.2024, 08:39:00

Super, tohle mi dává smysl. Plus ještě co píše paní Zrzavá s tím pohozením odměn do trávy třeba.

Díky!

anonymní (neregistrovaný) 14.06.2024, 11:27:27 xxx.xxx.87.55
»
Odpověď na příspěvek uživatele Buggyra z 14.06.2024, 07:36:32

Já mám místo EO v záloze jeden specifický tón hlasu. Používám ho hodně výjimečně, jen když chci “psovi prorazit do mozku”. A musím říct, že když ho použiju, jsem sama překvapena, kde se to ve mně bere. Nerada ho používám v přítomnosti jiných lidí, protože v tu chvíli asi litujou mého muže. 

Ale fakt ho používám jen v krizových situacích na psa !!  Většinou použiju slovo "slyššíšš!?!? A ten tón nechtějte slyšet.

Sardullah
Sardullah (1409 příspěvků) 14.06.2024, 18:54:02 xxx.xxx.189.104

EO…zvuk nebo vibrace…za mých mladých let se používal hod klíči, vodítkem, kamínkem někam vedle psa, aby člověk psa vrátil zpět do reality, popř. zahvízdání…z mého pohledu je to ale opravdu o tom, že takový pes musí mít přivolání a jedná se jen o to, aby člověk na sebe upoutal pozornost, neumím si představit, že by to psa, který nemá spolehlivé přivolání “donutilo” přijít.

EO…výboj…tak vím, že se používalo, že se přímo po psu hodil kamínek nebo nějaký jiný předmět, který neublížil, ale už to byl fyzický kontakt, možná i bolestivý, měla jsem knihu Pes a jeho výcvik, kde byl jako pomůcka uváděn prak…a jako umím si představit, že toto nepříjemné více či méně bolestivé fyzično už přiměje psa vrátit se k páníčkovi, kde ho čeká příjemná záležitost v podobě pochvaly a odměny.

Já si kolikrát říkám, že kdybych se odhodlala a použila EO na Ginu, tak by možná mohla chodit na volno…ale za cenu toho, že by si holka musela vyzkoušet, co jí čeká, když nepřijde…trest v podobě výboje a dál otázka, jak silný by ten výboj musel být, aby bylo použití EO 100% a já si neumím představit, že bych feně vědomě způsobila bolest…no nechci to zkoušet, vzhledem k tomu, že nemám běhavého psa, tak na to její courání a čmuchání šňůra stačí.

keriton
keriton (547 příspěvků) 15.06.2024, 07:44:01 xxx.xxx.60.106
»
Odpověď na příspěvek uživatele Sardullah z 14.06.2024, 18:54:02

I správné reakci na EO je nutné psa nejdřív naučit. Nestačí to na něj nasadit a doufat, že vše pochopí. 

Sardullah
Sardullah (1409 příspěvků) 15.06.2024, 09:15:02 xxx.xxx.189.104
keriton:

I správné reakci na EO je nutné psa nejdřív naučit. Nestačí to na něj nasadit a doufat, že vše pochopí. 


No tak to v každém případě, souhlas…a hlavně se to musí naučit páníček. Bohužel se setkávám spíš s tím, že lidi použití EO vnímají spíše jako náhradu za učení přivolání…a taky mi přijde, že jim nedochází, že i ten impuls musí být nějakým způsobem načasovaný a že pes by měl vědět, co se od něj očekává…že nemůžu random mačkat ovladač a ono to bude fungovat. Taky si nemyslím, že je to vhodné úplně pro každého psa.

Prostě mi přijde, že je to vnímané často spíše jako…můj pes neposlouchá, tak mu dám na krk elektriku a tramtadadá a mám vystaráno.😕

Prostě nejsem žádnej sluníčkář, vím, že některým psům EO dopomůže k tomu, že nemusí celej život chodit na šňůře, že se mohou pohybovat na volno, protože EO je taková “záchranná brzda”…ale obecně musím říct, že mám s používáním elektriky osobní problém…pořád to vnímám jako fyzický trest a ty jsou mi obecně hodně proti srsti.

megi-the-pes
megi-the-pes (3062 příspěvků) 15.06.2024, 12:18:09 xxx.xxx.124.153

Jasně že je to fyzický trest. Dám upozornění zvukem, a když neposlechneš, dostaneš pecku. Je to úplně takto jednoduché. I to upozornění už je vlastně “dostaneš”. To samé, jako když napřáhnu ruku. Děcko ví, že dostane lepáka.
Takže ano - rozumné užívání EO = naučím psa, že dostane do držky, když neposlechne. 
Nějaký signál je k ničemu, musí dostat pořádně, jinak vám poběží dál, není blbec.
Když můžu EO využít k výcviku, furt že rozumně, ok, furt nevím, co to je… učím co, přivolání? Stejně tak můžu využít vodítko a psem trhnout. Je to stejné. 
Jenom s EO nemusím být blízko psa. 
Nevím, proč se to prostě neřekne narovinu.

hmn
hmn (1160 příspěvků) 15.06.2024, 13:36:59 xxx.xxx.16.202

tak pro úplnost musím dodat, že EO (zvuk) lze využít i jako klikr nebo jako knkrétní povel
bez impulsu, bez trestu

ale o tom to zde asi není…..


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.