Aktuálně: 4 001 inzerátů202 106 diskuzních příspěvků18 148 uživatelů

Zmije na zahradě

Anonymní (neregistrovaný) 10.06.2024, 09:46:54 xxx.xxx.248.62

Zdravím. Včera se nám na dvorku objevila zmije. Máme dvorek (zámková dlažba a kočičí hlavy) vcelku v rovině a pak zahradu v kopci, která končí potokem. Na zahradě klasika, kompost, záhonky... Na tu zahradu vedou schody a z jedné strany je kopec zarostlý takovým rozlehlým keřem. Milou zmiji jsme naložili do kýblu a vynesli docela daleko na pole. Ale hrozí že se vrátí?

Anonymní (neregistrovaný) 10.06.2024, 14:14:54 xxx.xxx.133.108
Anonymní:

Zdravím. Včera se nám na dvorku objevila zmije. Máme dvorek (zámková dlažba a kočičí hlavy) vcelku v rovině a pak zahradu v kopci, která končí potokem. Na zahradě klasika, kompost, záhonky... Na tu zahradu vedou schody a z jedné strany je kopec zarostlý takovým rozlehlým keřem. Milou zmiji jsme naložili do kýblu a vynesli docela daleko na pole. Ale hrozí že se vrátí?


Záleží jak daleko jste zmiji odnesli. Ale nejspíš jich tam bude v okolí stejně víc. Takže návštěvy s malými dětmi varovat 

drvodelkafialova
drvodelkafialova (1203 příspěvků) 10.06.2024, 16:16:10 xxx.xxx.1.2

Ona zas tak nebezpečná není.   Když jsem dělala ve škole, děti našly ve foliáku hada. Tak jsem ho vynesla, byl nažranej a v klidu. Já zmiji nepoznám, tak jsem sebevědomě a samozřejmě hloupě tvrdila že to je užovka. No a pak, protože dneska si děti všechno fotí, se ukázalo že jsem nosila zmiji. Takže jsme je měli na pozemku, sem tam jsme na ně narazili, ale nikomu se nikdy nic nestalo.

Anonymní (neregistrovaný) 10.06.2024, 17:24:43 xxx.xxx.123.64
drvodelkafialova:

Vždyť říkám, já to prostě nepoznám. Tvrdila mi to nějaká místní hadoložka. Mají těch hadů doma dost na to, abych věřila že ona to pozná.


Po mě teda ostře vyjede a naštvaně syčí když se k ní přiblížím klacíkem a nemůže utéct. Jde z ní respekt.  Většinou se ale rychle odplazí, takže leda nechtěně šlápnout. Ale qa Pes její kousnutí málem nedal. Měl hlavu jak kopačák a modrou hnisavou ránu v místě kousnutí. 

trojAAAcko
trojAAAcko (127 příspěvků) 10.06.2024, 21:22:12 xxx.xxx.110.193
»
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 10.06.2024, 09:46:54

Ano hrozí. Jestli jste jí odnesli jenom 1-2km daleko někam do pole tak bych počítal s tím, že zítra jí tam můžete mít znova.  Obzvlášt jestli tam máte opravdu nějaký keř (jak píšete) kde se může ukrýt a máte zahrádku kde se Vám můžou vyskytovat hlodavci nebo jiný živočichové který může sežrat - to je prostě pro ně ráj.

To se jednoduše vrátí. Je dobré toho hada odnést rovnou i do nějakého místa kde se mu může dařit aby neměl potřebu se vracet na Vaši zahrádku.

Taky otázka zda se tam neobjevila jen náhodou. Objevují se Vám tam zmije nebo jiní hadi pravidelně nebo to byl třeba první případ za X let? Potom třeba jen vyhledávala nový místo a zrovna byla na Vašem dvorku když jste tam šli. 

Každopádně bych počítal s tím, že se vrátí než abych spoléhal na to, že tam byla “náhodou”. 

trojAAAcko
trojAAAcko (127 příspěvků) 10.06.2024, 21:46:22 xxx.xxx.110.193
»
Odpověď na příspěvek uživatele Anonymní z 10.06.2024, 17:24:43

Není divu, že bude syčet a bránit se. Když budete odchytávat jakýkoliv zvíře které se bojí a zaženete do kouta tak bude agresivní. V takový situaci je jedno jestli se jedná o psa, koně, jedovatýho hada či třeba i člověka. S tím, že vlastně člověk je pro hady takový “přirozený nepřítel” a nechtějí být spatřeni natož odchytáváni. 

Pokud má možnost zdrhnout taky vždycky zvolí útěk než útok. Svůj jed si převážně šetří na kořist a ne na obranu - zpravidla jen v nejkrajnějších situací zaútočí například když je znemožněn útěk.

Další stresující faktor může být rychlý pohyb. Pokud sebou cuknete z leknutí, že se had pohnul tak had to může vzít jako ohrožení a v obraně zaútočit. Proto každá manipulace by měla probíhat v klidu bez rychlých pohybů. Pak bude s velkou pravděpodobností i had méně agresivnější a nechá se sebou i manipulovat.

Jak psal/a Drvodelkafialova, že “naivně” (není myšleno ofenzivně) si myslela, že je to užovka a jestli prostě v klidu, normálně a plynule manipulovala s hadem nebezpečí je opravdu minimální. Je to taky mentální boj - když víte, že je to jedovaté a chcete se toho hada zbavit, tak se Vám zvýší pulz ze stresu / strachu z jedu, pak i manipulace je stresující (třeba z Vaší klepající se ruky) a ten had to pozná a bude agresivní, protože neví co se bude dít. 

drvodelkafialova
drvodelkafialova (1203 příspěvků) 11.06.2024, 08:17:46 xxx.xxx.171.178
»
Odpověď na příspěvek uživatele Fikovnice z 10.06.2024, 19:29:51

To je už hafo let. Mezitím nový mobil, počítač atd. Člověk přijde o spoustu fotek, takže bohužel ne. Zrovna tuhle bych byla měla ráda.

Fikovnice
Fikovnice (5895 příspěvků) 11.06.2024, 09:06:37 xxx.xxx.60.133
»
Odpověď na příspěvek uživatele drvodelkafialova z 11.06.2024, 08:17:46

Škoda… Já mám akorát foto těla “mého” hada u mě na zahradě. Hlavu se vyfotit nepodařilo. Jde o nějakou užovku, na 90% obojkovku. Fotku mám asi na nějaké starší flashce (a opět píšu škoda, že nemůžu z diskuze IF fotku najít a stáhnout).


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.