Aktuálně: 4 089 inzerátů199 095 diskuzních příspěvků18 093 uživatelů

(Parcialni) ruptura patni slachy

PumaCZ
PumaCZ (256 příspěvků) 14.06.2024, 21:30:04 xxx:xxx.27d:1
»
Odpověď na příspěvek uživatele hmn z 14.06.2024, 20:44:05

To jo, ale spis na loukach v okoli lesu. Na suchych stanovistich, kde jsou jen pole a par luk mezi nimi a les relativne dal, kde se nema ani kde schovat, bych ji fakt necekala. 
Vlastne jsem za cely zivot zadnou volne zijici nepotkala. Hachi je fakt smolar.. 

PumaCZ
PumaCZ (256 příspěvků) 14.06.2024, 21:32:41 xxx:xxx.27d:1

Jinak tady jedna fotka z osetrovani maroda 🙂 Plus jedna vtipna, kde se tvari jako nejvic tyrany pes, protoze musi byt na zahrade bud na voditku, nebo s “cone of shame”, protoze ma ten hajzlik vlastni nazor na to, jak by melo byt o ranu postarano :) 

Obrázek Obrázek
drvodelkafialova
drvodelkafialova (1131 příspěvků) 14.06.2024, 21:35:05 xxx.xxx.171.178

Kdoví, mohla tam jít lovit myši. I ta kočka je tam nejspíš lovila.  Jen si říkám, když dělali ten rozbor, nenašli by tam nějaké zbytky jedu?

Ono je to nakonec jedno, hlavně že se to už hojí.

Doron
Doron (2354 příspěvků) 15.06.2024, 00:18:18 xxx.xxx.166.19
»
Odpověď na příspěvek uživatele Leithian z 14.06.2024, 23:34:05

Nojo, máte s tím zkušenost, já bych tomu nevěřila.

Ta velká bolestivost by tomu odpovídala i ten otok..

Dalo by se něco dělat kdyby to člověk věděl hned?

Skeeve
Skeeve (157 příspěvků) 15.06.2024, 06:10:31 xxx.xxx.113.68

Mě to nedá a musím reagovat - proč by měla zmije na jaře mít víc jedu? Je to složitá, nepříliš stabilní směs chemických látek, jejíž udržování stojí její tělo nemalou porci energie, určitě si nevytváří během zimování nějakou zásobu navíc - důležité je to, že se liší ochota zvířete jed použít a stanovit množství, hladové, mladé, nebo pářením natěšené, nabuzené zvíře použije při kousnutí jiné množství jedu, než při jiných situacích, a v neposlední míře má každá zmije jiné množství jedu k dispozici.. 

A naši hadi získat do chovu  jdou, právě jsou v inzerci mláďata užovek stromových, i s potřebnými doklady, i zmije lze získat, byť je to složitější 

PumaCZ
PumaCZ (256 příspěvků) 15.06.2024, 07:15:45 xxx:xxx.27d:85
»
Odpověď na příspěvek uživatele Skeeve z 15.06.2024, 06:10:31

Jde o to, ze po zimni hibernaci maji hadi plne zasoby, a tim padem maximáni mnozstvi jedu, nez kdyz pres sezonu lovi a jed tedy postupne pouzivaji. Nejakou dobu trva, nez se zasoba jedu obnovi do plna. To muze trvat dny az tydny v zavislosti na druhu, velikosti a dalsich faktorech. Takze pokud se had teprve nedavno probudil a jeste nelovil, resp si do niceho nekousl, tak mohl dostat plnou davku. Na druhou stranu nejsou hadi blbi a mohou ustknout i na sucho, aby si jed setrili pro korist. 

Ronja s motejlem (neregistrovaný) 15.06.2024, 07:45:34 xxx.xxx.119.6

Tak já a pes jsme před lety narazili na zmiji na polňačce, brzy z jara, bylo to u opuštěné zahrady a hromady kamení z pole. Vyhřívala se, obešli jsme jí tedy slušným obloučkem, myslím, že byla ráda, že je ráda. Pak už jsme potkávali jen užovky a naštěstí pes má z hadů převeliký respekt. I když v Hachiho případě šlo o blbou náhodu, ne že by jí zkoumal. 

 Přehlédla jsem, že měl i jiné příznaky - slinění, mlaskání. Chtělo se mi včera napsat, že to psisko muselo mít sudičky na šrot, když nad štěňátkem stály, ale jestli uštknutí, tak prostě štěstí, že došlo “jen” k tomuhle. Jsem ráda, že to tu sdílíte, vážím si toho, že jste vydržela i přes to, že se Vám asi ne vše snadno četlo. Je to poučné i z lidského hlediska. 

PumaCZ
PumaCZ (256 příspěvků) 15.06.2024, 08:40:01 xxx:xxx.47:34f
»
Odpověď na příspěvek uživatele Ronja s motejlem z 15.06.2024, 07:45:34

No prave, mela tam to sve oblibene kameni. U nas v okoli neni ani to, proto je to proste dost neobvykle misto pro hada. Ale ted mi to prijde vic pravdepodobne, nez kocici kousnuti. I na fotce po oholoni, tam, kde se otevrela prvni rana, to pusobi dojmem, ze tam je kousanec.  

Jinak kromw toho mlskani a slineni mel tez nasledujici tri dny vodovy prujem, coz jsem pricitala narkoze, plus prehnane piti vody, coz jsem zase pricitala lekum proti otoku. Stale pije vic, ale uz ne tak silene jako jeste pred dvema trema dny. I to jsou symptomy ustknuti hadem. 

PumaCZ
PumaCZ (256 příspěvků) 15.06.2024, 08:42:55 xxx:xxx.47:34f

Plus dnesni update. Dnes jsem Hachimu nasla v rane dva male kaminky.. rana zacala produkovat takovy zvlastni slem ve velkem mnozstvi, na ktery se porad lepi bordel, ktery z nej nejde oplachnout ani proudem fuziologickeho roztoku. Musela jsem to vzit pinzetou, protoze ani sterilnim ctvercem tse to nechtelo pustit. 

Plus se nekroticka cast uz castecnw odloupla viz foto. 

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Vahine
Vahine (749 příspěvků) 15.06.2024, 09:27:15 xxx.xxx.179.11
»
Odpověď na příspěvek uživatele PumaCZ z 15.06.2024, 08:42:55

Tak ještě, že Hachi držel a mohla jste mu ty kamínky vyndat. Tedy vypadá to klidně, ale ten sliz a oddělení části tkáně, je síla. Je to nějak cítit??  Až se to oddělí celé, bude se to muset asi nějak chránit, jinak z toho může být i nechtěná mucholapka 🤷‍♀️

Fikovnice
Fikovnice (5746 příspěvků) 15.06.2024, 10:01:25 xxx.xxx.32.13
Leithian:

A me se tu vytykalo ze rikam scifi😁 na zmiji jed to dokonale sedelo i kdyz ja porovnavam s exoty spise. Ceske hady clovek v chovu mit nemuze.


To se vytýkalo mně…😄

Ale je to jedno, stejně nikdo nikdy neprokáže, co se skutečně událo a hlavní je, aby se to dobře zhojilo!🍀

Jo a jako první zmiji zmínila Verun! 👍 Já přece psala, zda by totéž nemohlo udělat i třeba kousnutí užovkou (??). Nevím jaké žijí v Německu, ale asi ty stejné, co u nás (?). Jedna je mírně jedovatá (podplamatka???). Plus jsem kdesi četla, že kousnutí užovkou se také může nepěkně zanítit.

PumaCZ
PumaCZ (256 příspěvků) 15.06.2024, 10:31:29 xxx:xxx.47:32c
»
Odpověď na příspěvek uživatele Fikovnice z 15.06.2024, 10:03:35

Pokud je to opravdu hadar, tak je tohle pomerne zakladni informace, kterou by mel znat 🙂 


“In summary, snake venom does fluctuate during the year due to various environmental and physiological factors. These fluctuations have been documented in multiple studies, emphasizing the importance of considering seasonal variation in both ecological studies and medical treatments involving snake bites.” 


Studie: 
Seasonal variation in the venom of the copperhead (Agkistrodon contortrix) Gennaro, J. F., & Schmidt, J. O. (1988). Seasonal variation in the venom of the copperhead (Agkistrodon contortrix). Comparative Biochemistry and Physiology Part C: Comparative Pharmacology, 91(1), 79-83. 

Seasonal Changes in Venom Yield and Composition in the Timber Rattlesnake (Crotalus horridus) Hill, R. E., & Mackessy, S. P. (1997). Venom yields from several species of snakes. Journal of Herpetology, 31(3), 456-461. 

Physiological and environmental factors influence the quantity and quality of venom produced by the eastern diamondback rattlesnake (Crotalus adamanteus) McCue, M. D. (2006). Cost of producing venom in three North American pitviper species. Copeia, 2006(4), 818-825.

Minimalne v tech prvnich dvou studiich bylo prokazano, ze maji hadi po hibernaci mnohem vice jedu nez pozdeji behem sezony. 



Nezapominejte, ze jsem vedec, takze nez neco placnu, tak si to (vetsinou) overim. Plus jsem taky hadar, lec aktualne zadneho nemam 🙂 

PumaCZ
PumaCZ (256 příspěvků) 15.06.2024, 10:33:29 xxx:xxx.47:32c
»
Odpověď na příspěvek uživatele Vahine z 15.06.2024, 09:27:15

Jak “sliz”, tak oddelovani nekroticke tkane je zadouci, takze se rana hoji hezky 🙂 Jen ten “sliz” (opravdu by me zajimal odborny nazev) je neprijemny v tom, ze chyta bordel :/ 


A citit je, ale rekla bych, ze je to prevazne zapach betadiny. 

Ph (neregistrovaný) 15.06.2024, 11:14:33 xxx.xxx.94.97
»
Odpověď na příspěvek uživatele PumaCZ z 15.06.2024, 10:33:29

ten sliz tam je, protoze se rana zbavuje nekroticke tkane.

odmacela bych to cele - a zacala pouzivat vlhke kryti ran.  

Verun
Verun (982 příspěvků) 15.06.2024, 12:54:13 xxx.xxx.220.12

Ta možná zmije ho nemusela ťafnout zrovna u té kočky v poli , ale i jinde….

A jestli to byla zmije, tak tím chlazením se udělala ta “omrzlina,  nekroza, prostě ischemické místo" . Viz můj dotaz v hadech. 

Psa bych oholila a třeba i celého, aby to bylo “souměrné”, když už nechcete oholit alespoň celej zadek(od pasu obě nohy a ocas, na toho lvíčka třeba)   . a opravdu hojila pod obvazem. …víc už se dodat nedá, svoje jsem si k tomu už napsala výše. 

Skeeve
Skeeve (157 příspěvků) 15.06.2024, 13:01:31 xxx.xxx.113.68
»
Odpověď na příspěvek uživatele PumaCZ z 15.06.2024, 10:31:29

Původní informace zde napsaná zněla, že má zmije na jaře více jedu, ne že dochází k fluktuaci během roku z nejrůznějších důvodů, na to jsem reagoval 


Přispět do diskuze
neregistrovaný
Nepřihlášený uživatel
Jméno:
Text příspěvku:
Youtube video:
Vložte odkaz na Youtube video.
Fotografie:
Vkládejte maximálně 20 fotografií ve formátu JPG, PNG nebo GIF. Maximální velikost jedné fotografie je 20 MB.